کد خبر: ۶۳۹۸۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
سالاری خبر داد:

سرپرست دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک گفت: حجم کالا‌های ترانزیتی از طریق ایران در ۹ ماهه امسال ۱۳ درصد افزایش یافته است.

 روابط عمومی/////ترانزیت کالا از مسیر ایران 13 درصد افزایش یافتبه گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، حسین سالاری سرپرست دفتر نظارت بر ترانزیت از انجام تشریفات گمرکی برای عبور 541 هزار و 988 دستگاه کامیون از گمرکات ایران در این مدت خبر داد و گفت: در این مدت ترانزیت کالای بیش از 100 کشور جهان در گمرکات کشور به کمک سامانه جامع گمرکی به صورت الکترونیکی و هوشمند انجام شده است .

وی  افزود : به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بزرگترین بانک اطلاعات ترانزیت کالا در گمرک تشکیل شده است.

سرپرست دفتر نظارت بر ترانزیت در ادامه تصریح کرد: در 9 ماهه سال 96 حدود 541 هزار و 988 دستگاه کامیون ترانزیتی از گمرک عبور کرده اند. براین اساس، به لحاظ وزنی 14 میلیون و 805 هزار تن کالای ترانزیتی در قالب رویه ترانزیت داخلی، خارجی و کارنه تیر بوده که نسبت به مشابه سال قبل 9 درصد افزایش حجم کالای ترانزیتی داشته است.

وی افزایش حجم ترانزیت کالا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ترانزیت خارجی با 8 میلیون و 267 هزار و 953 تن 13 درصد افزایش داشت . این رشد ترانزیت خارجی منجر به رونق بخش حمل و نقل زمینی  و دریایی شده است.

سالاری تاکید کرد: ماموریت گمرک در رویه های مختلف دوگانه است، بنابراین باید سرعت و دقت باهم لحاظ شود. در رویه ترانزیت حساسیت بالاتری وجود دارد و یکی از منابع درآمدی کشورها در دنیا محسوب می شود، پس به عنوان پل ارتباطی بین کشورهای مختلف برای جابه جایی کالا و اجازه عبور کالا از سرزمین ها است.

وی به ماموریت دوگانه جابه جایی کالا و اجازه عبور کالای ایران اشاره کرد و افزود: ایران در جهت حفظ و افزایش درآمد ترانزیتی عمل کرده و به همین دلیل دقت و کنترل بیشتری برای نقل و انتقال کالای ممنوعه از کشورهای مختلف را داشته است.

سالاری تاکید کرد: گمرک در کنترل، دقت و تسهیل امور برنامه های خوبی را داشته و از جمله این برنامه ها ؛ پیاده سازی سامانه های مختلف مخصوصا امکان دور اظهاری برای ترانزیت کالا را از طریق سامانه جامع گمرکی ، کنترل کالا به صورت آنلاین ، مانیتورینگ و کنترل خروج کالا از مرز از طریق سامانه MIS ، ارزیابی دقیق محمولات ترانزیتی، مطابقت اسناد، مطابقت تصاویر اسکن دستگاه X-RAY گمرکات مبدأ و مقصد و استفاده از شاخص‌های ریسک در کنترل کالای ترانزیتی به‌صورت روزانه از دیگر اقدامات دفتر نظارت بر ترانزیت است.

براین اساس از ابزارهای مختلفی از جمله جی پی اس ، ایکس ری (پرسرعت) در ترانزیت استفاده می شود و با همکاری مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته از سگهای مواد یاب در مرز ها استفاده می شود.

وی به دیگر اقدامات گمرک از جمله استعلام وضعیت پته ها، عبور کامیون و اطلاع از  وضعیت پروانه ها از طریق پیامک اشاره کرد. 

سالاری به غیر حضوری شدن همکاری گمرک با شرکتهای بیمه اشاره کرد و گفت: اطلاعات کد بیمه به صورت غیرحضوری از بیمه ها استعلام می شود و در پنجره واحد گمرک بارگذاری می شود که با این اقدام دیگر نیاز به حضور نماینده های شرکت های بیمه نیست.

سرپرست دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک ایران از تفویض اختیار به گمرکات اجرایی خبر داد و گفت: به منظور سهولت در انجام ترانزیت در گمرکات اجرایی برخی از رویه ها تفویض اختیار خواهد شد و به عنوان نمونه دستورالعمل چگونگی ایجاد مخازن اختصاصی برای ترانزیت سوخت در حال نهایی شدن است که به زودی به گمرکات ابلاغ خواهد شد.

سالاری افزود: دستورالعمل تفویض اختیار تعیین و تکلیف وسایل نقلیه حامل کالاهای ترانزیتی که دچار تصادف و سرقت محموله قرار گرفته اند ( مشمول ماده 57 امور گمرکی) به زودی ابلاغ خواهد شد. همچنین در نظر داریم با نظر خواهی از گمرکات در رویه هایی با تفویض اختیار کردن به سرعت انجام ترانزیت کمک کنیم.

انتهای پیام/

ایجاد بزرگترین بانک اطلاعات ترانزیت کالا در گمرک

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر