کد خبر: ۶۳۲۰۴۵۴
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان؛

کشت گیاه دارویی باریجه در ۴۵۰ هکتار از اراضی دامغان آغاز شد.

 به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان؛ احمدعلی بهاور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان با بیان اینکه طرح اقتصاد مقاومتی کشت گیاهان دارویی و معطر برای دومین سال پیاپی و با هدف توسعه کشت گیاهان صنعتی دارویی باریجه در سطح ۴۵۰ هکتار از مراتع دامغان آغاز شده است، گفت آئین افتتاح این پروژه در سطح ۱۰۰ هکتار از مراتع چیرو از توابع شهر کلاته رودبار با حضور مسئولان، بهره برداران و دوستداران طبیعت به صورت نمادین برگزار شد.


وی افزود: ارز آوری و جلوگیری از خروج ارز از کشور، افزایش درآمد بهره برداران، استفاده از سایر پتانسیل های موجود در مرتع، کمک به تولید و جایگزینی داروهای گیاهای به جای داروهای شیمیایی و افزایش میزان تولید این گیاهان در مناطق مستعد رویش و ... از اهداف اصلی اجرای پروژه مشارکتی کپه کاری گیاهان دارویی صنعتی باریجه است.


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان با بیان اینکه کاشت باریجه درسطح مراتع شهرستان در چهار سامانه به اجرا در آمده و زمان برداشت آن سه ماه و کاشت آن شش ماه طول می کشد ،تصریح کرد: باریجه یکی از گیاهان دارویی شناخته شده است که کاشت و برداشت آن برای بهره برداران به صرفه و آسان بوده و بهره برداری از باریجه در صورت بارش مناسب سه سال و در صورت بارش کم چهار سال زمان را به خود اختصاص می دهد.


وی افزود: این گیاه بعد از برداشت هشت تا ۱۲ سال بسته به نوع دآب و هوا و اقلیم عمر کرده و محصول می دهد همچنین جلوگیری از فرسایش خاک، جلوگیری از روان آب ها و تبخیر، تثبیت خاک، افزایش علوفه و کاهش فشار دام در مراتع از دیگر فواید آن است.


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان اظهار داشت: باریجه دارای ۹۵ درصد ترکیب شیمیایی و دارویی با ارزش است و دارای ریشه غده ای و حجیم است.


انتهای پیام / د


کشت باریجه در دامغان آغاز شد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر