کد خبر: ۶۷۶۴۵۷۶
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
۰۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
کد خبر : ۶۷۶۴۵۷۶
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛
امروزه مشکلات و دلایل متعدد زیادی باعث مجرد ماندن برخی از جوانان شده که هرگز ازدواج و تشکیل زندگی مشترک جزو برنامه هایشان نیست.

گزارش تاپ//صعودی پیش رفتن تجرد ابدی در ایران/ کم شدن رغبت به ازدواج در جوانانبه گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با نگاهی به تغییرات سبک زندگی جوانان و خانواده در ایران، می توان به این موضوع پی برد که در کنار بالا رفتن سن ازدواج، تعداد زیادی از دختران و پسران به فکر تجرد قطعی در زندگیشان هستند و تنهایی را به زندگی مشترک ترجیح می‌دهند.

هر یک از این دختران و پسران برای مجرد ماندن خود دلایل مختلفی را مطرح می‌کنند که از بیکاری و وضعیت اقتصادی گرفته تا تحصیلات عالی را شامل می شود.

این مسئله که می‌توان به آن به عنوان یک معضل اجتماعی نگاه کرد و می‌تواند در آینده تاثیرات منفی زیادی داشته باشد، در شهر‌هایی همچون تهران و کلانشهر‌ها بیشتر مشاهده می‌شود؛ هنگامیکه از جوانان می‌پرسید که چرا به ازدواج فکر نمی‌کنند، می‌گویند در این وضعیت چه کسی می‌تواند ازدواج کند؟

چرا برخی جوانان از زیر بار ازدواج شانه خالی می کنند؟

اوضاع نابسامان اقتصادی بر کاهش ازدواج جوانان بی تاثیر نیست، ولی نه به قدری که فرد هرگز نتواند ازدواج کند یا به آن فکر نکند. مشکلات فرهنگی، اقتصادی، نبودن انگیزه برای ازدواج، سربازی، مهریه، ادامه تحصیلات و خیلی از مسائل مشابه، از موانع ازدواج جوانان ایرانی است که با گذشت زمان روز به روز به آمار آن افزوده می‌شود؛ همچنین خانواده‌هایی هستند که در این راه جوانانشان را همراهی می‌کنند و از کمرشکن بودن هزینه‌های جهیزیه و برپایی یک عروسی دم می‌زنند.

با کمی تامل می‌توان به این نتیجه رسید که اگر خانواده‌ها و جوانان به تجملات و هزینه‌های زیادی توجه نکنند و آغاز یک زندگی مشترک را ساده‌تر برگزار کنند، دیگر با هزینه‌های گزاف یا به اصطلاح کمرشکن رو به رو نخواهند شد.

هنگامیکه فرد مسئولیت یک زندگی را می‌پذیرد و تشکیل زندگی می‌دهد، وارد دنیای جدیدی می‌شود؛ دنیایی که پر از وظیفه و تعهد است وبرای عده‌ای پذیرفتن این تعهد‌ها دشوار است. عده دیگری با خیال اینکه ازدواج مانع رشد پیشرفت آن‌ها می‌شود، به ازدواج فکر نمی‌کنند؛ در حالی که در زمان تاهل هم می‌توان به همان آرزو‌های دوران مجردی دست یافت.

این تفکر که ازدواج دست پای افراد را می‌بندد و آزادی فرد را سلب می‌کند، در ذهن بسیاری از جوانان وجود دارد و هنگامیکه پای حرف‌های آنان می‌نشینید، می‌گویند که «وقتی ازدواج کنی آزادی که دوران مجردی داشتی را هرگز نخواهی داشت» و این تفکر نادرست به این دلیل است که افراد درک درستی از ازدواج و زندگی مشترک ندارند.

نگاهی به آمار تجرد در ایران

تمام این دلایل و بهانه‌ها در کنار یک دیگر دست به دست یک دیگر داده اند تا تجرد در ایران نمودار با شیب ملایم اما صعودی را پیش گیرد؛ طبق گفتهی آمار‌های بین المللی و داخلی ۱۳ میلیون جوان مجرد ایرانی از سن مناسب ازدواج گذر کرده اند و دیگر به فکر ازدواج نخواهند بود.

براساس بررسی‌های مرکز آمار ایران، تجرد قطعی در سال ۱۳۷۵ برای مردان حدود ۱/۱ درصد و برای زنان ۱/۲ درصد بوده است. روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده، به طوری که طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده، اما برای زنان بیش از سه برابر شده است.‎ ‎ در واقع نسبت تجرد قطعی زنان به حدود ۱/۶ برابر مردان رسیده‌است. ‎

البته باید در نظر گرفت که علم جمعیت‌شناسی سن بالای ۴۰ سال را برای زنان تجرد قطعی می‌داند. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، ۱۰ درصد زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله کشور مجردند. این در حالی است که در گروه سنی ۴۰ تا ۴۴ساله ۸ /۶ درصد و ۵۰ تا ۵۴ ساله‌ها نیز ۱/۳ درصد مجرد هستند. ‏

همچنین آمار‌هایی از بالا رفتن سن ازدواج به گوش می‌خورد و در این میان معضلات دیگری همچون ازدواج سفید یا به عبارت بهتر «همباشی سیاه» باعث افزایش این آمار شده است. تغییرات فرهنگی و تغییر کردن معنای رابطه‌ها باعث به وجود آمدن این معضل شده است؛ معضلی که مبدا آن کشور‌های نروژ، سوئد، فرانسه و اسپانیا بوده است و حال شاهد آن در کشور خودمان هستیم.

مسائل اقتصادی یک نوع بهانه برای ازدواج نکردن است

غفور شیخی جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: مسئله ازدواج در ایران یک بُعدی نیست، بلکه وابسته به ابعاد مختلفی، چون اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و... است و نمی توان گفت که کدام یک نقش پررنگ تری دارند. امروزه ما در مکالمات عادی مسائل اقتصادی را تاثیر گذار این امر می‌دانیم.

وی در ادامه بیان کرد: مسائل اقتصادی یک نوع بهانه برای ازدواج نکردن است؛ در برخی دوره‌ها مشکل اقتصادی آنچنانی وجود نداشته، اما آمار ازدواج و رشد جمعیت پایین بوده است؛ بنابر این دلیل اقتصادی تنها دلیل عدم ازدواج نیست.

شیخی با اشاره به اینکه جامعه ایران در حال گذار به سمت جامعه‌ مدرن است افزود: ایران دارد از سوی جامعه سنتی به سمت جامعه مدرن و سرمایه داری پیش می‌رود. در جامعه سرمایه داری تاکید بر فرد و نیاز‌های فرد است و اهمیتی به تشکیل خانواده داده نمی‌شود؛ بنابر این یکی از عواقب رفتن به سمت جامعه سرمایه داری، مجرد ماندن است.

این جامعه شناس عنوان کرد: امید به آینده در برخی جوانان کشورمان کاهش پیدا کرده و همچنین ساز و کار دولت برای جوانان ضعیف است؛ به نوعی که فردی که می‌خواهد ازدواج کند به این موضوع فکر می‌کندکه  آینده فرزندم را چگونه تامین کنم؟

وی هزینه‌های هنگفتی مثل چون جهیزیه و مهریه را عامل دیگری برای ترس از ازدواج دانست و گفت: برخی از آداب و رسوم دست و پاگیر برای برگزاری مراسم ازدواج  و برخی مسائل قضایی مثل زندان رفتن در صورت عدم تامین مهریه نیز مانع ازدواج جوانان می‌شوند.البته خانواده ها نیز نباید در امر مهریه سختگیری بیش از حد داشته باشند و مهری های نجومی تعیین کنند. بنابر این بهتر است در مرحله‌ اول مشکلات اقتصادی و اشتغال حل شوند و دوم برای افزایش امید به زندگی جوانان برنامه ریزی شود.

این جامعه شناس تصریح کرد: خانواده‌ها نیز باید تجملات و برخی هزینه‌های گزاف ازدواج را تعدیل کنند تا ترس جوانان از تشکیل زندگی مشترک کاهش یابد.

دلایل ترس جوانان از ازدواج

حجت‌الاسلام حمید رضا رحمانی کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با عوامل ایجاد تجرد در ایران اظهار کرد: باید عوامل اصلی در مسئله تجرد در ایران بررسی شوند. در مرحله‌ اول باید مشاهده کرد که آیا انگیزه ازدواج برای جوان وجود دارد یا خیر. گاهی اوقات دوستی های خارج از عرف با جنس مخالف، انگیزه ازدواج را کاهش می دهد.

وی بیان کرد: افرادی هم هستند که انگیزه‌ ازدواج دارند، اما ترس  مانع می‌شود که به تشکیل خانواده فکر کنند که این موضوع مهم‌ترین عامل است.

رحمانی با اشاره به ترس‌های ازدواج گفت: ترس از جدایی و طلاق، اولین ترسی است که با فکر ازدواج به ذهن جوانان می‌آید؛ اینکه وقتی من ازدوج کنم ممکن است به جدایی منجر شود که در پیشگیری از این مسئله اصحاب رسانه می‌توانند موثر باشند. همچنین ترس از اختلاف عامل دومی است که فرد از آن هراس دارد و ترس از مسائل اقتصادی، مسئله دیگری است که گریبان گیر ذهن جوانان است.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین عوامل در کم شدن میل جوانان به ازدواج، مسائل اقتصادی است که به سبک زندگی و تحولات فرهنگی ما برمی گردد.

رحمانی در خصوص راه‌های پیشگیری از این مسئله مطرح کرد: در اینجا رسانه‌ها موظفند تا به زیبایی‌های ازدواج بپردازند و حس انسانی که در ازدواج شکل می‌گیرد را برای جوانان به نمایش گذارند؛ همانقدر که علیه طلاق کار کردیم، علیه تجرد نیز کار کنیم، زیرا خطر آینده‌ ما، تجرد جوانان است.

وی افزود: مهم‌ترین نگرانی برای جوانان ترس از مراسمات اولیه ازدواج است و ارائه یک سبک زندگی برای ازدواج آسان می‌تواند بر کاهش این امر موثر باشد.

گزارش از زینب امینیان

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۰۶
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
بنظرم شوهرنکنی بهتره همش جنگ بحث ودروغه مجردی خیلی بهتره کی گفته زن نمیتونه ازپس زندگی خودش بربیادهرکی گفتع زن بایدشوهرکنه تا خوشبخت بشه دروغ گفته بنظرم همش الکیه خودت خوش باش ن شوهرمیخوای ن بچه ای ک معلوم نیست اینده داره یانه؟!!!
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
همش اقتصادی نیس

پسرای پولدار که اکثرا ادارت و سازمانهای دولتی رو پر کردن که سنشون هم زیاد هس یا مناسب ازدواج هس
ازدواج نمیکنن
درحالیکه بیچاره متاهل های هستن که در پی کاری هستن و همسرشون هم با کم و زیادشون می سازند .
دولت باید فکری به پسران مجرد پولدار بکنه ک نیازی حتی به حقوق دولتی ندارند ولی همچنان سازمانها و ادارت دولتی رو اشغال کردند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
بدبختمون کردین
ناشناس
|
Afghanistan
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
الان ک دیگه واسه مهرکسی زندان نمیره مگه اقای ریسی این قانونو نزاشته دیگه چرا حرص میخوربن برا مهریه اینجورچیزها وتوقع بالا دخترها باید حرص بخورین براتنبلی وکم کاری مسولین وناکارامدیشون واقعا ن برا دخترهای بیچاره ک تواین بدی اقتصاد ازشون توقع داریدبابیکاری ونداریتون بسازندخوب دخترها هم حق دارندخوب زندگی کنندهمه ادمهای دنیا حتی پسرها هم حق دارندکارثابت داشته باشندوخوب زندگی کنند واینم مریوط میشه به کم کاری دولت !!!!
هیچ...
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
سلام،ببینم اینجا به سوالاتمون هم پاسخ میدن درباره مشکلات ازدواج و اینجور چیز ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
پسران تنبل کارنکن زیاده خواه!!!
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
دختران پول پرست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
اره ولله هشتاددرصدازدواج نکردنها نداشتن کارشغل تورم ومشکلات اقتصادی هست ک واسه مسولین مهم نیست فقط میگن ازدواج کنید بعدم میگن تقصیراسراییل وامریکاس حالا میگیم امریکاماروتحریم کرده درست پس دزدی مسولین توی این تحریم واسه ی چیه شما ک خودتون میگید امریکا ما روتحریم کرده پس چرا این اوضاع بدچرا مسولین اختلاس میکنند وازدواج جوانها براشون مهم نیست خودشونوزدن بخواب بعد هم میگن ازدواج کنیدونداری بکشید بعدازبچه پول هم میاد اره با این گرونی پوشاک وشیرخشک هیچ وقت نمیشه سنگ روی سنگ گذاشت !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
شما پسرها خودتون میگید مشکلات اقتصادی داریم وکارهم نداریم بعدچطورمیخواین یه دختربا این وضعیت باهاتون ازدواج کنه به دختری که توی خونه پدرخودش حقوق بازنشستگی پدرشومیخوره اخه چرابایدبیادبرای عشق وعاشقی گوشنه بمونه وضعیت کشورونگاه کن تواگه خودت ،جای ما دخترها بودی حاضربودی با یه بیکارویا کارنکن ازدواج کنی چطورشما پسرها دنبال یه دختز خوشکل هستید ویه ملاک توی زندگیتون محسوب میشه ماهم دنبال پول هستیم ویه عمرارامش ورفاه که حقمونه این تقصیر ما دخترها نیست تقصیر اختلاسهایی ک توی کشورمون میشه وحق پسرهای مجردک باید کاروشغل وخونه داشته باشن گرفته میشه بعدشممن خودم ک یه دخترم هیچ اعتقادی به ازدواج ندارم چون میدونم پسرها کارپیداکردن براشون سخته منم ازاد وبدون شوهرزندگی میکنم کارمیکنم تا برای خودم زندگی مستقل وبدون نگرانی ازمشکلات اقتصادی زندگیمو میگذرونم ولله بخدا گاهی اوقات مجردی نعمتیه!!!
امیر حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
مشکلات اقتصای بهانست !!! اصل زندگی و واقعیت زندگی پوله و اگر نداشته باشی هیچی هیچ .
پارمیرا
|
Romania
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
من هم اگه میتونستم ازدواج نمیکردم
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
خیلی وقتا سخت گیری خانواده ها باعث عدم ازدواج میشه
حسام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
بذارید راحتتون کنم تا وقتی به ریال پول در بیارید به دلار خرج کنید به فکر هیچی نباشید ازدواج و خونه و ماشین و حتی قبر اینجا هم باهم بحث نکنید کسی درد دلهای شماها رو گوش نمیده منظورم دولت هست دخترای امروزی فازشون رفتن سرکار و یک درامد چندرغازی برای خرید لباس هست و وقت گذرونی با رفیقاشون و دوست پسرا کلا ارزش ها عوض شده همه الکی و پوچ گرا شدن
حسام منصوریانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
دم دخترای دهه 80 گرم که دیگه مثل دخترای دهه 60 نیستن که جواب منفی میدادن و زندگیشون را تلف تحصیل کردن
عالی هستن عالی
الان میخواهید ازدواج کنید فقط دهه 80
هم سنشون خوبه و هم کم توقع
باورتون نمیشه 20 سال پیش یا 15 سال پیش طرف هر دهتر دهه 60 میرفتی می گفت ازدواج نمی کنم
پاسخ ها
باران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
بله دختر دهه 80 ازدواج میکنه راحت ولی راحت هم پسر رو روانه دادگاه ها میکنه و مهریه کلانی میگیره
دم شون گرم
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
خودتونو گول نزنین.
هیچ عشقی تو این کره خاکی وجود نداره.
فقط پول. پول. پول. پول. پول. پول.
پول=عشق=احترام=محبت=جذابیت=سلامتی=آسایش=آرامش========...... =زندگی.

نمیگم همه اینجورین.استثنا وجود داره. ولی احتمال اینکه این استثنا به پست ماها بخوره صفره.
از تمام روابط عاشقانه و زندگی های امروزی پول رو حذف کنین
اگه واقعا تهش احساسی خوب باقی مونده باشه. میشه اسمشو گذاشت عشق.
وگرنه هیچکس الان بدون اون اسکناس های کثیف حاضر نیست کنار کسی بمونه.
خیلیا واقعا با وجود این کاغذا هست که ادای لیلی و مجنون رو در میارن.
((پول=عشق=زندگی))
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
سلام اشتباه میکنید
سهیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
مسئله قیمت موثره، مسئله اینترنت و بی اخلاقی ها هم است.
بزارید صادقانه بگم، من خود توی سال 95 عروسی گرفتیم به عنوان یک خانم، خیلی کم جهاز گرفتم در حد 7 میلیون تومان.
زندگی اولش سخته.
باید عاشق بشید تا بدونید که هر چیزی راهی داره. الان دختر و پسر ارشدو دکترا دارن میگیرن، آخرش هم میگن به هم نمیاییم.
من روی سادگی ازدواجمون جنگ و دعوا شد. ولی خواستیم و همین طوری هم برگزار کردیم و رفتیم سرخونمون.
الان هم اوضاعمون بد نیست، خدا رو شکر.
ولی خداوکیلی، صادقانه ازدواج کنید و حرف بزنید، همه دخترها قبول می کنن. الان خودم 2 تا دوستانم که هم سن من هستند و عالی هم هستند (33 و 34 سالشونه) دنبال پسر اهل کار و کاسبی براشون هستم.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
اگر کسی در ایران به ثبات قیمت در یکروز اعتماد دارد و میداند فردا قیمتها عوض نشده ازددواج کند .خونه خودرو گوشت برق اب گاز از میوه مسافرت روزانه گران میش حقوق مال ده سال قبل .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
دخترها دنبال پول هست و پول هم که نیست دختر هم کوتاه نمیاد
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
باشه اصلا شما بگید مشکلات اقتصادی بهانه است.
مگه ما پسر ها دیوونه شدیم که زیر با مهریه سنگین و نفقه بریم و تا اخر عمر خودمون رو بدبخت کنیم.
اصلا قانون همه اش به نع زن هاست.
من فکر کنم تا اخر عمر با هیچ زنی ازدواج کنم.
پاسخ ها
مجتبی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
آفرین.رفتن زیر بار مهریه سنگین و نفقه برای دختر امروزی حماقت محضه
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
اوضاع خرابه ، امیدی هم نیست
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
امیدی هم نیست
حامد
|
Germany
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
مقصر اول و اخر خود جوونا هستن تو این مملکت تا وقتی دنبال تجملات باشید وضع همینه نه پسرا پول فراهم کردن زندگی رویایی رو دارن نه دخترا پول جهیزیه نجومی رو دارن دوست داشتید با جداقل ها ازدواج کنید نداشتید همینطوری پوچ گرایی رو ادامه بدید و زندگی کنید بلکه تو 50 سالگی ازدواج کنید مسخرشو در اوردید دولت کاری برای شماها نمیکنه خلاص سطح توقعات رو بکشید پایین
پاسخ ها
حسام
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
چه عجب یکی حرف دل ما رو زد جوونا نشستن دولت بیاد به هر کدوم یک میلیارد بده بگه برید حال کنید همینطوری به بهانه تحصیل و چیزای دیگه عمرشون رو دود میکنن وقتی به چهل سالگی میرسن اونجا میزنن تو سر خودشون که بیفایدس دخترای دهه شصتی که نسل ما بودن اکثرا ترشیدن هفتادیا نیمه ترشیده هشتادیا زرنگ فهمیدن با این کلاس گذاشتنها جایی رو نمیگیرن وضعیت هم تغییر نمیکنه هییییچ بدترم میشه حالا کسی ازدواج نکنه مثلا دولت ناراحت میشه؟؟نه بابا به درک که ازدواج نمیکنید و پوچ گرا هستید
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
خداییش یه کار خوب داشتم زن میگرفتم ....خیلی از گناه بدم‌میاد ...ما که چیزی نمیخوایم یه کار لیسانس برق قدرت هستم کار بلد هستم ولی کاری به درد بخور پیدا ‌نمیکنم ....خسته شدیم ۳۳ سالمون شد همش داریم سگ دو میزنیم هیچی به هیچی ....همه جارم خانما اشغال کردن ...خوب دخترا اگه ما کار نداشته باشیم نمیایم شما رو بگیریم ....برید خونه بچه داری کنید ...
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
جوانان عزیز گویا خودتون رو به خواب زدید یعنی فکر میکنید دولت نمیدونه مشکلات جوونا رو؟؟؟چرا عزیزان میدونن منتها میخوان نسل ایرانی رو ریشه کن کنن نسل خودشون رو تو کل ایران گسترش بدن خیلی معادله سادس وقتی تحصیلات دانشگاهی اعتباری نداره و فقط واحد پاس شده تو کارنامه ایرانی ها هست از کار عملی خبری نیست نتیجش میشه بیکاری تازه اگر هم یک جوون به لحاظ فنی هم اوکی باشه کو کار؟؟؟؟مدرک گرایی/نبود شغل/نبود امنیت شغلی نتیجش میشه ترس از اینده و تشکیل زندگی همین چند تا فاکتور بسیار کوچک خیلی راحت میتونه ملت رو منقرض کنه حالا ما بیاییم بگیم دخترهای عزیز پسرهای محترم پول ندارند ازدواج کنند میگن به ما ربطی نداره ما ارزو داریم بگیم برید دنبال ساده زیستی که تنها راه موجود این کشور هست میگن نمیشه سیاید بای ساید نداشت بدون 206 که حداقلشه نمیشه زندگی کرد حسادت ریشه ایرانیا رو خشک خواهد کرد 3 سال تو کانادا زندگی کردم مهمون پسرعموم بودم خرج خودمو تو اون سه سال از پس اندازی که داشتم دادم کشورهایی مثل کانادا بیرون از خونه بسیار تجملاتیه و ظاهر کشور بسیار جذاب ولی داخل خونه هاشون اونقدر ساده هست که شاخ در اوردم وقتی دیدم خونه های 70 متری بدون اینهمه وسایل برقی همه ساده زیست هستن و دلشون خوشه ولی تو ایران همون کاخ نشینش هم مشکلات روحی داره
نکیسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
چون پول نداریم
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
مشکل فقط کار و پوله
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
من 25 سالمه و واقعا خواستگاری نداشتم برای ازدواج همه پسرها به من برای سرگرمی و بیکار بودن شماره میدن و تا الان وقتی حرف از ازدواج میزنم همه منو ترک میکنن
حسام
|
India
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
ارشد عمران امیر کبیر خدمت رفته سه سال بدنبال کار گشته هم اکنون بدون هیچ پول و سرمایه با اینده ای تاریک در خدمت شما میباشم
ازدواج؟؟!،!!
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
کاملاا درست است و من به عینه تجربه کرده ام که ۹۹/۹ دختران پول پرست هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
هزینه ها و قیمت اجناس داره مدام بالا میره و توقع دخترها هم بسیار زیاده و ازدواج کردن کاری بسیار اشتباهه
پاسخ ها
محمود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
همه را که گفتی قبول دارم و خودم هم درگیر هستم، ولی بهتره بگی ازدواج کردن سخته نه اشتباه، چون پیدا کردن فرد مناسب مخصوصا توی این شرایط واقعا سخته! انگار همه واقعا دنبال پول هستن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
هزینه ها و قیمت اجناس داره مدام بالا میره
Majid
|
Canada
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
وقتی که بنده این همه بی انصافی دختر خانوم‌های کشور خودمان رو میبینم چطور جرات میکنم دیگه برم زندگی تشکیل بد با کدام تعهد.. سوادار شدن خانومها مشکل بدستشان داده انگار رو کره زمین زندگی نمی‌کنند
تنها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
پول کجابود دلت خوشه
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
١- افزايش ١٠٠ درصدي وام ازدواج ( از ١٥ به ٣٠ ميليون تومان )
٢- افزايش مهلت بازپرداخت وام ازدواج ( از ٦٠ ماه به ٨٤ ماه )
٣- كاهش نرخ كارمزد تسهيلات ( از ٤ درصد به ٢ درصد )

اين ٣ كار مشكلات بسياري از جوانان را حل خواهد كرد ...
البته كه به نظر بنده دولت موظف هست به هر ايراني كه بار اول ازدواج ميكند يك وام بلاعوض دهد...
ازدواج تاثيرات بسيار خوبي در جامعه دارد
١- كاهش فساد اخلاقي
٢- افزايش جمعيت
٣- افزايش انگيزه و نشاط جامعه براي زندگي
اين ٣ دليل بالا كافي هست كه دولت به جوانان ايراني وام بلاعوض دهد اما خوب اين هم انجام ندهد حداقل ٣ دليل اول بنده مشكل بسياري را حل خواهد كرد
سعيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
سلام. مشكلات اقتصادي مهم ترين دليل براي ازدواج نكردن هست ...
حتي اگر مراسمي هم برگزار نكنيد براي اجاره مسكن بايد در جنوب تهران حداقل ٣٠ ميليون تومان داشته باشيد ... ٣٠ ميليون تومان ماهانه ٣٠٠ هزار تومان ...
بعد منزل هم اجاره كرديد خانه وسايل ميخواد...
وام ازدواج با اين تورم حداقل بايد ٣٠ ميليون تومان باشد...
جوانان اگر ازدواج نكنند فساد اخلاقي در جامعه بسيار زياد ميشود ...
كمترين كار كه دولت ميتواند انجام دهد وام ازدواج را از ١٥ ميليون تومان به ٣٠ ميليون تومان افزايش دهد و مهلت باز پرداخت وام را افزايش دهد...
ع ف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بنده پیشنهاد میکنم دولت دهکده های نمونه به صورت تخصصی یا غیر تخصصی در جاهای مناسب با امکانات زندگی و کارگاه ها و موسسات کشاورزی و صنعتی ایجاد کرده با تشویق جوانان به ازدواج آنها را در اختیار زوجین قرار داده تا با توجه به تخصص شان درآنجا فعالیت اقتصادی بکنند تا هم خودشان منتفع شوند و هم دولت و هم ملت ‌ انشا الله.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
چرا کارشناستون مسائل اقتصادی رو بهانه میدونه.بابا من زن میخوام وولی کار ندارم.پول ندارم. نون شبم ندارم.چه گلی به سرم بریزم برای ازدواج. یه مشت بچه قرتی مرفه بی درد شمال تهران رو میبینید که مهیاست به این خاطر ازدواج نمیکنن.ولی ا بدبخت بیچاره ها که توان مالیش رو نداریم ولی میخواهیم ازدواج کنیم رو نمیبینید.
از کازرون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
لطفا در سایت، یه نظر سنجی در مورد ازدواج نکردن بذارید و چند گزینه مختلف هم واسه جواب اون سوال قرار بدید تا بهتر بشه ریشه یابی کرد.
سپاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من از این وضع مملکت خیلی راضیم
مجردم کار دارم درامدمم خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من 27 سال سن دارم لیسانس معماری دارم وسربازی که وظیفه خودم را ادا کردم ولی مسئولین ما وظیفه خودشان را نسبت به جوانان انجام نداده اند. ولی شغل ندارم ودرآمدی هم ندارم خرج خودم راندارم چطور می توانم خرج یکی دیگر رابدهم . .
پاسخ ها
نوید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من هم ارشد معماری دارم که ای کاش نخوانده بودم ونمیدانم آخراین رشته ای بودکه خواندم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ما خودمون داریم تو این جامعه زندگی میکنیم تنها دلیل همه این چیزا مشکل اقتصادی
تقي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ازدواج در اين دوره درست نیست چون همه چيز را از جوانان گرفتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
جوانها امیدی به زندگی تو ایران ندارن. مسئولین امید جوانها را از بین بردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
شمابه دخترا چیکار دارید چراهمه رو به یه چشم میبینید شمابرو کار پیداکن برادرمن!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
چشم
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۱
مشکل فقط کار نیست،درآمد کار مهمه،خیلی از کارها درآمد خوبی نداره که بشه باهاش یک زندگی مشترک رو شروع کرد
داستان بدبختی من
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
شخصی بودم تحصیل کرده که 10 سال پیش شروع به کار کردم. در همان اوایل به خانواده ام گفتم میخوام ازدواج کنم. نذاشتن. گفتن فعلا زوده کار کن خونه و ماشین بگیر بعد. من هم شروع به کار کردم. ولی همان اوایل نگاه به یک عکس بدبختم کرد و گرفتار انحراف جنسی شدم. الان ماشین و خونه دارم ولی شور و توان زندگی نه. اون روزا که صبح تا شب آرزوی ازدواج داشتم الان خانواده مطرح میکنن فرار میکنم چون میدونم توانی برام نمونده و گرفتار مشکلات عصبی و هزار جور درد شدم. از صبح تا شب به مرگ فکر میکنم. نمیدونم جواب این همه بدبختی را کی باید بده. خانواده ام را حلال میکنم چون مشکلات داشتند و ترسیدن. خودم همه ی گناهامو گردن میگیرم و میسوزم.(پدر مادرا تو را خدا به فکر پسرا و دختراتون باشید .آدم یک هفته ، یک ماه، یک سال صبر میکنه ولی بالاخره گرفتار میشه .دستشون را بگیرید . زیاد براشون سخت نگیرید...)
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ما همه الان همینیم من از 10 سالگی اینطوری ام
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
توبه کن.دنبال بهونه نباش.هر انسانی ممکنه خطا کنه اما خذا میبخشه.سخته اما شدنیه
حسام
| Netherlands |
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
بنده خدا نوشته افسردگی شدید داره و به فکر مرگ هست این دوست متفکرمون اومده نوشته توبه کن خدا میبخشه
عزیزم که این نظر رو دادی خدا افسردگی رو میبخشه؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
عزیزم ناامیدنباش ناامیدی ازرحمت خداازگناهان است تومیتوانی یک زندگی خوب رادوباره برای خودت بسازی
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بخدا جوونا درامد داشته باشن ازدواج میکنن.خود من بدبخت هفت سال هست عاشق دختریم ولی هر چی دست و پا میزنم هیچی جور نمیشه.کیه که دوس نداشته باشه مستقل بشه
یوسف
|
United Kingdom
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من کارپیداکنم باماهیانه 1500سر سال بشه 18م یک سال پس انداز کنم خونه بابام خرجمو بخورم سال99پیکان میتونم بخرم امروز یه پیکان بهم 10تومن 12تومن گفتن
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
منم ازدواج میخوام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بازنشسته ام شرمنده پسرم هستم هزینه های ازدواج پسرمو ندارم ولی می ترسم از نابودی ارزشهای زیبا و بحق ازدواج مسئولین بگوش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
آخی
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من هم پیرمرد60ساله فرهنگی بازنشسته اجاره نشین هستم وشرمنده دخترم هستم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تجملات و چشم و هم چشمی بیداد میکنه وگرنه میشه رفت محضر و عقد کرد رفت پی زندگی. نیازی نیست وسایل زندگیت به اندازه پدر و مادرت که یه عمر جمع کردند تا خریدند باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
جوان با هزار بدبختی 20 سال پول جمع می کند تا شاید بتواند ازدواج کند یک شبه با 100 برابر کردن قیمت و گران کردن زندگی همه را به باد می دهند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
مثل من
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اگه نسل پیش یعنی والدین مون کمی فکر میکردند اونها هم ازدواج نمیکردند و بچه دار نمیشدند تا مبادا امروز ما انقدر سختی بکشیم که داریم میکشیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
اره ما 8 تا بچه هستیم اخی چرااااااا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
آدم از دخترا و زنا میترسه نمیتونه اعتماد کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
از مردا چی؟؟
ناشناس
| United Kingdom |
۰۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
درود بر تو واقعا گل گفتی
رسول
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
دختران امروزی = افعی های زهرناک
مجتبی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
دخترا خراب شدن،واقعا هیچ اعتمادی بهشون نیست.اخلاقیات از بین رفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اینقدر جوانان رو از ازدواج و از زندگی و از زن گرفتن و از زن ها ترسوندن نا امید کردن بد گفتن که کسی جرات نمیکنه ازدواج کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ای خدا من زن میخوام خودت یکی برسون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
توقعت بيار پايين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
واسه خریدن یه یخچال ایرانی معمولی باید ۴ماه حقوق گارگری تو جمع کنی!اگه باز گرون نشه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تنها مشکل ما نبود شغل ثابته وقتی من بدونم که کار و به تبعش درآمد دارم مسلما سریعتر ازدواج میکنم کیه که از مجردی خوشش بیاد
HAMID
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
الان تو این کشور تو شرکت های خصوصی امنیت شغلی نیست هر زمان بخوان میتونن اخراجت کنن و به جاش یکی از آشنایان رو بیارن سر کار . یه مسئول فنی و کنترل کیفی یه شرکت خصوصی ماهی یکو سیصد حقوقشه بدون قرارداد . چه طوری بریم ازدواج کنیم ،نبود امنیت شغلی . نبود حقوق کافی با این گرانیهاو نبود یک قانون که حمایت کنه از کسانی که تو شرکت های خصوصی کار میکنن و الی ماشااله........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
چقدر غر میزنید..
اولا راست و درست دنبال کار بگردید..کارنبود؟؟از شهرتون برید شهر بزرگتر و استانهایی که قطب کارند مثل بوشهر بندر عباس عسلویه شیراز تهران یزد اصفهان و....
دوما جمع نبندید که همه ی خانما پرتوقعن خیلی از خانمها قانعن بگردید پیدا میکنید ما توو اقوام خیلی داشتیم طرف ازدواج کرده ۵ سال خونه مادرشوهر سرکرده بعد رفتن خونه جدا عروسی هم جشن نگرفتن رفتن مشهد ماه عسل..
سوما پول ندارید خدا گفته از تو حرکت از من برکت..نه از تو مدام گوشی و اینترنت و واتساپ از من برکت.
چهارما بعد ازدواج سعی کنید هردو سرکار برید خانمتون هم بره سرکار حتی کار با درآمد کم مثلا منشی گری یا فروشندگی یا خیاطی یا هزار و یک شغل دیگه ...تا کمک خرج باشه ..
پنجما ولخرجی نکنید...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
بوشهر و بندر عباس قطب کار هستند :))))))))))
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
خداحافظ ازدواج خداحافظ زندگی ،جوانان باکدوم کار یاپول باید ازدواج کنن ،شاید بااختلاس یارانت خواری
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
با این گرونی ها و عدم تناسب درآمد با هزینه های زندگی منی که متاهلم دوتومن حقوقم یه تومنش میره واسه کرایه خونه و هزینه رفت و آمد به سر کار یه تومن دیگه ش هم با بخور و نمیری به زور بیست روز جواب میده ، ده بیست درصد دیگه هزینه ها زیاد شه باید طلاق بگیریم بریم خونه پدر مادرمون
اونوقت میگید مسایل مالی بهانه ست
عیدمحمدکوهساری جانباز جنگ تحمیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
وقتی جوان بیکار است خانه ندارد شغل ندارد گرانی خون مردم را توی شیشه کرده دولت به فکر جوانان نیست ضامن بانکی ندارند مشکلات زیاد است
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من که تصمیم گرفتم آن قدر مجرد بمانم و علم و سطح سواد خود را بالا ببرم تا وضعیت اقتصادی ان شا الله بهبود یافت آنوقتازدواج کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من خودم دو تا جوان دارم که اگه بیکار نبودند 100%ازدواج میکردند بنابراین اصل مطلب بیکاری و بی پولی میباش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دیگه گذشت زمان عشق فقط پول پول پول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من یه جوون 26 سالم که لیسانسمو ار دانشگاه علم و صنعت و ارشدمو از دانشگاه تهران و در رشته ی مهندسی برق-الکترونیک گرفتم،ازدواج کردم و همسرمو بینهایت دوس دارم چون زمانی که هیچی نداشتم باهم ازدواج کردیم و با این که حدود ماهی 1.5تا 2 میلیون با انجام انواع کارای صنعتی انجام میدم ولی توصیه ام به همه اینه که با این وضع اقتصادی یا ازدواج نکنید یا برین با یکی که باباش پولداره ازدواج کنید
طی 2 سال گذشته شروع به جمع کردن پس اندازم کردم و 60 میلون جمع کردممی خواستم 100 میلیون جمع کنم و برم خونه بخرم ولی به یکباره همون خونه شده 300 میلیون
من تصمیم داشتم واسه کشورم کار کنم و تولید کنم ولی هیچ یک از ین بانک ها و موسسات حاضر به حمایت از من نشدن،لذا به همین دلیل تصمیم گرفتم که از ایران برم با اینکه همه ی کسایی که منو میشناسن میدونن چقدر کشورمو دوس دارم
لطفآ برین و مشکلات مردم و جوونارو از خودشون سوال کنید
مجرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اگه پول باشه کار باشه که هیچ کدومشون نیست چرا دختر مردم رو بد بخت بکنیم مسعولان هم به خواب چند ساله رفتند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ببینم کدام ادم هس که نداند کسی با تمام حقوق دریافتی نمیتواند اتاقی اجاره کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
زندگی خیلی سخت شده خدایا خودت رحم کن کارشناس باحقوق یک تومنی یک ماه ،نه ده روز زندگی متاهلی رو اداره کن بعد بیا دوباره صحبت میکنیم
Afshin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
به چه زبونی بگیم پول نداریم؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بخدا من یه کار ثابت داشته باشم یک هفته ای ازدواج میکنم خیلی دوست دارم ازدواج کنم ولی چون شغل ثابت ندارم نمیتونم ازدواج کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
این حرفا چیه؟من با ۴۵ سال سن و دوتا خونه و دوتا ماشین سراغ هر دختری میرم میگه بابا بزرگ چن سالته؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
آقا بیاخودم برات آستین بالا میزنم جون داداش...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
خب حق دارن ،لابدبا45سال سن میری خواستگاری دختر25یا30ساله ،برادرم بروبایه خانم همسن وسالت ازدواج کن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بیا خودم برات زن میگیرم.البته زن بالای چهل
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بري خواستگاري همسن. وسالهاي خودت بهت ميدن زن و شوهر بايد هم كفو باشن كه يك شرطش همسن بودنه
علی
|
Germany
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دلتون خوش هست ها . موقعی که وزیر شهر سازی مون میگه قرار نبود خونه ای ساخته شه. موقعی که برای زندگی یه خونه میخواهی اجاره کنی باید کار کنی واسه صاحب خونه . چجوری میخواهی ازدواج زیاد شه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
والا به خدا دیگه خسته شدیم ازاین همه بی عدالتی
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
باحقوق دو میلیون تومان چه جور میشه خونه خرید چارصد میلیون
ماشین خرید پنجاه میلیون
هزینه طلا و.پوشاک و خوراک
هزینه جهیزیه و. مهمونی ازدواج
تازه اگه جوانها مثل من کار داشته باشنو بیکار نباشن
فقط میگن ازدواج کنید.باحرف که نمیشه ازدواج کرد.اونم با این توقعات بالای خانم ها.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
چرا یه نظرسنجی نمیذاری ازخود جوونا بپرسی .اینا که اینجوری نظر میدهند ازبی خبریه اینا اصلا تو این کشورن؟انشاالله که ریشه مسسببش خشک بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ما جوانان حق ازدواج کردن و تشکیل خانه و زندگی دادن و همسر و فرزند داشتن و آرامش داشتن نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من ازدواج میخوام ولی پول ندارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من زن میخوام همدم میخوام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ان شا الله پیدا کنی/
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
وقتی مسئولی با بی درایتی اش باعث اوضاع بد وچند برابرشدن قیمتها می شود، بعدش برابر دختر وپسرش عروسی وجهاز میگیره که باهاش می شد عروسی ده تا جوون گرفت به نظرتون هیچ جوونی می تونه بره فکر ازدواج داشته باشه چون هیچکس به فکر ازدواج بچه اون کارگر یا کارمند ساده وبازنشسته نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اگه یه نگاه دقیق به اقتصاد بندازین حتما متوجه خواهید شد به چه امیدی زندگی شروع کنند نصف تحصیلکرده ها بیکار، سرمایه ای هم نیست، باچه امیدی چه پولی با 5 وشش برابرشدن قیمتها یه کارمند وکارگر باچه درآمدی جهیزیه بچه اشون جورکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
هیچ مرد و پسر درست و سالم و خوب و با غیرت و دیندار و معتقد و با ایمانی نمیخواد دوس نداره با یه دختر بی حجاب و بی ایمان و بی تعهد ازدواج کنه دلیل ازدواج نکردن جوانان همینخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
شما پولش وکارش برامون جور کن ما باحجاب انتخاب میکنیم شکمت سیره برادر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
شکم خودت سیره من سیر بودم تا حالا 4 تا زن داشتم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
چه ربطی داره؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
خب با یه باحجاب ازدواج کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
مهمترین دلیل و علت تجرد و ازدواج نکردن جوانان بی حجابی و بی اعتقادی و غیر قابل اعتماد بودن دختران و زنان جامعه است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
این حرف برادر درسته بیشتر دخترها قابل اعتماد نیستن . یه دختر 16 ساله ای با دروغ و ظاهرسازی اومد تو زندگی من بعد از عقد تا تونست منو دوشید و اذیت میکرد 4 ماه بعد از عقد مچش و گرفتم و فهمیدم قبل من 3 سال با یکی دیگه بوده . الانم 6 ماه هست ازش جدا شدم . شما فریب نخورید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بابا جان ازدواج شغل ثابت و پول میخواد که ما نداریم وگرنه با بی حجابی و باحجابی میشه کنار اومد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
یه طرفه قضاوت نکن.هم مرد خوب هست و هم بد.هم زن خوب هست و هم بد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دختران و زنان امروز جامعه بسیار عوض شدند و تغییر کردند تمام افکار عقاید اعتقادات اهداف و نیاز هاشون تغییر کرده و دیگر به دنبال ازدواج و تشکیل زندگی و تشکیل خانواده و همسر داشتن و فرزندآوری نیستند و میخوان آزاد و بی تعهد و رها باشن و هر کار که دلشون خواست بکنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اخه حتی من پزشک خانم با این تعهداتی که وزارت بهداشت ازما گرفته ، به هر کی بگم باید 12 سال تو منطقه محروم که وزارت تعیین میکنه باهام زندگی کنه کسی نمیپذیره که با من ازدواج کنه
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
خانم دکتر من قبول میکنم مهندس برقم ۳۳ کارم هم در دورترین نقطه کشور باشم میتونم انجام بدم فقط نمیدونم چجوری هماهنگ کنم با شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
در کشوری که حتی نمی‌توان پوشک نوزادان را تهیه کرد وبه فاصله ای یک شب تا صبح با قیمت چند برابری و فقدان اش در بازار مواجه میشویی چگونه می‌توان به ازدواج فکرکرد
پاسخ ها
محمدی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من با هاتون ازدواج میکنم 12 سال رو هم هر جا باشین در خدمتم .شما دارین بهانه میگیرین شماخانم ها پر توقع شدین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تمام دختران و زنان بی حجاب شدند میخوان آزاد و بدون تعهد و مسوولیت و بی قید و بند باشند به حقوق و وظایف زناشویی پایبند و متعهد و معتقد نیستند زیر بار ازدواج و مسوولیت و حرف شنوی از شوهر نمیرن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
پس تا آخر عمرشون کنار مامان باباشون عمرسپری کنن .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
وقتی یه مرد به همسر دیندار وپاک وباحجابش خیانت میکنه چه انتظاری از زنها دارید.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
تمام مردان چی؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دختر خوب نیست وجود نداره پیدا نمیشه برای ازدواج
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
در جامعه ای که مردان به همسران خود خیانت می کنند زنان هم برای انتقام بی حجاب می شوند مشکل اصلی خود مرداهستن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
همینجور پسر خوب هم وجود نداره...عادلانه قضاوت کن
Ali
| United States |
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ادما ک خودشون خراب نیستن،اگر دخترا بدن ،مشکل پسراس ن دختره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
مردخوب چی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ازدواج پول میخواد دختر قابل اعتماد میخواد که نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
وپسر قابل اعتماد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
میخوام ازدواج کنم ولی پولشو ندارم و می ترسم و به دخترا هم اعتماد ندارم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
مردان چنتا چنتا زیر سر میزارند، اون وقت زنان بد شدن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بگو پول ندارم چرا دخترا رو بد میکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
خب برای همه معلومه که پول، علاج بیشتر مشکلات هست.توصیه من هم به کارشناستون این هست که میشه با یک راهکار چند مشکل رو از پیش رو برداشت. چرا توجه تون رو به "درآمد" این قشر معطوف نمیکنید. چرا به درد واقعی ما نگاه نمیکنید.والا مسئولین مملکت سرشون رو کردن زیر برف .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اول بفکر خودشون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
با حقوق وزارت کاری که نمیشه ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بهترین دوستهای مذهبی بنده، بخاطر اینکه حتی توانایی خرید یخچال هم ندارن، ازدواج نکردن...
رحمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دیروز بطور اتفاقی از کنار یک مغازه لوازم برقی رد شدم و قیمت کولر گازی رو پرسیدم که شاید واسه فصل تابستان بخرم که فروشنده گفت کولر گازی معولی الان 15 میلیون تومن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دولت بیاد فراخوان اشتغال به همه مجردها بخصوص فوق لیسانس های بیکار بده، اونوقت ببینه چطور همه از ازدواج استقبال میکنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
والا من الان ازدواج کردم حساب کردم یخچال کمتر از ۶ تومن نیس...تلویزیون زیر ۵ تومن نیس...لباسشویی زیر ۴ تومن...همه هزینه ها حساب کنی برا عروسی ۱۰۰ تومن پول میخاد...پس شما نمیگی ز کجا باید بیاریم؟؟من که پشیمونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تعداد بیکاران زیاد شده کسی که درآمد نداشته باشه چه جوری میخاد حتی یه زندگی ساده رو هم بسازه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
با این اوضاع اقتصادی و فرهنگ حاکم ازدواج جوانها سخت و در بعضی خانواده ها غیر ممکن شده پس خودمان با دلایل دیگر گول نزنیم صاحبان قدرت باید فکر اساسی بکنند حداقل برای افزایش نرخ باروری ایران در مقابل دشمنانش مشکل واقعا جدی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من بخاطر مشکلات اقتصادی همسرم رو با یک بچه طلاق دادم مسکن اولین چیزی بود که زندگیمان را از بین برد یکی میبینی ده تا خانه داره و با قیمت‌های نجومی داره اجاره میگیره ما دیدیم هر چی کار میکنیم فقط باید شکم صاحب خانه را سیر کنیم و پول صفرش رو به کشورهای دیگر پر کنیم تنها راه حل اولین کار دولتها باید این باشد که مسکن رو از یک کالای سرمایه ای به یک کالای مصرفی تبدیل کنند البته تو کشور ما دولتها؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
اونوقت زن و بچه ات چه گناهی کردن که یه عدم بی مسعولی مثل تو زندگی شونو خراب کرده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
حتما بابد طلاق میگرفتی خونه با اجاره پایین پیدا میشه ولی عشق و علاقهو ازدواج نه .بیچاره بچه اتون.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
متاسفانه زنان و دختران جامعه غیر قابل اعتماد شده ان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من هم موافق نظر شما هستم .......
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
همچنین پسرها ومرد ها هم غیر قابل اطمینان شدند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
کاملا موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دوستان ! خانم ها و آقایون ، الکی به جون هم نیوفتید که مشکل خانمها هستن یا آقایون . مطمئن باشید که مشکل اصلی ، برنامه های نادرست مملکت و بیکاری جوان ها و مشکلات اقتصادیه نه مشکل اجتماعی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من یه دختر مذهبی ام سالهاست میخوام ازدواج کنم ولی هیچ پسر مومنی من رو نمیخواد. پسرهای ناپاک میان خواستگاریم و من رد میکنم. دااره سی و یک سالم میشه، متاسفانه جامعه خیلی خرابه بعضی دختر پسرها ناپاک شدند دیگه کسی جرئت نداره ازدواج کنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
خیلی از مشکلات ما ب خاطر طرز فکرمونه...یکم مثبت اندیش باشیم خدابزرگه خودش کمک میکنه...من عید ۹۸ عروسیمه انشاالله همه خوشبخت بشن امین
یوسف
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
وقتی ما در به در دنبال دختر خوب میگشتیم شماها کجا بوین حالام با کسی ازدواج کردیم که...
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
معلوم میشه کارشناس از روی شکم سیری حرف زده.. نشستن و حرف زدن راحته.. چند نمونه از این کارشناسان که خوب نظر میدن یه فیلم از ازدواج پسر و دختر خودشون بگیرن ببینیم چطوریه شرایطشون.
پاسخ ها
فرهاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ای ول دمت گرم من با۳۵سال سن ماهی یک و دویست حقوق میگیرم اونوقت انتظار دارن برم زن هم بگیرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
رحمت به شیری که خوردی اینا خودشون و بچه هاشون سیرن تامینن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
32 سال سن دارم و مجردم و تازه کارخونه تعدیل نیرو کرده . حقوقم به زور میشد 1/200 .
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر