کد خبر: ۶۶۵۹۵۴۲
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳

نخستین هم‌اندیشی معاون صدا و روسای فدراسیون‌های ورزشی کشور به منظور بررسی و تبادل نظر درباره نقش رادیو در توسعه ورزش کشور برگزار شد.

بررسی نقش رادیو در توسعه ورزش کشوربه گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نخستین هم‌اندیشی معاون صدا و روسای فدراسیون‌های ورزشی کشور به منظور بررسی و تبادل نظر درباره نقش رادیو در توسعه ورزش کشور، صبح امروز شنبه ۱۷ شهریور، در سالن همایش‌های ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

در این مراسم حمیدرضا شاه‌آبادی معاون صدا و روسای فدراسیون های تکواندو، والیبال، وشوو، دومیدانی، تیر و کمان و فوتبال حضور داشتند.

میرحسینی مدیر شبکه رادیویی ورزش در ابتدای مراسم بیان کرد: بیشترین مطالباتی که ما در رادیو ورزش رصد کردیم، پوشش حداکثری رخداد‌های ملی و ورزشی است. به لطف خدا و حمایت معاونت صدا کارنامه قابل قبولی در این باره ارائه شده است و در آخرین رویداد ورزشی (بازی های آسیایی جاکارتا)، بالای ۱۰ ساعت برنامه رادیویی داشتیم و توانستیم اکثر مسابقات را پوشش بدهیم.

وی در ادامه با اشاره به بهره بردن از کارشناسان ورزشی گفت: تا امروز رادیو ورزش با حضور کارشناسان توانسته گام‌های موثری را در زمینه تحلیل ورزشی بر دارد. ادامه ان شاءالله شاهد حضور متخصصین بیشتر این حوزه خواهیم بود.

مدیر رادیو ورزش با اشاره به لزوم توجه به توسعه ورزش همگانی تاکید کرد: یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری ترویج ورزش همگانی است. ما سعی داریم از طریق بررسی سبک زندگی خانواده‌ها، نگاه ویژه‌ای به نقش بانوان در ورزش داشته باشیم. در چند هفته اخیر پوشش ورزش بانوان را در نظر گرفته ایم. به همین دلیل در آینده با حمایت از معاونت صدا، ۶ ساعت پخش اینترنتی مسابقات ورزشی را از طریق اپلیکشین رادیویی خواهیم داشت‌.

میرحسینی در پایان ضمن تشکر از حضور روسای همه فدراسیون‌های ورزشی گفت: ترویج نشاط و شادابی و تقویت همبستگی اجتماعی از طریق ورزش مهم است. ما پیش از این در سیما برنامه‌ای با نام قهرمان قهرمانان داشتیم؛ اما امسال در دستور کار داریم که در برنامه‌ای جداگانه قهرمانان هر رشته ورزشی را از نگاه مردم معرفی کنیم.

سپس؛ رئیس فدراسیون تکواندو با اشاره به سختی‌های گزارشگری رادیو، درباره بیان صحیح اخبار و گزارش‌های ورزشی گفت: باید در رشته‌های مختلف ورزشی گزارشگران و تحلیلگران حرفه‌ای به میدان بیایند و مطلع و آگاه به آن رشته ورزشی باشند؛ چراکه اطلاعات کافی آنها باعث جذب مخاطب بیشتر به برنامه های رادیویی می‌شود.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال، هم در ادامه مراسم ضمن تشکر از برگزاری این جلسه گفت: ما باید مردم را امیدوار کنیم و نشاط را در جامعه گسترش بدهیم. بار‌ها در جلساتی که رهبر انقلاب با ورزشی‌ها داشته اند به کرات این موضوع را گفته اند. چند مسئله می‌تواند این نشاط را از جامعه دور کند. یکی از آن‌ها شایعه پراکنی در جامعه به ویژه از طریق رسانه هاست. همچنین برخی اوقات دعوا‌هایی بین تیم‌های فوتبال است که این خشونت کلامی به سکو‌ها کشیده می‌شود و انتشار زیاد آن در رسانه ها می تواند نشاط یک جامعه را بگیرد.

وی در ادامه بیان کرد: ما زیرساخت‌های خودمان را داریم که اصلا قابل قیاس با کشور‌های عربی و دیگر نقاط دنیا نیست و به تدریج باید به ایده آل‌های اصلی برسیم.

تاج تاکید کرد: در فوتبال باید کمتر به حواشی و شایعات آن پرداخته شود. باید به دیگر ورزش‌ها و رشته‌های ورزشی نیز پرداخته شود. ما حدود ۴۰ برنامه درباره فوتبال داریم که باید مقداری آن را تعدیل کرد تا سایه اش به دیگر رشته‌های ورزشی نیفتد.

سپس، ضیایی رئیس فدراسیون والیبال با توجه به فراگیر بودن رسانه رادیو اظهار کرد: بعضی وقت‌ها تحلیل‌های سبکی از برخی رویداد‌ها می‌شود که این نحوه اطلاع رسانی اصلا صحیح نیست. نقش رسانه در آگاهی جامعه بسیار مهم است. ما اگر می‌گوییم خانواده ورزش یا خانواده والیبال باید به معنی واقعی خانواده با آنها رفتار کنیم.

علینژاد رئیس فدراسیون وشوو با قدردانی از گروه اعزامی رادیو ورزش به مسابقات آسیایی جاکارتا، گفت: واقعا جا دارد که از گروه اعزامی گزارشگران مسابقات جاکارتا تشکر و قدردانی شود، این گروه سه نفر بودند؛ اما درحد یک لشگر کار کردند. البته برگزاری مسابقات جاکارتا و رفتار برخی برگزارکنندگان، در حد بازیکنان و گزارشگران ایرانی به ویژه رسانه ملی نبود و بداخلاقی‌هایی شکل گرفت.

علینژاد خطاب به مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: زمانی که اکسیژن بیش از حد به فردی برسد باعث از بین رفتن او می‌شود. درباره فوتبال هم همین است. اگر بیش از حد بخواهیم به فوتبال بپردازیم، باعث از بین رفتن و تخریب جامعه فوتبال می‌شویم. چه خوب است که این اکسیژن به همه رشته‌های ورزشی برسد.

صمیمی رئیس فدراسیون ورزش جانبازان و معلولان، با اشاره به نقش رسانه ملی به ویژه رادیو در انعکاس خبری و اطلاع رسانی ورزش و نشاط در جامعه گفت: اولین نیاز جامعه جانبازان و معلولان امید است که باید به آن‌ها تزریق شود. شما در رادیو با امیدافزایی کمک شایانی به ما می‌توانید بکنید. در رادیو باید به دنبال ارتقای سطح رشته‌های ورزشی باشیم و همه حرف‌ها نباید تعریف از فعالیت‌های ما باشد.

مظلومی رئیس فدراسیون روشندلان هم با گلایه‌ گفت: متاسفانه کسی بچه‌های ما را نمی‌بیند. این اندازه که دیگر رشته‌ها دیده می‌شوند به ما توجهی نمی‌شود. شعار ما این است که ما شما را نمی‌بینیم؛ فانوسی در دست داریم تا شما ما را ببینید.

کیهانی رئیس فدراسیون دومیدانی هم در ادامه مراسم افزود: فوتبال امروز درد همه رسانه است؛ نه رادیو ورزش و رادیو تهران. همه ما مسابقه فوتبال را دوست داریم و همه جای دنیا فوتبال ورزش پرمخاطب است، اما در همه جای دنیا فوتبال کار خودش را می‌کند و تاثیرگذاری خودش را دارد و در کنار آن بقیه رشته‌های ورزشی هم به کار خود می‌پردازند. ما در بهترین حالت ممکن می‌توانیم از رشته‌های کشتی و رزمی و دومیدانی و وزنه‌برداری بیشترین مدال‌ها را بگیریم، اما اساسا رسانه ما فوتبال محور است و متاسفانه برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی اکثرا فردمحور شده اند.

شعبانی بهار رئیس فدراسیون تیر و کمان هم اظهار کرد: باید در نظر داشت که مردم نسبت به گذشته به ورزش خیلی خوشبین‌تر هستند که منشأ آن رسانه ملی است. ما می‌بینیم که گاهی یک اطلاع رسانی در ورزش از رسانه ملی تبدیل به یک اتفاق ملی می‌شود و بازتابش در رشته‌های ورزشی ملموس است. صدا و سیما همچنان مرجعیت خودش را حفظ کرده است و نقش بسزایی دارد. خواهشم این است که نگاه خبرنگاران، گزارشگران و برنامه‌ سازان معطوف به امیدافزایی باشد.

در خاتمه این مراسم، حمیدرضا شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی گفت: ما در عرصه ورزش نسبت به دیگر کشور‌ها اصلا عقب نیستم و امسال در قیاس با سال‌های گذشته جایگاه بهتری را کسب کرده ایم. رادیو رسانه زندگی است و اگر به ظرفیت رادیو نگاه کنیم، می بینیم که در بحث ورزش همگانی خیلی بیشتر و بهتر می‌توان با مخاطبان ارتباط برقرار کرد. ما با آحاد مردم سر و کار داریم و هر جا حرف از مردم و تاثیرگذاری باشد، حرف رسانه هم به میان می‌آید.

شاه آبادی با تأکید بر اینکه رادیوی خاموش به کار نمی‌آید، بیان کرد: ما به دنبال مرجعیت و جایگاه واقعی رادیو هستیم تا اگر حرفی میزنیم تاثیرگذار باشیم. این زمانی رقم می‌خورد که بستری برای بازتاب حرف‌های ما فراهم شود. متاسفانه حرف ورزش‌های دیگر در رادیو کمتر شنیده می‌شود و ما برای گسترش آن به یاری فدراسیون‌ها نیاز داریم.

شما هرکدام درباره استفاده از کارشناسان خبره سخنانی را بیان کردید که این موضوع را در اولویت قرار می‌دهیم. اما مقصر بیان خبر‌های زرد یا حواشی، گزارشگران نیستند؛ بلکه این اقتضای جامعه است که چنین موضوعی را می‌طلبد.

شاه آبادی در ادامه بیان کرد: رسانه عرصه رعایت اخلاق است. ان شاء الله در سال‌های آینده بتوانیم با تربیت کارشناسان از هر یک از فدراسیون ها یک نماینده در رادیو داشته باشیم. فضای پرداخت به ورزش بانوان در سیما محدود است، اما در رادیو نگاه ویژه و گسترده‌تری را می توانیم نسبت به ورزش بانوان داشته باشیم. ما شورای ورزش رادیو را با حضور همه مدیران شبکه‌های رادیویی تشکیل داده‌ایم که دبیر این شورا مدیر شبکه ورزش است. برنامه‌ها در این شورا تعریف و بررسی می‌شود، از شما هم می‌خواهیم تا نقص‌های هر برنامه رادیویی را با ما در میان بگذارید.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر