کد خبر: ۶۳۱۴۳۱۵
گروه : اقتصادی » مسكن
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن اعلام کرد:

طبق اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در پاییز، منطقه ۵ با ۲۲۴۳ فقره بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌ است.

منطقه 5  رکود دار معاملات مسکن در پاییز/ افزایش 7.3 درصدی قیمت مسکن در تهرانبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان  دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، گزارش تحولات بازار از ابتدای پاییز منتشر کرد: براساس این گزارش تعداد معاملات واحد‌های مسکونی شهر تهران در اولین ماه فصل پاییز ۱۴ هزار و ۱۹۵ مورد بوده که نسبت به ماه قبل ۱۰ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶.۱ درصد افزایش داشته است.

در این ماه منطقه ۵ با ۲۲۴۳ فقره بیشترین تعداد معاملات و منطقه ۱۹ با ۱۱۷ فقره کمترین تعداد معاملات از این نوع را به خود اختصاص داده‌اند.

گفتنی است بیشترین نرخ رشد تعداد معاملات در مهرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل مربوط به منطقه یک با رشد ۶۳.۱ درصد و کمترین نرخ رشد تعداد معاملات مربوط به منطقه ۱۷ با کاهش ۶.۳ درصد بوده است.

متوسط قیمت مسکن به ۴ میلیون و ۷۳ تومان رسید

براساس این گزارش متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد‌های مسکونی آپارتمانی در مهرماه سال جاری نیز ۴.۷۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۵ و نسبت به مهرماه سال قبل ۷.۳ درصد رشد داشته است.

در این ماه از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه یک با ۱۰.۲ میلیون تومان بیشترین و منطقه ۱۸ با ۲.۳ میلیون تومان کمترین متوسط قیمت را داشته است.

براساس این گزارش بیشترین رشد متوسط مسکن در مهرماه سال جاری نیز نسبت به مهرماه سال قبل مربوط به منطقه ۲۲ به میزان ۱۴.۵ درصد و کمترین آن مربوط به منطقه یک با افزایش ۱.۵ درصد بوده است.

افزایش ۶.۳ درصدی مسکن در تهران طی یک سال گذشته

براساس این گزارش در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۶ قیمت مسکن شهر تهران ۴.۵۸ میلیون تومان در هر متر مربع بوده که ۶.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

از سوی دیگر ارزش کل معاملات ۴۱ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶.۸ درصد افزایش یافته است.

این اعداد حاکی از آن است که صرف‌نظر از رشد قیمت مسکن که براساس این آمار هنوز ۱.۵ درصد پایین‌تر از نرخ تورم قرار دارد، گردش مالی ایجاد شده در بخش مسکن ۱۰.۱ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

واحد‌های ۶۰ تا ۷۰ متر پیشتاز معاملات

بررسی توزیع فراوانی تعداد معاملات واحد‌های آپارتمانی مسکونی در مهرماه ۱۳۹۶ نشان می‌دهد واحد‌های منطقه ۵ با ۱۷.۳ درصد سهم خرید و فروش بازار، واحد‌های دارای عمر کمتر از ۵ سال ساخت با ۴۵.۹ درصد، واحد‌های با قیمت متر مربعی ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان با ۱۱.۳ درصد، واحد‌های با مساحت ۶۰ تا ۷۰ متر مربع با ۱۵.۶ درصد و واحد‌های با قیمت ۱۶۰ تا ۱۹۰ میلیون تومان (در بین واحدهی کمتر از ۹۷۰ میلیون تومان) با ۷.۳ درصد بالاترین سهم را در تعداد کل معاملات به خود اختصاص داده‌اند.

افزایش ۶.۷ درصدی قیمت مسکن تهران در هفت ماهه ابتدای امسال

هم‌چنین در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۶ تعداد معاملات واحد‌های مسکونی آپارتمانی شهر تهران به ۱۰۰ هزار و ۹۷۶ واحد رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در هفت ماهه نخست سال جاری تعداد اجاره نامه‌های ثبت شده نیز به ۸۱ هزار و ۳۴۶ واحد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸.۹ درصد کاهش داشته است.

گفتنی است در طی این مدت متوسط اجاره بها ۲۷ هزار و ۶۴۲ تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶.۹ درصد رشد داشته است.

تعداد اجاره نامه‌های ثبت شده در مهرماه ۱۳۹۶ نیز به ۱۰ هزار و ۴۸۸ واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۱۴.۲ درصد و نسبت به مهرماه سال قبل ۸.۸ درصد کاهش داشته است.

در این ماه متوسط اجاره بهای یک متر مربع زیربنای مسکونی آپارتمانی ۲۹ هزار و ۱۸۸ تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد کاهش و نسبت به مهرماه سال قبل ۲۲.۴ درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/

 

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی