کد خبر: ۶۴۰۸۲۴۶
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۸
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

استفاده از موتور‌های برقی باعث کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا در کشور می‌شود، اما توسعه این صنعت در کشور همچنان با اما و اگرها دست‌وپنجه نرم می‌کند.

خودروسازان جلوی تولید موتورسیکلت برقی ایستاده‌اند!/ تحقق وعده تسهیلات 1.5 میلیاردی در هاله‌ای از ابهامبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، براساس آمار، موتورسیکلت‌ها در بین وسایل نقلیه، 6 تا 8 برابر خودرو‌ها در آلودگی هوا نقش دارند از این رو چند سالی است که مسئولان و تولیدکنندگان به اجماع رسیده‌اند که به تدریج موتورسیکلت‌های دو زمانه را از چرخه تولید خارج کرده و شماره‌گذاری آنها را متوقف کنند و در حرکت بعد، برای جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی به جای بنزینی اقدام کنند.
همچنین اعلام کرده‌اند بر اساس مصوبات هیأت دولت، موتورسیکلت‌های برقی را در یک برنامه پنج ساله جایگزین موتورسیکلت‌های بنزینی خواهند کرد، البته سازمان‌ها و مؤسسات دولتی باید در جریان جایگزینی محصولات جدید، خرید موتور سیکلت‌های برقی را مد نظر قرار دهند و به صورت پلکانی تولید موتورسیکلت‌های بنزینی کاهش و مدل‌های‌های برقی  افزایش یابد.

کارشناسان معتقدند در شرایطی که طبقه ضعیف جامعه، توان خرید موتورسیکلت‌های برقی را به دلیل قیمت بالای آنها ندارند، شهرداری‌های کلانشهر‌ها باید در این رابطه ورود پیدا کرده و موتورسیکلت برقی را با یارانه در اختیار شهروندان قرار دهند. با تولید موتور‌های برقی افزون بر کاهش آلودگی هوا، میزان تصادف‌ها کمتر شده و بنزین کمتری به هدر می‌رود؛ اما باید دید تدابیر اندیشیده شده در این راستا چقدر عملی می‌شود.

در راستای مشخص شدن زوایای بیشتری از این موضوع با چند تن از فعالان این حوزه به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه آمده است.

حمایت دولت می‌تواند راهگشای رونق صنعت موتور‌های برقی باشد

صدرا امام‌جمعه‌زاده مدیر فناوری یکی از شرکت‌های تولیدکننده موتورسیکلت‌های برقی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: مقرر شده، تیراژ سالانه تولید موتورسیکلت‌های برقی ۵ هزار دستگاه باشد و در برنامه توسعه چهارساله قرار است این تعداد را تا ۲۰ هزار دستگاه افزایش دهیم.

وی در ادامه افزود: شرکت‌های مختلفی مطالعات زیادی بر روی تولید موتورهای برقی در کشور انجام داده‌اند؛ اما متأسفانه هنوز کسی نتوانسته در فاز عملی این مطالعات را به سرانجام برساند.

امام‌جمعه‌زاده تصریح کرد: یکی از دلایل اجرایی نشدن طرح‌های تولید موتورسیکلت برقی در داخل، وجود رقبای بسیار از جمله خودروسازان داخلی و تولیدکنندگان موتورسیکلت‌های بنزینی است.

 وی اضافه کرد: وقتی خودروسازان در داخل ایران بازار خود را در خطر می‌بینند به نوعی با ما رقابت منفی کرده و از گسترش محصولات جدیدی همچون موتور‌های برقی در داخل جلوگیری می‌کنند.

 این فعال حوزه صنعت، بیان کرد: یکی از دلایل دیگر توسعه نیافتگی موتور‌های برقی در داخل ایران ارزان بودن سوخت و در دسترس بودن آن است که مردم را بی‌نیاز از استفاده محصولات هیبریدی و برقی کرده است.

 وی با برشمردن مضرات موتور‌های کاربراتوری و انژکتوری، اذعان کرد: این نوع از خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها مشکلات زیادی در حوزه محیط‌زیست به وجود آورده و موجب هدر رفت  منابع کشور از طریق مصرف سوخت می‌شود.

امام‌جمعه‌زاده اضافه کرد: علی‌رغم درخواست وام برای شروع خط تولید موتورسیکلت‌های برقی و پذیرفته شدن طرح توجیحی آن توسط نهاد‌های ذی‌ربط دولتی، هنوز مبلغ تسهیلاتی به این امر تعلق نگرفته و دلیل اصلی آن نبود منابع کافی در بودجه صنعتی کشور است.

وی تأکید کرد: دولت همچنین بسته‌های تشویقی دیگری از جمله امکان ارائه محصول و تأمین بازار از طریق تسهیلات‌دهی به مشتری و طرح تعویض موتورسیکلت‌های فرسوده را برای کمک به موتورسیکلت سازان برقی تازه کار پیشنهاد داده است که هنوز هیچکدام از این طرح‌ها به مرحله اجرا نرسیده است.

امام‌جمعه‌زاده اظهار کرد: اجرایی شدن قول تسهیلات ۱.۵ میلیارد تومانی دولت به خریداران موتورسیکلت‌های برقی می‌تواند محرک خوبی برای این نوع محصولات در بازار کشور باشد هر چند که رسیدن به آن به این زودی‌ها امکان‌پذیر نیست.

وی تأکید کرد: بیشتر فعالان این حوزه درگیر مسائل بروکراسی و حل موانع موجود اداری بوده و سخت‌گیری‌های بی‌مورد سازمان‌های مختلف از جمله سازمان  استاندارد موجب شده تا هیچکدام از تولیدکنندگان در این حوزه نتوانند کار خود را در واحد عملی شروع کنند.

 توقف ساخت موتور‌های بنزینی باید پلکانی اتفاق بیفتد

ماشاالله قاسمی‌نژاد رئیس سندیکای قطعه‌سازان دوچرخه و موتورسیکلت در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: کشور ما تکنولوژی تولید موتور را نداشته و فقط می‌توانیم قطعات جانبی را برای موتورسیکلت‌های خارجی بسازیم.

وی در ادامه افزود: تولید قطعات هم تنها برای تولید موتورسیکلت‌های هندای ۱۲۵ بوده و بقیه به صورت ۱۰۰ درصد خارجی از چین یا هند به کشور وارد می‌شود.

 قاسمی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا از ساخت موتورسیکلت‌های برقی در داخل کشور استقبال می‌کنید، بیان کرد: ما از هر کار نو و ایده جدیدی در این حوزه استقبال می‌کنیم، اما باید دید به چه میزان زیرساخت‌های این موضوع در داخل کشور فراهم است.

 وی با اشاره به ارزان و راحت‌تر در آمدن خرید از خارج، تصریح کرد: بیشتر تولید‌کنندگان ترجیح می‌دهند قطعات و موتور‌های مورد نیاز خود را از کشور چین تهیه کنند و با توجه به واقعی نبودن قیمت ارز این بحران همیشه در سال‌های گذشته ادامه داشته است.

 رئیس سندیکای قطعه‌سازان دوچرخه و موتورسیکلت اظهار کرد: این درست است که تردد موتورسیکلت‌ها موجب آلودگی هوا می‌شود، اما نمی‌توان ساخت موتورسیکلت را ناگهان در کل کشور متوقف کرد.

 وی پیشنهاد داد: بهتر است در ابتدا ساخت و فروش موتورسیکلت‌های بنزینی و کاربراتوری را در کلانشهر‌ها ممنوع کنیم و مدت زمان ۴ تا ۵ ساله به صنعتگران این حوزه بدهیم تا خود را به روز کرده و تولید این محصول کم کم در کشور متوقف شود.

 قاسمی‌نژاد ادامه داد: فناوری موتور انژکتوری و کاربراتوری در برابر موتور‌های برقی حداقل ۵ میلیون تومان ارزان‌تر تمام می‌شود و منطقی است که مردمی که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند به سمت خرید موتور‌های سوختی بروند.

 وی اضافه کرد: وقتی دولت اعلام کرد که همه موتورسیکلت‌ها موظف‌اند که انژکتوری شوند بسیاری از فعالان این حوزه به کشور چین سفارش موتور‌های انژکتوری دادند و آن‌ها نیز با تغییرات کوچکی در موتور‌های قدیمی و با تفاوت قیمت یک میلیون تومانی محصولات جدید انژکتوری را به بازار ایران وارد کردند که متأسفانه هیچ کدام از استانداردهای دنیا را رعایت نکرده بود.

رئیس سندیکای قطعه‌سازان دوچرخه و موتورسیکلت، توضیح داد: چگونه مردمی که برای افزایش یک میلیون تومانی قیمت موتورسیکلت به زحمت می‌افتند، می‌توانند تفاوت ۵ تا ۶ میلیونی موتور‌های برقی را تاب بیاورند؟

وی با بیان برخی از مضرات موتور‌های برقی، تصریح کرد: این موتورها بیشتر در جاده‌ها و راه‌های مسطح جواب می‌دهد و نمی‌توانند بار زیادی را تحمل کنند.

 قاسمی‌نژاد اضافه کرد: مصرف موتورسیکلت در ایران با تمام دنیا فرق دارد، چرا که هم  وسیله کار و هم حمل و نقل به حساب می‌آید و برای  برخی از مردم موتورسیکلت وسیله‌ای برای امرار معاش است.

وی با انتقاد از سیاست‌های ضربتی دولت در حوزه صنایعی، چون ساخت موتورسیکلت، بیان کرد: توقف پلاک توسط دولت که پارسال اجرایی شد، ضرر‌های زیادی به تولیدکننده‌های موتورسیکلت زد و این توافقی بود که وزارتخانه‌های مختلف با هم انجام داده بودند.

رئیس سندیکای قطعه‌سازان دوچرخه و موتورسیکلت، ادامه داد: این نوع سیاست‌های ناگهانی موجب شد تا مجموعه‌ای مثل کارخانه موتورسازی ما نیرو‌های خود را از ۱۵۰ نفر به ۵۰ نفر تعدیل کند.

 قاسمی‌نژاد ابراز کرد: اگر شخصی ۱۰ میلیون تومان داشته باشد که بتواند موتور برقی بخرد، آیا ترجیح نمی‌دهد در عوض آن یک پراید خریده و کارهایش را به واسطه آن انجام دهد؟

وی بیان کرد: ما مخالف افزایش تعداد موتور برقی در داخل کشور نیستیم، ولی می‌گوییم این که تمام ایران را پوشش دهد اشتباه است و در وهله دیگر باید زیرساخت‌های این موضوع نیز فراهم شود و اگر در کشور ما ظرفیت و توان جایگزینی موتور‌های بنزینی به وجود بیاید آنگاه باید تولید این محصولات را متوقف کرد.

ایرج افشار احمدی یکی از تولیدکنندگان موتورسیکلت‌های بنزینی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:  توقف ناگهانی تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری و انژکتوری به ضرر تولیدکننده و غیر عملی است.

وی در ادامه افزود: این موضوع نیاز به فرهنگ‌سازی در طولانی مدت دارد به عنوان مثال وزارت نیرو در ابتدا برای فرهنگ‌سازی مصرف لامپ‌های کم مصرف این محصولات را با قیمت کمتر و یارانه به مردم فروخت و بعد از اینکه فرهنگ مصرف آن در جامعه جا افتاد، خود مردم به سمت خرید این لامپ‌ها روی آورند.

رئیس سندیکای قطعه‌سازان دوچرخه و موتورسیکلت، افزود: ما هم اگر امروز موتور‌های برقی را با یارانه و تسهیلات دولتی به مردم ارائه دهیم، مصرف‌کننده در مدت زمان به تدریج به مصرف این محصول عادت کرده و خود خواهان خرید آن در بازار می‌شود.

وی در پایان تأکید کرد: همچنین دولت باید در یک دوره ۵ ساله بر روی تقویت زیرساخت‌های تولید موتورسیکلت برقی کار کرده و اجرای طرح ارائه موتورهای برقی در مقابل موتور‌های فرسوده می‌تواند کمک شایان توجهی به رونق بازار این محصول در کشور کند.

 گزارش از سمیه عرب

انتهای پیام/

جایگزینی موتور‌های برقی به جای موتور‌های بنزینی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
هر چی میکشیم زیر سر خودروسازهامونه... ما تا کی باید جون و مال و زندگیمون رو فدای خودروسازهامون بکنیم؟! هر بلایی دوست دارن سر ملت در میارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
شرکت هایی که موتورسیکلت بنزینی تولید میکنند اون موقع موتورسیکلت برقی تولید کنند وهیچ گونه ضرری متوجه آنها نیست.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
وقتی تولید موتور برقی زیاد بشه قاعدتا قیمتش کاهش پیدا میکنه

یه زمانی هم خط همراه پنج میلیون تومان بود اونم اوایل دهه هفتاد .خب الان قیمت دوتا پفک شده.تولید انبوه بشه قیمت افت میکنه شدید ،مد هم میشه میخرن نگران بی پولی نباشید قسطی مثل پراید دو میلیونی که بالای بیست میلیون خریده میشه
سبحانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
خودروی برقی از برق برای تغذیه استفاده میکنه. برای تولید برق هم سوخت فسیلی استفاده میشه. پس کمک زیادی نمیتونه کنه مگر بصورت نقطه ای!
راهش اینه که از نیروگاه خورشیدی استفاده بشه که به اندازه کافی بهش بها داده نشده
safa
|
United States
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
کلا خودروسازان ما به فکر سود و پر کردن جیب خودشون فکر میکنند. امنیت و کیفیت و استاندارد نقشی نداره. تا به کی باید ضررش را مردم با از دست دادن جون و مالشون بدن؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
خدا کمک کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
باید خودروهای باکیفیت ارزان ساخته بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
خودروسازان باید تولیدهای با کیفیت و ارزان عرضه کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
امیدورام مشکل آلودگی برطرف شه
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
متاسفانه بنظر من تا دادستان کل کشور در بحث الودگی هوا وارد نشود من فکر نمی کنم این مسئله حل شود.
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
متاسفانه بنظر من تا دادستان کل کشور در بحث الودگی هوا وارد نشود من فکر نمی کنم این مسئله حل شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
باید خودروهای برقی تولید و عرضه شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
خدا کمک کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
آلودگی هوا با سرعت جان مردم را می گیرد و مدارس را به تعطیلی می کشاند چرا باید بصورت پلکانی با آن برخورد شود؟
ناشناس
|
Qatar
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
اگر موتور سیکلت های فرسوده و خودروهای فرسوه جمع آوری شوند درصد زیادی از آلودگی رفع میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
برقیش باحاله...برقیش خوبه خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
چرا موتوریا مث ماشینا جلوشون پلاک نداره و هر کاری دلشون بخواد با خیال راحت میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
باید خودورهای برقی عرضه بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
خیلی تو کشور موتورسیکلت هس خیلی خیلیاش هم فرسوده هسن ودود میکنن خیلی هوا الوده میکنن و سر وصدا میدن
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر