کد خبر: ۶۴۹۱۰۲۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱
۱۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱
کد خبر : ۶۴۹۱۰۲۱
صالحی مطرح کرد

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: وظیفه ما آمادگی برای برگشت پذیری است و می‌توانیم در عرض چهار روز سانتریفیوژ‌های فردو را گازدهی کرده و غنی سازی ٢٠ درصد انجام دهیم.

امیدواریم ظرف سه سال آینده شاهد راه اندازی راکتور خنداب باشیم/ گازدهی به سانتریفیوژها در فردو در عرض ٤ روزبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در آستانه ٢٠ فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای عنوان کرد: امسال شاهد دستاورد‌های چشمگیر و افتخارآفرینی خواهیم بود برای مثال ما تا به امروز برای حوزه سلامت سه نوع سانتریفیوژی را که در بازار به طور عادی پیدا نمی‌شود، ساختیم .  این سانتریفیوژ‌ها که اساس برخی از کارخانجات حوزه سلامت مثل واکسن سازی و یا ساخت دارو‌های جدید است، مثل سانتریفیوژ‌های اولترا و سانتریفیوژ‌های توبولار را برایشان ساختیم.

وی افزود: سانتریفیوژی هم امسال به شرکت نفت تحویل می‌شود که در چاه‌های حفاری از آن استفاده می‌شود، سانتریفیوژ دکتانت که خیلی پیشرفته است و می‌توان گل حفاری را از طریق این سانتریفیوژ بازیابی کرد که این هم به محیط زیست کمک می‌کند و هم به نفع صنعت نفت است.

معاون رئیس جمهور گفت: همچنین توانستیم دستگاهی بسازیم که از رطوبت هوا و با حداقل انرژی بتواند آب تولید کند.

صالحی درباره نخستین بیمارستان هسته‌ای نیز عنوان کرد: انشالله در سال جاری عملیات نخستین بیمارستان هسته‌ای شروع می‌شود و امیدواریم ظرف سه چهار سال آینده بتوانیم اقدام به راه اندازی این بیمارستان کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در ساغند و اردکان هم خبر خوشی داریم که ٢٠ فروردین اعلام می‌کنیم، خبر خوشی است و در عرصه بین المللی پیام دارد.

صالحی بیان کرد: هر جایی که بخواهند برای ما محدودیت ایجاد کنند ما قطعا راهی پیدا می‌کنیم که آن محدودیت را دور بزنیم.

وی درباره آینده برجام و خروج آمریکا از توافق نیز خاطرنشان کرد: وظیفه ما در سازمان انرژی اتمی آمادگی برای برگشت پذیری است. یک هزار و ٤٤ سانتریفیوژ ما در فردو نصب شدند ولی در خلا هستند و گازدهی نمی‌شوند، ما می توانیم در عرض چهار روز آنها راگازدهی کرده و غنی سازی ٢٠ درصد انجام دهیم.

وی درباره راکتور آب سنگین خنداب (اراک) گفت: طراحی مفهومی و طراحی پایه راکتور پایان یافته و کارشناسان چین، آمریکا و ١+٥ آن را تایید کرده و مهر زده اند و طراحی مفهومی راکتور ما دارای مهر استاندارد یک کشور پیشرفته است و امیدواریم ظرف سه سال آینده شاهد راه اندازی راکتور باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: کشور‌های اطراف ما در حوزه خلیج فارس هم در حال ساخت نیروگاه هستند، ولی کدام کشور در حال بهره برداری است، ما خودمان این کار را انجام می‌دهیم و این مایه افتخار است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر