کد خبر: ۶۵۸۷۳۹۶
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۲

خط دوم آبرسانی طرح غدیر به شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان بامداد امروز، پنجشنبه با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،ایستگاه طرح آبرسانی غدیر بعنوان بزرگ ترین طرح آبرسانی کشور که در سال ١٣٨٦ آغاز شد و تا سال 1393 حدود ٣٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، بامداد امروز، پنجشنبه 14 تیرماه با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو، استاندار خوزستان در جمعی از مسئولان استانی و محلی در ایستگاه پمپاژ ام الدبس شهرستان دشت آزادگان افتتاح گردید.

در 3 سال اخیر پیشرفت فیزیکی طرح آبرسانی غدیر به ٨٥ درصد رسید و در حال حاضر در دشت آزادگان که بخشی از پروژه آبرسانی غدیر در آن اجرا می گردد، بخش عمده کار آبرسانی در حال اتمام است.

وزارت نیرو تاکنون بیش از 2 هزار و 500 میلیارد ریال به منظور آبرسانی به شهرها و روستاهای مختلف شهرستان دشت آزادگان اعتبار اختصاص داده است که از جمله این اقدامات خط انتقال آب از ام‌الدبس به تصفیه‌ خانه سوسنگرد به طول ٢٦ کیلومتر، خط انتقال از تصفیه‌خانه سوسنگرد به شهرستان‌های حمیدیه به طول ٢٧ کیلومتر، هویزه به طول ١٨ کیلومتر و بستان به طول ٣٣ کیلومتر و خط انتقال از هویزه به رفیع به طول ٣٣ کیلومتر و خط انتقال آب از بستان به چذابه بوده است.

خط انتقال آب اضطراری به همراه یک ایستگاه پمپاژ برای شهرستان حمیدیه نیز به طول ١١ کیلومتر اجرایی شده و در مجموع ١٦٩ کیلومتر خط انتقال برای همه شهرها و روستاها احداث شده است.

همچنین طرح انتقال آب از بستان به چذابه با هدف آبرسانی به پایانه مرزی چذابه و ١٣ روستای اطراف آن با احداث ایستگاه های پمپاژ به ظرفیت ١٨٥ مترمکعب در ساعت و خط انتقال به طول ٢٨ کیلومتر صورت گرفته است.

طرح آبرسانی غدیر شامل 950 کیلومتر لوله گذاری است که در گام نخست این طرح وظیفه انتقال آب به 5 شهرستان اهواز، هویزه، دشت آزادگان، آبادان و خرمشهر را دارد.

این فاز از طرح غدیر مقرر بود 15 تیر امسال به بهره برداری برسد و در گام سوم نیز این طرح به سد دز متصل می گردد.طرح آبرسانی غدیر که آب آن از دریاچه سد کرخه تامین می شود به 25 شهر و یک هزار و 608 روستا آبرسانی می کند.در گام نخست آب با لوله یک هزار و 800 میلیمتری به آبادان، خرمشهر، آبادان، دشت آزادگان و هویزه منتقل شد.

مسئولیت انتقال آب تا دروازه شهرها برعهده سازمان آب و برق و توزیع آن در شهرها وظیفه شرکت آبفا در هر شهرستان است.

در گام دوم طرح غدیر آب از سد کرخه تا ام الدبس منتقل می شود و از آنجا به وسیله دستگاه پمپاژ دشت آزادگان به سمت آبادان و خرمشهر هدایت می شود و با تکمیل فاز دوم این طرح دیگر نیازی به استفاده از آب شیرین کن ها در این 2 شهرستان نیست.

کیفیت آب شهرستان های خرمشهر و آبادان در چند هفته گذشته به نحو غیرمتعارفی افزایش یافت و مشکلاتی را برای شهروندان آبادان و خرمشهر موجب شد.

با بهره برداری از گام دوم این طرح میزان شوری آب به 2 هزار میکروموس بر متر مکعب خواهد رسید.

انتهای پیام/گ

افتتاح طرح آبرسانی غدیر

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر