کد خبر: ۶۶۲۹۶۴۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
عقربه شفافیت روی «۱۰:۱۰ دقیقه»؛

پنجمین قسمت از برنامه گفتگو محور «۱۰:۱۰ دقیقه» باشگاه خبرنگاران جوان با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.


به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پنجمین قسمت از برنامه گفت‌وگو محور «۱۰:۱۰ دقیقه» با حضور سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با بررسی موضوعات معیشت فرهنگیان، تغییر مدل اداره وزارت آموزش و پرورش، نفوذ آموزش و پرورشی ها در مجلس شورای اسلامی، صندوق ذخیره فرهنگیان در سایت باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شد.

گفتنی است برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» یک گفت‌وگوی رو در روست که قرار است به شفافیت فضای اجتماعی وسیاسی  کشور کمک کند و ابهامات موجود در ذهن مخاطبان در حوزه‌های مختلف را با حضور یک میهمان شاخص مرتبط با آن حوزه، به صورت صریح در یک زمان ۴۵ دقیقه ای بررسی کند.

این برنامه که در باشگاه خبرنگاران جوان تولید می‌شود یکشنبه شب‌ها ساعت ۱۰:۱۰ دقیقه شب روی سایت این مجموعه قرار می‌گیرد. لذا مخاطبان می‌توانند با مراجعه به صفحه اول سایت باشگاه خبرنگاران جوان به نشانی www.yjc.ir به تماشای آن بنشینند.

در ادامه متن این گفتگو را می‌خوانید:

سلام، شب شما بخیر باشد. به 10:10 امشب خیلی خوش آمدید. مهمان پنجمین برنامه 10:10 جناب آقای دکتر سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش هستند تا به مشکلات فرهنگیان، دانش آموزان و والدین آنها  پرداخته شود.

آقای دکتر سلام، شب شما بخیر باشد و به برنامه ما خیلی خوش آمدید.

بطحایی: سلام عرض می کنم، بسیار خوشحال هستم که در این برنامه فرصت ایجاد شده و می توانم با شما و مخاطبان راجع به موضوعات آموزش و پرورش صحبت کنم.


بيشتر بخوانيد: فیلم کامل گفتگوی برنامه 10:10 با وزیر آموزش و پرورش


بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

شما به عنوان یک معلم آیا از معیشت این قشر در اوضاع نابسامان اقتصادی امروز باخبر هستید؟

بطحایی: ای کاش از این سوال شروع نمی‌کردید، البته این هم سوال مهمی است، معلمان همواره برای گذران زندگی و معیشت خود مجبور به داشتن شغل دوم بوده‌اند، بدون تعارف می‌گویم اگر معلمی بخواهد فقط از مسیر معلمی گذران زندگی کند، نمی‌تواند زندگی خود را در سطح متوسط اداره کند و بیشترین نگرانی ما هم در همین رابطه است و به دلیل آنکه معلم با داشتن شغل دوم نمی‌تواند معلمی تمام وقت برای دانش آموزان باشد ما نگرانی‌هایی داشته‌ایم و یکی از دغدغه‌های من چه در حال حاضر و چه در زمانی که در آموزش و پرورش کار می‌کرده‌ام این موضوع بوده است.

اما و اگرهای تغییر و تحولات در نظام پرداختی معلمان

 شما از دغدغه معلمان باخبر هستید، حال که از این دغدغه آگاهی دارید چرا برای آنها کاری نمی‌شود؟

بطحایی: این قضاوت شما را تصحیح می‌کنم، فعالیت‌هایی اتفاق افتاده است اما کافی نبودند، از طرفی برای تأمین هزینه‌های معلم به نحوی که از نظر معیشتی رضایت داشته باشد، نیاز به منابع مالی بسیاری داریم و فراهم کردن این منابع مالی در کوتاه مدت ممکن نیست بلکه به تدریج باید به سمتی برویم که معلمی با مشاغل دیگر هم تراز شوند، در پرانتز می‌گویم سختی کار فقط برای معلم نیست بلکه برخی از کارکنان دولت هم این سختی را تحمل می‌کنند اما اهمیت جامعه معلمی سبب شده است که حساسیت نسبت به آنها بیشتر شود شاید اگر فردی در یکی از دستگاه‌های دولتی شغل دومی داشته باشد، چندان موضوع مورد اهمیتی نباشد اما داشتن شغل دوم برای معلم چندان مناسب نیست.

تلاش‌های صورت گرفته کافی نبوده که ان شاءالله سرعت بیشتری بگیرند، تنگناهای خزانه که در سال 97 بیشتر شده است و مشکلات اقتصادی که تشدید شده‌اند این پیشرفت را کمی کند کردند، ولی ما برنامه‌هایی داریم و امیدوار هستیم با شیب عملیاتی این برنامه‌ها محقق شوند.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

شما در گذشته معاون وزیر بودید و از معیشت معلمان خبر داشتید و هنگامی هم که وزیر شدید قول دادید فضای معیشتی در سال 97 بهبود پیدا کند؟ در حال حاضر 5 ماه از سال 97 گذشته است اما باز هم هیچ اتفاقی برای معلمان نیفتاده است.

بطحایی: سال 94 را به یاد بیاورید در آن زمان طرح رتبه بندی تصویب شد و بر اساس آن طرح میانگین حقوق معلمان کمی تغییر کرد و آن به طور میانگین 20 درصد حقوق معلمان را شامل می‌شد، در سال 97 مرحله دوم طرح رتبه بندی را آماده کرده‌ایم و مطابق با قانون مصوب مجلس، طرح رتبه بندی قرار است بخشی از نظام رتبه بندی را اصلاح کند و رضایت معلمان عزیز را از این جهت فراهم کند اما متأسفانه با این شرایط، کار کمی به کندی پیش می‌رود ولی با این حال لایحه آن آماده شده است و احتمالا در آینده‌ای نزدیک پس از تصویب در دولت به مجلس فرستاده خواهد شد و با تصویب این طرح نظام پرداختی معلمان متناسب با عملکرد و شایستگی آنها تغییراتی  به دنبال خواهد داشت.

منشا تفاوت در نظام پرداخت‌های رفاهی بین کارمندان دولت

آیا فکر می‌کنید پیش از آغاز سال تحصیلی جدید این اتفاق رخ خواهد داد؟

بطحایی: نمی‌توانم این وعده را به شما بدهم که تا پیش از سال تحصیلی، معلمی دریافتی جدیدی از محل رتبه بندی داشته باشد.

 آیا این تنگناهای مالی تنها برای معلمان است یا برای شما، معاونان و پرسنل وزارتخانه هم این اتفاق رخ خواهد داد؟، آیا شده است که شما اضافه کار خود را با تأخیر هشت ماهه بگیرید؟

بطحایی: در پاسخ به سوال شما باید عرض کنم که شاید برخی از همکاران من از این پاسخ برنجند اما به دلیل آنکه بحث بسیار شفافی است، باید بگویم در حال حاضر نظام پرداخت کارکنان دولت در تمام وزارتخانه‌ها مانند یکدیگر است. شرکت‌های دولتی و برخی از دستگاه‌هایی که دارای درآمد مستقل هستند را کنار بگذاریم می‌بینیم که دستگاه‌های دولتی بر اساس نظام پرداختی خاص حقوق خود را دریافت می‌کند اما تفاوت آموزش و پرورش با سایر کارمندان دولت سبب شده است که فاصله به وجود بیاید و این تفاوت که در خدمات رفاهی خلاصه می‌شود، مشکلاتی را به بار آورده است.

معلمان هیچ مبلغی را بابت خدمات رفاهی، ایاب و ذهاب و ... دریافت نمی‌کنند، آن چیزی که تفاوت جدی بین معلم و کارمند مشابه خود در وزارتخانه‌ای دیگر به وجود می‌آورد، تفاوت در نظام پرداخت‌های رفاهی است. نظام پرداخت رفاهی در بودجه آموزش و پرورش دیده نمی‌شود و تلاش‌های بسیاری در سال‌های گذشته در این رابطه انجام شده اما موفق نبوده است.

کجا باید این کارها را انجام دهند؟

بطحایی: اجازه دارم خیلی صریح بخواهم این موضوع را بازگو کنم؟

 اولین دلیل، محدودیتی است که خزانه کشور برای پرداخت‌ها دارد، هیچ نماینده مجلسی نیست که دلش نخواهد پرداخت معلمی افزایش پیدا کند و تمام وزرا و مقام‌های دولتی هم همین را می‌خواهند اما به دلیل اشکال‌های موجود که به بنده و همکارانم در مدیریت ارشد وزارتخانه مربوط است، این است که ما باید به نحوی نظام پرداختی پرسنلی را در وزارت آموزش و پرورش سامان دهیم که از محل اعتبارات موجود هم بتوانیم برای پرداخت‌ها استفاده کنیم.

  هزینه‌های نظام آموزشی در کشور چگونه تامین می شود؟

در قانون برای معلمی چه چیزی تعریف شده است و چرا معلم در این حوزه مستثی واقع شده است؟ این معلم هم کارمند است و چرا نباید حقوق و مزایا داشته باشد؟

بطحایی: این سوالی است که من و بسیاری از وزرای سابق دنبال جواب آن بوده‌ایم، ما به دنبال این هستیم تا به جامعه بفهمانیم که نمی‌خواهیم بگوییم معلم باید بالاتر باشد و بین معلم و کارمند دیگری در یک وزارتخانه نباید تفاوتی وجود داشته باشد.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

 چه کسی باید پاسخگوی این موضوع باشد، وزرای قبلی که جواب ندادند و شما هم همین سوال را می‌پرسید؟

بطحایی: این موضوع دست دولت نیست بلکه مجلس امسال در فصل بودجه تلاش بسیاری انجام داد تا از محلی بتواند اعتباراتی را جدا کند و بخشی از خدمات رفاهی را برای معلمان تأمین کند اما آنها نتوانستند این کار را انجام دهند یعنی درآمدهای دولت و خزانه به نحوی نیست که بتوانند این را پوشش دهند.

این جمله را با احتیاط می‌گویم و از همکارانم هم عذرخواهی می‌کنم؛ ما اگر عدد بسیار کوچکی را تحت عنوان خدمات رفاهی در آموزش و پرورش در نظر بگیریم و در بودجه آموزش و پرورش بگنجانیم چون ضربدر یک میلیون می‌شود عدد بزرگی را شامل می‌شود و این عدد بزرگ به این معنی است که دولت و مجلس باید از سایر اقلام هزینه‌های صرف نظر کنند تا بتوانند این عدد را در قانون قرار دهند. من به عنوان کسی که در حوزه مالی هم کار کرده‌ام می‌گویم که آموزش و پرورش چنانچه اختیارات لازم را داشته باشد، می‌تواند با همین بودجه‌ای که دولت در اختیار قرار داده است، امکانات خدمات رفاهی تا حدی برای معلمان فراهم می شود.

جزئیات لابی برخی وزرا در مجلس و تحقق خواسته هایشان

فکر می‌کنم وزرای آموزش و پرورش آنقدر برش لازم را در مجلس و دولت ندارند و شاید به همین دلیل است که نمی‌توان کاری را انجام داد، چرا آقای قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت طرح تحول سلامت را در مجلس می‌برد و برای آن بودجه خوبی هم می‌گیرد اما موضوع توجه به معیشت معلم پیگیری نمی شود؟

بطحایی: من ذینفع این ماجرا هستم و به همین دلیل نمی‌توانم صحبت شما را تأیید یا رد کنم.

 بگویید که چرا وزیر دیگری می‌تواند به مجلس برود، لابی کند و طرح خود را پیش ببرد اما شما این کار را انجام نمی‌دهید؟

بطحایی: آموزش و پرورش با این روشی که اداره می‌شود، متهم ردیف اول قضاوت، خود من هستم و هیچ کس دیگری را نمی‌توانم متهم بدانم، من به عنوان وزیر آموزش و پرورش متهم ردیف اول این قضاوت هستم و می‌توانم به صراحت بگویم که آموزش و پرورش ما با این روشی که اداره می‌شود، هر کس دیگری را هم که وزیر آن بگذارید و هر فرد دیگری که رئیس جمهور و مجلس و نماینده هم باشد، بودجه کشور توانایی تأمین هزینه‌های نظام آموزشی وزارتخانه را ندارد. من این موضوع را به عنوان کسی می‌گویم که 36 سال است در وزارت آموزش و پرورش کار کرده است و در سطوح مختلف این موضوع را می‌گویم مگر آنکه روش اداره آموزش و پرورش را تغییر دهیم.

با این روشی که وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود ظرفیت استفاده از معلمان بسیار پایین است و پیش بینی ما این است که می‌گوییم در حال حاضر برخی از معلمان حق‌التدریس می‌گیرند و برای گذراندن زندگی خود نیاز به شغل دوم دارند چرا نباید از محل حق‌التدریس کار کند، معلم موظف است در هفته 24 ساعت کار کند که در شرایطی کاهش پیدا می کند، اما برای گذران زندگی خود مجبور است شغل دومی را پیدا کند و یا از محل حق‌التدریس بیشتری را داشته باشد تا کمبود درآمد او جبران شود.

نظام پرداخت معلم باید به صورتی باشد که نیاز به شغل دوم نداشته باشد که البته این موارد در لایحه نظام رتبه بندی دیده شده است و معلمان در این لایحه به صورت تمام وقت در اختیار مدرسه و دانش آموز قرار می‌گیرند و نظام پرداختی به او به نحوی می‌شود که دیگر نیازی به شغل دوم نداشته باشد؛ معلم ما به دنبال داشتن خط زندگی بالایی نیست و به صورت متوسط هم می‌تواند زندگی خود را بگذراند و یکی از روش‌هایی که می‌تواند این مشکل را کاهش دهد، مدل‌هایی است که می‌تواند به معلم کمک کند تا از حیث دریافت حقوق به نحوی باشد که نیازی به شغل دوم نداشته باشد.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

وقتی تغییر مدل اداره وزارت آموزش و پرورش برای برخی ناخوشایند می شود

 اگر این صحبت‌ها را یکی از معلمان به ما می‌زد از او قبول می‌کردیم اما شما به عنوان عالی‌ترین مقام وزارت خانه در برابر من نشسته‌اید، چه کسی باید این صحبت‌های شما را انجام دهد و آن‌ها را عملیاتی سازد؟

بطحایی: قطعا دولت، من و همکارانم باید این کار را انجام دهیم؛  من عرض کردم که مدل اداره وزارت آموزش و پرورش باید تغییر کند و تا زمانی که با روش 40 سال قبل وزارت خانه را اداره کنیم (که البته ممکن است این حرف من برای خیلی ها خوش نیاید) خزانه کشور به هیچ عنوان نمی‌تواند روزی را ببیند که معلمی بدون شغل دوم وجود داشته باشد.

بنابراین باید کارهایی انجام دهیم که یکی از آنها سند تحول است، بخش‌هایی از سند تحول ناظر بر اداره آموزش و پرورش است و به سمتی می‌رود که اتلاف را در فضای آموزشی و استفاده از نیروی آموزشی کاهش دهیم، بحثی که هرزگاهی درباره اقتصاد آموزش و پرورش به میان می‌آید را مورد توجه قرار دهیم تا بتوانیم از ظرفیت‌ها بهره وری داشته باشیم.

البته این به آن معنا نیست که ما به هیچ اعتبار جدیدی احتیاج نداریم، نمی‌خواهم بگویم که مردم فکر کنند وزیر آموزش و پرورش گفته است نظام آموزش و پرورش را اصلاح می‌کنم و دیگر پول جدیدی نمی‌خواهم، نخیر این طور نیست اما بخشی از اعتباری که برای رفع دغدغه معیشت معلمان داریم به کمک اصلاح روش اداره آموزش و پرورش میسر خواهد شد.

صفر تا صد فعالیت صندوق ذخیره فرهنگیان از زبان وزیر آموزش و پرورش

موضوع بعدی که می‌خواهم درباره آن صحبت کنم، بحث صندوق ذخیره فرهنگیان است که هر ماه مبلغ هنگفتی را از حساب معلمان کسر می‌کند و در این صندوق شرکت‌ها و مؤسسات بسیاری وجود دارند؛ سوال اینجاست که این صندوق چه سودی برای معلمان دارد و چه دلیلی دارد که از حساب معلم پولی کسر شود؟

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

صندوق ذخیره فرهنگیان بنگاه اقتصادی است که هر ماه 3 الی 5 درصد از فوق‌العاده شغل معلمان را به استثنا برخی از ردیف‌هایی که در حکم است به اختیار خود معلمان کسر می‌کند و در بنگاه‌های اقتصادی متعلق به این صندوق ذخیره فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌شود.

سودی که از این کار اقتصادی حاصل می‌شود، مستقیما به حساب هر یک از سهام داران که معلم هستند، منظور خواهد شد؛ بر اساس قانون وقتی که فردی بازنشسته می‌شود، تسویه حساب می‌کند و سه نوع پرداختی به او داده می‌شود؛‌ یکی پولی است که به صورت حق‌السهم از افراد گرفته شده است به علاوه سهمی که دولت داده است که در چند سال گذشته (6 سال گذشته) این پول پرداخت نشده است به علاوه سودی که حاصل از سرمایه گذاری بوده است؛ به دلیل آن که سال مالی هنوز تمام نشده است، به صورت غیر رسمی عرض کنم سود مالی منتهی به شهریور ماه 97، 2 برابر سود سال گذشته بوده است و این سود بین سهام داران تقسیم می‌شود و به حساب افراد منظور می‌شود و هنگامی که معلمی بازنشسته شود، بر اساس قانون سهم او را حساب  و پرداخت می‌کند.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

بطحایی: این پول به علاوه سودی است که شرکت‌ها با آن کار کردند و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی است؛ در حال حاضر صندوق ذخیره چندین شرکت مختلف مانند پتروشیمی دارد و فعالیت این شرکت‌ها بسیار پر سود است و من بنا به ملاحظاتی تکرار نمی کنم اما معلمان با مراجعه به سایت صندوق می‌توانند قیمت سودها را به صورت کامل ببینند؛ طی مدت 2 سال ارزش افزوده سهام یک شرکت چهار برابر شده است.

استخدام بی چون و چرای نیروهای صندوق ذخیره فرهنگیان در وزات آموزش و پرورش

 این جزء همان شرکت‌هایی است که در آنها اختلاس انجام شده بود؟

بطحایی: خیر؛ در شرکت‌های پتروشیمی هیچ اختلاسی صورت نگرفته است البته این اختلاس هم در صندوق نبوده و من اگر بخواهم وارد این موضوع شوم تمام وقت مصاحبه را می گیرد اما در بانک بوده است، مهم‌ترین مشکلی که صندوق ذخیره طی سالیان گذشته داشته است و در تحقیق و تفحص مجلس هم منعکس شده به بانک سرمایه مربوط می‌شود که طی سال‌های گذشته تاکنون مثلا سال 95  تسهیلاتی به افراد داده شده و متناسب با آن وام، وثیقه دریافت نشده است و فردی که تسهیلات دریافت کرده برای بازپرداخت اقدام نکرده و وثیقه‌اش به اندازه‌ای نبوده است که تبدیل به پول شود و سر جایش برگردد بنابراین مهم‌ترین اشکالی که در تحقیق و تفحص مجلس خود را نشان داد بانک سرمایه بود.

گفته می شود برخی افرادی که در شرکت‌‌های دچار مشکل شده‌ مشغول بودند به وزارت آموزش و پرورش وارد شده و در رده‌های بالا مشغول به کار شده اند؟

بطحایی: ابدا، هیچ عضو شرکتی که در صندوق ذخیره  بوده است، در حال حاضر در آموزش و پرورش فعالیت نمی‌کند قانونا کسی که دارای مشکل است و حکم مراجع قضایی دارد، نمی‌توانیم به کار بگیریم.

موضوعی که درباره شائبه های به وجود آمده درخصوص به کارگیری نیروهای مشکل دار حقوقی صندوق ذخیره  در وزارت آموزش و پرورش مطرح کردم، آقای حضرتی در توئیتر مطرح  کرده و به عنوان یکی از محورهای استیضاح شما عنوان کرده بودند

بطحایی: عموما افرادی که در صندوق ذخیره فعالیت می‌کنند افراد بازنشسته و یا استخدام غیر رسمی هستند و شدنی نیست کسی که در صندوق ذخیره کار می‌کرده است در وزارت آموزش و پرورش وارد شود و سمتی بگیرد، افرادی که در بنگاه‌های اقتصادی از جمله صندوق ذخیره کار می‌کنند و پرونده و شائبه مالی داشته باشند، استخدام دولت نیستند.

بگذریم و برگردیم سراغ سوال اصلی

بطحایی: قانع شدید شما؟

اجازه بدهیم مخاطبان قانع بشوند، فقط به دنبال پاسخ سوال مردم و درد و دل آنها هستیم

بطحایی: سوال آخری که فرمودید کاملا روشن می کنم؛  افرادی که در بنگاه های اقتصادی از جمله صندوق ذخیره در حال فعالیت هستند یا بازنشسته شدند و یا استخدام دولت نیستند که چه پرونده داشته باشند و چه شائبه ای داشته باشند نمی توانند در آموزش و پرورش یا در هر وزارت خانه دیگری به کار گرفته شوند، این اصلا منطقی نیست.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

راه حل آقای وزیر برای حضور باانگیزه معلمان سر کلاس های درس

الان معتقدید که صندوق سامان گرفته است؟

بطحایی: رو به بهبود است، اطلاع دارید حتما اخیرا هم انتخاباتی انجام شده که اعتماد معلمان به صندوقی که به خودشان تعلق دارد و برای دولت نیست بیشتر شود، سه نفر از اعضای هیات امنا را معلمان مستقیم انتخاب کرده اند و من با افتخار می گویم که معلمان ما علی رغم همه شائبه هایی که درباره صندوق وجود داشت و ذهن آنها را خراب کرد البته مشکلاتی بوده و  نمی خواهم بگویم هیچ مشکلی نبوده و هیچ اتفاقی نیفتاده اما واقعا حجم سنگین برعلیه صندوق که 2 تا 3 سال اخیر شاهد هستیم بخشی ناظر به بانک سرمایه بود نه صندوق. سه معلم که به نماینگی از سهامداران در هیات امنا صندوق هستند می توانند از زیر و بم فعالیت های اقتصادی صندوق مطلع شوند، چون عضو هیات امنا هستند و هیچ فرقی با من وزیر ندارند.

سه نفر از معلمان بر چه اساسی در هیات امنا عضو می شوند؟ مثل انتخابات فدراسیون هاست؟ خودتان انتخاب می کنید؟

بطحایی: خیر، یک فرآیند خوبی دارد، کاملا دموکراتیک، در استان ها سامانه ای را معرفی کردیم و متقاضیان نام خود را در آن سامانه ثبت کردند و پیشینه خود را وارد کردند، معلمان به صورت الکترال انتخاب کردند، 83 نفر در مرحله اول انتخاب شدند که به تهران آمدند و طی 2 روز  برنامه های خود را اعلام کردند که از میان آنها با رای گیری انجام شده سه نفر انتخاب شدند و ابلاغ های خود را به عنوان عضو دریافت کردند.  این 83 نفر یکدیگر را نمی‌شناختند و از استان‌های مختلفی بودند اما آنقدر به یکدیگر اعتماد داشتند که انتخابات را انجام دادند و ابلاغیه خود را گرفتند.

آخرین سوال به عنوان یک فرهنگی؛ آقای وزیر اگر زمانی فکر کنید که نمی‌توانید به فرهنگیان کمک کنید، چه کاری انجام می‌دهید؟ می‌گذارید و می روید؟

بطحایی: کار من تنها کمک به فرهنگیان نیست، من وزیر آموزش و پرورش هستم و مهم ترین وظیفه ام  رشد و تعالی نظام  آموزشی است.

من باید موانعی که سر راه پیشرفت نظام آموزشی است برطرف کنم، یکی از موانع این است که معلم من باید  با رضایت قلبی سر کلاس حاضر شود یعنی انگیزه لازم برای حضور در کلاس را داشته باشد.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

حضور پررنگ وزیر آموزش و پرورش در فضای مجازی

اکنون این رضایت قلبی را بعد از یک سال از حضور شما دارند؟

بطحایی: الان این رضایت قلبی را متاسفانه ندارند و جای کار بسیاری دارد، انگیزه معلمان باید بیش از این باشد.

 پس از فرهنگیان اکنون می خواهم در جایگاه یک دانش آموز با شما صحبت کنم. شما در صفحات مجازی مطالبتان را خود بارگذاری می کنید یعنی کاملا به توئیتر و اینستاگرامتان اشراف دارید و نظرات را می خوانید؟

بطحایی: مطالب را خودم در صفحات شخصی بارگذاری می‌کنم و حتی نظرات آنها را هم می‌خوانم و گاهی نظرات بسیار زیاد است و امکان خواندن همه آنها را ندارم اما عموما آنها را مرور می‌کنم.

به روابط عمومی نمی گویید که مطالب را بخوانید؟

بطحایی: نه این کاملا دست خودم است.

پاسخگویی بطحایی در گرو افزایش حساسیت مردم به آموزش و پرورش

در صفحات مجازی و شبکه های اجتماعی که حضور دارید در طول سفرهای استانی عکس های متفاوتی گذاشته می شود و نشان می دهد  با دانش آموزان ارتباط خوبی دارید و با آنها  سلفی می گیرید  که این  حسن خلق  را نشان می دهد اما اینکه در کنار حسن خلق و رابطه خوب با دانش آموزان صرفا عذرخواهی برای نابسامانی اوضاع آموزشی کافی است؟  آیا این دانش آموزان توئیتر دارند که از پیام شما مطلع شوند؟

بطحایی: این توئیت‌ها لزوما برای دانش آموزان نیست؛  پیام‌هایی که بنده یا سایر مسئولان در قالب توئیتر و شبکه‌های داخلی مطرح می‌کنیم، فقط به این جهت است افرادی که با فضای مجازی بیشتر انس دارند، از حال و هوای آموزش و پرورش کشور مطلع شوند، حال آن بخشی که ارتباط کمتری دارند از صدا و سیما یا روزنامه پیگیر می شوند.

من به عنوان یک معلم که تا مدتی به هر حال وزیر آموزش و پرورش هستم یکی از وظایف اصلی و اساسی‌ام این است که جامعه را نسبت به آموزش و پرورش حساس کنم؛ یعنی وقتی یک شخص عکس مرا در جنوب یا شرق کرمان می‌بیند که در کنار مدرسه ای ایستاده ام که سقف آن خراب و دیوارش در حال فرو ریختن است و میز و نیمکت نامناسبی دارد که یک نوجوان 4 یا 5 ساعت روی آن باید بنشیند، این عکس پیام دارد به این معنا که جامعه،  این آموزش و پرورشی که نسل فردا را پرورش می دهد و قرار است در اختیار جامعه قرار بدهد نیاز به کمک دارد.

این کمک صرفا مالی نیست، باید این را عرض کنم توجه جامعه نسبت به آموزش و پرورش کاهش پیدا کرده است؛ مردم نسبت به آموزش و پرورش فرزندشان حساسیت لازم را ندارند و این جای تأسف است؛ اگر حساسیت مردم بالا رود بنده به عنوان وزیر آموزش و پرورش مرتبا در چنین برنامه‌های چالشی مجبور به پاسخگویی می‌شوم.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

این صحبت یعنی چی؟ الان نسبت به نسل قدیم پدر و مادرها به وضعیت آموزشی بچه ها حساس تر هستند

بطحایی: می خواهم عرض کنم که این صحبت شما ممکن است در برخی مناطق کشور وجود داشته باشد اما برای همه کشور این طور نیست.

رفع تمام مشکلات آموزشی کشور با حذف خواسته های به حق مردم

 در کل کشور که این طور نیست این موضوع به توجه نیاز دارد ، پول می خواهد

بطحایی: به این توضیح یک تبصره زدم و گفتم منظورم از کمک فقط پول نیست؛ اینطوری باید عرض کنم مطلبم را که مردم (منظورم کل جامعه است) اگر نسبت به نظام تعلیم و تربیت  فرزندشان حساس باشند مشکل حل می‌شود.

سوالی که در ابتدا درباره معیشت معلمان داشتید باید بگویم آنها فقط نباید نسبت به معیشتشان اعتراض داشته باشند، شما به عنوان ولی دانش آموز دائما باید نگران این باشید، معلمی که سر کلاس به فرزندتان آموزش می‌دهد و شغل دوم دارد و فکرش پیش شغل دومش است نمی تواند تمام حواس خود را به فرزند شما اختصاص دهد بنابراین باید دنبال راهکارهایی باشیم که معلم شش‌دانگ  حواسش در کلاس باشد، این فقط یک مثال است.

 آقای وزیر شما باید پاسخگوی این موضوعات باشید، فکر می کنم این مدل مواجهه رئیس جمهور با مردم الکو شده بین وزرا، آقای رئیس جمهور به جای اینکه پاسخگو باشد خودش سوال می کند ، سرایت کرده به وزرا

بطحایی: وقتی عرض می کنم جامعه باید حساس باشد به این معناست که اگر شما در شهر تهران مشاهده کردید در جایی به نام ریگان در شرق کرمان دستشویی را به کلاس تبدیل کردند و دولت ( نه این دولت فعلی ) چون این ها که همه از عهده دولت دوازدهم برنمی آید، خوب است.

این را صریح عرض کنم اگر بخواهیم همه مشکلات آموزش و پرورش را در این دولت حل کنیم تمام بودجه را باید به نهاد اختصاص دهیم و این شرایط یعنی اینکه نباید از دولت راه بخواهید، نباید بهداشت و بیمارستان از دولت بخواهید، نباید گاز رسانی روستاها را از دولت بخواهید،‌ نباید مبارزه با گرد و غبار و آب رسانی به روستاهای خرمشهر  را از دولت بخواهید.

معنی این حرف این است که آقای دولت شما در طول چهار سال  این کار را انجام دهید.

این برای ما خیلی زشت است که در جمهوری اسلامی بعد از 40 سال دستشویی را خراب کرده  و به کلاس تبدیل  کرده اند چرا که فضای آموزشی برای دبستان نداشته است و این برای ما بسیار قبیح است، آقای دولت بسم الله؛ حالا با این شرایط به دولت می‌گوییم در طول چهار سال معلم با انگیزه شود که با دل شاد سر کلاس حاضر شود یعنی نظام پرداخت به گونه‌ای باشد که با شادمانی و رضایت خاطر سر کلاس حاضر شود.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

کلاس‌های ما کلاس استاندارد باشد و 40 دانش آموز در کلاس 12 متری ننشینند، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مهارت آموزی ما که به عنوان وزیر آموزش و پرورش شعار مهارت آموزی می دهیم، تجهیز شوند.

دانش آموز من در هنرستان رشته الکترونیک که باید بستن مدارهای الکترونیکی را تمرین کند و جریان را از آن عبور دهد تا بداند این مدار کدام جریان را عبور می دهد، اکنون با نخ کاموا در حال تمرین است.

هنرجوی هنرستان من در رشته الکترونیک نخ کاموای رنگی دریافت کرده است تا فرض کند این کامواها سیم برق است و بر این اساس مدار ببندد.

پیش بینی وزیر آموزش و پرورش از پاسخ مردم به یک  مشارکت ملی

آقای بطحایی به نظرم یک وقتی را بگذاریم و بنشینیم شما بگید و من غصه بخورم

بطحایی: نه می خواهم نتیجه بگیرم

نتیجه اون کاریه که شما باید انجام بدید

بطحایی: بنابراین اگر ما بیاییم به مردم بگوییم که این وزیر به عنوان مثال در دولت برش ندارد که حق توی معلم را بگیرد این نماینده مجلس که دنبال رای خودش است و بی‌جهت های‌ و هوی می‌کند، پاسخ من این است که اگر دولت دوازدهم همه اعتباراتش را برای این آموزش و پرورش که مختصرا به وضعیت آن اشاره کردم، بگذارد باز هم پول کم می‌آوریم.

آیا مردم جامعه ما آمادگی دارند که خیابانشان آسفالت نشود اما بچه‌ای که اکنون در ریگان در کلاس درسی که دستشویی بوده است تحصیل می‌کند، کلاس درس بسازیم؟ من می‌گویم نه.

اگر اعتماد کنند، بله

بطحایی: من می‌گویم نه. اگر قبول است،توئیت هایی که می زنم، این روش‌هایی که اکنون در پی گرفته‌ام و اعتراف می کنم که  چندان موفق نبوده ام و صادقانه آن را اعتراف می‌کنم، منظور من از اینکه می‌گویم جامعه حساسیت پایینی به آموزش و پرورش دارد، این است.

اگر به فردی بگوییم آیا آمادگی داری به جای اینکه هر روز زباله‌های شما را از جلوی در ببرند بگویند یک روز در میان آن را ببرند و هزینه آن را در منطقه جنوب کرمان آزمایشگاه برای بچه‌ها بسازند؟ اکنون فرد مورد نظر پاسخ منفی می‌دهد.

بلایی که کتاب‌های کمک آموزشی سر دانش آموزان آورده است

سال گذشته که به آموزش و پرورش تشریف آوردید آموزش ما دردی از کشور دوا نمی کرد اکنون بعد از یک سال برای کاهش استرس کنکور، مدارس تیزهوشان، هوشمند و استرس مادر و  پدرها چه کردید؟

بطحایی: از این سوال شما تشکر می کنم و راحت تر می توانم پاسخ دهم.

مثنوی معنوی در دفتر اول مولوی تمثیلی دارد که در این تمثیل پهلوانی برای بستن نقش شیر بر کتفش اقدام می کند و این پهلوان ورزیده می گوید نقش شیر برای من بزن اما اولین سوزنی که می زند می گوید  چه می کنی، فرد دلاک می گوید که شیر دم را نقش می زند، سوزن دوم را می زند دلاک می گوید سر شیر را نقش می زنم و پهلوان می گوید این شیر سر نمی خواهد.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

اصلاح و تحول نظام آموزش و پرورش که یک اشکال آن را اشاره کردید،  مانند همان سوزن زدن است.

وقتی به عنوان یک معلم می‌گویم آزمون‌ها در دوره ابتدایی  کودکان ما را گرفته است، نشاط و سرزندگی بچه‌های ما را تباه می‌کند، دانش آموزان ما دوران شیرین کودکیشان را به سرعت پشت سر می‌گذارند بدون اینکه هیچ لذتی از این دوران ببرند، کتاب‌های کمک آموزشی بچه‌های ما را در مدرسه بیچاره کرده است و من به عنوان یک معلم که تا مدتی مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را دارم وظیفه‌ام است تا جلوی این موارد را بگیرم؛ این همان سوزنی است که تا آن را می زنیم هر چند به محض اینکه  این صحبت را می کنیم عده ای صدایشان در می آید.

از رفع استرس دانش آموزان و والدین با سوزن خوردن مسئولان مربوطه

 چه کسانی صدایشان در می آید؟ گردش مالی موسسات کنکور بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان است و خانواده ها درگیر کلاس های آموزشی و کنکور شده اند

بطحایی: امسال در دوره ابتدایی آزمون‌ها و کتاب‌های کمک آموزشی را حذف کردیم و بخشنامه کردم همچنین بازرسان ویژه‌ای را برای اجرای این کار در نظر گرفتم تا از مهر ماه به طور مستمر مدرسه را کنترل کنند.

در دوره ابتدایی این سیاست بی برو برگرد وزارت آموزش و پرورش است؛ اگر در مدرسه‌ای مشاهده کنم و گزارش به من برسد که آزمون‌هایی برگزار می‌شود کتاب های کمک آموزشی به بهانه آماده کردن بچه‌ها برای مدارس خاص با دانش آموزان کار می‌شود، از همین جا اعلام می‌کنم آن مدیر را شخصا لغو ابلاغ خواهم کرد.

این سیاست بی برو برگرد آموزش و پرورش ما در قبال تأمین محیط بانشاط برای دانش آموزان است، باید این سختی‌ها را طی کنیم و سوزن ها را بخوریم تا نظام آموزش و پرورش و دانش آموزان نشاط پیدا کنند، از این خمودی نجات پیدا کنند.

عموما بچه‌های ما و به ویژه دختران ناهنجاری‌های قامتی دارند اگر راه رفتنشان را نگاه کنید می‌بینید که با سختی راه می‌روند و تست‌ها و آزمون‌هایی وجود دارند که به بچه‌ها روی یک خط راه رفتن را می آموزند، بچه ما از حیث هوشی سالم است  ولی چون مهارت های بدنی را کار نکردیم، مشکل دارند، البته ده ها مهارت  داریم و من یک مدل را مثال زدم؛ پس فردا نگویند وزیر می خواهد همه را روی یک خط راه ببرد.

ما بر اساس سند تحول تربیت را در حیطه‌های مختلف کار نکردیم و فقط و فقط به بچه‌ها می‌گوییم حفظ کنید و آن را ارائه دهید و برای این بچه تشویق در نظر می‌گیریم، همین بچه‌ای که مهارت‌های زندگی‌اش نمره صفر می‌گیرد، صحبت کردنش صفر است و اگر ازش سوالی بپرسیم توانایی پاسخ دادن ندارد.

به نظرم شما استعفا دهید و به عنوان یکی از منتقدان آموزش و پرورش باشید، اکنون به سوالم بر می گردم به عنوان یک مخاطب می پرسم وزیر که نمی تواند نه به دم و نه به سرش سوزن بزند به کار آموزش و پرورش نمی آید

بطحایی: ما این سوزن ها را می زنیم اکنون گفتیم برای اول مهر ماه در پایه‌های اول، دوم و سوم ابتدایی در مدارسی که امکان دارد، تکلیف دانش آموز در مدرسه انجام شود.

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

اکنون چه کسی در برابر تکالیف دانش آموزان مقاومت می کند و چه سودی برای آنها دارد؟

بطحایی: سود مادی و کاری دارد و کار افراد سخت می شود و کتاب های کمک آموزشی فروش نمی رود و کتاب های کاری که مدیر ناآشنا تجویز می کند، دچار مشکل می شود.

 از مهر ماه دو ساعت برنامه رسمی مدرسه را حذف می‌کنیم به عنوان مثال دانش آموز پایه پنجم به جای اینکه 25 ساعت برنامه درسی داشته باشد، 23 ساعت برنامه درسی خواهد داشت و این دو ساعت در اختیار مدرسه است و به مدرسه ابلاغ کردیم که در این دو ساعت بر اساس این سرفصل‌ها محتوا تولید کند مثلا دانش آموز داستانی که خود نوشته است،‌ برای همکلاسی‌هایش بخواند و موضوعاتی دیگر از این قبیل را در دستور کار داریم و غرض از این صحبت‌ها این است که صرفا منتقد نیستم و در حال انجام اقداماتی هم هستیم.

نقش فعالیت های پرورشی در آینده دانش آموزان جمهوری اسلامی ایران

مردم می دانند که معلم پرورشی چقدر اثرگذار است شما خودتان از بدنه تربیتی بودید، چرا این بخش کمرنگ شده است و به نظر شما کمرنگ شدن حضور معلمان تربیتی که اکثرا یک جنس انقلابی و مذهبی داشتند آیا شاهد خواهیم بود که نسل آینده یک نسل اقلابی خواهد بود؟

بطحایی: آموزش و پرورش حساس است و اگر این فرمایش شما را تصحیح نکنم مورد عتاب و خطاب همکاران قرار خواهد گرفت نه فقط مربیان تربیتی بلکه همه معلمان ما معلمان انقلابی و متدین هستند و البته مربیان تربیتی به جهت مأموریت خاص در حوزه پرورشی به نوعی درگیری‌های بیشتری را با فعالیت‌ها دارند.

حرفم این نبود معلمان انقلابی نیستند اما هدف معلم پرورشی چیزی است که شخصیت وارسته برای دانش آموز ترسیم کند

بطحایی: همه معلمان می‌دانند که چرا از حساب آنان پول کسر می‌شود.

در یک جمله این موضوع را تایید می کنم سیطره حوزه شناختی به ویژه دانش و سطح حافظ محوری که سطحی‌ترین سطح دانش است، این سیطره در برنامه‌های آموزشی و پرورشی ما باعث شده است که فعالیت‌های پرورشی ما به شدت رنگ ببازد و کم رنگ شود به تبع آن کار مربیان و مشاوران متأسفانه کاهش پیدا کرده است. برای سال تحصیلی پیش رو در مهر 97 تلاش می‌کنیم تا بخشی از این مشکل را کاهش دهیم اما عامل اصلی و مهم در این اشکال این است که همه تکیه ما در آموزش عمومی به ویژه در دوره ابتدایی و متوسطه اول سهم پرورشی کم شده است و آن را به تدریج باید افزایش دهیم.

اگر قوت بگیرد این اشکال رفع می شود؟

بطحایی: برنامه‌هایی که هدف‌های پرورشی را جهت دهی کرده و آنها را پررنگ می‌کند، به تفصیل در برنامه‌های آتی عرض می‌کنم.

آقای دکتر سپاسگزارم برای حضور در این گفتگو

بطحایی: امیدوارم این مدل برنامه ها در رسانه ملی گسترش پیدا کند و هر زمان که لازم باشد دوباره می آیم و به سولات صریح پاسخ می دهم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۱۱
در انتظار بررسی: ۰
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
به چه حقی مدارس دولتی ابتدایی از بچه ها پول میگیرند ؟؟؟ وزیر اموزش پرورش جواب بده ؟؟؟
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
به تازگی قانون استخدام معلمین حق التدریس و سوادآموزی تصویب شد این قانون بی عدالتی رو به اوج رسوند چرا حق التدریسی که با پارتی وارد سیستم شده باید استخدام بشه؟ چرا نباید همه فارغ التحصیلان کشور از شرایطی یکسان و عادلانه برای استخدام برخوردار باشن
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
اصلا باید تعادل باشه هر معلمی بیشتر زحمت میکشه بیشتر حقوق بگیره مثلا توو کلاسها ازوالدین و دانش آموزان رای بگیرند در مورد آموزش هر معلم.نمرات کل همه رو بسنجن و هر معلمی دانش آموزاش نمره بالاتر دارن اون خوب بوده.نمره بالا مشخص بشه از تلاش خانواده و کلاس خصوصی بوده یا خود معلم.اگه این قانون بود بهتر معلوم میشد معلمها سر کلاس میخوابن یا درس میدن...
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
اینا ک کلا در سال ۶ ماه خدمت نمیکنن ۴ ماه تابستون بیکارن پنجشنبه ها تعطیلن این حقوقیم ک میگیرن میگن کمه والا حقوق نظامیا ک امنیت کشور رو دوششونه ن مرخصی درست حسابی دارن ن امنیت جانی خیلی کمه
پاسخ ها
مس
| United Kingdom |
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۵
اولا ۹ماه نه ۶ماه دوست عزیز. دوما یه معلم فقط ۲۴ساعت توی مدرسه کار میکنه و باید با کلی برگه و سوال و دفتر مشق کل شب رو توی خونه مشغول تکالیف دانش اموزاش باشه. که راحت ساعت کاریش رو ۲برابر میکنه. سوما یه معلم فعالیت فکری و روحی با دانش اموز داره در بدترین شرایط باید بتونه بهترین بازدهی و رفتار رو با دانش اموزاش داشته باشه ولی همین نظامی که شما اسم میبرید ممکنه با اخلاق تندشم ساعت کاریشو تموم کنه. چهارما تاثیری که معلم روی جامعه داره توی کل دنیا مشخصه و نیازی ب توضیح نداره و میتونید راجبش سرچ کنید. و در آخر بگم که معلمی که فکرش و روحش ارامش کافی نداشته باشه و به فکر یه قرون دو قرون زندگیش باشه قطعا نمیتونه جامعه سالمی بوجود بیاره که با یه نگاه به جامعه و ادمای نسل جدیدمون میتونید نتیجش رو ببینید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
الحق والانصاف معلم ها بایستی دارای حقوق کافی وباشند در کشورهای پیشرفته معلم ها دارای احترام وحقوق عالی هستند این برکسی پوشیده نیست ولی در حال حاضر وجود کنکور ،آزمونهای ورودی مدارس ،وجود کتابهای تستی همه وهمه نان خوبی رابرای معلمین جور کرده است معلمها این راه را بخوبی پیدا کرده اند هرچی حقوق آنها هم زیاد شود قابل مقایسه با کلاس خصوصی نیست نگاهی به زندگی معلمهایی که در آموزشگاهها هستند آنها ابتدا یکسال قبل از شروع کلاسه پول می گیرند سود پولها قابل توجه هست مسافرتهای خارج ازکشور ،ماشینهای میلیاردی آنهم نه یکی ،خانه وباغ واملاک دیگر ولی همیشه از حقوق معلمین حرف زده می شود متاسفانه کارمندهای سایر ادارات به غیر از بیمه ،برق ،شرکت آب ،مخابرات وازهمه بالاتر نفت .فلاکت بار است واغلب آنان زندگی را به سختی می گذرانند درصورتی که معلمها یک میز وچند صندلی را در خانه خود می گذارند وبچه هارا به سمت کلاسشان در خانه می کشانند ومالیات هم نمی دهند خدا داده برکت وجود کتابهای کمک آموزشی وتستی هم کار را برای آنها آسان کرده است حتی لازم نیست خودشان سوال طرح کنند معلم عزیز ،خدمت از این بالاتر وبهتر احسان ازاین بیشتر ؟ ولی کارمندهای بخت برگشته چندرغاز حقوق می گیرند کسی هم از آنان یاد نمی کنند هی می گویند حقوق معلم در صورتیکه آنهایی که راه کلاس خصوصی راپیدا کردند خوب نونی توسفرشون هست
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
یه لطفی میتونی برای فرهنگیان کنید؟ همیشه دعا گو خواهیم بود
وزارات رو تقدیم وزیر بهداشت یا وزارت خارجه کنی بری خونتون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
زمانی که دست دزدان گردن کلفت تو جیب معلمان باشه همینه صندوق ذخیره فرهنگیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اگر توی کشور های دیگه حقوق معلم ها زیاد است چون واقعا زحمت می‌کشند نه تو ایران که تدریس به گردن خانواده هاست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
سلام.تشکر از مجری برنامه
با توجه به فرمایشات جناب وزیر ٬ ما معلمان همچنان منتظر معجزه باشیم.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
با سلام. کمک هزینه ی ازدواج و فوت فرهنگیان از سال 95 تاکنون پرداخت نشده . در صورتی که بسیاری از وزارتخانه مانند نیروهای مسلح در همان ماه پرداخت می کنند . آیا پیگیری این موضوع حیلی سخت است ؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
این دولت مخالفت با هماهنگ شدن حقوق معلمان با بقیه ادارات است، از همون شروع این دولت میگفتن معلمان زیادی هستن
غدیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
برای معلمان غیردولتی چه اقدامی انجام دادید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مشکل اینه که آقای وزیر به گفته خودشان در کلاس تدریس نداشتند و همیشه در کارهای اداری و ستادی مشغول بوده‌اند و حرف فرهنگیان این است که بین کارمندان تبعیض نباشد اگر بودجه نیست برای همه نباشد
پاسخ ها
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
کارمندان اداری آموزش و پرورش عید و تابستون و روزای عادی تا ساعت 4 یا 5 سرکار هستن اما معلمان تنها 24 ساعت در هفته سرکارن و عید و تابستون کلا تعطیلن و در ایام امتحانات دی و خرداد هم تنها در یک ماه سه بار میان سرجلسه آزمون . رو چه حسابی باید دریافتی شون با اداری ها یکی باشه مومن؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
جناب اوشون نگفتن معلمها رو همطراز با کارمندای اداری اموزش پرورش کنین گفتن کارمندای وزارتخانه های دیگه.. اگه بودجه نیست برای مثلا وزارت نفت هم نباشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
من یک معلمم ما نمی گوییم فقط حقوق و مزایا ما معلمان کم است ولی آقایون و خانم های محترم احترام به معلم و رسیدگی به وضع معیشتی معلمان به نفع جامعه است چرا که تمام فرزندان اعم از غنی و فقیر با معلم سر کار دارند اگر معلم احترام و اجر قرب داشته با شد به نفع فرزندان شما و جامعه است تربیت و احترام بعد از خانواده در مدرسه و در ارتباط با معلم و سایر دانش آموزان است پس معلمی را با سایر شغلها که قابل احترام هم هستند مقایسه نکنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
من یک معلمم ما نمی گوییم فقط حقوق و مزایا ما معلمان کم است ولی آقایون و خانم های محترم احترام به معلم و رسیدگی به وضع معیشتی معلمان به نفع جامعه است چرا که تمام فرزندان اعم از غنی و فقیر با معلم سر کار دارند اگر معلم احترام و اجر قرب داشته با شد به نفع فرزندان شما و جامعه است تربیت و احترام بعد از خانواده در مدرسه و در ارتباط با معلم و سایر دانش آموزان است پس معلمی را با سایر شغلها که قابل احترام هم هستند مقایسه نکنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
عزیزم باور کنید ما هم خوب میتونیم فرزندان رو تربیت کنیم.من میگم وقتی اینهمه مشتاق به کار معلمی که توقع حقوق بالا ندارند و میتوانند خوب شاگرد تربیت کنند، هستند چرا ما بجای شما عزیزان استخدام نشیم.اونوقت شما عزیزانِ ناراضی بروید جای دیگری که حقوق و مزایای خوب دارد استخدام شوید تا انشاالله شما هم راضی باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
سلام موفق باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
سلام...
فهم یک جامعه از سطح معلمان ان جامعه بالاتر نمیشه.اقایون اگر حقوق شما پایین است چرا می خواهید ارزش کار معلمی را پایین بیاورید همه مستحق زندگی خوب هستند. تاثیر که یک معلم در جامعه می گذارد آیا شغل های دیگر نیز می گذارد؟؟؟؟؟ اگر نگاهی به کشور های پیشرفته بیاندازید می فهمید که اول از اموزش شروع کردند.
سیاوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
بار مالی و مشکلات مالی فقط وقتی به معلما میرسه عملی میشه . تو چیکار به بار مای داری میتونی کاری کن
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
در قانون اساسی تحصیل رایگان است ... فقط خواستم خودم یادم نره همین ...
ع د
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
جناب بطحایی آن خیانت در جلسات امتحانات نهایی و پیش دانشگاهی و آزمون تیزهوشان ششم به هفتم چه کار کردید آیا نتایج آزمون تیزهوشان به قوت خود باقی و لغو نشده در شیراز عده ای زیادی توسط مراکز خصوصی 60سئوال را با پاسخ به دانش آموزان داده بودند و همان سئوالات را بدون تغییر فقط کپی زده بودند و اجرای آزمون نموده بودند.خدا را خوش میاید که فرزندان ما بطور واقعی شرکت کردند بعد از این همه انتظار عدم اجرای آِزمون تیزهوشان وبعد از 4 الی 5 ماه انتظار تقلب جدی در آزمون شده سازمان آموزش و پرورش فارس در جریان امر بودند ولی چون خودشان ذینفع بودند هیچ برخورد و چاره ای نیندیشیدند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مهم تحصیلات نیست کارگر عزیز به گفته خودتان شما هم تحصیلات دارید خوب شما هم معلم میشدی ،،،کارگر عزیز مهم اینست که همه کارمندان حقوقشان برابر باشد،،،،،حرف معلمان این است چرا حقوق کارمندان آموزش و پرورش با کارمندان دیگر ادارات با فرق دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
چون ساعت کاری معلمان با دیگران فرق دارد.الان فوق لیسانس داره کارگری میکنه.ما کارگران هم توان تدریس داریم اما مثل شما شانس و پارتی استخدام نداشتیم.منِ کارگر با فوق لیسانس حاضرم با نصف حقوق معلم بیام تدریس کنم. .هم صبر و حوصلم زیاده.مهربون هم هستم.قدرت بیانم هم خوبه
مهدی میر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
چون ساعت کاری معلم ها در سال خیلی کمتر از کارمند های دیگر است
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
الان مگه معلمها چکار میکنن همه ی تکالیف میذارن بعهده خانواده ها و دانش آموز خودشونم توو کلاس چرت میزنن آخرشم باید کلاس خصوصی برن بچه ها که نمره خوب بگیرن.والا بقرآن یه بچه توو اقوام بود درسش بد بود همه میگفتن خنگه من گفتم لابد معلمش خوب درس نمیده خودم یادش دادم همه رو یاد گرفت و نمره هاش م عالی شد.معلمش بهش درست درس نمیداد.بعد توقع حقوق بیشتر هم دارن والا بخدا.همین که میگیرین بس هست مگه چکار میکنین.اون کارگر بدبخت توو آفتاب و سرما جون میکنه شما ولی زیر کولر و بخاری توو کلاس روو صندلی..
مغز متفکر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
باید حقوق معلمان از این هم کمتر بشن
معلم
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
درود بر شرف این مجری شششششششششجاع وباسواد ومطلع از اوضاع اموزش وپرورش ومتاسفم برای خودم برای چنین وزیرییییییییییییییییییی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مردم زیربارفشارمعیشتی هستند؟!وفقط موفقیتمون درساخت موشکه؟!!بدون اینکه باعث پیشرفت ا یران درهمه ی زمینه هابشید؟!ببینید کشورهای اطرافمون به غیرازآنهایی که درجنگ بودن،؟!حتی بانداشتن امکانات وثروت ایران چگونه درمدتزمان کم درهمه زمینه هاازماجلوزدند؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مدارس از اولیای دانش آموزان پول قابل توجهی می گیرند پسر من امسال کلاس دوازدهم می رود برای کلاس های تابستان که دو ماه و 4 روز در هفته است یک میلیون تومان گرفته اند و برای سال تحصیلی هم می خواهند 4 میلیون تومان بگیرند و البته این پول این است که می گویند ساعت رسمی درس مدرسه تا ساعت 12:30 است و ما تا ساعت 14:30 کلاس می گذاریم و می خواهیم کلاس تست زنی هم بگذاریم و این پول جدای از پول کمک به مدرسه و سایر برنامه های فوق العاده و کلاس های تقویتی اجباری است البته سال های پایین تر کمتر است پارسال سرجمع حدود 2 میلیون تومان پول گرفته اند حالا اگر کلی برای هر دانش آموز 3500000 تومان حساب کنیم و فکر کنیم حقوق معلم و ناظم و کادر مدرسه را دولت می دهد و هزینه اجاره و ... ندارند می بینید که مدارس دولتی علیرغم تمام کمبودهایی که دارند و برخی از معلم ها که احساس مسئولیت نمی کنند بسیار گران تر مدارس غیر انتفاعی اداره می شوند
ضمناً آموزش از راه دور و استفاده از تکنولوژی روز می تواند هزینه های آموزش پرورش را کاهش دهد نمی شود مثل زمان حال هزینه کرد و به روش 50 سال قبل کار کرد
یک کارمند از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
|
Canada
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
سلام

تو این چندسال فقط از پایین بودن حقوق صنف معلم در کشور می شنویم. در حالی که اکثر معلمین این فرصت را دارند تا در آموزشگاه ها فعالیت داشته باشن و کمبود حقوق خودشون رو جبران کنند.

من کارمند سازمان زمین شناسی هستم و علیرغم مدرک دکتری با 12 سال سابقه کار و بیمه، قرارداد خرید خدمت (پایین ترین نوع قراردادی که میشه با افراد بست.) دارم، در صورتی که خیلی از دستگاه ها بعد از چند سال کار نیروهاشون رو رسمی هم می کنن!!! و خالص دریافتیم بدون داشتن وام و کسورات ویژه، مبلغ دو میلیون و صد هزارتومان هست.

گناه من و همکارانم که عمری در این راه وقت صرف کردیم و تمام تلاشمون پیشبرد اهداف کشور بوده چیه؟ تکلیف ما که نمی تونیم همچون معلم ها شغل دوم داشته باشیم چیه؟

نمی گم از کمبود حقوق معلم ها نگید، حرفم اینه که این دوربین و میکروفون رو ببرید با ریاست سازمان هم برنامه بکذارید و از ایشون هم سوالات مشابه بپرسید.

واقعا با این شرایط قیمت ها، رقم حقوق کارمندان این سازمان خیلی پایین هست و شرمنده زن و بچمون هستیم.

ممنون از توجهتون.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
حالا اگه با میکروفون دادن و سوال پرسیدن تو برنامه تلویزیونی حقوق معلمها زیاد میشه بیا این میکروفون دست رییس سازمان شما!! دلت خوشه ها داداش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
تو سوزن نمی زنی که فعلا خنجر زدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
هیچ تغییری در وضع معلمین ایجاد نشده و نخواهد شد هرکسی که میاد فقط وعده میده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
هیچ تغییری در وضع معلمین ایجاد نشده و نخواهد شد هرکسی که میاد فقط وعده میده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مردم کشورهای دیگه از صبح تا شب دارن کار میکنن.اونوقت کشور ما که نصف سال تعطیلن میگن چرا دوشغل باید داشته باشیم...خوش بحال معلما که میتونن دو شغل پیدا کنن.تو این وضعیت ما که یک شغل هم پیدا نکردیم.یه ماشین هم نداریم که بریم آژانس کار کنیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
میخواستی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنی قبول شی برادر. تو جوانی هات کجاها بودی که نتوستی تربیت معلم قبول شی؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
کشوری که عزت و منزلت پزشکش بیشتر از معلم باشد نشانه بیمار بودن آن کشور است.
.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
ما که به معلم و پزشک و کارگر و خدمه و وکیل و وزیر به یک اندازه احترام میذاریم.لطفا جمع نبند.ما اینطوری نیستیم..خداییش بعضی معلمین عزیز خیلی پرتوقع هستن!
حسام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اقای وزیر جواب مهارت آموزان ۹۵ رو بدید که دو ساله دانشگاه فرهنگیان ول کن نیس
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
معلم به جای شغل دوم باید تمام توانش رو در راه آموزش بهتر آیندگان این مرز و بوم بذاره. گو اینکه باوجود دستمزد های بالا هنوز دلیل این همه تحصن و اعتراض همیشگی فرهنگیان نسبت به درآمدشون برای ملت نامعلومه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
توصیه میکنم کمی اول از مشاغل مختلف و بعد از وضعیت معلمها اطلاعات جدید و صحیح کسب کنید شما فقط یک ماه معلم باش وبعد نظر بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
معلمی که چند سال نهضت درس داده حالا جذب شده بیش از چهار میلیون حقوق میگیره دیگه چی میخوان این معلمها. بنده ساعت کاری بیشتری از معلمها دارم کار میکنم همه روزه به خدا با ماهی ششصد هزارتومان با دغدغه وسرو کله زدن با مردم
پاسخ ها
فاطمه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اخه کدوم معلمی داره چهار میلیون میگیره؟ چی میگی برای خودت. اگر هم باشه خیلی خیلللی اندکن.اکثر قشر معلمین بین یک تا دو میلیون حقوق میگیرند مگر اینکه سابقشو بالا باشه.که باز مگر چند درصد اینطور هستن؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
حقوق چهارمیلیون؟؟؟؟؟؟ معلم؟؟؟؟؟؟
خواب دیدی خیره انشاالله
شب کمترغذا بخور بهتر بخوابی وخواب الکی نبینی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
حقوقمون یک و نیم تا دو میلیون نهایت 2.5 عاموووو. احتمالا شما به استاد دانشگاه ها که در هفته 16 ساعت موظف کار میکنن و تابستونا تعطیل هستن و در قبل پایان نامه و همایش ها و مصاحبه ها حقوق مزایای خوبی می گیرن اشاره کردین .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
خوشم نمیاد معلمان اینقدر ناله میکنن.ما همه مشکل داریم و گرفتاریم.اما معلمان نصف سال رو تعطیلن و توقع دارن همه براشون خودکشی کنن! نصف حقوق معلم رو به من بدین حاضرم با دلسوزی تمام بهترین تدریس رو برای دانش آموزان داشته باشم.هرکی نالید اخراج بشه چون مشتاق کار زیاده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
واقعا متاسفم چی میشه گفت
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
شما که راضی هستید خدمه هم باشید چون در حد معلم نیستید اگه بودید که کنکور رتبه خوبی قبول میشدید و الان معلم بودید پس شمایی که تنبل بودید و نتونستید استخدام قبول بشید چگونه انتظاردارید معلم بشید مگه اموزش و پرورش تنبل خانه هست .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
از کجا میدونید معلم نیستم یا بیکارم یا یدونه بچه دارم.فقط بلدین ساز مخالف بزنید.معلمها یه عمر فقط نالیدن و یبار نخواستن متوجه باشن که واقعا نصف سال در استراحتن.اعصاب سروکله زدن با بچه ها رو ندارن برن سراغ یه شغل دیگه .ما حاضریم با حقوق کم بجاشون با صدتا بچه سروکله بزنیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
آموزش پرورش زرنگ خانه هست..خیلی خندیدم.یذره برف و دو قطره بارون بیاد تعطیلن.تابستان تعطیلن.یه باد بیاد تعطیلن.باد نیاد تعطیلن.خیلی رو دارن این معلما که اعتراض میکنن.بیکار تو مملکت زیاده.اخراجشون کنید ما بجاشون کار میکنیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
خیلی بی ادبید که به خدمه توهین میکنید.فکر کردین قبولی با رتبه خوب در کنکور براتون شعور میاره.کاش بجای رتبه بلد بودین به آدمها احترام بذارید.من کف پای خادم مملکت رو میبوسم حتی اگر خدمه مدرسه باشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
استخدام شدن رتبه خوب در کنکور نمیخواد.پارتی میخاد که شما داشتین.کاش بجای پارتی، ادب میداشتین و اینقدر خودتونو بالا نمیدیدین و به مردم بی احترامی نمیکردین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
بیا کل حقوق معلمی من پانصد هزار تومانه اونم میخوای بدم به شما ...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
واقعا برات متاسفم تقصیر تونیست که اینطور فکر میکنی
وقتی معلمو با طرحهای آبکی وادار میکنن نمره قبولی به شاگرد بده نتیجه میشه یکی مثل تو
واقعا اگه میتونی معلم شو تا بفهمی چه خبره ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
امثال شما باعث شدند که مملکت به این روز بیافتد متاسفم برای خودمون که کسانی را تربیت کردیم که میگن معلم چکار میکند و بیشترسال تعطیله . بله اگه شما یه کمی مطالعه بین المللی داشتید و با نمره مفتی قبول نمیشدید الان از رواشناسی چیزی میدونستید و که هر ساعت تدریس برابر ۱۲ ساعت کار است . بله شما باید به اموزش کشورهای المان و کانادا و حتی قطر نگاه میکردید و ارزش معلم را میدونستید و در ضمن الان رعایت میشد...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مگر الکیه دست هرکی رو شد بگیری بیاری سرکلاس.....
مشتاق کار زیاده ولی هرکسی صلاحیتشو نداره...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
همون حقوق پانصدهزار تومانتو بده به من میام بجات معلمی کنم.گرسنگی و بیکاری نکشیدی.اگر میکشیدی حاضر بودی مثل من برای پانصد تومان بری به ۴۰ دانش آموز درس بدی و اعتراض هم نکنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
تا الان فکر میکردم معلم یعنی کوهی از ادب و ایثار.اما این پیامها رو خوندم دیدم بعضی معلم ها کوهی از توقع و خودبزرگ بینی و حقیر دیدن دیگران هستند.ممنونم که اینقدر باسوادین و ماها بیسواد.بیایید حقوق ما هم مال شما
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
معلم عزیز، بجای ترس از خلق خدا، از خدا بترس و مجبور نباش با طرح آبکی به شاگرد نمره بدی که آخرش یکی مثل من نشه.اگر واقعا دلسوز بودی خوب درس میدادی که نمره الکی به شاگرد ندی.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
الان اگر حقوقتونو زیاد کنیم دیگه شاگردا رو خوب تربیت میکنید و امثالی مثل ماها تحویل جامعه نمیدید.کاش یکم وجدان کاری میداشتید.باشه من حقوقتونو زیاد میکنم ببینم دیگه بهانتون چیه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
استاد دانشگاهها چی کی حداقل 5 میلیون میگرن تا 15 میلیون چی. اونا چرا ناله نمی کنن؟ چون خوب میرسن بهشون
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
برف و بارون که میاد معلما رو که تعطیل نمی کنن بلکه بخاطر فرزندان شما مدرسه رو تعطیل می کنن که مریض نشن. یا برای جلوگیری از ترافیک و تعطیلی خیابونا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اقای بطحایی یک فکری به حال نیروهای آزاد در مدارس غیر انتفاعی بکنید مدارس غیرانتفاعی از این نیروها دارن بیگاری میکشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
آفرین بر مجری احسنت ... حرف ما رو زدی ولی متاسفانه کو گوش شنوا....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
ممنوعیت دعوت به کار مجدد از بازنشستگان در مدارس دولتی اجرا شود .
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
من کسانی رو میشناسم که نظامی هستن و با ماشین یا موتور مسافر کشی میکنن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
معلمان همواره برای گذران زندگی و معیشت خود مجبور به داشتن شغل دوم بوده‌اند
تورا به خدا یک فکری کن
حرف زدن فایده ندارد عمل عمل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مدیریت ضعیف باعث بروز این مشکلات شده بهتره به مشکلات معلمان بیشتر توجه شه
ناشناس
|
France
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
جناب وزیر بحث کمبود بودجه را مطرح میکنند اما خودشان هم میدانند که در سال ۹۰و ۹۱ در اوج تحریمها حقوق بعضی سازمان ها و نهاد های دولتی تا ۷۰ درصد هم افزایش یافت .. پس بحث خواستن و نخواستن هست . به یاد داریم که وزیر بهداشت در آغاز وزارتشان با یک لپ تاب به مجلس رفتند و با نمایش آمار و ارقام نشان دادند که با کمبود بودجه موجود در بهداشت و درمان و هزینه های تحمیلی به مردم سالانه هفت درصد جمعیت به زیر خط فقر میروند بعد از توضیحات ایشان مجلس قانون بیمه سلامت را تصویب کرد که علی رغم بار مالی فراوان تا به امروز ادامه داشته است .... متاسفانه وزرای آموزش و پرورش در دهه های اخیر این جرات و جسارت را نداشته اند که با صداقت و سماجت مشکلات را بیان و خواستار رفع آن شوند .... به عبارت دیگر طبق یک اصل نا نوشته همگی معتقدند که به هر صورت سالی دو هزار نخبه از این سیستم بیرون میاید که نیاز کشور را حل کند بنابر این نیازی به صرف بودجه بیشتر نیست ..... صحبت زیاد است اگر پخش شد مطالب دیگری هم ارایه خواهم کرد. با تشکر یک فرهنگی با سی و دو سابقه خدمت.....
تقي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مشكل را امسال شماها بوجود اورديد معلمان دوشغله باشد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
جناب وزیرسلام:
اینجانب از اول امسال مدرسه دخترم منحل شده ودرمنطقه شش ساکن شدم ودخترم باید امسال درکلاس ششم ثبت نام کنم مدرسه ای نزیک خونه ما است از ابتدای امسال اسم دختر من را به عنوان دانش آموز جدید یاداش کرده هربار مراجعه مکنم می فرماییند که ظرفیت پراست وجواب قانع کننده نمی دهند لطفا شما وعوامل محترم آموزش وپروش راکاری به من ارائه کنن . با سپاس
یک سرایدار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
ای کاش وزیرمحترم هم فکری به حال نیروهای خدماتی آموزش پرورش هم باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
در صورت ایجاد یک شبکه کامپیوتری در آموزش و پرورش می توان بهترین آموزگاران کشور را برای تدریس دروس مقاطع مختلف تحصیلی از چنین شبکه ای بکار گرفت در این صورت همه مکان ها در ایران حتی روستاهایی مثل بشاگرد از آموزش استاندارد و سطح بالا برخوردار می شوند و در شهرها دیگر لازم نیست دانش آموزان سوار اتومبیل شوند و برای دستیابی به آموزش بهتر چندین کیلومتر دورتر به مدرسه بروند و ترافیک را شدیدتر کنند چون بهترین تدریس کشور از شبکه انجام می شود و شبکه در هر محلی که سیم های شبکه و یک یا چند کامپیوتر وجود داشته باشد قابل دسترسی است. این محل می تواند منزل دانش آموز، مسجد محل، یک مدرسه یا هر محل دیگری باشد و آموزگاران محلی در حقیقت نقش اپراتور را بازی می کنند.
.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
............................................................................................!?
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
سوالات زیادی باقی ماند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
آقای وزیر چرا سختی کارمافرهنگیان راقطع کردی
متین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
سلام معلم ها شرایط شون از خیلی مشاغل بهتر هست حداقل شهر خودشون اغلب شون خدمت می کنند نظامی ها چی باید بگویند که همگی در آژانس ها کار می کنند و در شرایط سخت و مناطق محروم خدمت می کنند
حبیب الفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
خوب بود در مورد معلمان حق التدریس هم می پرسیدید همسر بنده 20 سال مربی پیش دبستانی هست ولی هنوز تعین تکلیف نشدند
آقآی سید مهدی عآبدیآن زیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
من تآ دوم کم توآن ذهنی درس خآندم، این رآ می گویم ،که من غورور ندآرم،پیش بچه هآی خآص درس خآندم.
زنبور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
این آقایون جوری حرف می زنن که آدم باید ازشون بابت همین چندرغازم ازشون کلی تشکر کنه! بابا تو وزیر من معلمی چیکار داری خیابون آسفالت میشه یا نه. خیلی دلسوزی از حق ما دفاع کن. کارتون شده فقط توجیح کردن و کارایی که خودتون باید انجام بدید رو از مردم پرسیدن. این آموزش و پرورش با همچین مدیرایی درست بشو نیست.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
فقط میتونم بگم واقعا برای وضعیت معیشتی فرهنگیان سرزمینم متاسفم همین و اینکه همه می دانند و کاری نمیکنن...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
لطفا از فعالان صنفی معلمان در مناظره با وزیر استفاده کنید. ایشان اگر واقعا راستگو و صادقند اجازه فعالیت صنفی بدهند و کناه را گردن دیگران نیاندازند. وقتی می فرمایند از اعتبارات موجود، در حالیکه جای دیگر هم از کمبود بودجه حرف می زنند، منظورشان کم کردن ساعات درسی و نیروهای ضروری مدارس است مثلا 400 دانش آموز را با دو سه نفر مدیریت کنند و به این میگویند صرفه جویی. سالهاست هیچ سرانه ای به خیلی از مدارس داده نشده بروید از مدیران مدارس آمار بگیرید. خواهید دید به بهانه های مختلف (از قبیل آزمونهای پیشرفت تحصیلی که به اذعان تمام دبیران و دانش آموزانی که می شناسم بی فایده است) پولهایی را از مدارس میگیرند. بروید تفاوت های بین فرهنگیان و دیگران را ببینید تا بفهمید چرا انگیزه ندارند. و چطور انتظار دارید دانش آموز فرد بی انگیزه ای را ببیند و انگیزه بالا پیدا کند. خلاصه دروغ گفتن با بخشی از حقیقت را نگفتن فرقی ندارد.البته انتظار ندارم کسی به این دردها رسیدگی کند فقط خواستم حداکثر کاری را که از دستم ساخته بود انجام دهم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
چرا باید وضعیت معلمان اینقدر نامناسب باشه که نیاز به شغل دوم داشته باشند
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
با سلام ، من متوجه نشدم شما وزیر اموزش و پرورش هستید یا وکیل مدافع مجلس و دولت؟ اشغال در خانه مردم هم شهرداری میبرد که پولش رو از عوارض خود مردم دریافت و هزینه می شود. آموزش در تمام کشورها اولویت اول ودر کشور ما جز هیچ اولویتی نیست به همین دلیل تمام پول کشور باید صرف بخش درمان و قوه قضاییه و زندان ها شود چون آموزش و پرورش و معلمان را زیادی می بینند چون مدیر نسل با سواد بودن سخت تر از مدیریت بر بیسوادان است. کلاس های درسی که بچه های خودشان درس می خوانند 40 نفر کرده اند هنوز می گویند شما زیاد هستید واقعا خنده دار است. یا از تعطیلات تابستان می گویند استاد دانشگاه در طول سال چند ساعت کار می کند یا مهندسان شریف شرکت نفت که 15 روز کار 15 روز استراحت همه زحمت می کشند جز معلم ................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
خوشبحال معلمان که کسی به فکرشان هست ........ بقیه کارمندان دولت هیچ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
شما معلمان را در زاپن و المان مقایسه کنید. اگر اموزش درست شود دیگر زندان و دادگاه و اختلاس و ناهنجاری های اجتماعی و سو مدیریت نخواهیم داشت اموزش یعنی همه چیز. ما معلمان فقط می خواهیم مانند دیگر کارمندان دولت حقوق بگیرند نه چیزی زیاد نه کم
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
در ژاپن و آلمان فکر نکنم معلمان لم بدن و توو کلاس گروه تشکیل بدن و خودگردان درس بدن.اونجا معلم راست و درست درس میده.
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اگر دولت مجوز ساخت مغاره در مدارس بدهد وآن را اجاره بدهد تمامی مشکلات آموزش وپرورش حل خواهد شد(به شرطی که مبلغ اجاره آن به خزانه دولت نرود به حساب آموزش وپرورش برود)
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اگر دولت ومجلس بودجه ندارند پس کارکنان وزارتخانه های دیگر در شهرهای مختلف چگونه هتل اجاره می کنند وسرویس هایی به کارکنانشان می دهند که انسان با دیدن آن تعجب می کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
ما کارمند وزاتخانه های دیگه هستیم و در چادرمسافرتی میخوابیم.مثل شما معلمها پرتوقع نیستیم و هی اعتراض نمیکنیم
طاها
|
Sweden
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
با سلام این وزیر چه وزارتخانه ای بود؟ ایشون به گونه ای حرف می زنند که انگار مدافع حقوق حقه معلمان هستند!؟اما نه ،اینطور نیست!ای کاش از بدو استخدام به ما معلمین می گفتند که باید شغل دوم داشته باشید. ایشون خوووووووووب به ما معلمان انگیزه دادند ! حتما سال تحصیلی جدید را با انگیزه ی مضاعف وارد کلاس می شویم . ایشان بهتر است که بر گردنند و کاری دیگر به غیر از وزارت انتخاب کنند .این چه جور جوابیه که به ملت می دهند . من به عنوان معلم شرمنده شدم ! از مجری محترم سپاسگزاریم.
تقي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اقاي وزير بايد به خود جوالدوز بزني به مردم سوزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
شما که نظام آموزشی رو شخم زدید. آموزش حروف الف با و حتی ضرب و تقسیم رو هم عوض کردید. دیگه نمیشه یک ضرب ساده رو هم با بچه تمرین کرد . یعنی ما تو نظام قدیم عمرمون به فنا رفته؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
عجیبه که معلما باید دوشغله باشند چون بقیه حقوق بگیرا(البته غیر ویژهها و اونای که حقوق حلال میگیرن) و کارگراباید n شغله باشن
من
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
با این وضعی که روحانی درست کرده تمام مردم باید شغل دوم داشته باشند .معلم که حقوق خوبی میگیره کارگر بدبخت که یه پایه یک ملیونی میگیره چه خاکی تو سرش کنه...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
احسنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
این هم از جناب وزیر که آب پاکی را روی دست معلمان ریخت خدایا به کجا باید پناه ببریم. به خدا با دوازده سال سابقه تاساعت دوازده شب توی آژانس تلفنچی هستم. آخه اگه نمیتونی کاری بکنی برای چی پست وزارت رو قبول میکنی وبرای چی همون اول کار وعده های دروغ میدی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
بی تعارف ، کاري نمی تونی بکني شرت رو کم کن ، همين وبس ، دو ساعت برامون روضه نخوان گوشمون پره از اين اراجیفا
پاسخ ها
من
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
احسنت.........
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
درود خدا بر این مجری با غیرت و با سواد و نترس که حرف دل معلمان و مردم به بطحایی گفتند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
بیخیال حاجی. معلم ها که همیشه تعطیلن! حقوقشون هم نسبتا خوبه. به داد کارگرها برسید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
شما هم اگه تحصیلات معلم را داشتید و با ۱۹ سال سابقه ۲میلیون حقوق می گرفتی چکار میکردی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
خیلی پز تحصیلاتتون رو ندین.ما کارگرها هم تحصیلات داریم اما دنبال یه لقمه نون حلال از بیکاری میریم سراغ کارگری.بجای تحصیلات ادب داشته باش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
کجای این حرف بی ادبی؟ شما باید همین که معلم بجای شام نقش تربیتی فرزندانتان را به عهده گرفت سپاسگزارم باشید خودتون که کاری نمی کنید فقط زیتون به گوشی تون گرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
چه تصیلاتی آخه!!!! هر کارخانه ای واسه خودش یه کلاس گذاشته اسمشم گذاشته دانشگاه علمی کاربردی، فرتا فرت از کارگراش پول میگیره مدرک میده اینا میان میگن تحصیلات داریم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
متاسفم برای برخی تحصیلکرده معلمین که اینقدر خودشونو بالا میدونن و فکر میکنن همه زیرپای اونهان و همه بی سوادن.کاش به جای سواد ادب میداشتین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
معلم سپاسگزاریم.معلم سپاسگزاریم. راحت شدید.براتون بمیریم و کل زندگیمونو تقدیمتون کنیم راحت میشید.
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
بنده ی خدا میگی تحصیلات داره معلم و حقوقش کمه؟؟؟خب خیلیها فوق لیسانسن و بیکارن معلما اکثرا لیسانسن.لیسانس یه روزبالا بود الان دیگه نه.بنده طرفدار کارگرم چون اونا با سختی زحمت میکشن ولی شغلی مثل معلمی زیر کولر و بخاری رو صندلی.البته هر شغلی واسه خودش شریفه.معلمهام زحمت میکشن ولی نباید زیاده خواهی کنن.حقوقشون نسبت به زحمتشون خوبه
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر