کد خبر: ۶۲۷۰۸۷۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۷

رئیس کمیسیون اروپا و صدراعظم آلمان در تماسی تلفنی، درباره بحران سیاسی در اسپانیا گفتگو کردند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از رویترز، روز شنبه، یک مقام اتحادیه اروپا گفت آنگلا مرکل – صدر اعظم آلمان – و ژان کلود یونکر – رئیس کمیسیون اروپا – در تماسی تلفنی درباره بحران کاتالونیا به گفتگو پرداختند. این مسئله می‌تواند نشان از نگرانی فزاینده مقامات اروپایی درباره احتمال ایجاد مشکلات در سراسر اروپا داشته باشد.

همچنین، این تماس تلفنی نگرانی‌های جدید درباره احتمال اعلام استقلال کاتالونیا از اسپانیا در هفته آینده و واکنش دولت اسپانیا به این مسئله را که می‌تواند شدیدترین بحران سیاسی اسپانیا در چند دهه گذشته را تشدید کند، بیان می‌کند.

یونکر روز جمعه از هند و در حاشیه نشست هند و اتحادیه اروپا به طور تلفنی با مرکل گفتگو کرد. این مقام اروپایی اعلام کرد: «مسئله اسپانیا نیز در موضوعات گفتگوهای آن‌ها بود.»

نگرانی‌ها درباره تاثیرات منفی این بحران در اقتصاد اسپانیا – چهارمین اقتصاد بزرگ در حوزه یورو – و نیز تاثیرات احتمالی آن بر سایر اقتصادهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال تشدید است.

این مقام اروپایی گفت وزرای اقتصاد کشورهای اروپایی ممکن است در نشستی که روز دوشنبه و سه شنبه در بروکسل برگزار خواهد شد، درباره این مسئله نیز با یکدیگر گفتگو کنند. با این‌حال، مسئله اسپانیا به طور رسمی در دستور کار این نشست نیست.

کمیسیون اروپا بارها از سران اسپانیا و کاتالونیا درخواست کرده است به دنبال راهکاری سیاسی برای حل این بحران باشند.

حمایت سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ماریانو راخوی – نخست وزیر اسپانیا – نگرانی‌هایی را برانگیخته است. همچنین احتمال تشدید شرایط در پی استفاده دولت اسپانیا از نیروهای پلیس به منظور جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی جدایی در کاتالونیا به این نگرانی‌ها افزوده است.

دولت اسپانیا روز جمعه برای نخستین بار به دلیل اعمال خشونت نیروهای پلیس عذرخواهی کرد.

برخی کشورهای اروپایی نگرانند سخنان درباره استقلال کاتالونیا، به افزایش احساسات جدایی‌طلبانه در دیگر نقاط قاره سبز دامن بزند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر