رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان:

بزهای شبیه سازی شده می توانند تا 5 کیلوگرم شیر هم بدهند

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان گفت: بزهای شبیه سازی شده در دوره شیرباری به طور میانگین میتوانند دو کیلوگرم شیر دهند، این در حالی است که این امکان هم وجود دارد که تا 5 کیلوگرم شیر هم بدهند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،محمدحسن نصر اصفهانی در رابطه با شبیه‌سازی بز «مورسیا» در پژوهشکده رویان اصفهان اظهار داشت: هدف ما این نبوده که بگوییم شبیه‌سازی کردیم، بلکه هدف این بوده است که بگوییم توانسته‌ایم گونه‌های مختلف با کارآیی بالا شبیه‌سازی کنیم و شبیه‌سازی را به یک کار اقتصادی و خدماتی در کشوری که مجبور است بزهای باارزش را از کشورهای دیگر بیاورد تبدیل کنیم.

وی افزود: این خدمات شاید در فرانسه یا اسپانیا ارزشی نداشته باشد چون آن‌ها نمی‌خواهند بز وارد کنند، در صورتی که برای کشور ما که مجبور است بز را وارد کند می‌تواند با هزینه کمتری بز را تولید کند و آن هم از روشی که یک روزی تحقیقاتی بوده و در حال حاضر یک روش کاربردی و اقتصادی است.  

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان در رابطه با موانع تولید انبوه این بز شبیه‌سازی شده، ادامه داد: موانع تولید انبوه موانع اقتصادی ما است، یعنی ما باید زیرساختی داشته باشیم که بتوانیم تعداد زیادی بز نگهداری کنیم.

وی ادامه داد: با وجود موانع زیرساختی و اقتصادی در طول سال تعداد یک صد بز تولید کرده و می‌فروشیم، اگر فضا و بستر دامپروری بزرگتر بود بهتر می‌توانستیم تعداد بیشتری بز تولید کنیم.

نصر اصفهانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز با دامپروری‌ها و هلدینگ‌های دیگر همکاری می‌کنیم که امید داریم این کار گسترش پیدا کند.

وی در پاسخ به این سؤال که در صورت درخواست این امکان، توان پرورش بیشتر بز را دارید، عنوان کرد: پژوهشکده رویان می‌تواند در روش‌های مختلف خدماتی مثل انتقال جنین شبیه‌سازی به متقاضیان کمک کرده و این کار را گسترش دهد.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان در تشریح تفاوت بز معمولی و بزهای شبیه‌سازی شده، گفت: تولید شیر توسط بزهای خوب معمول در کشور ما روزانه بین 100 تا 500 گرم است، این بزها در دوره شیرباری به طور میانگین میتوانند دو کیلوگرم شیر دهند، این در حالی است که این امکان هم وجود دارد که تا 5 کیلوگرم شیر هم بدهند.

وی در رابطه با ارزش ریالی این بزها اذعان کرد: در حال حاضر واردات این بزها به کشور حدود 4 میلیون تومان هزینه می‌برد، در حالی که ما می‌توانیم این بزها را با هزینه یک سوم یا نصف تولید کنیم.

نصر اصفهانی در پایان اضافه کرد: بز بر اساس سنش فروخته می‌شود و ما بر اساس سن بزی که فروخته می‌شود، می‌توانیم بگوییم تولید آن ارزان‌تر می‌شود.

 

انتهای پیام/م

 

تولید بز شبیه‌سازی شده «مورسیا» با نصف هزینه واردات آن

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر