کد خبر: ۶۶۵۵۶۹۶
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

روزبهانی گفت: متاسفانه عموم مردم و مسئولان به اشتباه کمپ‌های ترک اعتیاد را همه روند درمانی بیماری اعتیاد می‌دانند.

کمپ های ترک اعتیاد کمترین اثر در روند بهبود فرد معتاد دارد

محمد روزبهانی جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص تاثیر کمپ های اعتیاد بر روند ترک فرد معتاد اظهار کرد: بیماری اعتیاد یک بیماری چند بعدی (جسمی، روحی، روانی و اجتماعی) است. در واقع افرادی برای قطع مصرف مواد مخدر مراجعه می کنند، ترک فیزیکی انجام می دهند؛ در اصطلاح این کمپ ها به این دوره کوتاه برای قطع مصرف ترک فیزیکی گفته می شود.

وی در ادامه عنوان کرد: بیشتر تمرکز و خدمات کمپ های ترک اعتیاد بر قطع مصرف و کمک چند روزه یا یکماهه برای رهایی فرد از عوارض جسمی و پاک شدن از مواد مخدر است که بخش جسمی یا همان ترک و قطع مصرف درصد کمی از مراحل درمان اعتیاد را شامل می شود.

روزبهانی با بیان اینکه خود فرد در ترک اعتیاد تاثیر بسزایی دارد، مطرح کرد: به گفته گروه های همیاری درمان اعتیاد حدود 3 درصد از روند درمان بیماری اعتیاد مربوط به قطع مصرف و بازیابی جسمی است؛ بیشتر روند درمان به جنبه های روحی و روانی و اجتماعی بر می گردد تا فرد معتاد پس از قطع مصرف در مراکز و کمپ های ترک به زندگی روزمره عادی برگردد.

این جامعه شناس افزود: کمپ های ترک اعتیاد در بهترین حالت  اگر دارای شرایط استاندارد بهداشتی و فیزیکی  و نیروهای توانمند باشند کمتر از 5 درصد در روند بهبودی و درمان اعتیاد یک فرد معتاد تاثیر گذار هستند. ولی متاسفانه عموم مردم و مسئولان  به اشتباه  کمپ های ترک اعتیاد را همه روند درمانی  بیماری اعتیاد می دانند.


بیشتر بخوانید: هیچ نظارتی بر فعالیت کمپ‌های ترک اعتیاد غیرمجاز صورت نمی‌گیرد 


روزبهانی درباره ی تاثیر اراده شخص معتاد در ترک مواد مخدر تصریح کرد: افراد معتاد دارای اراده قوی هستند، اما از این اراده در جهت منفی و مخرب برای تخریب خود و زندگیشان استفاده می کنند.

وی در نهایت بیان کرد: فرد معتاد یک بیمار است که دچار یک بیماری مزمن و خطرناک چند بعدی شده است، درمان این بیماری نیز باید چند بعدی باشد که صرفا با قطع مصرف چند روزه یا چند ماه در یک کمپ ترک مواد مخدر درمان نمی شود.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر