کد خبر: ۶۵۹۶۲۵۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰

در جلسات محاکمه عوامل کشتار تظاهرکنندگان در جریان خیزش اسلامی در تونس به اولین پرونده‌ها و بر اساس نظارت کمیسیون حقیقت یاب این کشور رسیدگی می‌شود.

محاکمه عوامل کشتار تظاهرکنندگان در جریان خیزش اسلامی در تونسبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شبکه تلویزیونی آ. اف. پ، محاکمه عوامل کشتار تظاهرکنندگان در جریان بهار عربی (خیزش اسلامی) در تونس آغاز شد.

این محاکمه در شهر سیدی بوزید (Sidi Bouzid) آغاز شد. دو جلسه دادگاه در روز جمعه در تونس به خاطر کشتار تظاهرکنندگان و موارد نقض حقوق بشر در زمان حاکمیت رژیم پیشین این کشور برگزار شد. قاضی‌های این دادگاه‌ها بر گناهکار بودن زین العابدین بن علی رئیس جمهور پیشین و رفیق بلحاج قاسم وزیر کشور پیشین و مقامات ارشد امنیتی حکم خواهند داد.

این جلسات محاکمه به اولین پرونده‌ها و بر اساس نظارت کمیسیون حقیقت یاب این کشور با تمرکز بر موضوع کشته شدن تظاهرکنندگان رسیدگی می‌کند. این کمیته در سال ۲۰۱۴ و به منظور اجرای عدالت برای افرادی که هدف ظلم و ستم رژیم بن علی قرار گرفته بودند، تشکیل شد.

این جلسات دادگاه در شهر‌های مرکزی تونس یعنی کاسرین (Kasserine) و سیدی بوزید برگزار می‌شوند اینجا همان جایی بود که یک فروشنده میوه در دسامبر ۲۰۱۰ در اعتراض به آزار و اذیت پلیس خود را به آتش کشید و این سبب ایجاد موج اعتراضی در سراسر کشور شد.
هیچ یک از متهمان در دادگاه در شهری سیدی بو زید حضور نداشتند که این مایه ناامیدی بستگان قربانیان شده است.

بن علی پس از قیام به عربستان سعودی فرار کرد، در حالی که محل سکونت وزیر سابق کشور نامعلوم است.

در دادگاه سیدی بوزید پرونده‌های مرگ یک مهندس کامپیوتر و دانشجویی که در جریان اعتراضات در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۰ درشهر منزل بوزایان Menzel Bouzayane، یکی دیگر از شهر‌های مرکزی تونس کشته شده اند، بررسی می‌شود. چوکی حیدری مهندس کامپیوتر ۴۳ ساله بود که درگذشت.

او ۸ روز پس از اینکه از ناحیه ستون فقرات و شانه مورد اصابت گلوله قرار گرفت، کشته شد. محمد امری که یک دانشجوی ۲۵ ساله بود او هم پس از دو بار شلیک گلوله در سینه اش کشته شد.

محاکمه در شهر کاسرین در مورد مرگ ۲۰ معترض دیگر بود و خویشاوندان آن‌ها عکس‌های آن‌ها را در اتاق دادگاه‌ها به همراه داشتند.

آمار رسمی نشان می‌دهد که در جریان تظاهراتی که به سرنگونی رژیم بن علی منجر شد ۳۳۸ تونسی کشته و یکصد و هفتاد و چهار نفر هم زخمی شدند. دادگاه‌های عمومی و نظامی برای کسانی که در جریان اعتراضات سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ کشته شده اند، برگزار شده است، اما اعضای خانواده و وکلا این احکام را خیلی مضحکانه توصیف کرده اند. همه امیدوارند که محاکمه‌های تحت نظارت کمیته حقیقت یاب به نتایج خوبی برسد.

محاکمه‌های دیگر تحت نظارت این کمیته تا کنون به دنبال یافتن عدالت برای مخالفانی که پس از شکنجه در دوران دیکتاتوری بن علی جان خود را از دست دادند، بود.

انتهای پیام/

تشکیل دادگاه رسیدگی به کشتار تظاهرکنندگان در جریان بهار عربی در تونس

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر