کد خبر: ۶۵۵۹۱۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰

ابولا غول خفته‌ای که به مدت چندسال کنترل شده بود دوباره در کشور‌های آفریقایی موج مرگ و میر ده ها نفر منجر شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان بهداشتی هشدار داده اند بیماری ابولا دوباره در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو شیوع پیدا کرده و سبب مرگ ۲۷ نفر و شناسایی بیش از ۶۲ مورد مشکوک به بیماری و ایزوله کردن آن‌ها شده است.

محققان اعلام کرده اند شیوع دوباره این ویروس قاتل در آفریقا به دلیل استقبال نکردن اهالی بومی از طرح واکسیناسیون مقابله با ابولا به دلیل خرافات است.

اکنون تمامی کشور‌های همسایه با کنگو ازجمله آنگولا مرز‌های خود با این کشور را برای جلوگیری از گسترش بیماری ابولا بسته اند.


ویروس ابولا درسال ۲۰۱۴ در چندین کشور آفریقایی شیوه پیدا کرد و سبب مرگ بیش از ۱۱ هزارنفرشد.

اکنون نگرانی پزشکان از بابت گسترش سریع و اپیدمی دوباره ابولا و گسترش آن به کینشاسا پایتخت کنگو است که جمعیتی افزون بر ۱۲ میلیون نفر درآن زندگی می‌کنند.

ابولا بیماری بسیار مسری است و فرد بیمار در یک روز می‌تواند سبب ابتلای چندین نفربه بیماری شود.

شهر کینشاسا دارای فرودگاهی بین المللی با پرواز‌های منظم به کشور‌های مختلف اروپایی است و به همین دلیل امکان گسترش بیماری به سایر قاره‌ها نیز وجود دارد.

ابولا نوعی تب خونریزی دهنده است که می‌تواند در فاصله کوتاهی سبب مرگ فرد شود، پژوهش‌ها نشان می‌دهند حتی افرادی که بیماری در آن‌ها درمان شده است دچار دگرگونی در DNAسلول‌های خونی و وجود نشانه‌هایی مخفی از این بیماری تا پایان عمرخود هستند.

این ویروس پس از درمان اولیه به حالت اختفا در بدن انسان زنده می‌ماند و امکان دارد در سال‌های آینده دوباره سبب تشدید علامت‌های بیماری شود.

کشورهایی چون آنگولا، زامبیا، اوگاندا، سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی، رواندا، بوروندی و جمهوری کنگو کنیا درحالت آماده باش برای مواجهه با بازگشت این بیماری مرگ باردرآمده اند.

اکنون نوعی واکسن تجربی به نام (rVSV-ZEBOV) به وسیله دانشمندان تولید شده که آزمایش‌های آن بر روی مبتلایان اثربخش بوده است هرچند که این واکسن درمان قطعی برای ابولا نیست، اما می‌تواند از سرایت آن به دیگران جلوگیری کند هرچند خرافات و ترس اهالی مانع از اجرای طرح واکسیناسیون شده است.


بیماری ابولا درسال ۲۰۱۴ آغاز و درسال ۲۰۱۶ به اوج رسید، حدود ۴۰ درصد از قربانیان از کشور لیبریا و بیشترین آمار مرگ و میر ناشی ازاین بیماری درکشور سیرالئون رخ داد.

آمار‌ها نشان می‌دهند در سال‌های اوج بیماری حدود ۲۹ هزار نفر به این ویروس مبتلا شدند که ۴۰ درصد از آن‌ها جان خود را ازدست دادند.

بیماری ابولا اولین بار به وسیله دانشمندان درسال ۱۹۷۶ شناسایی شده است و کارشناسان اعتقاد دارند این بیماری اغلب به وسیله خفاش میوه به انسان منتقل می‌کند، هرچند که گوریل و شامپانزه‌ها هم درسرایت بیماری نقش دارند.

نتیجه اثربخشی واکسن تجربی مقابله با ابولا و اثر‌های درمانی آن برروی ۶ هزارنفری که آن را تزریق کرده اند درمجله لانست (The Lancet journal) به چاپ رسیده است.

منبع:Dailymail

انتهای پیام/

آفریقا درشوک و هراس سربلند کردن دوباره ابولا

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر