کد خبر: ۶۴۷۰۶۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۹

این روزها که جمعیت 40 میلیون نفری کارگران و خانواده‌هایشان منتظر اعلام حداقل دستمزد سال آینده هستند، مجلسی‌ها با طرح استیضاح وزیرکار کلاف تعیین حقوق را پیچیده تر کردند.

سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدولبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  کمتر از ۱۰ روز تا پایان سال باقی مانده و شمارش معکوس برای ورود به بهار آغاز شده است. هر ساله در این ایام و با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، موضوع حداقل دستمزد جدی‌تر می شود. شاید علت اصلی این جدی‌ و مهم‌تر شدن را بتوان در بازه  تعداد افراد ذیل این تصمیم در نظر گرفت چرا که بسیاری از کارگران با امید به این که شاید فرجی شود و اندکی از فشارهای طاقت‌فرسای گرانی‌ها کاسته شود چشم‌به‌راه اعلام میزان افزایش حقوق در سال آینده نشسته‌اند.

طبق آمار حدود ۱۳ میلیون نفر در مجوعه کارگری کشور شاغل هستند که با احتساب خانواده این افراد به جرئت می‌توان گفت تعیین میزان حداقل دستمزد سال آینده می‌تواند زندگی نزدیک به ۴۰ میلیون نفر را در کشور تحت تاثیر قرار دهد. از این رو به بررسی وضعیت حقوق و دستمزد کارگران پرداختیم.

 حداقل دستمزد چگونه محاسبه می‌شود؟

بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، حداقل دستمزد باید بر اساس نرخ تورم به گونه ای تعیین شود که معیشت و زندگی برای کارگران، قابل تامین باشد؛ اما بر خلاف نص قانون آنچه در عمل اتفاق می‌افتد بی‌توجهی به شاخص تامین مخارج زندگی برای کارگران است و حداقل حقوق هر سال، عموما در غالب موارد معیار دوم یعنی «معیشت» تعیین می‌شود.

در واقع نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ماده ۴۱ قانون کار فقط به شاخص «تورم» اشاره ندارد بلکه در این ماده بر شاخص «معیشت و زندگی» نیز تاکید شده که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

بر همین اساس نیز در سالیان اخیر شورای حقوق و دستمزد صرفا بر مبنای میزان افزایش تورم ۱۲ ماهه آن‌هم براساس ۳۵۰ قلم کالا که تنها بخش کوچکی از آن و نزدیک به یک ششم تا یک هفتم آن کالاهای اساسی برای زندگی است در خصوص میزان افزایش حقوق تصمیم‌گیری می‌کند که نتیجه این تصمیم افزایش شکاف میان دستمزد کارگران با هزینه‌های زندگی است.

 در سال‌های اخیر حقوق کارگران چقدر افزایش یافت؟ 
 

میزان افزایش دستمزد کارگران طی سال‌های اخیر فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته است و برخی سال‌ها بیش از نرخ تورم بوده و برخی سال‌ها کمتر از آن. اما آنچه در این میان محل سوال است اینکه آیا واقعا میزان افزایش حقوق و دستمزد صرفا بر مبنای نرخ تورم صحیح است و می‌تواند زندگی روزمره یک خانواده کارگری را تامین نماید.

برای پاسخ به این سوال کافیست به بررسی میان هزینه‌های زندگی و حداقل حقوق در سال بپردازیم. براساس آخرین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بودجه خانوارها که مربوط به سال ۱۳۹۵ است، هزینه ناخالص ماهانه زندگی برای یک خانوار ماهانه حدود ۳ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان است اما آنچه که برای حداقل دستمزد سال ۹۵ تعیین شد رقم ۸۱۲ هزار و ۱۶۶ تومان بود به عبارتی بین حداقل دستمزد سال مورد اشاره و هزینه معیشت، حدود ۲ میلیون و ۴۶۳ هزار تومان اختلاف وجود دارد.

 

برای مشاهده در سایز بزرگتر روی عکس کلیک کنید

 

از سوی دیگر براساس محاسبات کارگروه تخصصی مزد در سال مورد اشاره که توافق طرفین را نیز به همراه داشت، حداقل هزینه ماهانه یک زندگی کارگری ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شده بود که باز هم اختلاف ۱ میلیون و ۶۷۷ هزار تومانی را نشان می‌دهد.

 

همانطور که مشاهده کردید براساس این میزان اختلاف در سال گذشته کارگران مجبور بودند بخشی از حداقل های معیشت را نیز از زندگی‌شان حذف کنند تا بتوانند هزینه‌ها را مدیریت کنند.

 

بنابراین می‌توان اینطور نتیجه گرفت که صرف تکیه بر شاخص تورم به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی زندگی باشد. آن‌هم تورمی که اگر معیار را بر جیب مردم قرار دهیم بسیار با آمارهای خوش رنگ اعلامی فاصله دارد.

 

 

در جدول زیر میزان افزایش حقوق کارگران در ۱۰ سال اخیر گردآوری شده است. همانطور که مشاهده میشود در برخی سال‌ها میزان افزایش حقوق بالاتر از نرخ تورم بود و در برخی سال‌ها پایین تر از آن. اما در هر دو صورت اختلاف با هزینه‌های زندگی غیر قابل انکار.

 

مقایسه میزان افزایش حقوق در ۱۰ سال اخیر

سال

حداقل دستمزد ماهیانه(تومان)

نرخ تورم ۱۲ ماهه

افزایش دستمزد (درصد)

۱۳۸۵

۱۵۰۰۰۰

۱۱.۹ -

۱۳۸۶

۱۸۳۰۰۰

۱۸.۴

۲۲

۱۳۸۷

۲۱۹۶۰۰

۲۵.۴

۲۰

۱۳۸۸

۲۶۳۵۲۰

۱۰.۸

۲۰

۱۳۸۹

۳۰۳۰۰۰

۱۲.۴

۱۴.۹

۱۳۹۰

۳۳۰۳۰۰

۲۱.۵

۹

۱۳۹۱

۳۸۹۷۰۰

۳۰.۵

۱۷.۹

۱۳۹۲

۴۸۷۱۲۵

۳۴.۷

۲۵

۱۳۹۳

۶۰۸۹۱۰

۱۵.۶

۲۵

۱۳۹۴

۷۱۲۴۲۵

۱۱.۹

۱۷

۱۳۹۵

۸۱۲۱۶۶

۶.۷

۱۴

۱۳۹۶ 

۹۲۹۹۳۱

-

۱۴.۵

۱۳۹۷

- - -

 

 کارفرمایان و حقوق کارگران

یکی از مسایلی که همواره در خصوص علت افزایش نیافتن حقوق کارگران مطرح می‌شود مخالفت کارفرمایان با این مسئله است. در واقع عده‌ای بیان می‌کنند که افزایش دستمزد با واقعیات امروز اقتصاد و تولید ایران همخوانی ندارد چراکه اگر میزان افزایش دستمزد سالانه زیاد باشد می‌تواند اثرات جبران ناپذیری از جمله افزایش افسارگسیخته تورم را به همراه داشته باشد که در پی آن قدرت خرید جامعه کاهش می‌یابد.

ضمن اینکه با واردآوردن فشار مضاعف به کارفرمایان، می تواند حیات بنگاههای تولیدی، صنعتی و خدماتی را با خطر مواجه کند. چراکه اگر کارگر نباشد چرخ تولید و کارگاه کارفرما نمی چرخد و در عین حال، تداوم اشتغال کارگران وابسته به حیات و چرخیدن چرخ بنگاههای تولیدی است. بنابراین وجود کارگر و حیات بنگاه وابسته به یکدیگر است و بطور طبیعی باید حداقل دستمزد به گونه ای تعیین شود که با تامین معیشت کارگران، حیات بنگاه اقتصادی را تهدید نکند.

 

این استدلال که افزایش میزان حقوق کارگران باعث فشار مضاعف بر کارفرمایان می‌شود گرچه قابل قبول است اما همه ماجرا وابسته به آن نیست چراکه براساس برآوردها دستمزد کارگران تنها ۷ تا ۱۲ درصد از هزینه های تولید را به خود اختصاص می‌دهد که رقم تاثیرگذاری نیست،

 

در واقع مسئله اصلی در این میان نحوه سیاستگذاری دولت‌هاست که می‌تواند حیات و تداوم فعالیت یک کارگاه را در شرایط سود ده و یا زیان‌بار تامین کند. به بیان دیگر یک سری از مشکلات به بدنه دولت برمی گردد، واردات بی رویه، قاچاق، بهره بانکی و عوارض همه چالش هایی را برای تولید ایجاد کرده است و قطعا در صورتی که دولت در این حوزه‌ها هوای کارفرمایان را داشته باشد آن‌ها هم می‌توانند در تامین هزینه‌های زندگی کارگران کمک بیشتری کنند.

 

بنابراین کافیست دولت با کارفرمایان در زمینه تامین عوارض و بهره بانکی و... همراهی کند تا آن‌ها نیز دستمزد کارگران را افزایش دهند که نتیجه افزایش پول در گردش نیز چیزی جز بازگشت رونق اقتصادی به کشور نخواهد بود.

* وضع متفاوت امسال برای  تعیین حقوق سال آینده

امسال اما علاوه بر مسایل فوق از جمله تعیین هزینه معیشت و ... که کاری پر تنش است دو مسئله دیگر نیز سد راه تعیین حقوق سال آینده کارگران شده است. مسئله اول را می‌توان مخالفت جامعه کارگری و کارفرمایان با  بند ز تبصره ۷ بودجه سال آینده کل کشور دانست که براساس آن باید از سال آینده سهم درمان تامین اجتماعی باید مستقیما باید به حساب خزانه کل کشور واریز شود.

از سوی دیگر مورد دومی هم که این روزها و در بحبوحه نشست های تعیین حداقل دستمزد، ذهن کارگران را به خود مشغول کرده و دغدغه برای آن‌ها ایجاد کرده نیز ماجرای تبانی برخی نمایندگان برای استیضاح علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی است که علاوه بر اینکه وزارتخانه را در حالت بحران قرار می‌دهد بلکه وضعیت تعیین دستمزد کارگران را نیز در هاله‌ای از ابهام قرار داده و به جامعه کارگری لطمه می‌زند.

در واقع مجلسی‌ها هرچند اگر واقعا نیت اصلاح و خیر در این استیضاح داشته باشند اما انتخاب بدترین زمان ممکن برای این مسئله نمی‌تواند در تحت فشار روانی قراردادن کارگران بی تاثیر باشد.

گرچه هر از چندگاهی نیز از گوشه و کنار خبرهایی از دست داشتن برخی وزرای دولت در استیضاح وزیرکار و همچنین باج‌خواهی نماینده تهران در مجلس از وزیر کار به گوش می‌رسد اما به هرحال توقع می‌رود مجلسی‌ها با توجه به شرایط شکننده‌ جامعه کارگری با دقت بیشتری تصمیم بگیرند.

 کارگران چشم انتظارند

به هر روی این روزها ۱۳ میلیون کارگر به طور مستقیم و حدود ۴۰ میلیون کارگر به همراه خانواده‌هایشان در انتظار خروجی جلسات شورای عالی کار است تا وضعیت دستمزد و حقوقشان در سال آینده مشخص شود.

حقوقی که انتظار می‌رود با توجه به تکانه‌های شدید اقتصادی در سال اخیر، از ماجرای افزایش قریب به ۱۰۰۰ تومانی قیمت دلار تا گرانی کالاهای اساسی و هزینه‌های سرسام آور اجاره‌بها و... بدون در نظر گرفتن نرخ تورم تعیین شود، تا بتواند حداقل بخش کوچکی از اختلاف شدید میان حقوق و هزینه‌های زندگی را جبران نماید.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

چشم امید کارگران به تصمیم این‌روزهای مسئولان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۵۰
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
حقوق کارگر درسال یک بار زیاد میشه، بقیه چیزا هرماه گرون میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
افزایش حقوق!!!! فوق لیسانس دارم هر روز از صب میرم تا غروب ...هر چند ماه درمیون 200 هزار تومن گیرم میاد.... اونوقت بعضی ها دور و برم سه تا شغل دارن....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
بیشترین و سخت ترین زحمتو قشر کارگر میکشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
با سلام و احترام
منه یه نوعی باز نشسته با ماهی 1600 و 3تا فرزندم دانشجو میشه زندگی کرد این همه خرج ومخارج زندگی وگرونی . خدایا فقط به فریادمون برس
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
مگر قرار نشد حقوق ها افزایش یابد چرا هنوز زیاد نشده ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
چه درمانی کارگرها وخانوادهاشون از سو تغذیه وکمبود ویتامین زجر میکشن اگه دستمزدشون عادلانه بشه این مشکلات درمانی هم کاهش میابد.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
سلام . من متاهلم و مستاجر و دارای فرزند و اینکه یک ساله بیکارم .شرمنده زن و بچه . من هیچی از مسئولین نمیخوام فقط حداقل بیاید میان مردم به حرف دلشون گوش کنید یکم آروم شن .
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
برنج هندی 50هزاری شده 85هزار من بیکارم چی کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
خواهشمندم به فکر قشر کارگری هم باشید با این حقوق ناچیز چطور میتوانند زندگی کنند و همه چیز هم گزون شده دیگه بدتر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
افزایش‌حقوق‌بازنشستگان‌تا‌دوملیون‌تومان‌چی‌شد؟؟
محمد
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
با یک ماه بااین حقوقها میشه زندگی کرد ؟؟؟؟؟؟؟/
یغمایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
ده درصد خیلی هم زیاده
دستشونم درد نکنه ایشالا جبران کنیم !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
با حقوق ماهیانه پانصد هزار تمن چه کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
با حقوق ماهیانه پانصد هزار تمن چه کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
حقوق بازنشته های تامین اجتماعی چقد میشه لطفا گزارش تهیه کنین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
سلام بنده با ده سال حقوق بازنشست شدم حوق ما هیانه ن پول شام دو نفر در برج میلاد است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
حقوق ها پایینه و توان خرید نداریم
این امر باعث سوء تغذیه و بیماری مون شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
افراد بیکار چکار کنند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
افراد بیکار چکار کنند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
آخه با 10 درصد اضافه حقوق چطور میتونم از پس مشکلات زندگی بربیاییم ؟
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
همون رو هم کارفرمایان محترم نمی دن یا با تاخیر کم کم میدن . برای تاخیر در پرداخت فکری کنین .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
حقوق کارگر مهم نیس ، تا جایی که بشه باید حداقل بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
واسه ما کارگران ده درصد ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
فقط ده درصد ؟!
پس با این همه مشکلات چیکار کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
پول بر ق وآب و گاز و......را چیکار کنیم که خیلی گرون کردید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
حقوق کارگر هارو چرا زیادنمیکنید چرا ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
فقط 10 درصد؟؟؟؟؟
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
چرا فقط 10 در صد ؟؟؟
وسط ماه میشه حقوقت تموم میشه وشرمنده زن وبچه میشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
واقعا با این حقوق کم سخته مسئولین کاری کنن ک این کار گر ها جلو خانواده هاشون شرمنده نشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
واقعا با این حقوق کم سخته مسئولین کاری کنن ک این کار گر ها جلو خانواده هاشون شرمنده نشن
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
من با نظر شما موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
خیلی عالی بود
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
به فکر قشر کارگر باشید ای مسئولین که خیلی فشاره اقتصادی دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
یعنی در سال 97 حقوقها افزایش پیدا میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
اخه دلمون به کجا خوش باشه ؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
هر سال حقوق کارگران را یکصدهزار تومان افزایش می دهند ومی گویند بر اساس تورم بوده آنوقت همه چیز گران می‌شود بدون اینکه حساب کنند ببینند چگونه یک کارگر با سه چهار تا فرزند زندگی شان را بگذرانند مسئولین حتی نمیتوانند یک روز مثل کارگران زندگی کنند واز آن طرف هم کارفرمای بی وجدان حقوق کارگران را نمیدهند و آنها هم سر از دادگاه و دادسرا در می آوردند این وضعیت کارگران در ایران است...
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
همین افزایش 100 هزارتومانی حقوق کارگر را باید کارفرما بدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
لطفاماكارگران رادرك كنيد فقطخدارادرنظربگيريد همين فقط خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
چرا حقوق کارگران افزایش پیدا نمیکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
این امار تورم اشتباهه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
20 درصد اضافه میشه؟
من
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
به گفته خودتان متوسط هزینه هر خانوار در سال 95 39300هزار تومان بوده یعنی هرماه 3275000تومان درحالیکه هر کارگر درسال95 812000تومان حقوق میگرفته که اصلا 1000000تومان در نظر میگیریم حالا دریکسال میشود 12000000تومان وبا محاسبه اختلاف این دورقم که میشود27300000تومان یک کارگر با این اختلاف نجومی چه خاکی بر سر کند ماهی 3200000تومان کجا و1000000تومان کجا .با جدول خودتان باز همخوانی ندارد بعد هم میگویید عدالت اسلام مذهب و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
کارگر هیچ جایگاهی نداره و مدافعی هم نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
مشکل اصلی مسکن میباشد نه معیشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
مشکل اصلی مسکن میباشد نه معیشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
حقوق ها خیلی کمه
کارگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
نصف جمعیت کشورمون کارگر وخانوادهاشون تشکیل میدن اون وقت تعیین تکلیف حقوقشون را میذارن واسه دقیقه نود سال آخرسر هم با بهانه های مختلف یه مبلغ جزئی مرحمت می‌کنند میذارن رو حقوق کارگر بیچاره تازه اگه کارفرما اجازه بفرمایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
با این گرانی ها 930هزار تومان حقوق خیلی کمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
سالهای 95و 96 ما تورم نداشتیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
بهترین راه برای حمایت از قشر کم درآمد وکارگر ایجاد بیمه تکمیلی توسط دولت برای آنها است.تاازنگرانی های آنهابرای درمان کاسته شود.سهم درمان برای قشر متوسط وضعیف بسیار زیادونگران کننده است
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر