کد خبر: ۶۳۸۲۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۲

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه و تجارت گفت: خودرو‌سازان داخلی می‌توانند با رعایت روابط آیین‌نامه جدید اقدام به واردات خودرو کنند.

قیمت خودرو خارجی با بازشدن سایت ثبت‌سفارش کاهش خواهد یافت؟/ خودروسازان هم خودرو وارد می‌کنند!به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، توقف ثبت سفارش خودرو حوزه‌ای است که مدتی مورد بحث تمام مجامع خودرویی کشور شده بود و بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو افزون بر متضرر کردن گروهی از شرکت‌های واردکننده خودرو موجب افزایش کاذب قیمت‌ خودروهای خارجی در بازارهای داخلی شد تا جایی که برخی خودروها حتی تا 50 درصد افزایش قیمت را تجربه  کردند.

قرار بود توقف ثبت سفارش خودرو مدت کوتاهی طول بکشد؛ اما این اتفاق نزدیک به 6 ماه به طول انجامید و در این مدت مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت از اعلام زمان مشخص برای بازگشایی سایت ثبت‌سفارش خودرو طفره رفته و تاریخ دقیقی را برای بازگشایی این سایت مشخص نمی‌کردند.

موضوع توقف ثبت سفارش خودرو تا حدی به طول انجامید که مجلسی‌ها وارد عمل شدند و معاون صنعتی وزیر صنعت را به کمیسیون صنایع و معادن مجلس فرا خواندند. در این جلسه مشترک، مجلس شورای اسلامی برای وزارت صنعت و دولت مهلت دو هفته‌ای در جهت اعلام آیین‌نامه جدید واردات خودرو و بازگشایی سایت ثبت سفارش خودرو تعیین کرد.

در نهایت انتظارها به پایان رسید و بعد از اعلام آیین‌نامه جدید خودرو، در ساعت 9.30 صبح روز دهم دی ماه، سایت ثبت سفارش خودرو بازگشایی شد.

بر اساس آیین‌نامه جدید، تعرفه واردات خودرو، خودروهای با حجم موتور 1000 تا 2500 از 15 تا 40 درصد افزایش پیدا کرده بود.

طبق این دستورالعمل واردات خودروهایی با حجم موتور بیش از 2500 سی سی همچنان ممنوع بود، ضمن آنکه واردات خودروهای با ارزش گمرکی بیش از 40 هزار دلار نیز ممنوع شده بود.

به این ترتیب واردات برند پورشه به کشور متوقف شده و در برند‌هایی همچون BMW، بنز و لکسوز نیز تنها مدل‌های پایه و ارزان‌تر از 40هزار دلار امکان ورود به کشور را خواهند داشت. از طرف دیگر سازمان توسعه تجارت پس از بازگشایی سایت ثبت‌سفارش خودرو اعلام کرد، وارد‌کنندگان خود‌روهایی که از سال ساخت آنها کمتر از یک سال گذشته است، تنها تا پایان دهم دی‌ماه فرصت ثبت‌سفارش خودرو دارند.

در جهت روشن‌تر شدن ابهامات موجود درباره بازگشایی سایت ثبت‌سفارش خودرو و آیین‌نامه ابلاغی جدید دولت در این زمینه با علی علی‌‌‌‌آبادی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه و تجارت به گفتگو نشسته‌ایم که متن در ادامه آورده شده است؛

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا باز شدن سامانه ثبت‌سفارش خودرو مقطعی است؟

 علی‌آبادی: خیر بازگشایی سامانه ثبت‌سفارش خودرو موقتی نیست و دلیلی ندارد پس از اعلام آیین‌نامه جدید واردات خودرو ثبت‌سفارش مجددا متوقف شود.

باشگاه خبرنگاران جوان: به نظر شما مهلت یک روزه برای ثبت‌سفارش‌ خودروهای با مدل 2016 کوتاه نبود؟

علی‌آبادی: از آنجایی که آیین‌نامه واردات خودرو به تازگی اعلام و  صبح روز گذشته(یکشنبه 10دی) سایت ثبت‌سفارش بازگشایی شد، ما نیز مجبور شدیم به دلیل اینکه در آخرین روز سال 2017 بودیم به واردکنندگان خودروهایی‌ که مدل خودرو‌شان 2016 بود، اعلام کنیم تا در وقت اداری امروز به ثبت‌سفارش اقدام کنند.

ثبت‌سفارش خودروهایی که بیش از یک سال از تاریخ آن گذشته باشد، اعتباری نداشته و در واقع ما خواستیم امروز به شرکت‌های وارد کننده خودرو اطلاع‌رسانی کنیم تا سریعا به ثبت‌سفارش اقدام کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا بازگشایی سایت ثبت‌سفارش خودرو تأثیری در کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار دارد؟

علی‌آبادی: به طور حتم با ثبت‌سفارش خودروهای جدید و افزایش عرضه در بازار، قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند، زیرا از ابتدا افزایش قیمت خودروهای خارجی کاذب بود، به این دلیل که بسیاری از کارشناسان بازار گمانه‌زنی می‌کردند که تعرفه واردات خودرو از 150 تا 180 درصد افزایش پیدا کند، ولی در آیین‌نامه مصوب دولت، این تعرفه‌‌ها به میزان 15 تا 40 درصد زیاد شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا تأمین خدمات پس از فروش که در آیین‌نامه جزء الزامات شرکت‌های وارد کننده خودرو ذکر شده است، برای همه این شرکت‌ها امکان‌پذیر است؟

علی‌آبادی: نمایندگی‌های رسمی وارد کننده خودرو دارای زیرساخت‌های لازم از جمله تأمین خدمات پس از فروش هستند. اشخاص حقیقی و حقوقی که خودشان نمی‌توانند به طور مستقیم خدمات پس از فروش  ارائه دهند، طبق آیین‌نامه این اشخاص می‌توانند با نمایندگی‌های رسمی قرارداد منعقد کرده  و از امکانات آنها در جهت تأمین خدمات پس از فروش خودروهای خود بهره ببرند.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا شرکت‌های کنونی وارد کننده خودرو کیفیت قابل قبولی در جهت ارائه خدمات پس از فروش دارند؟

علی‌آبادی: بله حتما، زیرا توسط سازمان‌هایی مانند  سازمان حمایت از مصرف کننده مورد بازرسی قرار می‌گیرد.

باشگاه خبرنگاران جوان: در آیین‌نامه جدید، قانونی برای واردات خودرو توسط خودرو‌سازان داخلی در نظر گرفته شده است؟

علی‌آبادی:  هر شرکتی که نمایندگی رسمی خودرو بر اساس قوانین در روابط موجود داشته باشد، می‌تواند به سامانه ثبت‌سفارش مراجعه کرده و ثبت‌ نام کند و در صورتیکه شرکت مذکور روابط مربوط به رعایت محیط زیست، بهینه‌سازی مصرف سوخت، استانداردهای ملی را داشته باشد، می‌تواند به ثبت‌سفارش اقدام کند.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا آیین‌نامه ثبت‌سفارش خودرو برای کیفیت خودروهای وارداتی معیار به خصوصی را در نظر گرفته‌اند( به ویژه برای خودروهای چینی)؟

علی‌آبادی:  برای سنجش کیفیت خودروهای وارداتی کمیته فنی در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که بررسی‌های لازم را در این رابطه انجام می‌دهد.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا شرکت‌های خودروساز‌ خارجی می‌توانند مستقیما اقدام به واردات خودرو به ایران کنند؟

علی‌آبادی: بله. در آیین‌نامه واردات خودرو پیش‌بینی شده است شرکت‌هایی که بخواهند با خودروسازان داخلی مشارکت کرده و سرمایه‌گذاری مشترک یا مستقیم داشته باشند، معادل 20 درصد ارزش تولید می‌توانند خودرو وارد کنند و امتیازاتی نیز در این جهت برای آنها در نظر گرفته شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: چرا ورود خودروهای بیش از 40هزار دلار برای افرادی که تمکن مالی پرداخت هزینه‌های خرید این خودروها را دارند، ممنوع شده است؟

علی‌آبادی: یکی از موضوعات مورد بحث در حوزه واردات خودرو جلوگیری از ورود با حجم موتور 2000سی‌سی بوده است؛ اما از دید بسیاری از کارشناسان حجم موتور ملاک خوبی برای ورود خودروهای لوکس نبود در نتیجه در آیین‌نامه جدید تصمیم گرفته شد، خودروها بر اساس ارزشی نیز تعیین سطح شده و از ورود خودروهایی با قیمت بیش از 40هزار دلار جلوگیری شود.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
چرا خودرو را ارزون نمیکنید ؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
چرا خودرو را ارزون نمیکنید ؟
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
من عاشق خودروی لوکس هستم شاسی بلند وبنز
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
هنوز گرونه خودرو .چرا ؟ من چطور میتونم خودرو بخرم با این گرونی ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
کیفیت تولیدات داخلی بسیار پایین است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
من عاشق ماشین بنز هستم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
چه عالی حالا میتوانیم پراید از کره جنوبی وارد کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
اگر محصولات داخلی ، سایپا و ایران خودرو ارزان بشه فایده داره وگرنه برای اقشار کم درامد هیچ فایده ای نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
شما توی ایران دیدی قیمت خودرو پائین بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
خودرو های داخلی هم ارزون میشه؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
خب برای ما اقشار کم درامد چه فایده داره ما توی خرید یه پراید مدل پایین موندیم این خودروهای خارجی پیشکش
محمد غ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
ماشینها در کوچه و خیابان و جاده ها جای ما را گرفته اند,وحتی به هوای مجانی و خدا دادی ما هم دستبرد زده اند و الوده کرده اند.و الی ........
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر