کد خبر: ۶۵۶۴۵۸۴
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱

رئیس دادگستری شهرستان بم گفت: آزادی ۲۸ مددجوی جرائم غیرعمد شرق نیازمند کمک ۷۵۰ میلیون تومان خیران می‌باشد.

آزادی ۲۸ زندانی نیازبه ۷۵۰ میلیون تومان کمک خیران داردبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان مصطفی عارف کیا در آئین جشن گلریزان شرق استان گفت:زندان جای مجرمان و مخلین نظم و امنیت است و افرادی که مرتکب جرائم غیرعمد شدند نباید در زندان‌ها باشند که اینجا کمک خیران بسیار ارزشمند و ضروری است.

وی با بیان اینکه تا کنون ۵ جشن گلریزان طی سنوات گذشته در شهرستان بم برگزار شده است و از این طریق ۱۷۵ نفر با پرداخت بالغ بر یک میلیارد تومان از زندان بم آزاد شده اند، تصریح کرد: در جشن گلریزان سال قبل از ۲۶ محکوم مالی که داشتیم ۱۸نفر آن‌ها آزاد شدند.

رئیس دادگستری شهرستان بم گفت:جشن گلریزان با هدف جمع آوری کمک‌های نقدی مردم عزیز علی الخصوص خیرین و نیکوکاران جهت آزادی زندانیان جرائم غیر عمد از قبیل؛ تصادفات رانندگی حوادث کار و کارگری و محکومین مالی مانند مهریه و نفقه و دیون دیگر برگزار می‌شود.

وی بر ضرورت ترویج ونهادینه شدن فرهنگ، انفاق، ایثارو نوع دوستی در جامعه اسلامی تاکید کردو گفت:صحیح نیست فردی به علت ارتکاب جرم غیرعمد یا محکومیت مالی ناشی از فقر در زندان بسر ببرد .


عارف کیا ادامه داد:وقتی به آموزه‌های دینی آیات روایات معصومین سلام الله علیهم نگاه می‌کنیم می‌بینیم هیچ عملی به اندازه انفاق و کمک به نیازمندان سفارش نشده است.

وی افزود:رویکرد دستگاه قضایی بر اساس قوانین مجازات اسلامی آیین دادرسی کیفری و بخشنامه‌های ریاست محترم قوه قضائیه مبنی بر حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری زندانیان است که همواره مد نظر قضات است که جای قدردانی دارد.

وی گفت:جهت سهولت در رسیدگی به پرونده‌های زندانیان و همینطور رعایت حال خانواده زندانیان کار‌های زیادی در این شهرستان شده است که حتی اجرای احکام نیز در زندان مستقر شده که جای قدردانی از دادستان و رئیس اداره زندان می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه بیکاری در جامعه یکی از عوامل اصلی در افزایش جمعیت کیفری زندانیان است، بیان کرد:از دیدگاه جرم شناسی فرد زندانی مقصر و گناهکار اصلی نیست بلکه عوامل مختلفی سبب می‌شوند که زندانی قربانی جامعه شود.

وی افزود:یک قشر از نیازمندان جامعه ما زندانیان هستند و حتی در زندانیان جرائم عمدی هم می‌بینیم اکثر آن‌ها فاقد شغل هستند و این امر نشان می‌دهد به خاطر فشار‌های اقتصادی اجتماعی یا ناخواسته مرتکب جرم شده اند.

رئیس دادگستری شهرستان بم گفت: بسیاری از اقشار محروم و نیازمند کمک نزد عموم مردم خیرین و دولت شناخته شده اند، اما خانواده این قشر اغلب به فراموشی سپرده یا با نگاه‌های منفی جامعه روبرو می‌شوند.

وی افزود:این نگرش نادرست در خصوص زندانی و خانواده هایشان که بسیاری از افراد جامعه تصور می‌کنند هرنوع زندانی تبهکار، مخل نظم و متعرض حقوق جامعه است بایستی اصلاح گردد، زیرا به فرض مجرم بودن آن، خانواده وی کاملا بی گناه است و با زندان افتادن وی عملا خانواده اش مجازات می‌شوند.

عارف کیا گفت: می‌بینیم بخشی از آسیب‌های کلان جامعه به زندانیان و خانواده آن‌ها مرتبط می‌شود که بعضی از این زندانیان جرائم غیرعمد و محکومین مالی هستند که در اینجا بایستی نیکوکاران و خیرین عزیز عنایت و توجه خاصی داشته باشند.

انتهای پیام/ح

نیاز به 750میلیون کمک خیران برای آزادی زندانیان شرق استان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر