کد خبر: ۶۳۱۶۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۰

نمایندگان شمار زیادی از کشورها با قدردانی از تلاش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی، حمایت صریح خود را از برجام اعلام کردند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، نمایندگان شمار زیادی از کشورها با قدردانی از تلاش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی، حمایت صریح خود را از برجام اعلام کردند.

بر این اساس، در چهل و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، پس از گزارش سالانه آمانو رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمایندگان کشورهای عضو معاهده ان پی تی، در این خصوص سخنرانی کردند.

در این نشست، نمایندگان شمار زیادی از کشورها ضمن تقدیر از تلاش های آژانس انرژی اتمی حمایت صریح خود را از برجام اعلام کردند.

نماینده برزیل با قدردانی از تلاش‌های آژانس انرژی اتمی، برجام را دست‌یافتی مهم در کمک به حفظ امنیت جهانی برشمرد.

نماینده روسیه هم با حمایت از توافقنامه هسته ای ایران تصریح کرد: هم اکنون ایران مطمئن ترین و تایید شده ترین کشور به وسیله آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه انرژی هسته ای در جهان است.

نماینده اکوادور ضمن محکوم کردن گسترش تسلیحات هسته ای، استفاده از سلاح هسته ای را اقدام علیه انسانیت خواند و خواستار امحا تسلیحات هسته ای کشورهای هسته‌ای جهان شد و همچون دیگر کشورها، برجام را الگوی حل مناقشات هسته ای در جهان خواند.

نماینده کوبا، ضمن تشکر از همکاری های ایران، برجام را الگوی کاملی برای حل دیپلماتیک دیگر مناقشات هسته ای در جهان از طریق گفتگو خواند.

در سوی دیگر، نماینده کره شمالی با رد گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، تحرکات هسته ای کره شمالی را پاسخی به مداخلات آمریکا در کره و منطقه جنوب شرق آسیا برشمرد.

نمایندگان چین، روسیه، برزیل، اکوادور، ژاپن، امارات متحده عربی، سوریه،کوبا، از جمله کشورهایی بودند که نمایندگان دائم‌شان در سازمان ملل، در صحن مجمع عمومی بطور صریح از همکاری های ایران با آژانس انرژی اتمی قدردانی کردند.

بشار جعفری، نماینده دایم سوریه در سازمان ملل متحد در این نشست گفت: اسراییل با اینکه به معاهده بین المللی منع گسترش تسلیحات هسته ای پایبند نبوده است، با نقض حریم هوایی کشورهای همسایه از جمله ترکیه در سال 2007 به زیرساخت های هسته ای کشور سوریه حمله کرد.

وی تاکید کرد: هر کشوری که مدعی تسلیحاتی بودن پایگاه های هسته ای سوریه بوده است وظیفه داشت با ارایه ادله به آژانس اطلاع دهد اما هیچ گاه چنین اتفاقی نیفتاد و رژیم صهیونیستی بدون هیچ گونه هماهنگی با سازمان های بین المللی به بمباران زیرساخت های هسته ای سوریه اقدام کرد.

نماینده سوریه در سازمان ملل گفت: کشورهای غربی همواره از تحرکات اتمی و تولید تسلیحات هسته ای اسراییل حمایت کرده اند و بر تسلیحات هسته ای اسراییل سرپوش می گذارند و توجه مجامع بین المللی را از تسلیحات هسته ای این رژیم منحرف می کنند.

نماینده سوریه در سازمان ملل، تسلیحات هسته ای اسراییل را خطری بزرگ برای حیات کشورهای منطقه خواند و خواستار رسیدگی فوری مجامع بین المللی به تسلیحات هسته ای رژیم صهیونیستی شد.

انتهای پیام/

حمایت کشورهای جهان از برجام

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر