آبسه لثه چیست و چگونه درمان می شود؟

عفونت و آبسه لثه بیماری دردناکی است که یکی از انواع آن، آبسه پریودنتال است. این بیماری دلایل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت دهان دارد.

آبسه لثه چیست و چگونه درمان می شود؟به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  عفونت و آبسه لثه بیماری دردناکی است که یکی از انواع آن، آبسه پریودنتال است. این بیماری دلایل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت دهان دارد. عفونت لثه نشانه هایی مانند تورم دهان دارد و می توان از آن با روش های ساده پیشگیری کرد.

آبسه لثه چیست؟

آبسه یک کیسه‌ی حاوی عفونت است که ممکن است در بخش‌های مختلف بدن، شامل قسمت‌های داخلی دهان، ایجاد شود.

در بعضی افراد، آبسه‌ی دندان می‌تواند بخش‌ها و نواحی اطراف دندان را تحت تأثیر قرار دهد. اما گاهی اوقات، آبسه روی خود لثه‌ها تشکیل می‌شود.

آبسه‌ی لثه که با نام آبسه‌ی پریودنتال هم نامیده می‌شود، یک عارضه‌ی دردناک است که می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

بسیار مهم است که نشانه‌های این مشکل را تشخیص دهید تا در صورتی که دچار آن هستید به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

دلایل آبسه و عفونت لثه

آبسه‌ی لثه به این علت ایجاد می‌شود که باکتری‌های درون دهان منجر به ایجاد عفونت در فضای بین دندان‌ها و لثه‌ها می‌شوند. بعضی آبسه‌های لثه هم ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان هستند.

بیماری پریودنتال یک عارضه‌ی التهابی لثه است که وقتی ایجاد می‌شود که پلاک‌ها زیر لثه تجمع پیدا کنند. پلاک یک لایه‌ی نازک بدون رنگ و چسبنده از باکتری‌ها است.

وقتی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور مرتب اتفاق نیفتد این پلاک‌ها از دندان جدا نمی‌شوند و بافت‌های اطراف دچار عفونت می‌شوند و همین، منجر به ایجاد آبسه می‌شود.

آبسه‌ی لثه حتی می‌تواند به علت پاکت پریودنتال هم ایجاد شود؛ پاکت پریودنتال فضایی است که در اثر بیماری‌های لثه در اطراف دندان‌ها ایجاد می‌شود.

باکتری‌ها می‌توانند در این فضا زندگی کنند و اگر غذا و پلاک در این فضا محبوس شود، در این صورت باکتری‌ها رشد می‌کنند.

وقتی سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد هم ممکن است آبسه‌ی لثه ایجاد شود، چون سیستم ایمنی ضعیف این توانایی را ندارد که با عفونت‌ها مقابله کند.

عواملی که می‌توانند سد دفاعی بدن را ضعیف کنند عبارتند از خستگی، استرس، بیماری‌های مزمن.

نشانه‌های آبسه لثه

بعضی بیماری‌های لثه و دهان ممکن است در ابتدا و مراحل اولیه قابل رویت نباشند و نشانه‌های کمی ایجاد کنند؛ اما در مورد آبسه‌ی لثه این‌طور نیست.

آبسه و عفونت لثه منجر به درد مداوم و شدیدی در ناحیه پالپ می‌شود و اگر دهان‌تان را باز کنید و به ناحیه‌ی دچار درد نگاه کنید، احتمالاً می‌توانید تورم و قرمزی را ببینید. نشانه‌های دیگر آبسه‌ی لثه عبارتند از:

حساسیت به غذاها و نوشیدنی‌های گرم یا سرد
درد موقع جویدن
لق شدن دندان
احساس مزه‌ی بد در دهان (به علت عفونت)
تخلیه‌ی عفونت
تب
نحوه‌ی تشخیص آبسه لثه

اگر متوجه درد، خرابی، بو و مزه‌ی عفونت در دهان شدید، این نشانه‌ها را نادیده نگیرید و هرچه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان‌پزشک احتمالاً بر حسب نشانه‌ها می‌تواند آبسه‌ی لثه (و البته شاید مشکل دیگری) را تشخیص دهد. دندانپزشک لثه‌ها را معاینه می‌کند و به دنبال نشانه‌های عفونت، مانند درد، تورم و قرمزی می‌گردد.

دندان‌پزشک همراه با معاینه‌ی چشمی لثه‌ها، احتمالاً برای شما عکس‌برداری اشعه‌ی ایکس هم می‌نویسد تا بیماری‌های پریودنتال یا دندان دچار عفونت (در نتیجه‌ی عفونت پالپ) را پیدا کند.

این عکس همچنین به دندانپزشک کمک می‌کند تا متوجه شود که آیا در اثر این عفونت دچار تحلیل استخوان شده‌اید یا نه.

نشانه‌های آبسه‌ی لثه ممکن است در طول زمان بهبود پیدا کند، اما حتی اگر آبسه باز و تخلیه شد هم باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا عفونت را درمان کند.

درمان آبسه لثه

باید به یاد داشته باشید که عفونت لثه به خودی خود به طور کامل خوب نمی‌شود و حتماً برای درمان باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان آبسه‌ی لثه شامل تخلیه‌ی آبسه و برداشتن هرگونه بقایای عفونت در پاکت پریودنتال است. همچنین دندانپزشک برای از بین بردن پلاک‌ها و رسوبات رو و زیر خط لثه از روش‌های پاکسازی عمیق استفاده می‌کند.

تخلیه‌ی آبسه برای برطرف کردن عفونت و پیشگیری از عوارض بعدی، بسیار لازم است. تخلیه‌ی آبسه به این صورت انجام می شود که دندانپزشک روی آبسه یک برش ایجاد می‌کند؛ در این فرآیند احتمالاً از مواد بی‌حس‌کننده هم استفاده می‌شود.

دندانپزشک بر اساس نتیجه‌ی عکسبرداری تشخیص می‌دهد که تحلیل استخوان ایجاد شده یا نه، و بر اساس میزان تحلیل ایجاد شده شاید دندان را بکشد. البته ممکن است از روش‌هایی برای ترمیم استخوان تحلیل‌رفته یا بافت لثه استفاده کند.

آبسه‌ی لثه گاهی ممکن است پالپ دندان، یعنی مرکز دندان را هم تحت تأثیر قرار دهد. پالپ از رگ‌های خونی، عصب و بافت همبند تشکیل شده است. اگر پالپ دچار عفونت شود، ممکن است نیاز به درمان ریشه‌ی دندان داشته باشید تا بخش آسیب‌دیده‌ی دندان خارج شود.

درمان دارویی عفونت لثه

علاوه بر درمان‌هایی که ذکر شد، دندانپزشک برای شما یک دوره آنتی‌بیوتیک هم تجویز می‌کند. در صورتی که دندانپزشک به طور کامل نتواند آبسه را تخلیه کند، آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند به کاهش تورم کمک و از عود مجدد عفونت جلوگیری کنند.

همچنین می‌توانند مانع انتشار عفونت به دیگر نواحی بدن شوند. اگر درد دارید برای شما مسکن تجویز می‌شود.

هیچ راهی برای درمان کامل عفونت لثه در منزل وجود ندارد. برای کاهش درد و حساسیت تا زمانی که بتوانید به دکتر مراجعه کنید، دهانتان را با آب‌نمک گرم بشویید.

عوارض آبسه لثه

به هیچ وجه در مورد درمان آبسه‌ی لثه سستی نکنید، چون اگر بدون درمان رهایش کنید، عفونت به عمق بافت لثه نفوذ می‌کند و دندان‌ها و استخوان‌های اطراف را هم درگیر خواهد کرد.

این موضوع منجر به افزایش درد و تورم می‌شود. حتی ممکن است عفونت به بخش‌های دیگر صورت و بدن هم سرایت کند.

در موارد نادر، انتشار عفونت لثه و ورود آن به جریان خون منجر به بروز عارضه‌ای خطرناک به نام سِپسیس یا عفونت خون می‌شود که نشانه‌های آن عبارتند از:

دمای بالای 38 درجه‌ی سانتیگراد
مشکل در تنفس
درد شکمی
ضربان قلب بالا
پیشگیری از آبسه لثه

بهداشت خوب دهان و دندان برای پیشگیری از آبسه‌ی لثه لازم است. باید به طور منظم، دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

دو یا سه بار در طول روز، به خصوص بعد از غذا، مسواک بزنید. این کار باعث کاهش تجمع پلاک‌ها روی دندان و زیر خط لثه می‌شود. استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز هم باعث برطرف شدن پلاک‌ها و بیرون آمدن غذاها از بین لثه‌ها می‌شود.

به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید و هر شش ماه از خدمات دندانپزشکی برای نظافت اساسی و حرفه‌ای دندان‌ها استفاده کنید.

وقتی به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، او می‌تواند بهداشت دهان و دندان شما را کنترل کند، و خیلی سریع و پیش از گسترش بیماری‌ها متوجه حضور آن‌ها شود و درمان را آغاز کند.

منبع:نبض ما

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
کیان
۲۲:۱۵ ۰۳ آذر ۱۴۰۰
آلی
Iran (Islamic Republic of)
اسماعیل شکوهی
۲۱:۱۳ ۱۶ آبان ۱۳۹۹
داخل دهانم آنتهادندانم روی لثه ابسه زده چه داروی استفاده کنم دردهم دارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۴ ۰۳ مهر ۱۳۹۹
سلام لثم باد کرده وورمش تا زیر چشمم رفته دکتر آنتی بیوتیک ۸ساعته داده اما اصلابهتر نشده چه کار کنم؟
Iran (Islamic Republic of)
F.E
۲۰:۵۷ ۲۱ تير ۱۳۹۹
سلام خواهرم روی لثه یک برآمدگی سفید داشت رفت دندانپزشک تخلیه کرد انتی بیوتیک داد ولی بازم میزنه بالا عود میکنه چرا؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۳ ۳۱ خرداد ۱۳۹۹
من ۱۰ سالمه فقط لثه ام ورم کرده باید به پزشک مراجعه کنم؟
Romania
بینام
۲۱:۰۸ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹
منم قبل عید دندونم ک چنماه قبل پرش کرده بودم عفونت کردو کلِ دهنم آبسه و جوش زد از تبِ بالا و عفونت،رفتم دندون پزشکی دارو دادو گف بعد از کم شدن عفونت برو عکس بگیر بیا تا درس کنم ولی کرونا شدید شدو نشد برم دیگ،حالا دوباره لثم آبسه زده خیلی میترسم بازعفونت کنه و دردش سراغم بیاد،تروخدا کمکم کنین یه درمان خانگی بهم بدین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۲ ۲۵ فروردين ۱۳۹۹
من لثم ابسه کرده بد جور
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۳:۰۲ ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
سلام داخله دندونم شکسته یکمش داخله لثه مانده لثم درد میکنه قرمز شوده چ کارکنم ازترس کرونا دندون پزشکی نمیرم لطفا کمکم کنید میگم چرک خوش کنه ۵۰۰ بدنو ضعیف میکنه نباید خورد الان من چ کار کنم
Iran (Islamic Republic of)
سمیه
۲۲:۱۷ ۱۲ فروردين ۱۳۹۹
سلام. پسرم لثش ورم کرده دونه‌های سفیدم زده چی استفاده کنم؟
Iran (Islamic Republic of)
ابوذر
۲۳:۱۳ ۳۱ مرداد ۱۳۹۹
سلام . دهانشویه از داروخانه بگیر چندروز ، روزی سه مرتبه دهانش رو شستشو بده خوب میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۳ ۱۰ فروردين ۱۳۹۹
سلام من دوتا از دندونام پوسیده شده وبه اعصاب رسیده از ترس کرونا نمیرم دندان پزشکی میگن دندانپزشک رفتن تو این وضعیت خیلی خطرناکه ممکنه مریض بشی .من از درد دندونام نمیدونم چیکار کنم .دمای بدنم بالا میره شبها از دردش لرز میاد سراغم همراه با تب .کمکم کنین
Israel
علیرضا
۲۲:۱۷ ۱۱ اسفند ۱۳۹۸
سلام
من در لثه ام مدت زیادی هست ابسه وجود داره
اما هیچ دردی رو احساس نمی کنم در ضمن دهانم هم بوی بدی نداره
فقط این ابسه حجمش متغیر و بزرگ وکوچک میشه اما بازم میگم هیچ دردی رو احساس نمی کنم
لطفا کمکم کنید
Iran (Islamic Republic of)
نگار
۱۱:۲۸ ۲۸ فروردين ۱۳۹۹
منم همین مشکل رو دارم. دندونپزشک نیست الآن ک
Iran (Islamic Republic of)
متین
۱۳:۳۱ ۱۷ دی ۱۳۹۸
من ۱۱ سالمه و در دهانم متوجه عفونت که البته شکل شاخ می مونه شدم کمکم کنید چیکارکنم
Iran (Islamic Republic of)
فرشید
۱۴:۱۸ ۱۴ آذر ۱۳۹۸
واقعا واقعا جدی بگیرید من سهل انگاری کردم اسیر شدم فقط دعا میکنم‌ زودتر خلاص شم خیلی ناجوره
ممنون از اطلاع رسانییتون.
Iran (Islamic Republic of)
نگار
۱۱:۲۷ ۲۸ فروردين ۱۳۹۹
میشه بیشتر توضیح بدین چی بود چی شد ؟ منم آبسه دارم رو لثه ام بدون درد ولی بخاطر شرایط فعلی دندونپزشک نیست و نمیشه برم آنتی بیوتیک مصرف کردم ی چیز نخد شکل ک شل هست و مایع توشه رو لثم پیدا شده . ب محض دیدنش آنتی بیوتیک خوردم
آخرین اخبار