کد خبر: ۶۶۶۸۲۹۹
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان خبر داد؛

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از کشف دو تابوت مربوط به دوره اشکانی در میدان امام(ره) در حین خاکبرداری برای احداث سایت‌موزه خبر داد.

پایان کاوش های باستانی  در میدان امام خمینی(ره)به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان،علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان  از کشف دو تابوت مربوط به دوره اشکانی در میدان امام(ره) در حین خاکبرداری برای احداث سایت‌موزه خبر داد و گفت: با توجه به اتمام کاوش‌های باستان‌شناختی میدان امام خمینی(ره) و پروژه نظارت بر گودبرداری برای احداث سایت‌موزه، اشیای تاریخی دیگری دو فصل کاوش کشف شده بود.

وی  بیان کرد: با توجه به اتمام کاوش‌های باستان‌شناختی میدان امام خمینی (ره) شهر همدان و پروژه نظارت بر گودبرداری برای احداث سایت موزه، اشیایی طی دو فصل کاوش کشف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان  در ادامه بیان کرد: آثار کشف شده میدان امام خمینی(ره) و کوچه جراحان را شامل 4 عدد تابوت سفالی، 3 تابوت سفالی بزرگ (برای تدفین انسان بالغ) و یک تابوت سفالی کوچک (برای تدفین کودک ده تا 12 ساله) عنوان کرد و گفت: اسکلت‌های انسانی شامل یک اسکلت کامل (خارج از تابوت و به صورت چمباتمه)، بالاتنه یک اسکلت به همراه بخشی از جمجمه (در داخل تابوت به صورت تاق باز)، بخش‌هایی از اسکلت یک کودک (خارج از تابوت و به صورت تاق باز)، بخش‌هایی از دو اسکلت که بسیار تخریب شده‌اند (داخل تابوت و به صورت تاق باز به همراه النگو و پابند) از دیگر کشفیات است.

مالمیر تعداد 10 عدد ظرف سفالی کوچک و بزرگ (کاسه کوچک تا خمره ذخیره) مربوط به دوره‌های مختلف و چند قطعه اشیا مفرغی (حدوداً 12 قطعه) شامل النگو، پابند، سنجاق، گیره را از دیگر کشفیات عنوان کرد و گفت: حدود 13 قطعه سنگ آسیاب در اندازه‌های متفاوت، یک پایه ستون شکسته و چند قطعه شیء سنگی (به دلیل شکسته شدن کاربری نامعلومی دارند) و یک قطعه سکه مشکوک به دوران تاریخی نیز کشف شده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای کاوش میدان امام خمینی (ره) همدان تا کنون تنها اقلام بالا کشف شده و اخبار و اطلاعات مبادله شده در فضای مجازی صحیح نیست.

انتهای پیام/د.ا

اتمام کاوش ها در میدان امام خمینی همدان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر