کد خبر: ۶۲۷۹۱۰۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۹

سخنان رییس جمهور آمریکا درباره برجام واکنش‌های مقامات جهانی و داخلی این کشور را در پی داشت.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنرانی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا درباره راهبرد این کشور در قبال ایران واکنش‌های بین المللی را برانگیخت.

واکنش‌های جهانی به سخنرانی ترامپ درباره برجام

بر این اساس، مذاکره کنندگان آمریکایی توافقنامه هسته‌ای با ایران در سال 2015 اعلام کردند رفتار دونالد ترامپ که نمی خواهد توافقنامه هسته ای با ایران را «تایید کند» و موضع سخت تر کنگره آمریکا را در این خصوص خواستار است، «نقض» تعهدات آمریکا به شمار می رود.

واکنش مقام های آمریکایی

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت کنگره در واکنش به سخنان ترامپ گفت: صحبت های رییس جمهور آمریکا اشتباه بزرگی بود که اعتبار و امنیت واشنگتن را به خطر خواهد انداخت. وی افزود: ایران به تعهدات خود پایبند بوده است و ما با آگاهی از آن از توافق برجام حمایت می کنیم. خروج از برجام ایران را منزوی نمی کند، بلکه آمریکا را منزوی می کند.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، اعلام کرد: رویکردی که او از کنگره می خواهد آن را تصویب کند، توافقنامه را نقض خواهد کرد، زیرا این امر تلاش برای مذاکره مجدد یک جانبه درباره توافقنامه خواهد بود.

وی تاکید کرد: در صورتی که آمریکا به اقدامی پارلمانی یا اقدامی دیگر به منظور تلاش برای تغییر مفاد توافقنامه مبادرت کند، این نقض توافقنامه خواهد بود. متحدان و شرکای ما به وضوح می گویند وی نباید به هیچ وجه توافقنامه را نقض کند.

وندی شرمن، مذاکره کننده اصلی آمریکایی در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما نیز هشدار داد «هر اقدامی که در جهت شرایط جدید» به توافقنامه هسته ای اضافه شود، «به منزله نقض یک جانبه توافقنامه» تلقی خواهد شد.

به گفته وندی شرمن «حتی در صورتی که کنگره مجازات هایی را اعمال نکند»، «فقط همین اقدام که رئیس جمهور تصمیم گرفته است تایید نکند ایران به تعهدات خود پایبند بوده است، توافقنامه را در نوعی ابهام دائمی فرو می برد». وی افزود: این (اقدام ترامپ) آمریکا را «تضعیف و منزوی خواهد کرد».

وندی شرمن و بن رودز در جریان کنفرانس مطبوعاتی تلفنی که گروه فشار موسوم به «دیپلماسی کار می کند» سازماندهی کرده بود، این مطالب را عنوان کردند. گروه «دیپلماسی کار می کند» را جان کری، وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما و اعضای تیم وی به ویژه برای دفاع از توافقنامه هسته ای با ایران ایجاد کرده اند.

سابا شامی، مشاور سیاسی حزب دموکرات آمریکا اعلام کرد، ترامپ بدون آنکه اهدافی را برای راهبردش مشخص کند فقط به فشارهای اسرائیل پاسخ مثبت داده است.

پل رایان سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در واکنش به صحبت های ترامپ گفت: از تصمیم ترامپ برای ارزیابی دوباره توافق هسته ای ایران حمایت می کنم و با دولت آمریکا برای مقابله با مجموعه فعالیت های بی ثبات کننده ایران همکاری خواهم کرد.

سناتور رابرت منندز، یکی از سناتورهای دموکرات سنای آمریکا که به شدت با توافق هسته ای سال 2015 با ایران مخالف بود، روز جمعه طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در خصوص تایید نکردن پایبندی ایران به این توافق بین المللی، رد کرد.

منندز در بیانیه ای اعلام کرد: اکنون تایید نکردن این توافق کاری انجام نمی دهد بلکه میان متحدانمان تردید ایجاد می کند و ایران از پیش متخاصم را جسور می کند . وی افزود: جامعه بین المللی باید نظارت و اجرای توافق هسته ای را تقویت کند.

جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، اعلام کرد تصمیم دونالد برای تایید نکردن توافق هسته‌ای ایران بی‌ملاحظگی و تفرقه‌افکنانه است.

او گفت: ترامپ در حال «ایجاد بحرانی بین المللی» است.

کری خاطر نشان کرد اکنون بر عهده کنگره و دیگر طرف‌های این توافق است که عاقلانه رفتار کنند و آن را نجات دهند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، در توییتی نوشت به خطر انداختن یکجانبه توافق ایران، این کشور را منزوی نخواهد کرد. آمریکا منزوی خواهد شد.

سناتور برنی سندرز، نماینده مستقل ایالت ورمونت، گفت اظهارات ترامپ درباره ایران پر از لاف زنی‌های پوچ بود.

او همچنین در توییتی نوشت خودداری ترامپ از تایید توافق هسته‌ای تازه‌ترین بی ملاحظگی وی بود که امنیت مردم آمریکا را کاهش می‌دهد.

سناتور جان مک‌کین در توییتی نوشت سال‌ها واقعا با ایران برخوردی صورت نگرفته بود. استراتژی جدید رئیس جمهور آمریکا تغییری بود که مدت‌ها پیش باید صورت می‌گرفت.

 

واکنش روسیه

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به سخنان ترامپ تدابیر ترامپ علیه ایران را اشتباه خواند و از همه طرف ها خواست به توافق هسته ای ایران پایبند باشند.

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به این سخنان اعلام کرد، از عدم تأیید پایبندی ایران به توافقنامه هسته ای ابراز تأسف می کنیم. نمی توان درباره اعمال تحریم های جدید بر ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن گفت. ایران به توافقنامه هسته ای پایبند بوده است و ما تمدید تحریم های بین المللی علیه ایران را رد می کنیم. موضع ترامپ در مورد توافقنامه هسته ای به شدت نگران کننده است. اظهارات تهاجمی و تهدید آمیز هیچ جایی در دیپلماسی بین المللی ندارد.

توییت نهاد سیاست خارجی اتحادیه اروپا

نهاد سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی با اشاره به واکنش فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت، توافق هسته ای ایران ستون رژیم عدم اشاعه است. این توافق در جهت خدمت و متعلق به جامعه بین المللی است. هیچ کشوری نمی تواند آن را لغو کند.

حمایت رژیم صهیونیستی و سعودی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به صحبت های رئیس جمهور آمریکا به خاطر آنچه که سخنان جسورانه دونالد ترامپ خواند به رئیس جمهوری آمریکا تبریک گفت. دونالد ترامپ فرصتی را برای اصلاح توافقنامه هسته ای، مقابله با خشونت طلبی ها و حمایت های ایران از تروریسم ایجاد کرده است.

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی نیز جمعه شب سخنان دونالد ترامپ درباره ایران را بسیار مهم خواند و تاکید کرد این سخنان در سایه تهدید های ایران به جنگ منجر خواهد شد.

عربستان سعودی از راهبرد «قاطع» آمریکا در قبال ایران استقبال کرد. یک مقام سعودی اعلام کرد، به همکاری خود با آمریکا و جامعه بین المللی برای مقابله با خطرهای ناشی از اقدامات ایران پایبند هستیم. وی مدعی شد ایران از سپاه پاسداران و شبه نظامیان انصارالله برای تهدید نیروی دریایی بین المللی استفاده می کند.

واکنش یوکیا آمانو

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در واکنش به عدم تایید پایبندی ایران به برجام و ادعای ترامپ در خصوص عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس با صدور یک بیانیه گفت: همانطورکه بارها به شورای حکام گزارش داده‌ام، ایران به تعهدات برجامی‌اش پایبند است. وی در ادامه تاکید کرد آژانس تاکنون به هرمکانی که نیازبوده دسترسی داشته است.

واکنش کشورهای عربی

امارات عربی متحده روز جمعه اعلام کرد از سیاست جدید آمریکا در قبال ایران به طور کامل حمایت می‌کند و تعهد خود را برای همکاری با واشنگتن به منظور مواجهه با ایران بار دیگر تکرار کرد.

خبرگزاری وام در حساب توییتر خود اعلام کرد: «امارات عربی متحده حمایت کامل خود را از راهبرد جدید آمریکا برای برخورد با سیاست‌های ایران که امنیت و ثبات را تضعیف می‌کند، اعلام می‌کند».

بحرین نیز اعلام کرده است از تغییر در سیاست آمریکا در قبال برنامه‌های هسته‌ای و موشکی بالستیک ایران و آنچه حمایت این کشور از گروه‌های افراط گرا در منطقه خاورمیانه خواند، استقبال می‌کند.

انتهای پیام/

موگرینی: ترامپ نمی‌تواند برجام را لغو کند

بیانیه مشترک آلمان، انگلیس و فرانسه در حمایت از برجام

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۷
در انتظار بررسی: ۰
صالح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
اسم ترامپ را بايد عوض كرد گذاشت (البقره العربيه) يعني گاو عربي
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ترامپ یک پدرسگ است
pch
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ترامپ اول باید تاتی تاتی یادبگیره بعد ادعای قهرمانی دومیدانی بکند
به زودی که استیضاء بشود متوجه میشود چه غلطهای کرده که نباید می کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
برجام و ترامپ برن به درک
منتظر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ای مردک آلت دست صهیونیستها و ای شیطانک امپریالیستها ...

چون با پول مردم و خانه خراب کردن ایشان تجارت کرده ای ، ممکن است در تجارت ، خودت را « غولی » احساس کنی ...

اما مطمئن باش در سیاست ، مردم شناسی و حتی جغرافیا « کوتوله ای » بیش نیستی !!!
وبگرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
این سه کشور بحرین و امارات و عربستان ، اولیاء خودشون را طاغوت آمریکا قرار دادند و سرانجامشون آتش عذاب الهی خواهد بود ..... اولیاء هم الطاغوت... اولئک اصحاب النار هم فیها خالدون
جمشید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
مرگ بر ال سعود و آمریکاه و ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
تو قسمت واکنش به روسیه به جای ایران امریکا باید بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
اين احمق هنوز نفهميده از اين گنده تراشو به زانو در آورديم اونم با دست خالي
معناي يك سيلي رهبرم يعني 6 تا موشك حالا فقط كافيه رهبرم لب تر كنه كه دشمن رو زير مشت و لگد بگيريد . واويلا ............
اين مرتيكه احمق هنوز نفهميده با كيا طرفه . هنوز نفهميده ايرانيا خيلي كه خراب تر از اوني هستن كه تصور ميكنه
واي اگر خامنه اي حكم جهادم دهد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ترامپ شکر خورده ایران را تهدید کنه باید ساقی اش را عوض کنه معلومه جنس اصل بهش نمیدن که اینطور توهم زده عربها جنس خراب بهت میدن بیچاره بیا افغانستان جنس اصل پیدا میشه زیادی نعره بکشی میاییم میاریمت کمپهای ترک اعتیار یک ماهه آدم میشی فقط پاتو از تنگه هرمز بگذار اینور ببین چی میبینی بیچاره چیزایی میبینی که تو این هفتاد سال عمرت نه دیدی نه خواهی دید آره داداش این جا ایرانه نه جیبوتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
قابل توجه مردم آمريكا.يه سگ داريم تو محلمون، زرد رنگ از نژاد دوبرمن،قابل تعويض با ترامپ.تازه مثل اين مرتيكه واق واق نميكنه.تروتميز واق واق ميكنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
آمريكا از ما عصباني باش و از اين عصبانيت بمير و به درك واصل شو . انشالله
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
آمریکاوتعهد؟!!!!
لعنت برشیطان بزرگ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
مرگ بردولت ترامپ.خدایا نسل این آدمها را ازروی زمین برکن.تاکی باید بشریت ظلم و نجات پرستی این حکام نا عادل را تحمل کند.خداوندا تکلیف ما را روشن کن .چکار کنیم با این همه ظلم وستم درسراسر دنیا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
درک مردم کره شمالی خیلی بالاست. اگر در جامعه امروزی حرفی برای گفتن داشتی باشی باید قدرت نظامی متوازنی با دشمنت داشته باشی آقای روحانی و سایرین مبارکتان باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
درک مردم کره شمالی خیلی بالاست. اگر در جامعه امروزی حرفی برای گفتن داشتی باشی باید قدرت نظامی متوازنی با دشمنت داشته باشی آقای روحانی و سایرین مبارکتان باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
این افراد درجه دو و بعضیاشون هیچکاره هستند. این افراد نقشی در تصمیم گیری ندارن و خواهشان گول این حرفها رو نخورین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
گور بابای ترامپ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
خاک بر سر ترامپ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
هیشکی جون خودشو از سر را نیاورده که فدای یه مش خزعبلات نژاد پرستانه این بابا کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ینی ترامپ برو کشکتو بساب هیشکی قبولت نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
مرگ بر آمریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
بوی سوختن اسرائیل و عربستان و ترامپ جامعه بین الملل رو پر کرد . و شاید یک عقب نشینی جلوی این سوختن رو بگیره شاید شاید ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
بوی سوختن اسرائیل و عربستان و ترامپ جامعه بین الملل رو پر کرد . و شاید یک عقب نشینی جلوی این سوختن رو بگیره شاید شاید ....
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
یعنی یه اقل تو آمریکا یست اینو جمع کنه
چگینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ماازاین بلوفها زیادشنیدیم
چگینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ماازاین بلوفها زیادشنیدیم
چگینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ماازاین بلوفها زیادشنیدیم
چگینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ماازاین بلوفها زیادشنیدیم
چگینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ماازاین بلوفها زیادشنیدیم
چگینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ماازاین بلوفها زیادشنیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ایران باید تنگه هرمز رو ببنده و شوک بزرگی به دنیا یده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
ایران باید تنگه هرمز رو ببنده و شوک بزرگی به دنیا یده
اميني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
لطفاا بجاي اينكه تو كامت ها به ترامپ فحاشي كنين فردا صبح كه بيدار شدين نرين بدويين تو صف خريد دلار خودتون به خودمون رحم كنيم
اميني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
لطفاا بجاي اينكه تو كامت ها به ترامپ فحاشي كنين فردا صبح كه بيدار شدين نرين بدويين تو صف خريد دلار خودتون به خودمون رحم كنيم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
دست همه مخالفان وپوافقان خارجی تو ی کاسه هستش هدف اصلی اینها نابودی ایران.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
اروپا فعلا برا حفظ ظاهر حرفکی میزنه بعدش همه از امریکا تبعیت میکنن
نمونه ش تغییر موضع ماکرون ، بقیه هم به ترتیب خواهان تغییر و ... در برجام میشن
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر