کد خبر: ۶۵۴۲۳۲۶
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱
رئیس موسسه امام خمینی(ره)عنوان کرد؛

آیت الله مصباح یزدی گفت:سزاوار است که انسان با نفس و دلخواه خود مخالفت کند یعنی خود مخالفت نفس سبب قرب الهی و دوری از شیطان می‌شود.

به گزارشگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازقم؛ آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی شامگاه سه‌شنبه در جلسه درس اخلاق که در دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد، با بیان اینکه وقتی انسان تابع هوای نفس شد کوردل می‌شود و حقایق را نمی‌بیندگفت: انسان باید نفس خود را دشمنی بداند که می‌خواهد او را فریب دهد و باید با آن مبارزه و جهاد کند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به حدیثی از اهل بیت(ع) بیان کرد: مؤمن هیچگاه به نفس خود اطمینان نمی‌کند و با سوء ظن به خواسته‌های نفسانی نگاه می‌کند.

آیت‌الله مصباح یزدی افزود: بهترین عبادت‌ها کاری است که انسان بر نفس خود تحمیل کند اگر ملاک هوای نفس باشد پایه همه ظلم‌ها است چون در ابتدا حق خداوند تضییع می‌شود.

وی با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنین(ع) یادآورشد: سزاوار است که انسان با نفس و دلخواه خود مخالفت کند یعنی خود مخالفت نفس سبب قرب الهی و دوری از شیطان می‌شود.

رئیس موسسه امام خمینی(ره) بیان کرد: انسان باید مراقب باشد تا فریب خواسته‌های نفسانی را نخورد، پیامبر(ص) فرمود که برای امت خود نسبت به پیروی از هوای نفس و آرزوهای دور و دراز نگران هستم.

وی با بیان اینکه مخالفت با هوای نفس سبب رسیدن انسان به حق می‌شود،تصریح کرد: گاهی کسانی که سطحی‌نگر هستند دچار افراط و تفریط می‌شوند و در دام فرقه‌ها می‌افتند می‌گویند چون مخالفت نفس سبب قرب به خداوند می‌شود و گفته می‌شود مسائل لذت بخش را باید ترک کرد در حالی که این سخن درست نیست.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) اضافه کرد: در زمان امام علی(ع) کسانی بودند که این روش را در پیش گرفتند و زمانی که امام(ع) متوجه شدند که افرادی این گونه زندگی می‌کنند به شدت برخورد کردند و فرمودند که باید دید که خدا از انسان چه می‌خواهد و بر اساس همان باید عمل کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) خاطرنشان کرد: نخستین قدم برای رعایت عدالت و انصاف این است که انسان هوای نفس را کنار بگذارد، انسان برای رسیدن به موفقیت و خواسته‌های خداپسند باید راحت طلبی و تنبلی را کنار بگذارد و خود را باید به تحمل سختی‌ها عادت دهد.

انتهای پیام/ح

نخستین قدم برای رعایت عدالت و انصاف مقابله با هوای نفس است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر