کد خبر: ۶۳۵۰۲۶۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
 راشاتودی:

قرار است روسیه به زودی ۶ میلیارد اوراق قرضه روسی را به یوآن منتشر کند تا رفته رفته سیستم انحصاری تسویه حساب به دلار حذف شود.

به روسیه با انتشار اوراق قرضه به یوآن به جنگ دلار می‌رودگزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، قرار است بورس اوراق بهادر مسکو در ماه دسامبر یا ژانویه به ارزش ۶ میلیارد یوآن اوراق قرضه روسی معادل تقریبا ۹۰۰ میلیون دلار با موعد پرداخت ۵ ساله منتشر کند.

به گفته کارشناسان اقتصادی، این امر می‌تواند سر آغاز شروع یک سیستم مالی جدید بدون اتکا به دلار باشد. همچنین بانک مرکزی روسیه اعلام کرد، در حال آزمایش انجام سرمایه گذاری‌های آتی است.

چنین حرکتی از سوی دو کشور می‌تواند به کنار گذاشته شدن دلار و حذف آن در تسویه حساب‌های دو طرفه با استفاده از یوآن و روبل (بیشتر با یوآن برای یک زمان خاص) در میان مدت منجر شود، البته اگر متخصصان بخش مالی روسیه در این مسیر کار و تلاش کنند.

اوراق قرضه روسیه به یوآن، می‌تواند برای چینی‌ها جالب باشد و علت آن این است که چین دارای تریلون‌ها دلار نقدینگی مازاد و همچنین صد‌ها هزار سرمایه گذار جدید که خواهان امتحان کردن بازار‌های جدید هستند، است.

البته با در نظر گرفتن دور جدید تحریم‌های آمریکا که بازار اوراق قرضه روسیه را هدف قرار داده، این اقدام می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای نزدیک شدن روسیه به چین تلقی شود.

همچنین سرمایه گذاری در اوراق قرضه روسیه به یوآن، می‌تواند بستر بسیار خوبی را برای سرمایه گذاران چینی مهیا کند تا تنوع بخشی اوراق بهادر فعلی خود که به دلار است را برای آن‌ها به همراه بیاورد.

این اقدام روسیه و چین حاکی از آن دارد که نظام پولی بین المللی در حال رفتن به سوی چند قطبی شدن است و روسیه آماده برداشتن گام‌های فعال در این حوزه است. از سویی دیگر برای روسیه، چین و بسیاری از کشور‌ها امری طبیعی است که به دنبال ایجاد سیستم غیر دلاری باشند.

اوراق قرضه روسیه، دارای سود بالایی است و احتمالا سرمایه گذاران غربی را به فکر دور زدن تحریم‌های آمریکا و پیدا کردن راهی به آن وا می‌دارد. همچنین اوراق قرضه یورو ۵ ساله روسیه با سود سالانه ۳.۲ درصد معامله می‌شود و اوراق قرضه دولتی چین بین ۳.۶ تا ۳.۹ درصد سود سالانه به خود اختصاص می‌دهد و احتمالا بطور کل اوراق قرضه روسی به یوان می‌تواند نسبت به بدهی ملی چین بهتر باشد.

انتهای پیام/

سرمایه گذاری در اوراق قرضه روسیه به یوآن، بستر مناسبی را برای سرمایه گذاران چینی مهیا می کند

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی