کد خبر: ۶۶۲۸۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰

بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، زمستان در تهران برگزار می‌شود.

فراخوان بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منتشر شدبه گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قصه ‌زندگی مردم ایران و جهان، غم‌ها و شادی‌هایشان موضوع محوری بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که زمستان امسال در تهران برگزار می‌شود.

فراخوان این رویداد فرهنگی و هنری با تفاوت‌هایی نسبت به دوره‌های پیشین در حالی منتشر شده است که شرکت‌کنندگان می‌توانند تجربه‌های قصه‌گویی خود را در سه بخش تخصصی (قصه‌گویی)، عمومی و علمی (مقاله‌نویسی) محک بزنند.

در این میان بخش تخصصی قصه‌گویی، از دو بخش اصلی ملی شامل «دختران و پسران (14 تا 18 سال)»، «زنان و مردان (18 سال به بالا)» و «مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها» و بخش بین‌الملل شامل «برگزیدگان 20 دوره جشنواره قصه‌گویی در مراحل بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای»، «قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای دارای سابقه اجرا در رسانه ملی و تئاتر کشور» و «داوطلبان سایر کشورها» تشکیل شده است.
محور موضوعی این دوره از جشنواره «قصه زندگی من» (زندگی بهتر، غم و شادی) تعیین شده است.

 قصه‌گویان در حوزه تکنیکی می‌توانند به دو شیوه «قصه‌گویی سنتی» (کلاسیک) شامل قصه‌گویی به شیوه‌ روایت‌گری بدون ابزار و «قصه‌گویی خلاق» با استفاده از ابزار، امکانات دیداری و شنیداری و قصه‌های خود را در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی روایت کنند.

این فراخوان به شرایط شرکت در این رویداد فرهنگی اشاره کرده است که بر اساس آن «قصه‮گویی به صورت تک نفره و در مدت زمان حداکثر 51 دقیقه»‬، «تصویربرداری از قصه‌گو در نمای باز (L.g-sh لانگ‮شات)»، «انتخاب متن و اجرای قصه‮گویی متناسب با مخاطب کودک، نوجوان‬ و خانواده»، «رعایت پوشش مناسب و محتوای قصه منطبق با شئونات اسلامی»، «ثبت‌نام و ارسال آثار از طریق سایت جشنواره و دریافت کد رهگیری» و «مطالعه شیوه‌نامه و منابع تخصصی قصه‌گویی موجود در سایت جشنواره» از جمله این شرایط برشمرده شده است.

شرکت‌کنندگان در جشنواره تا تاریخ 25 شهریور 1397 فرصت دارند فیلم ‌قصه‌های خود آماده کنند.

«انتخاب قصه مناسب هم ‌راستا با محورهای جشنواره، توانایی به کارگیری فنون قصه‌گویی (استفاده از زبان بدن، به ‮کار‮گیری لحن و کلام، پرداخت قصه و...)، توانایی اجرای زنده در حضور مخاطب و تعامل با آن‌ها و خلاقیت و نوآوری (متن، اجرا و پوشش)» از مهم‌ترین شاخص‌های داوری این رویداد فرهنگی عنوان شده است.

قصه زندگی را 90 ثانیه‌ای روایت کنید

راه‌اندازی بخش عمومی یکی از شاخص‌ترین تغییرات جشنواره قصه‌گویی سال 1397 نسبت به دوره‌های پیشین است.
بر اساس این تغییر تمامی علاقه‌مندان بدون هیچ محدودیتی می‌توانند در بخش «عمومی» شرکت و قصه‌های خود را در قالب روایت مستند‌گونه از غم‌ها، شادی‌ها و لحظات پندآموز زندگی در قالب فیلم 90 ثانیه‌ای با محور موضوعی «قصه زندگی من» از طریق سایت جشنواره تا 25 شهریور 1397 ارسال کنند.


‬‬‬‬«روایت قصه از زبان یک راوی، مدت زمان قصه در حداکثر 90 ثانیه، ارسال فیلم در قالبmp4 (حجم 200 تا 400 مگابایت)، تصویربرداری با استفاده از دوربین، موبایل و...، برخورداری تصاویر از کیفیت صدای مطلوب و قاب افقی و رعایت پوشش مناسب با محتوای قصه و منطبق با شئونات اسلامی» از جمله شرایط شرکت در این بخش از جشنواره است.

در فراخوان این جشنواره بر استفاده از نمادهای فرهنگی و ویژگی‌های بومی و سنتی هر استان در تولید فیلم‌های 90 ثانیه‌ای تأکید شده است. آثار برگزیده در این بخش از طریق رسانه‌های دیداری منتشر خواهد شد در عین حال، محورهای موضوعی بخش علمی (مقاله‌نویسی) بیست و یکمین دوره این جشنواره نیز به «دنیای مدرن، عصر ارتباطات و حیات قصه‌ها»، «قصه‌گویی، تجربه اجتماعی و روابط انسانی»، «قصه‌گویی، رسانه، مهارت‌های زندگی» و «قصه‌گویی، تنوع و تبادل فرهنگی» اختصاص یافته است.

بر همین اساس، شرکت کنندگان این بخش به نگارش مقاله‌های علمی پژوهشی، علمی ترویجی یا مروری، مطالعات موردی و تحلیلی انتقادی خواهند پرداخت.

مهلت ارسال چکیده مقاله 25 شهریور، اعلام نتایج چکیده مقاله‌ها 5 مهر و مهلت ارسال اصل مقاله‌های پذیرفته شده 5 ‮آبان‮ سال 7931‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ تعیین شده است.


انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر