کد خبر: ۶۴۴۰۰۹۵
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
آیت‌الله ‌اراکی مطرح کرد:

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی گفت:ما معتقدیم که سیاست‌های عمومی را می‌توان بر پایه فقه کلان پایه‌گذاری کرد.

پایه‌گذاری سیاست‌های عمومی بر پایه فقه کلانبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازقم؛ آیت‌الله اراکی،دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ظهر امروز در دومین روز از نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی با محور سیاست‌گذاری فرهنگ که در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، با ارائه تعریفی از فقه و سیاست‌گذاری عمومی اظهار داشت: دو گونه فقه داریم، ما معتقدیم که قسمت اعظم فقه متعارف فقه خرد است چراکه فقه مستنبط ما فقه پاسخگویی به نیازها بوده و همه علوم نیز پاسخگویی به نیازی است که تبدیل به مسئله و تولید علم می‌شود.

وی با بیان اینکه ما جامعه‌ای داشته‌ایم که جامعه مسلمین بوده اما جامعه اسلامی نبوده است، افزود: مردم برای یافتن تکلیف عملی خود به فقها مراجعه می‌کردند و تکلیف عملی و فردی خود را می‌پرسیدند، و این پرسش‌ها به‌تدریج تبدیل به فقه شده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به تکالیف جامعه ابراز کرد: همان‌گونه که فرد تکلیفی دارد جامعه نیز دارای تکالیفی است، گاه می‌شود افراد جامعه مطیع بوده و عمل به تکلیف می‌کنند و برخی مواقع نیز این‌گونه نیست.

آیت‌الله اراکی با اشاره به حدیثی قدسی گفت: بر اساس این روایت، اگر امتی همه اعمالشان خوب باشد اما پیرو امام جائر باشند خداوند ثوابی برای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد اما در طرف مخالف جمعیتی باشند که خلاف‌کاری دارند اما به ولایت امام عادل اعتقاد دارند، خداوند اطاعت جمعی را از آن‌ها می‌پذیرد و مورد لطف و عنایت خود قرار می‌دهد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر حاکمیت نظام سیاسی واحد در جامعه گفت: شخصیت فردی انسان به این است که اراده واحدی حاکم است و اگر اراده انسان در مسیر اطاعت از خدا قرار گرفت مطیع فردی می‌شود، اگر می‌خواهیم جامعه واحدی داشته باشیم باید فرمانروایی در جامعه داشته باشیم و این فرمانروا مطاع باشد و ملاک شکل‌گیری جامعه اسلامی میثاق اطاعت از رهبری و اطاعت از فرمان او است.

آیت‌الله اراکی میثاق دوم را نصرت بیان و تصریح کرد: خداوند در آیات قران کریم ویژگی‌هایی را برای جامعه مبتنی بر نصرت بیان کرده که این جامعه واحد سرنوشتش واحد است و جامعه‌ای ایمانی بدون این دو میثاق شکل نمی‌گیرد و هر جامعه‌ای تنها با دو میثاق ولایت و نصرت شکل می‌گیرد.

وی بیان کرد: در دو دهه اخیر هیچ حکومتی جز جامعه آمریکا کشته نداده است، اما مردم این کشور از قانون حکومت خود اطاعت می‌کنند و مالیات می‌پردازند و ولایت و نصرت دارند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ولایت رسول‌الله را ولایت خداوند بیان و خاطرنشان کرد: ملاک وحدت جامعه این است که اگر جامعه یک فرمانروا داشت و مردم از او اطاعت می‌کردند این جامعه یک جامعه رو به تکامل بود.

وی گفت: اگر بخواهیم یک بسته فقهی را به‌طور کامل اجرا کنیم این کار عملی نیست، بلکه باید به‌تدریج و به‌صورت فازی اجرا شود، و مشکلات جامعه ما نیز به این مسئله برمی‌گردد که به‌صورت تدریجی بسته‌های فقهی را اجرا نکرده‌ایم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر اینکه باید بسترهای لازم برای اجرای احکام اسلامی در جامعه فراهم شود، گفت: برای نمونه، عمل گردش مالی که در بانک‌ها انجام می‌گیرد ربطی به رفتار فردی ندارد و مربوط به سیاست‌های جامعه است،ما معتقدیم که سیاست‌های عمومی را می‌توان بر پایه فقه کلان پایه‌گذاری کرد.

انتهای پیام/ش

برگزاری کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی در قم

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر