کد خبر: ۶۵۳۴۸۰۰
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹

مدیر عامل شرکت توزیع برق زنجان گفت:گردش چرخ های اقتصادی و توسعه صنعتی به استمرار صنعت برق متكی است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛  علیزاده مدیر عامل شرکت توزیع برق زنجان در نشست فعالان اقتصادی استان وضعیت مصرف انرژی برق در کشور و استان را در مقایسه با سایر کشور‌ها تبیین کرد و گفت: صنعت برق از جمله صنایع زیر بنایی است که گردش چرخ‌های اقتصادی، توسعه صنعتی و تأمین رفاه اجتماعی به استمرار آن متکی است.
وی افزود:از طرف دیگر با افزایش قابل توجه مصرف انرژی الکتریکی به خصوص در سال‌های اخیر و با وجود کمبود‌هایی که در تأمین منابع لازم در این زمینه به چشم می‌خورد، لزوم تبیین و اجرای راهکار‌های بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی بیش از پیش احساس می‌شود.
علیزاده ادامه داد:باتوجه به اینکه مشترکین صنعتی استان زنجان سهم 52 درصدی مصرف انرژی برق استان را به خود اختصاص داده اند، نقش عمده‌ای در کنترل پیک بار انرژی برق ایفا می‌کنند.
مدیر عامل شرکت توزیع برق زنجان افزود: ماهیت مصرف برق در بخش صنعت به گونه‌ای است که این بخش می‌تواند در زمان پیک بار شبکه، حداقل بار و انرژی را استفاده کند و حداکثر مصرف خود را به زمان غیر پیک بار شبکه منتقل نماید.
استاندار زنجان گفت:از طرف دیگر حساسیت مصرف کننده صنعتی نسبت به خاموشی‌ها و قطع برق بیش از سایر مصرف کنندگان است؛ لذا منطقی است بار‌های صنعتی به منطقه‌ای حرکت کنند که حداقل امکان قطع انرژی برق وجود داشته باشد که بر این اساس اعمال سیاست‌های مدیریت مصرف در بخش صنعت ضروری به نظر می‌رسد.
علیزاده به دستورالعمل‌ها وبخشنامه‌های وزارت نیرو در طرح کاهش پیک بار تابستان 97 پرداخت و خاطر نشان کرد: رشد متوسط سالانه مصرف انرژی کشور در 10 سال گذشته، 7.7 درصد بوده، که این روند تا سال 1404 هجری شمسی مصرف انرژی کشور را به 3 ملیلیاردو 752 میلیون معادل بشکه نفت خام می‌رساند.
وی ادامه داد:در این صورت با توجه به وضعیت کنونی تولید، صادرات نفت خام کشور به صفر خواهد رسید و درنهایت با ادامه‌ی همین روند مصرف انرژی درایران تا ده سال آتی جزو کشور‌های وارد کننده انرژی خواهیم شد.
وی تصریح کرد: از جمله دلایل افزایش رشد مصرف انرژی الکتریکی در کشورمان: پایین بودن بهای برق مصرفی، فرسوده بودن تجهیزات صنعتی و وجود تکنولوژی‌های قدیمی، افزایش جمعیت و توسعه شهر نشینی و تغییر الگوی مصرف، افزایش مصرف انرژی بخش‌های صنعت و خدمات و همچنین اطمینان از وجود نفت و گاز تا سال‌های دور می‌باشد که ضروری است در اصلاح و ساماندهی موارد ذکر شده تدبیر ویژه‌ای اندیشه شود.
وی در پایان به مشوق‌های ارائه شده از سوی وزارت نیرو اعم از تخفیف به صنایع همکار در سطح کشور و نیز تخفیف و تشویق صنایع همکار استان زنجان ناشی از طرح تعطیلات و تعمیرات سالانه در تابستان که بالغ بر 15 میلیارد ریال در سال 96 می‌شد اشاره کرد و ادامه داد: بر اساس دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های وزارت نیرو در طرح کاهش پیک بار تابستان سال 97 (در بازه‌ی زمانی 15 خرداد تا 15 شهریور ماه) که به سه صورت طرح تعطیلات و تعمیرات سالانه صنایع ، طرح ذخیره عملیاتی صنایع و بکارگیری مولد‌های اضطراری در ساعات اوج مصرف اجرا خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد:تسهیلات ومشوق‌های خوبی در نظر گرفته شده است که در صورت همکاری و عقد تفاهم نامه از سوی صنایع همکار بتوانیم تابستان بسیارگرم سال جاری که مصادف با بحران افزایش مصرف انرژی برق می‌باشد بسلامت گذر کنیم.

انتهای پیام/ن

 

مشترکین صنعتی استان زنجان سهم 52 درصدی مصرف انرژی برق استان را به خود اختصاص داده اند

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر