کد خبر: ۶۵۸۸۵۶۶
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵

نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری گفت: دوره سالمندی نیاز‌های ویژه‌ای دارد به همین دلیل امکانات جامعه در همه بخش‌ها باید در تراز آن‌ها طراحی شود.

امکانات جامعه باید در شان بازنشستگان باشدبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، حجت الاسلام سید هاشم حسینی بوشهری روز جمعه در دیدار با اعضای بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر افزود: در بسیاری از کشور‌ها از تجربه انسان‌های با تجربه و بازنشسته در اتاق‌های فکر استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: براساس آموزه‌های اسلام انسان در دوره سالمندی نباید مطرود جامعه باشد بلکه باید از فکر این افراد برای توسعه هرچه بیشتر بهره گرفت.

حسینی بوشهری یادآور شد: با وجود تاکید اسلام بر احترام به سالمندان و سالخوردگان، ولی ما در جامعه اسلامی به آموزه‌های اسلامی در این زمینه توجه لازم را نداشته ایم.

وی با تقدیر از بنیاد فرزانگان بوشهر گفت: تلاش و خدمت رسانی این گونه تشکل‌ها برای برطرف کردن مشکلات سالمندان و بازنشستگان نوعی عبادت اجتماعی تلقی می‌شود.

حسینی بوشهری اضافه کرد: با ایجاد امکانات و زیرساخت‌های لازم دوره سالمندی فرد باید احساس کند سرمایه است نه انسانی که دیگر کاری در جامعه ندارد و به نوعی از فعالیت اجتماعی طرد می‌شود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر گفت: در بیشتر جوامع شهری مرز قراردادی ۶۰ سال سن آغاز سالمندی را نشان می‌دهد.

غلامحسین کروبی افزود: مشارکت سالمندان در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ضروری است، ولی توجه نکردن به این اصل منجر به غفلت از حقوق سالمندان و هدر رفتن ذخیره مهارت‌ها و تجربه آنان می‌شود.

وی یادآور شد: سالمندی فعال به عنوان فرایند بهسازی فرصت‌های لازم برای ایجاد سلامتی، مشارکت و تامین همه جانبه سالمندان برای ارتقای کیفیت زندگی آنان است.

کروبی گفت: هدف از سالمندی فعال تنها به منزله فعالیت فیزیکی نیست بلکه هدف مشارکت مداوم درتعاملات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ملی است.

وی برضرورت تغییر نگرش، تامین نیاز‌های عاطفی، دوری از احساس انزوا و تنهایی، تامین نیاز مالی و اقتصادی، درمانی و بهداشتی، رسانه‌ای و تفریحی، روانی و اجتماعی در دوره سالمندی تاکید کرد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر گفت: پدیده سالمندی یکی از مهمترین موضوعاتی است که در این استان مغفول مانده است.

کروبی اضافه کرد: از جمعیت یک میلیون و ۱۶۰ هزار نفری جمعیت استان بوشهر ۸۵ هزار نفر سالمند بالای ۶۰ وجود دارد که براساس آمار‌ها این استان از جمله استان‌های جوان کشور به حساب می‌آید.

وی یادآور شد: از این تعداد ۱۶ هزار نفر را بازنشستگان کشوری و مابقی را بازنشستگان طرح شهید رجایی زیرنظر کمیته امداد، تامین اجتماعی ونیرو‌های مسلح هستند و بسیاری دیگر از سالمندان زیرپوشش هیچ بیمه‌ای قرار ندارند.

کروبی گفت: دوره سالمندی نیاز‌های مختلف پزشکی دارد که این استان از داشتن یک پزشک متخصص طب سالمندی محروم است.

وی با تاکید بر تامین زندگی سالم برای سالمندان افزود: شرکت‌ها و صنایع مهم اقتصادی فعال کشور در استان بوشهر باید به اجرای مسئولیت‌های اجتماعی خود نسبت به این قشر توجه کنند.

انتهای پیام/م

دوره سالمندی نیازهای ویژه ای دارد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر