کد خبر: ۶۳۵۰۸۷۹
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶

رهبر حزب اسلامی افغانستان جنگ 16 سال گذشته و تداوم آن را در کشورش، تنها خواست کشورهای استکبار و استعماری برای رسیدن به اهداف منطقه ای و دست یافتن به منابع افغانستان و آسیای میانه برشمرد.

آمریکا می خواهند سیستم ملوک الطوایفی را در افغانستان زنده کندبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، رهبر حزب اسلامی افغانستان جنگ 16 سال گذشته و تداوم آن را در کشورش، تنها خواست کشورهای استکبار و استعماری برای رسیدن به اهداف منطقه ای و دست یافتن به منابع افغانستان و آسیای میانه برشمرد.

«عبدالهادی ارغندیوال» در مراسم جشن ولادت با سعادت پیامبرگرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص)که در کابل برپا بود گفت: آمریکایی ها از این جنگ برای کاهش نفوذ روسیه و چین در منطقه استفاده کردند و در نهایت برای تسلط به منابع غنی منطقه استفاده می کنند.

وی گفت که چهار سال پیش در مراسمی درباره این موضوع و بدل کردن شمال افغانستان به وزیرستان دوم سخن گفتم اما بشدت مورد انتقاد قرار گرفته و امروز نتیجه آن سخنان آشکار شد که داعش به مرزهای شمال رسید و ناامنی در حال گسترش است.

به گفته ارغندیوال پس از آن که روسیه با قدرت در جنگ سوریه علیه آمریکا ایستاد، آنها متوجه شدند که روسیه از کشورهای تحت تسلط شوروی سابق به تمام قوت دفاع خواهد کرد و به ناچار به تغییر راهبرد روی آوردند.

او از مقاله وزیر سابق اقتصاد افغانستان در«واشینگتن پست» و بازتاب آن در «سی ان ان» اشاره کرد و آن را شاهد ادعای خود خواند و افزود یک ماه پیش از منبع بزرگ «لیتیوم» این کشور که 3 تریلیون دالر ارزش دارد سخن گفتند که ارزش آن را واشنگتن پست با نفت عربستان مقایسه کرده است.

وی به نقل قول مستقیم سخنان یک فرمانده آمریکایی بدون اشاره به نامش پرداخت و گفت آمریکایی ها به شدت دنبال معادن لیتیومافغانستان هستند.

این مقام پیشین افغان تصریح کرد که آمریکایی ها برای رسیدن به این اهداف در تلاش ایجاد جزایر قدرت در این کشور هستند و می خواهند سیستم ملوک الطوایفی را یک بار دیگر در افغانستان برای اهداف خود زنده بسازند.

وی از طالبان و دولت افغانستان خواست که دست از جنگ علیه همدیگر بردارند زیرا این جنگ آنها را برای بدست آوردن تسلیحات و برای ادامه جنگ هرچه بیشتر وابسته کشورهای استعماری می سازد و دست طالبان را به دامان روسیه خواهد کشاند.

ارغندیوال جنگ جاری این کشور را جنگ قدرت های منطقه و جهان برای منافع کشورهای خود دانست که نباید بیش از این فرصت را برای آنها فراهم سازیم.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر