کد خبر: ۶۶۹۷۶۵۲
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۳
وزیر علوم:

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌ها باید برای حل مشکلات جامعه ورود پیدا کنند و این نقش آن‌ها در سال آینده و سال‌های بعدی یک شاخص ارزیابی می‌شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ؛منصور غلامی عصر شنبه در نشست شورای اداری خراسان جنوبی اظهار داشت: دانشگاه‌ها برای توجیه حضور و وجود خود باید به شکل تاثیر گذار وارد جامعه اطراف خود شوند و این امر جز همکاری مدیران دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه‌ها میسر نمی‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اعتماد و مشورت را یک خواسته در ارتباط دوسویه بین دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد و افزود: در بسیاری از امور دیدگاه‌های علمی راهگشای امور خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد؛ این همکاری متقابل منجر به اعتماد شده و مشارکت بیشتر با مراودات علمی تاثیر گذارتر اتفاق افتد.

غلامی با بیان اینکه عملکرد بسیار خوبی در تعامل دانشگاه‌ها و وزراتخانه‌ها داریم افزود: این عملکرد‌ها در عین حال که قابل توجه است، اما به دلیل وجود ظرفیت‌های دانشگاهی هنوز کمتر از مورد انتظار بوده و می‌تواند افزایش یابد.

وی اضافه کرد: دانشگاه‌های شهرستانی اسفند ماه گذشته چندین پروژه بزرگ و مهم با وزارت نفت داشته اند که قرارداد اکتشاف و تجهیزات استخراج نفت منعقد شده و گزارش پیشرفت کار آن‌ها امیدوار کننده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سایر ظرفیت‌های فعال گفت: چندین دانشگاه نیز به صورت کنسرسیومی با سازمان محیط زیست قرارداد حل مسائل و مشکلات را منعقد کرده اند که گرد و غبار، خشکی، شوری و تغییرات آب و هوایی به صورت ویژه مورد توجه است.

وی با ابراز امیدواری از اثرات مثبت این تعامل‌ها در آینده افزود: در حوزه صنایع دفاع نیز دانشگاه‌ها کار‌های ویژه انجام می‌دهند لذا هر جا مشتری پای سفارش کار تحقیقاتی بوده دانشگاه‌ها با دقت و سرعت فعالیت ارایه کرده اند.

غلامی تصریح کرد: بسیاری از پروژه‌های دفاع را در مجامع عمومی نمی‌توان ارایه کرد، اما با حضور این طرح‌ها در مجامع ویژه، عملکرد‌های دانشگاهی مشاهده شده که حاصل کار محققان و اساتید است.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در خراسان جنوبی افزود: با توجه به سابقه علم و دانش در این استان امید است که از ظرفیت‌های موجود در کیفی سازی مراکز آموزش عالی و ارتقای جایگاه علمی استان استفاده کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تشریح جمع بندی نتایج نشست‌هایی که در این سفر برگزار شده است بیان کرد: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود بیشتر از حد تصور بود.

وی با بیان اینکه زمانی ۲ هزار و ۸۵۶ واحد و مرکز دانشگاهی در کشور داشتیم گفت: توسعه کمی در این حد علاوه بر اینکه شتاب زدگی توسعه را نشان می‌دهد، اما با اقبال مردم برای تحصیل مواجه بود.

غلامی ادامه داد:، ولی امروز آن اشتیاق و تقاضا فروکش کرده و در حال حاضر با تعدادی زیاد صندلی خالی به خصوص در مراکز علمی کوچک مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های بزرگ و معتبر هم به دلیل بعضی راهنمایی‌ها و هیجان‌های خاص انتخاب رشته با کمبود دانشجو رو به رو شده اند افزود: به طور مثال به رشته‌های علوم پایه در دانشگاه‌های بزرگ کمتر مراجعه می‌شود و به تبع آن در شهرستان‌های دور دست و استان‌های وسیع نیز این وضع مشاهده شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه خراسان جنوبی به لحاظ کثرت واحد‌ها جزو استان‌های پر مرکز نیست تصریح کرد: در برخی استان‌ها تعداد زیادی از مراکز مشابه هم داریم که نمونه آن ۴۷ موسسه آموزش عالی غیر دولتی در یکی از استان‌های کشور است.

وی در خصوص برنامه‌های حوزه توزیع مراکز آموزش عالی اظهار داشت: علیرغم همه مشکلات و مقابله با روش‌های اصلاحی، اما ساماندهی جدی واحد‌های پیام نور و مراکز علمی کاربردی از سال قبل شروع شده است.

غلامی با تاکید بر اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای مورد حمایت است بیان کرد: دانشگاه‌های آزاد اسلامی نیز به عنوان بخش غیر دولتی تحت نظارت و حمایت قرار دارد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه طرح ساماندهی مراکز در خراسان جنوبی منجر به بسته شدن مراکز موجود نشود گفت: در بحث تنظیم ماموریت‌ها و توزیع رشته‌ها حتما این استان مورد توجه واقع می‌شود و امیدواریم شرایطی فراهم کنیم که همین مراکز موجود با ماموریت‌های خاص و ظرفیت‌های تمام به کار خود ادامه دهند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: به دلیل همسایگی خراسان جنوبی با افغانستان حتما کار کارشناسی انجام می‌شود تا به لحاظ نزدیکی فرهنگ و زبان با جذب دانشجوی خارجی از ظرفیت‌های موجود برای پایداری مجموعه‌ها استفاده کنیم.

وی ضمن قدردانی از همت اساتید و محققان اظهار داشت: دانشجویان نیز ذهن خلاق ریزبین دارند که حضور آن‌ها در حل مسائل اجتماع می‌تواند به نوع آوری منجر شود.

غلامی با اشاره به تغییرات جدی درآیین نامه‌های مختلف وزرات علوم ابراز امیدواری کرد؛ روش‌های جدید به تدریج اثرات خود را نشان دهد.

وی از برنامه ریزی برای آینده ۱۵ تا ۲۰ ساله آموزش عالی خبر داد و گفت: امید است امسال برنامه اجرایی در استان‌هایی که شرایط مناسب دارند، شروع شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ورود دانشگاه به رفع نیاز جامعه افزود: مرکز آموزش عالی باید از فاز صرفا علمی بیرون آمده به سمت مدل آموزشی دنیا برای حل مسائل از طریق پروژه‌های تحقیقاتی پیش رود.

وی فضای کشور را برای این موضوع مناسب دانست و گفت: جمعیت علمی بسیار قوی داریم و حضور ما در سطح جهانی بسیار درخشان بوده است.

غلامی ابراز امیدواری کرد؛ خراسان جنوبی از تاثیر حضور دانشگاه‌ها در حل مسائل بهره‌مند شده و در جلسات بعدی اثر این همکاری‌های مشترک به بحث گذاشته شود.

وی ضمن انتقال سلام رئیس جمهوری و هیات دولت به مدیران و مردم خراسان جنوبی گفت: تمام تلاش‌های دولت در شرایط فعلی به سمت حل مشکلاتی است که ماه‌های اخیر پیش آمده که توفیق‌های خوبی در کنترل شرایط فراهم شده و به طور قطع تصمیم گیری‌ها برای حفظ شرایط بهتر و بهبود کامل مسائل خواهد بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عصر جمعه وارد بیرجند شد و چهار طرح عمرانی را در دانشگاه بیرجند افتتاح کرد.

منصور غلامی امروز (شنبه) در دومین روز سفرش به خراسان جنوبی ضمن شرکت در اجلاسیه شهدای اساتید و دانشجو خراسان جنوبی با دانشجویان دانشگاه بیرجند دیدار و در نشست شورای اداری استان نیز شرکت کرد.

انتهای پیام /پ

 

سفر وزیرعلوم به خراسان جنوبی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر