کد خبر: ۶۵۸۶۵۲۸
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳

یک کارشناس برجسته اتریشی که سفرهای زیادی یه یمن داشته است، با تأکید بر اینکه عربستان سعودی جنگ یمن را بی‌فکرانه و نسنجیده آغاز کرد به اهداف شوم و البته محقق‌نشده ریاض در این جنگ اشاره کرد.

افشاگری پرفسور اتریشی از اهداف شومی که عربستان در یمن دنبال می‌کند!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛جنگ یمن همچنان اوضاع مردم این کشور را بدتر کرده و در سایه سکوت بین المللی به فاجعه‌ای انسانی تبدیل می‌شود.

خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در همین ارتباط مصاحبه‌ای را با پروفسور "باربارا والی" از کارشناسان برجسته اتریشی، نویسنده، تاریخدان و از اساتید دانشگاه‌های این کشور که مطالعاتی در زمینه مسائل یمن داشته و سفرهایی به این کشور داشته انجام داده است.

وی در پاسخ به این پرسش که "آیا شما می‌توانید شرایط کنونی یمن را توصیف کنید؟" گفت: شرایط سیاسی ــ نظامی در اطراف بندر الحدیده در دریای سرخ تشدید می‌شود. نیروهای نظامی امارات متحده عربی و گروه‌های مختلف شبه‌نظامی در یمن تهدید کرده‌اند که به فرودگاه‌ها و بنادر الحدیده حمله می‌کنند تا انصارالله را مجبور به عقب‌نشینی و تسلیم شدن کنند.

در این میان "مارتین گریفیتس"، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن با احزاب درگیر در این کشور مذاکره می‌کند. به‌نظر می‌رسد اکثر طرف‌های درگیر در این کشور (شامل عربستان سعودی، ‌انصارالله و...) آماده‌اند درباره پایان جنگ در این کشور مذاکره کنند، اما تنها امارات متحده عربی و منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن نمی‌خواهند این جنگ را پایان دهند چرا که آن‌ها نتوانسته‌اند به اهدافشان در این جنگ دست یابند.

نگاهی به شرایط فاجعه‌بار مردم یمن

پروفسور "والی" در ادامه درباره شرایط زندگی مردم یمن اظهار داشت: شرایط مردم یمن در چهارمین سال جنگ در این کشور همچنان بدتر می‌شود.

این کارشناس برجسته اتریشی به صدها هزار نفری که از مناطق جنگی در یمن از جمله الحدیده فرار کرده‌اند اشاره کرده گفت: آن‌ها به‌دلیل هجوم پناهندگان به‌ندرت توانستند در صنعا سرپناهی برای خود پیدا کنند. تأمین مایحتاج ساکنان غرب و شمال یمن به‌دلیل درگیری‌ها در الحدیده، کاهش فعالیت بنادر و قطع خطوط حمل‌ونقل اخیراً در معرض خطر قرار دارد. با تشدید مبارزات در اطراف این شهر این خطر وجود دارد که تعداد بیشتری از مردم یمن در معرض خطر قرار گیرند.

وی افزود: همچنین در مناطق اشغال‌شده توسط امارات متحده عربی و عربستان سعودی شرایط مردم بسیار سخت است و بسیاری از آن‌ها برای بقای روزانه تلاش می‌کنند.

در شهر عدن بسیاری از زیرساخت‌ها همچنان از بین می‌رود و هیچ برق و اینترنت و فاضلاب در این منطقه وجود ندارد و همه کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره انسان‌ها به‌دلیل جنگ بسیار گران شده است.

پروفسور والی در ادامه در پاسخ به این پرسش که "در حال حاضر بزرگترین نگرانی شما در یمن چیست؟" گفت: سناریوهای زیادی برای پایان جنگ و یا ادامه فعالیت‌های جنگی در این کشور وجود ندارد. پایان مبارزات و درگیری‌ها در این کشور برای مردم ضرورت دارد، با این حال بیشتر این احتمال وجود دارد که یک جنگ چریکی در اطراف الحدیده با حدود 600 هزار سکنه اتفاق بیفتد. وقوع چنین جنگی به این زودی‌ها پایان نخواهد یافت و ماه‌ها و سال‌ها به‌طول خواهد انجامید تا به پیروزی یکی از طرف‌های درگیر منجر شود. مردم این شهر در طول این جنگ با بمباران‌ها، مبارزات خیابانی، تخریب زیرساخت‌ها و درهم شکسته شدن روند تأمین مایحتاج زندگی ساکنان مواجه خواهند شد. انتظار صدها هزار کشته و زخمی در این جنگ می‌رود.

افشاگری پرفسور اتریشی از اهداف شومی که عربستان در یمن دنبال می‌کند!

اهداف شوم عربستان سعودی در جنگ یمن

وی درباره اهداف عربستان سعودی در جنگ یمن نیز گفت: عربستان سعودی این جنگ را نسبتاً نسنجیده و بی‌فکرانه آغاز کرده و به هدف مهم خود از این جنگ یعنی روی کار آوردن مجدد منصور هادی به‌عنوان رئیس جمهور یمن تا به حال دست نیافته است. این هدف در آینده هم به دست نخواهد آمد چرا که در یمن تنها یک فراکسیون کوچک از منصور هادی حمایت می‌کنند. اکثر فراکسیون‌های سیاسی امروز در یمن و مردم، روی کار آمدن مجدد منصور هادی به‌عنوان رئیس جمهور یک یمن متحد را رد می‌کنند.

این کارشناس برجسته اتریشی در ادامه تأکید کرد که عربستان سعودی جنگ در یمن را با یک ائتلاف متشکل از 10 کشور و حمایت سه کشور غربی ایالات متحده، انگلیس و فرانسه آغاز کرد، در این میان تنها عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند که از نظر لجستیکی توسط آمریکا، انگلیس و فرانسه در یمن حمایت شده و از نظر نظامی فعال هستند و درگیری‌های زمینی را با مزدورانی در پیش می‌گیرند.

وی افزود: عربستان سعودی در جنگ طولانی‌مدت خود در یمن چندین بار هدف جنگی خود را تغییر داده است. هدف فعلی عربستان از این جنگ تضعیف درازمدت دولت فعلی یمن است تا بتواند خواسته‌های شخصی خود را دنبال کند. این جهت‌دهی به‌خصوص از طریق حزب اصلاح وابسته به شاخه اخوان المسلمین در یمن دنبال می‌شود.

یکی دیگر از اهداف مهم عربستان از این جنگ، توقف حملات موشکی انصارالله به اهداف سعودی به‌ویژه به پایتخت عربستان است، به‌خصوص به این دلیل که این حملات موضع سیاست داخلی و خارجی پادشاهی عربستان سعودی را تضعیف کرده است. یکی دیگر از اهداف عربستان سعودی کنترل استخراج نفت از منابع نفتی یمن است تا حق انحصاری قیمت نفت برای تولیدات نفتی برای عربستان تضمین شود. همچون سابق، عربستان سعودی در یمن این هدف را دنبال می‌کند که خط لوله‌های انتقال را از طریق خاک یمن به خلیج عدن منتقل و به این ترتیب تمامیت ارضی یمن را نقض کند.

عربستان و امارات خواسته‌ها و نیازهای مردم یمن را نادیده می‌گیرند

در این میان امارات متحده عربی که در جریان این جنگ به شریک نظامی عربستان سعودی تبدیل شده است البته اهداف دیگری را در جنگ یمن دنبال می‌کند. آن‌ها یک بخش از یمن در جنوب این کشور را تحت کنترل دارند و از آن حمایت می‌کنند و برای آن حکومت بخشی از انصارالله بر این منطقه را پذیرفته‌اند. امارات متحده عربی می‌خواهد موقعیت ژئوپولیتیک خود را در این کشور ارتقا دهد. برنامه‌های هم امارات و هم عربستان در یمن کاملاً آرزوها و نیازهای مردم یمن را نادیده گرفته‌اند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که القاعده و داعش در یمن و در این درگیری‌ها چه‌نقشی را ایفا می‌کنند گفت: آن‌ها تعقیب می‌کنند و تحت تعقیب قرار دارند. آمریکایی‌ها با مناطق تحت نفوذ القاعده و داعش با هواپیماهای بدون سرنشین خود مبارزه می‌کنند. در جنگ زمینی هم امارات متحده عربی علیه این گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کند و گاهی اوقات هم نیروهای اماراتی همچنین مشترکاً با القاعده علیه نیروهای یمنی مبارزه می‌کنند.

امارات از القاعده همچنین به‌عنوان یک بهانه و یا توپ بازی برای گسترش قلمرو خود در یمن استفاده می‌کند.

این کارشناس اتریشی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که آیا درگیری‌ها در یمن همچنین تأثیراتی بر شرایط امنیتی در اروپا دارد نیز گفت: در حالی که فرانسه و انگلیس یک سیاست خارجی ملی و استعماری را در یمن در پیش گرفته‌اند، اتحادیه اروپا به‌صورت فزاینده در راستای یک سیاست خارجی مشترک که عمدتاً توسط مسئله پناهندگان و مهاجران تعیین می‌شود تلاش می‌کند.

وی البته هجوم پناهندگان به اروپا را از مناطق دیگری غیر از یمن از جمله سوریه، عراق، افغانستان و از طریق ترکیه و از مناطق شمالی و آفریقای مرکزی به اروپا دانسته گفت: با این حال در اروپا آگاهی در این باره افزایش پیدا می‌کند که این اتحادیه باید خود را در راه‌حل‌های صلح در خاورمیانه بیشتر دخالت دهد تا از موج پناهندگان بیشتر به این اتحادیه جلوگیری شود. فشار مهاجران به اروپا در بسیاری از کشورهای عضو این اتحادیه به تضعیف ساختارهای دموکراسی و گرایش به راست افراطی منجر شده چرا که مهاجرت به‌عنوان تهدیدی برای رفاه و امنیت اروپا محسوب می‌شود.

چگونه می‌توان تنش‌های موجود در منطقه را تحت کنترل درآورد؟

وی در بخش پایانی این مصاحبه تصریح کرد که منطقه از سال 2011 که سال بهار عربی بود گرفتار آشفتگی و شورش شد. اعتراضات مردم در بسیاری کشورهای مسلمان و عربی علیه بی‌عدالتی‌های اجتماعی و اقتصادی منجر به این شد که دولت‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس از آن زمان تلاش کنند جنبش‌های دموکراتیک در منطقه را با همه ابزار در نطفه خفه کنند و از جمله در این راستا از ابزار نظامی و ترور استفاده کنند. همچنین مبارزات برای برتری منطقه‌ای در منطقه خلیج فارس شکل گرفت. آمریکایی‌ها در تشدید این خشونت‌ها در منطقه سهم داشتند چرا که تحت ریاست جمهوری اوباما از منطقه خارج شده و تحت ریاست جمهوری ترامپ دوباره به‌صورت گسترده در منطقه حضور یافتند و منافع اسرائیل را در برابر ایران نمایندگی کردند. به‌نظر می‌رسد کاهش تنش‌ها در منطقه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که کانال‌های دیپلماتیک و ارتباطی تقویت شده و کاربرد خشونت از طریق جنگ و ترور کاهش یابد. سازمان ملل متأسفانه در سال‌های اخیر به‌شدت از طرف کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس مورد سوء استفاده قرار گرفته به‌گونه‌ای که دیگر نمی‌تواند به‌عنوان یک میانجی قابل اعتماد مطرح باشد.

بنابراین ابتکار عمل و تنش‌زدایی باید در سطوح دیگری دنبال شده و هم‌زمان باید از تحولات دموکراتیک حمایت شود تا به مردم منطقه امید برای آینده داده شود.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

اظهارات پرفسور اتریشی درباره وضعیت یمن

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر