شب گذشته پس از رخ دادن زلزله در استان کرمانشاه، شایعاتی بی اساس و دروغ در فضای مجازی منتشر شد، شایعاتی که همچنان در حال انتشار است.

5 شایعه درباره زلزله اخیر به روایت یک کارشناس که صحت نداردبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛پس از زلزله شب گذشته، عده‌ای سودجو و متقلب با نشر اخبار کذب و غیرواقعی به دنبال اهداف شوم خود برای وارونه جلوه دادن وقایع هستند.

1- شایعه دروغ: زلزله طبیعی نبوده، و حاصل از انفجار (اتمی؟ هسته ای ؟ نظامی؟) بوده (بی پایه و اساس است، چرا که هزاران دستگاه لرزه نگاری این زلزله طبیعی را ثبت کرده اند، اگر انفجار بود در دقایق اولیه از سوی تمام مراکز بین المللی زلزله شناسی اعلام می شد که این اتفاق انفجار بوده نه زلزله طبیعی) .

2- شایعه دروغ: این زلزله توسط سازمان زمین شناسی آمریکا (یا مرکز لرزه نگاری آمریکا که اساسا معلوم نیست کجا هست!؟) ۴ سال قبل در ۲۰۱۳ پیش بینی شده بود یا جاها یا افراد دیگری این زلزله را پیش بینی کرده اند و از قبل اعلام کرده بودند (بی پایه است، چرا که ما نه در ایران و نه در هیچ جای دنیا روشی مخفی و پنهانی برای پیش بینی زلزله یا هیچ پدید طبیعی دیگر نداریم.).

3- شایعه دروغ : زلزله اصلی در ساعت آینده در نیمه شب رخ خواهد داد (بی پایه است، چرا که زلزله را برای رخداد در زمانی دقیق کسی تا کنون در هیچ جای دنیا پیشبینی دقیق بر مبنای زمان، مکان و اندازه دقیق نکرده است، روش های منتشر نشده و مخفی نیز مبنای بحث علمی نیستند و ضمنا اعلام رخداد یک زلزله احتمالی با بزرگای بیش از ۵ نمی تواند صحت پیش بینی وقوع زمین لرزه با بزرگای ۷.۲ تلقی شود ) .

4- شایعه دروغ : زلزله امواجی ناشاخته داشته و با گسلی منطبق نیست. (بی پایه است چرا که چنین رویدادی لرزه نگاته اشتهای شفاف و شاخته شده ثبت شده در ایران و سایر نواحی جهان داشته است.

5- شایعه دروغ : زلزله مهتر در شهرهای دیگر رخ خواهد داد (بی پایه است، چرا که این اتفاق مربوط به پهنه رومرکزی پهنه خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس و پهنه گسله ذهاب است، بنابراین اینکه زلزله چون در تهران و تبریز حس شده، موجب تحریک گسلهای تهران و تبریز و سایر شهر ها خواهد شد مطلقا بی پایه است)

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۸ ۱۰ آذر ۱۳۹۶
خدا کمکشون کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۸ ۱۰ آذر ۱۳۹۶
بایدآمادگی لازم را برای مقابله با زلزله داشته باشیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۱ ۲۶ آبان ۱۳۹۶
پس اون نوردر شب زلزلە و اون صداهای عجیب و غریب که در آسمان پیچیده میشود و مردم نیز شنیده اند چیست؟
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۰۰:۵۰ ۲۴ آبان ۱۳۹۶
اگر پیش بینی درست باشه آیا عقل حکم نمی کنه احتیاط بکنیم و مراقب باشیم آمادگی های لازم اورژانسی و امداد و نجات و ملزومات و مواد غذایی و... پیش بینی بشه بهتره.ولی شایعه سازی و ایجاد رعب و وحشت اصلا خوب نیست و مردم رو کلافه میکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۳ ۲۴ آبان ۱۳۹۶
خدا به بازماندگان تمام کسانی که در زلزله فوت شدند واقا صبر بده چون کوچیک بودم مثل همین زلزله رو تو شهر خودم دیدم خیلی سخته خدایا خودت بهشون صبر بده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۵ ۲۲ آبان ۱۳۹۶
خدایا خودت کمک کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۵ ۲۲ آبان ۱۳۹۶
تسلیت به تمام هموطنان
آخرین اخبار