همه آنچه درباره شیطان باید بدانید

شیطان دشمن قسم خورده بندگان است که با تَمُرد از خداوند و پیشه کردن کبر و غرور، می‌کوشد به هر شکل انسان را گمراه سازد.

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شیطان دشمن قسم خورده بندگان الهی است که با تَمُرد از خداوند و پیشه کردن کبر و غرور، در قرآن نماد استكبار و سرکشی است و می‌كوشد به هر شكل انسان را به بند كشیده و گمراه سازد.

همه آنچه درباره شیطان باید بدانید

آشنایی با شیطان

ویژگی مهم ابلیس پنهان بودن وی از چشم انسان است. وجود جنی او كه ریشه در آتش دارد، این امكان را برایش فراهم كرده است تا انسان را ببیند؛ در حالی كه دیده نشود. (1) از این روی قرآن به اشكال مختلف و در آیات متعددی به آن پرداخته است.

گفتنی است؛ در قرآن کریم ۶۳ آیه نام شیطان، در ۱۱ آیه نام ابلیس و در ۱۷ آیه از نام شیاطین یادشده است. قرآن شناسنامه شیطان و ماهیت او را این طور بیان می‌کند: از آیات متعدد قرآن استفاده می‌شود که ماده اولیه شیطان (2) «آتش» بوده است؛ مثلاً، در آیه‌ای می‌فرماید: «و اذقلنا للملائکة اسجدوا لادم فسجدوا الاّ ابلیس کانَ من الجنّ ففسق عن امر ربّه.» (3) چنان که ملاحظه می‌شود، این آیه شریفه، ابلیس را از جن می‌داند. ابلیس اسم خاص همان شیطانی است که اغواگر حضرت آدم بود و خدای تعالی در قرآن گاهی با عنوان «ابلیس» و گاهی با عنوان «شیطان» از او تعبیر می‌کند. (4) خود شیطان هم خلقت خود را از آتش می‌داند، آن جا که خداوند از او سؤال می‌کند: چه چیزی مانع سجده کردن تو بر آدم شد، گفت: «انا خیرٌ منه خلقتنی من نارٍ و خلقته من طینٍ.» در جای دیگر می‌گوید: «ءَاسجدُ لمن خلقت طینا» (5) به تصریح قرآن، شیطان از فرمان خدا سرپیچی کرد: «ابی واستبکر و کان من الکافرین»(6) ؛ «کان من الجنّ استکبرو کان من الکافرین؛ (7) «انّ الشیطان کان للرّحمن عصّیا.» (8) و قرآن شیطان را دارای ذریّه می‌داند، آن جا که می‌فرماید: «واذ قلنا للملائکة اسجدوا لآدم فسجدوا الاّ ابلیس کان من الجن ففسق عن امر ربّه افتتخذونه و ذرّیّته اولیاء من دونی و هم لکم عدوٌ بئس للظالمین بدلاً.» (9) قرآن در آیات متعددی، شیطان را دشمن آشکار انسان می‌داند و انسان را از پی روی او برحذر می‌دارد: «و انّ الشیطان للانسان عدوٌ مبینٌ» (10) .

همه آنچه درباره شیطان باید بدانید

 

شیطان درچه زمانی اشک و ناله سرمی‌دهد؟

برهمگان واضح و مبرهن است که سرپیچی از خداوند موجب خوشحالی و بالعکس آن انجام امور عبادی سرشکستگی و آه و ناله شیطان را به همراه دارد. از این در بسیاری از موارد از توبه انسان، مانند توبه آدم در پیشگاه خداوند با آه و اشک شیطان مصادف شد.

بنا بر این گزارش برخی کار‌ها در طول زندگی آدم علیه السلام و فرزندانش و در طول تاریخ، ابلیس را چنان آزار داده که باعث ناله و زاری ابلیس شده و حتی او را به گریه واداشته است که در زیر به برخی از آن موارد اشاره می‌کنیم:

۱- وقتی حضرت آدم توبه کرد و خدا توبه اش را پذیرفت شیطان ملعون چنان از سوز دل ناله کرد که ملائکه آسمان و زمین را متوجه کرد و همه او را لعنت کردند.

۲- روزی که حضرت یوسف از دست زلیخا گریخت، شیطان از سوز دل ناله‌ای کرد که ملائکه صدای او را شنیدند و لعنتش کردند.

۳- در غدیر خم، وقتی پیامبر صلی الله علیه و آله، امام علی علیه السلام را به خلافت منصوب کرد و فرمود: "من کنتُ مولاهُ فعلیٌّ مولاه"، شیطان از دل پردردش ناله‌ای کشید و گفت: از این پس چه کنم و چاره ام چیست؟ اولادش را جمع کرد و گفت: تا می‌توانید مردم را به شک اندازید، محبت، ولایت و دوستی علی علیه السلام را چنان بر مردم متشبه کنید که او را به خدایی باور کنند و از غلو به جهنم بروند و عده‌ای از راه و روش او برگردند و جهنمی شوند.

۴- روز عاشورا بسیار زحمت کشید تا زمینه‌ای فراهم کرد که همه لشکر عمر سعد، علیه امام حسین علیه السلام شوریدند و او را به شهادت رساندند. آنگاه همه شیاطین، روی زمین پخش شدند و با شادی و خوانندگی ابراز خرسندی کردند. شیطان می‌گفت: عجب خلق خدا را گمراه کردم و به مقصودم رسیدم. پس از اینکه شیطان از ثواب و مقام و منزلت پیروان و زیارت کنندگان امام حسین علیه السلام آگاه شد از کرده خود پشیمان شده و از روی حسرت نعره‌ای کشیده که همه ملائکه لعنتش کردند. گفت: واویلا، قضیه بر عکس شد و مردم بیشتری داخل بهشت شدند.

۵- وقتی که پیامبر صلی الله علیه و آله، به پیامبری مبعوث شد و مردم را از نادانی، گمراهی و جهنم نجات داد و به سوی بهشت رهنمون شد، ابلیس ناله کرد و فریاد کشید.
 
همه آنچه درباره شیطان باید بدانید

۶- وقتی سوره مبارکه «حمد» نازل شد، ابلیس فریاد زد و ناله کرد، چون می‌گفت: این سوره سبب آمرزش گناهان اولاد آدم می‌شود.

۷- امام صادق علیه السلام فرمودند: وقتی انسان در برابر خدا سجده کند و آن را طول دهد، شیطان از ناراحتی فریادش بلند می‌شود و به کناری رفته و شروع به گریه می‌کند و می‌گوید: وای بر من، این بنده خدا چگونه او را اطاعت می‌کند و در مقابل او به خاک می‌افتد، در حالی که من او را معصیت نمودم و به آدم سجده نکردم.

۸- دیدار با مومن: دید و بازید مومنان از یکدیگر شیطان را چنان ناراحت می‌کند که به صورت خود زده و دست و پای خود را زخمی می‌کند.

۹- صدقه دادن. روزی پیامبر صلی اله علیه و آله از شیطان پرسید:‌ ای ملعون! چرا مانع از صدقه دادن می‌شوی؟ عرض کرد: یا رسول الله! اگر ارّه‌ای بر سر من بگذارند و مانند درخت و چوب سرم را ارّه کنند، برای من راحت‌تر از صدقه دادن اشخاص است. آن حضرت پرسیدند: چرا صدقه چنان ناراحتت می‌کند؟ در جواب گفت: در صدقه دادن پنج خصلت است: مال را زیاد می‌کند، مریضان را شفا می‌دهد، بلا‌ها را دفع می‌کند. صدقه دهندگان، به سرعت برق از پل صراط می‌گذرند، بدون حساب داخل بهشت می‌شوند و برای ایشان عذابی نیست. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: خدا عذابت را زیاد کند.
 

پایان کار شیطان چه زمانی است؟

بر اساس آیه «و نفخ فی الصور فصعق من فی السماوات و من فی الارض» (زمر/۶۸) در پی نفخ صور همگان خواهند مرد. اما آیا تا پیش از آن گستره حیات شیطان تا کجاست از این آیه به دست نمی‌آید. بر پایه برخی روایات، ابلیس در میان نفخه نخست و دوم می‌میرد. (التفسیر الکبیر، ج. ۵۴، ص. ۳۶۷ – ج. ۱۱، ص. ۱۰۸)

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، پایان کار شیطان را برپایی حکومت حضرت مهدی (عج) دانسته (المیزان، ج. ۱۲، ص. ۱۶۱-۱۶۰) که بر اساس برخی روایات، ابلیس به دست مبارک آن حضرت یا طبق روایات رجعت، پس از جنگ با لشکر امیرالمومنین، علی (علیه السلام)، در حوالی کوفه می‌گریزد و به دست پیامبر (صلی الله و علیه وآله) بر صخره بیت المقدس (بحارالانوار، ج. ۵۳، ص. ۴۲) کشته می‌شود. (همان، ج. ۶، ص. ۲۵۴) برخی پایان حیات ابلیس را مقارن با پایان حیات انسان بر روی کره خاکی دانسته اند. (المیزان، ج. ۸، ص. ۲۸-۲۷)
 
همچنین علامه جوادی آملی (حفظه الله) در باب پایان کار شیطان فرموده اند: تا آخرین انسان است، او (ابلیس) هم وجود دارد. برای اینکه آخرین انسان را هم اغوا می‌کند، وسوسه می‌کند. این چنین نیست که شیطان قبل از یک عده‌ای بمیرد. آن وقت آن عده، هیچ وسوسه‌ای ندارند. اگر وسوسه نداشتند که به کمال نمی‌رسند. انسان وقتی به کمال می‌رسد که جهاد اکبر داشته باشد. اگر هیچ گرایشی به طرف رذیلت نبود، انسان که طبعاً به طرف رذیلت و گناه میل ندارد. شهوت می‌خواهد، لباس می‌خواهد، غذا می‌خواهد نه حرام، و همه این‌ها از سنخ حلالش هست... آنکه انسان را به طرف حرام تشویق می‌کند، ابلیس است و الا انسان فطرتا به دنبال حلال می‌رود. (دروس تفسیر سوره اعراف، آیت الله جوادی آملی، جزوه نهم، ص. ۱۱)
 
خداوند در همان گفتگوی آغازین، جایگاه نهایی ابلیس و پیروانش را فرو افتادن در دوزخ خشم خود اعلام کرد(11) و جهنم را سزای آنان دانست.(12) براساس آیات قرآن، در روز حشر، پس از داوری خداوند، ابلیس(13) در سخنانی درس آموز با اعلام بی‌زاری از پیروان خویش، مسؤولیت انحراف آنان را بر عهده خود ایشان دانسته، می‌گوید: خداوند به شما وعده داد، وعده‌ای راست؛ ولی من به شما وعده دادم و تخلّف کردم. مرا بر شما تسلّطی نبود، جز آن که شما را خواندم و شما اجابت کردید.(14)
 

فرزندان شیطان چه کسانی هستند؟

در باب یاوران و همراهان شیطان رجیم در سفینة البحار آمده است که شیطان یارانی دارد که برای وسوسه انسان‌ها به او یاری می‌رسانند. این شیاطین در هر موقعیت زمانی و مکانی، در خدمت ابلیس هستند تا او را به اهدافش برسانند. اسامی آنان از این قرار است:

۱_ ولهان؛ انسان را در طهارت و نماز وسوسه می‌کند و به شک می‌اندازد که این نماز باطل است

۲_هفاف؛ ماموریت دارد که در بیابان‌ها و صحرا‌ها انسان را اذیت کند و برای ترسانیدن او را به وهم و خیال اندازد یا به شکل حیوانات گوناگون به نظر انسان درآید

۳_ زلنبور؛ موکل بازاری هاست. لغویات و دروغ، قسم دروغ و مدح کردن متاع را نزد آن‌ها زینت می‌دهد.

۴_ ثبر؛ در وقتی که مصیبتی به انسان وارد می‌شود، صورت خراشیدن، سیلی به خود زدن، یقه و لباس پاره کردن را برای انسان پسندیده جلوه می‌دهد.

۵_ابیض؛ انبیا را وسوسه می‌کند - یا ماءمور به خشم در آوردن انسان است و غضب را پیش او موجه جلوه می‌دهد و به وسیله آن خون‌ها ریخته می‌شود.

۶_اعور؛ کارش تحریک شهوات در مردان و زن‌ها است و آن‌ها را به حرکت می‌آورد! و انسان را وادار به زنا می‌کند
(اعور، همان شیطانی است که بر صیصای عابد را وسوسه کرد تا با دختری زنا کند.)

۷_داسم؛ همواره مراقب خانه هاست. وقتی انسان داخل خانه شد و سلام نکرد و نام خدا را بر زبان نیاورد، با او داخل خانه می‌شود و آن قدر وسوسه می‌کند تا شر و فتنه ایجاد نماید

۸_مطرش؛ کار او پراکندن اخبار دروغ یا دروغ‌هایی است که خود جعل کرده؛ در حالی که حقیقت ندارند.

۹_قنذر؛ او نظارت بر زندگی افراد می‌کند. هر کس چهل روز در خانه خود طنبور داشته باشد؛ غیرت را از او بر می‌دارد، به طوری که انسان در برابر ناموس خود بی تفاوت می‌شود.

۱۰_دهار؛ ماءموریت او آزار مؤمنان در خواب است. به طوری که انسان خواب‌های وحشتناک می‌بیند، یا در خواب به شکل زنان نامحرم در می‌آید و انسان را وسوسه می‌کند تا او را محتلم کند.

۱۱_قبض؛ وظیفه او تخم گذاری ست. روزی سی عدد تخم می‌گذارد. ده عدد در مشرق و ده عدد در مغرب و ده عدد زمین، از هر تخمی عده‌ای از شیاطین و عفریت‌ها و غول‌ها و جن بیرون می‌آیند که تمام آن‌ها دشمن انسان اند.)

۱۲_تمریح؛ امام صادق علیه السلام فرمودند: برای ابلیس - در گمراه ساختن افراد - کمک کننده‌ای به نام (تمریح) وی در آغاز شب بین مغرب و مشرق به وسوسه کردن، وقت مردم را پر می‌کند.

۱۳_قزح؛ ابن کوا از امیرالمؤمنین علیه السلام از قوس و قزح پرسید، حضرت فرمود: قوس قزح مگو؟! زیرا نام شیطان (قزح) است بلکه بگو قوس اله و قوس الرحمن

۱۴_زوال؛ مرحوم کلینی از عطیة بن المعزام روایت کرده که وی گفت: در خدمت حضرت صادق علیه السلام بودم و از مردانی که دارای مرض (ابنه) بوده و هستند یاد کردم. حضرت فرمود: (زوال) پسر ابلیس با آن‌ها مشارکت می‌کند ایشان مبتلا به آن مرض می‌شوند.

۱۵_لاقیس؛ او یکی از دختران شیطان و کارش وادار کردن زنان به هم جنس بازی است او مساحقه را به زنان قوم لوط یاد داد.

۱۶_متکون؛ شکل خود را تغییر می‌دهد و خود را به صورت بزرگ و کوچک در می‌آورد و مردم را گول می‌زند و این وسیله آنان را وادار به گناه می‌کند.. ۱۷_مذهب؛ خود را به صورت‌های مختلف در می‌آورد، مگر به صورت پیغمبر و یا وصی او. مردم را با هر وسیله که بتواند گمراه می‌کند.

۱۸_خنزب؛ بین نمازگزار نمازش حایل می‌شود؛ یعنی توجه قلب را از وی برطرف می‌کند. در خبر است که: عثمان بن ابی العاص بن بشر در خدمت حضرت رسول صلی الله علیه و آله عرض کرد: شیطان بین نماز و قرائت من حایل می‌شود - یعنی حضور قلب را از من می‌گیرد - حضرت جواب داد: نامش شیطان (خنزب) است. پس هر زمان از او ترسیدی به خدا پناه ببر.

۱۹_مقلاص؛ موکل قمار است. قمار باز‌ها همه به دستور او رفتار می‌کنند. به وسیله قمار و برد و باخت اختلاف و دشمنی در میان آنان به وجود می‌آورد.

۲۰_طرطبه؛ از دختران آن ملعون است. کار او وادار کردن زنان به زنا است و هم جنس بازی را هم به آنان تلقین می‌کند.
 
مهم تر‌ین و اساسی‌ ترین شیوه ‌ای كه برای فریب و گمراهی مردم از آن بهره می‌برد، وسوسه‌گری است. انسان به طور كلی در برابر وسوسه ‌ها عاجز و ناتوان است و واكنش خوبی نسبت به آن انجام نمی‌دهد تا از آن برهد. ابلیس هم برای دستیابی به اهداف خود از هر روش و شیوه‌ای استفاده می‌كند و چیزی را فرو نمی‌گذارد، از این رو سوگند خورده است كه در راه دشمنی با آدم و فرزندانش از همه روش‌ ها استفاده خواهد كرد.

پی نوشت:
 
1. اعراف: 27.

2. التحقیق فی کلمات القرآن الکریم،ج6،ص68

3. سوره کهف/آیه 5

4. آیاتی که در آن ها از او با عنوان ابلیس یادکرده است: مانند: «و اذقلنا للملائکةِ اسجدوا لادم فسجدوا الاّ ابلیس ابی و استکبر و کان من الکافرین» (بقره:34) و نیز ر. ک: حجر: 3132 / اسرا: 61/ کهف: 50 / طه: 116/ ص: 7475. در بعضی موارد نیز با عنوان شیطان از او نام می برد: مانند: «یا بنی آدم لایفتننّکم الشیطان کما اخرج ابویکم من الجنّة.» (اعراف: 27) و نیز ر.ک: بقره: 26 / طه: 120. ضمنا از جمله آیاتی که به خوبی دلالت می کنند بر این که این شیطان همان ابلیس است آیات 61-65 اسراء می باشند.

5. اسراء: (61)

6. بقره: (34)

7. ص: (74)

8. مریم: (44)

9.کهف: (50)

10. (یوسف: 5)

11.«قَالَ فَالحقُّ وَالحَقَّ أَقولُ لاَملأنَّ جَهنّمَ مِنکَ و مِمَّن تَبِعَکَ مِنهُم أَجمعین» ص،۸۴و ۸۵

12. «قالَ اذهَبْ فمَن تَبِعکَ مِنهُم فَإِنَّ جَهنَّم جَزاؤُکُم جَزاءً مَوفوراً.» اسراء،۶۳

13. مجمع البیان، ج ۶، ص ۴۷۸.

14. «و قالَ الشَّیطَنُ لَمّا قُضِی الأَمرُ إِنَّ اللّهَ وَعَدکُم وَعدَالحَقِّ و وَعدتُّکُم فَأَخلَفتُکُم و مَا کَانَ لِی عَلیکُم مِن سُلطن إلاَّ أَن دَعوتُکُم فَاستَجبتُم لِی فَلاَتَلومونِی و لوموا أَنفسَکُم مَا أَنَا بِمُصرِخِکُم و مَا أَنتُم بِمُصرِخِی إِنِّی کَفرتُ بِمَا أَشرکتُمونِ مِن قَبلُ إِنَّ الظَّلِمینَ لَهُم عَذابٌ أَلیمٌ». خداوند به شما وعده داد، وعده‌ای راست؛ ولی من به شما وعده دادم و تخلّف کردم. مرا بر شما تسلّطی نبود، جز آن که شما را خواندم و شما اجابت کردید؛ پس مرا سرزنش نکنید و به ملامت خویشتن بپردازید. اکنون من فریادرس شما نیستم و شما نیز نمی‌توانید فریادرس من باشید. من کفر می‌ورزم به این که شما مرا پیش از این شریک (پروردگار) کردید. ابراهیم، ۲۲.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: قرآن ، تفسیر قرآن
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
حاج محسن
۱۷:۰۳ ۲۴ بهمن ۱۳۹۹
درود بر شما بابت این مطالب قطعا خداوند یکتا از راهنماییتون خشنود میشه
Iran (Islamic Republic of)
ندا
۲۱:۱۴ ۱۰ آذر ۱۳۹۹
سایتتون خیلی خوبه من خیلی چیزا یاد گرفتم تو زندگیم بکار بردم با اجازتون چندین مطلب هم کپی کردم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۹ ۰۶ آذر ۱۳۹۹
خیلی عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۱۳:۲۹ ۳۰ آبان ۱۳۹۹
یکی از قدرت شیطان ایجاد وسواس وشبهه افکنی است.
Iran (Islamic Republic of)
پارمیدا
۱۴:۰۱ ۲۵ آبان ۱۳۹۹
خیلی خوب است ولی بعضی کلمه ها خیلی سخت است
Iran (Islamic Republic of)
الهام
۱۱:۵۷ ۰۲ آبان ۱۳۹۹
عالی بود، واقعا شیطان یک موجود کثیف است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۹ ۲۴ مهر ۱۳۹۹
خدایا خودت میدونی من با تموم سلولهای بدنم توبه کردم پس منو رها نکن من الان تو خیلی دوست دارم بیشتر از هرچیزی ،هوامو داشته باش ما رو از شر شیطان حفظ کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۷ ۰۵ مهر ۱۳۹۹
مطلب بسیار خوب و مفیدی بود ممنونم☺️
Iran (Islamic Republic of)
شهروند
۱۴:۴۹ ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
مطالب عالی بود.
Iran (Islamic Republic of)
امیرحسین
۱۳:۲۵ ۰۹ شهريور ۱۳۹۹
خدایا خودت ما رو از این همه شیاطین دور نگه داد و عاقبت بندگانت را بخیر کن
Netherlands
امیر
۲۱:۰۶ ۲۱ تير ۱۳۹۹
من مورد شماره ۱۰ خیلی برام اتفاق افتاده حتی گاهی خواب هایی میبینم که توش پیام شیطانی بود اما از وقتی شروع به نماز خوندن کردم دیگه هیچ اتفاقی برام نیفتاد
Iran (Islamic Republic of)
محمد امین
۱۵:۲۴ ۰۲ تير ۱۳۹۹
من مورد شماره ۱۰ برام اتفاق افتاده
Iran (Islamic Republic of)
Mahdis
۱۴:۰۶ ۲۹ خرداد ۱۳۹۹
خدایا پناه بر تو میبریم از شر شیطان پلید.
خدایا مارو بخاطر گناهانمون ببخش.
آمین
Iran (Islamic Republic of)
زهرا
۱۱:۱۱ ۲۵ بهمن ۱۳۹۸
خیلی خوب بود
متشکرم
Iran (Islamic Republic of)
لاله
۲۰:۲۲ ۱۴ آبان ۱۳۹۸
من خانمی متدین هر روز از مسیر خونه تا کارم چندتا سنگ به همراخ دارم و رجم شیطان میکنم!
Iran (Islamic Republic of)
ف ق
۰۸:۱۸ ۱۶ مهر ۱۳۹۸
بسم الله الرحمن الرحیم بسیار. عالی استفاده کردم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۵ ۰۹ مهر ۱۳۹۸
بسیار خوب ممنون. فقط منابع قسمت شیطان های مختلف خیلی ناقص بود اصلا به مطلبش نمیشه استناد کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۰ ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
سوره حمد رو بیشتر بخونیم تا در امان پرودگارمون باشیم
انشالله....
Iran (Islamic Republic of)
س.ر
۱۱:۳۴ ۰۴ شهريور ۱۳۹۸
سلام مطالب عالی بود.با تشکر.خدا ههمون رو از شر شیطان در امان نگه داره.
Iran (Islamic Republic of)
وحید
۲۰:۵۷ ۰۵ تير ۱۳۹۸
سلام علیکم مفید و آموزنده بود لعنت به این شیاطین خواهر و برادرهای عزیز اگه فقط لحظه ی از یاد خدا غافل بشی مورد وسوسه شیاطن قرار میگری میدونی چیش جالبه این که وسوسه میشی فکر میکنی افکار خودت هستند و تنها خودت گرفتارشونی و خودت گرایش میل داری خیر شیطان کارش رو خوب بلده که چطور از راه بدر کنی الانم که داری میخونی وسوسه میشی که بابا شیطان کجا بود نکنه نباشه نکنه دروغ باشه این نکنه ها مطمئن باشید از شیطان هرچقدر بیشتر بها بدی بهشون توش بیشتر گرفتار میشی وسوسه های بدتری ،وقتی به وسوسه شیطان جواب مثبت میدی مثل توپی میشی زیر قدم های شیاطین که به هر طرفی پرتت می کنند و تا نمیری دست از سرت بر نمیدارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۴ ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
سلام. بسیار ممنونم به خاطر اطلاعاتی که دادید . پناه میبرم از شر شیطان رانده شده به خداوند رحمان و رحیم
Iran (Islamic Republic of)
حجت اشرفی
۰۵:۳۷ ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
نظربراینکه من اصلن مطالعه نکردم نوشته هارو اینوبگم که دراین عالم شیطان هم یکی ازخادمان درگاه خدای بزرگ است حال نقشش این بود که ان بنده های که مثل بنده ادعای عاشقی میکنم ومیگم باتمام وجودم عاشق پروردگارم هستم رسوام کنه ازره بدرم کنه که ایاراست است نیتم یافقط یه ادعاست من خدایم راانطورک شناختم هیچ مخلوقش راازدرش نمیراند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۹ ۲۸ دی ۱۳۹۷
ـ «پيامبر گرامي اسلام صلي‌الله عليه و آله و سلم»:
إنَّ الشيطانَ يَجري مِنِ ابنِ آدمَ مَجريَ الدَّم
شيطان، همانند گردش خون در تن آدمي جريان دارد! (شهاب‌الاخبار، ص ٣٥٩)
دقت کنید دقت کنید1400سال پیش پیامبر به جاری بودن خون در بدن اشاره میکنه در صورتی که این قضیه قرن 15 میلادی توسط ویلیام هاروی کشف شده .الله اکبر
United States of America
agahi90.ir
۱۹:۵۴ ۰۷ آذر ۱۳۹۷
پناه بر خدای کریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۰ ۰۳ شهريور ۱۳۹۷
با سلام
ممنون از مطالب بسیار خوبتون
Iran (Islamic Republic of)
یاسر
۱۱:۱۶ ۱۵ فروردين ۱۳۹۷
خداوندا مارا در نبرد با شیطان یاری کن...امین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۰ ۱۵ فروردين ۱۳۹۷
سلام شماره 11 شیطان تخم میزاره ؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ملکوت
۰۹:۴۱ ۱۵ فروردين ۱۳۹۷
بله شیطان بر انسان سجد نکرد اما ما انسانها بعضی موقع خوب بر شیطان سجد میکنیم خدایا پناه بر تو میبریم از شره شیطان .
Iran (Islamic Republic of)
احد
۰۱:۱۴ ۱۵ فروردين ۱۳۹۷
چنین گفت شیطان که ای کردگار سه مطلب کن از بهر من اختیار
نخست آنکه پاداش این بندگی بجاوید خواهم زتو زندگی
دوم آنکه راهم دهی رایگان تودر عضو عضو همه بندگان
سوم مطلبم ای خدای غفور بماند به وقتی که باشد ضرور
ندا آمد از حضرت کبریا که کردیم ما حاجتت را روا
که مطلب سومش این بود که در زمان شهادت امام حسین آفتاب به فلک اول آمد .از دیوان صامت بروجردی ص455/456
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۹ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
وجود بعضی آدمها از شیطان هم خطرناک تره
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۲۰:۲۱ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
بسیار جامع
ممنونم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۷ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
از شر شیطان رانده شده بخدا پناه می برم
Iran (Islamic Republic of)
یگانه
۱۹:۳۰ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
یه چیز میگم بگید آااااامینـــ ok خدا یا مارا از شر شیطان راااانده شده نجات بده همه گیییی✋
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۲ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
اعوذ بالله من الشیطان رجیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۴ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
این بشر دو پا شیطونها رو هم درس میده! همونتور که باعث شد از بهشت اخراجش کنن ؟! . امان از این بشر !!!!!.
Iran (Islamic Republic of)
جعفر
۱۸:۱۷ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
شیطون عجب بلایی هستی.
Germany
ناشناس
۱۷:۵۱ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
بسم الله.من هم قرآن میخونم و هم اوستا میگن اگر پاک باشی در آتش نمیسوزی ولی وای بر نا پاکان.ولی شر و بدی یک عامل در حرکت جهان وجود داره و نابودی آن غیره ممکنه علت شکست جمشید هم این بود که میخاست کلا بدی را ریشه کن کنه و ضحاک قدرتمند پدیدار شد پس نتیجه اینکه همه انسانها گناه میکنند ولی باید زود توبه کرد به خدا و در عین حال اگر هیچ حریم شخصی برای انسان نباشه مثل کاری هست که جمشید میخاست بکنه پس برای چرخ آفرینش هست میتونی با آتش بازی کنی تو باید با اون بازی کنی اگر بازیچه شدی میسوزی چهارشنبه سوری رفتی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۸ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
تفسيرسوره بقره آيات ٣٤ تا ٣٦ از آقاى محمد على انصارى هم اطلاعات خوبى دارد؛ با توجه به آيه ٣٤ سوره بقره، شيطان از ملائكه و فرشته بوده(يعنى بر خلاف تصورمان همه ملائكه خوب نبودند) كه در تفسير تبيان شيخ طوسى هم آمده.
شيطان قبل از كافر شد خدا را بسيار عبادت ميكرده(سابقه ٦٠٠٠ سال عبادت)، براى همين آگاهى و اطلاع از عبادت چگونگى از راه به در كردن انسانهاى عابد را خوب ميدانيد. ولى پس از خلقت انسان و استكبار شيطان در سجده به انسان دشمن بزرگ انسان شد. غرور و تكبر شروع سقوط است. اميرالمونين(ع) ميگويد اين امام المتعصبين ميخواهد ما را به درد خود مبتلا كند.
بنظر ميرسد خطرناكترين دشمنان در زندگى داناترين اونها هستند و به همين دليل يعنى دانايى، شيطان دشمن خطرناك انسان است.
United States of America
ناشناس
۱۷:۲۱ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
به نظر من چون شیطان آتش است اگر نباشد همه ما در زمستان یخ می زنیم پس شیطان منبع گرما و حرارت است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۰ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
عجب بنده مهربونی هستی خدا ادمهای شوخ طبع رو خیلی دوست داره.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۴ ۳۱ فروردين ۱۳۹۹
مسخره
Iran (Islamic Republic of)
!
۱۸:۲۳ ۰۱ اسفند ۱۳۹۹
تو شیطانو با بخاری عوضی گرفتی
Iran (Islamic Republic of)
بنده خدا
۱۶:۰۷ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
مثل همیشه عالی بود دستون درد نکند
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۵:۵۰ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
شیطان هم نباشه این نفس کار خودشو خوب بلده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۱ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
شیطان از جنیان بوده نه از ملایکه
United States of America
macabre
۲۳:۰۱ ۰۹ خرداد ۱۳۹۸
خالق بعد انسان جنو آفرید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۴ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
اجرکم الله عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۴ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
اجرکم الله عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۱ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
شیطان بسیار مهربانتر از شیطانهای نسل جدید مثل سلمان و محمد بن سلمان است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۹ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
شیطان مهربون نیست تو مشکل داری که به دشمن اشکاری که خدا بهت معرفی کرده میگی مهربون
Iran (Islamic Republic of)
..
۱۸:۲۰ ۰۱ اسفند ۱۳۹۹
مسخره بازی درنیار ولی برید سرچ کنید سایه ی شیطان رویه مکه میفهمید که بعضی از عربستانی ها شیطان پرستن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۹ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
به این نتیجه رسیدم که ابلیس به خوبی چگونگی خلقت انسان را میشناسد و کلا میدانسته خداوند سیستم پیچیده انسان را چگون ایجاد کرده و حتی میداند روح خداوند چیست که در انسان دمیده شده و میداند چگونه این روح باعث ایجاد انسان و زنده شدن انسان شده است. وگرنه جنس خاک که ارجحیتی بر اتش ندارد. فقط اینو نمیفهمم چرا پیامبر باید در مورد صدقه از شیطان سوال کنه؟ مگر خداوند توسط جبرییل این اطلاعات را به پیامبر وحی نکرده؟ مگر نباید خود پیامبر این را میدانسته که از شیطان پرسیده؟ و اینو هم نمیفهمم که شیطان که از ملائکه بوده و طبق درسهای معارفی که طول دوران تحصیل خوندیم ملائکه مانند انسان دچار احساسات نمیشوند و همواره مشغول شکرگزاری از خداوند هستند چطور شبطان دچار حسد و کبروغرور شده؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۶ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
دوست عزیز
پرسش پیامبر از شیطان دلیل بر بی اطلاعی او نبوده و فقط صرفا جهت برملا کردن صفات زشت و ناپسند شیطان برای مومنان وتشویق آنها برای انجام امر خیر صدقه دادان بوده است.
اگر دقت کنید شیطان از دسته جنیان بوده ولی براثر عبادات فراوانی که داشته بسیار مقام بالایی پیدا کرده بوده که هم ردیف برخی از فرشتگان قرار گرفته بود.
ارجحیت آتش بر خاک شاید قابل بحث باشد اما چیزی که به انسان از جنس خاک آفریده شده ارزش داده است روح می باشد که یک موضوع بسیار پیچیده و احتمالا راز الهی می باشد به همین دلیل در قرآن کریم آمده است که خداوند به رسول خود می فرمایند که از تو در مورد روح می پرسند بگو این از اموری است که به خداوند مربوط است احتمالا به این تعبیر که شما از درک موضوع عاجز هستید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۵ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
خدایا از شر شیطان راننده شده به تو پناه میبریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۸ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
یعنی شیطان اینقدر قوی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
شهرام
۱۳:۳۳ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
سلام
مطالب خوب بود اما خیلی از کلمات عربی استفاده شده که برای امسال من که معنی کلمات عربی را خوب نمیفهمم خواندن مطلب کسل کننده میشود
تشکر
Iran (Islamic Republic of)
شهرام
۱۳:۳۳ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
سلام
مطالب خوب بود اما خیلی از کلمات عربی استفاده شده که برای امسال من که معنی کلمات عربی را خوب نمیفهمم خواندن مطلب کسل کننده میشود
تشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۸ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
خوب بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۵ ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
متعجب از انسان دارای شعور و اراده ...
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر