کد خبر: ۶۷۶۴۵۷۶
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛
امروزه مشکلات و دلایل متعدد زیادی باعث مجرد ماندن برخی از جوانان شده که هرگز ازدواج و تشکیل زندگی مشترک جزو برنامه هایشان نیست.

گزارش تاپ//صعودی پیش رفتن تجرد ابدی در ایران/ کم شدن رغبت به ازدواج در جوانانبه گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با نگاهی به تغییرات سبک زندگی جوانان و خانواده در ایران، می توان به این موضوع پی برد که در کنار بالا رفتن سن ازدواج، تعداد زیادی از دختران و پسران به فکر تجرد قطعی در زندگیشان هستند و تنهایی را به زندگی مشترک ترجیح می‌دهند.

هر یک از این دختران و پسران برای مجرد ماندن خود دلایل مختلفی را مطرح می‌کنند که از بیکاری و وضعیت اقتصادی گرفته تا تحصیلات عالی را شامل می شود.

این مسئله که می‌توان به آن به عنوان یک معضل اجتماعی نگاه کرد و می‌تواند در آینده تاثیرات منفی زیادی داشته باشد، در شهر‌هایی همچون تهران و کلانشهر‌ها بیشتر مشاهده می‌شود؛ هنگامیکه از جوانان می‌پرسید که چرا به ازدواج فکر نمی‌کنند، می‌گویند در این وضعیت چه کسی می‌تواند ازدواج کند؟

چرا برخی جوانان از زیر بار ازدواج شانه خالی می کنند؟

اوضاع نابسامان اقتصادی بر کاهش ازدواج جوانان بی تاثیر نیست، ولی نه به قدری که فرد هرگز نتواند ازدواج کند یا به آن فکر نکند. مشکلات فرهنگی، اقتصادی، نبودن انگیزه برای ازدواج، سربازی، مهریه، ادامه تحصیلات و خیلی از مسائل مشابه، از موانع ازدواج جوانان ایرانی است که با گذشت زمان روز به روز به آمار آن افزوده می‌شود؛ همچنین خانواده‌هایی هستند که در این راه جوانانشان را همراهی می‌کنند و از کمرشکن بودن هزینه‌های جهیزیه و برپایی یک عروسی دم می‌زنند.

با کمی تامل می‌توان به این نتیجه رسید که اگر خانواده‌ها و جوانان به تجملات و هزینه‌های زیادی توجه نکنند و آغاز یک زندگی مشترک را ساده‌تر برگزار کنند، دیگر با هزینه‌های گزاف یا به اصطلاح کمرشکن رو به رو نخواهند شد.

هنگامیکه فرد مسئولیت یک زندگی را می‌پذیرد و تشکیل زندگی می‌دهد، وارد دنیای جدیدی می‌شود؛ دنیایی که پر از وظیفه و تعهد است وبرای عده‌ای پذیرفتن این تعهد‌ها دشوار است. عده دیگری با خیال اینکه ازدواج مانع رشد پیشرفت آن‌ها می‌شود، به ازدواج فکر نمی‌کنند؛ در حالی که در زمان تاهل هم می‌توان به همان آرزو‌های دوران مجردی دست یافت.

این تفکر که ازدواج دست پای افراد را می‌بندد و آزادی فرد را سلب می‌کند، در ذهن بسیاری از جوانان وجود دارد و هنگامیکه پای حرف‌های آنان می‌نشینید، می‌گویند که «وقتی ازدواج کنی آزادی که دوران مجردی داشتی را هرگز نخواهی داشت» و این تفکر نادرست به این دلیل است که افراد درک درستی از ازدواج و زندگی مشترک ندارند.

نگاهی به آمار تجرد در ایران

تمام این دلایل و بهانه‌ها در کنار یک دیگر دست به دست یک دیگر داده اند تا تجرد در ایران نمودار با شیب ملایم اما صعودی را پیش گیرد؛ طبق گفتهی آمار‌های بین المللی و داخلی ۱۳ میلیون جوان مجرد ایرانی از سن مناسب ازدواج گذر کرده اند و دیگر به فکر ازدواج نخواهند بود.

براساس بررسی‌های مرکز آمار ایران، تجرد قطعی در سال ۱۳۷۵ برای مردان حدود ۱/۱ درصد و برای زنان ۱/۲ درصد بوده است. روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده، به طوری که طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده، اما برای زنان بیش از سه برابر شده است.‎ ‎ در واقع نسبت تجرد قطعی زنان به حدود ۱/۶ برابر مردان رسیده‌است. ‎

البته باید در نظر گرفت که علم جمعیت‌شناسی سن بالای ۴۰ سال را برای زنان تجرد قطعی می‌داند. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، ۱۰ درصد زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله کشور مجردند. این در حالی است که در گروه سنی ۴۰ تا ۴۴ساله ۸ /۶ درصد و ۵۰ تا ۵۴ ساله‌ها نیز ۱/۳ درصد مجرد هستند. ‏

همچنین آمار‌هایی از بالا رفتن سن ازدواج به گوش می‌خورد و در این میان معضلات دیگری همچون ازدواج سفید یا به عبارت بهتر «همباشی سیاه» باعث افزایش این آمار شده است. تغییرات فرهنگی و تغییر کردن معنای رابطه‌ها باعث به وجود آمدن این معضل شده است؛ معضلی که مبدا آن کشور‌های نروژ، سوئد، فرانسه و اسپانیا بوده است و حال شاهد آن در کشور خودمان هستیم.

مسائل اقتصادی یک نوع بهانه برای ازدواج نکردن است

غفور شیخی جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: مسئله ازدواج در ایران یک بُعدی نیست، بلکه وابسته به ابعاد مختلفی، چون اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و... است و نمی توان گفت که کدام یک نقش پررنگ تری دارند. امروزه ما در مکالمات عادی مسائل اقتصادی را تاثیر گذار این امر می‌دانیم.

وی در ادامه بیان کرد: مسائل اقتصادی یک نوع بهانه برای ازدواج نکردن است؛ در برخی دوره‌ها مشکل اقتصادی آنچنانی وجود نداشته، اما آمار ازدواج و رشد جمعیت پایین بوده است؛ بنابر این دلیل اقتصادی تنها دلیل عدم ازدواج نیست.

شیخی با اشاره به اینکه جامعه ایران در حال گذار به سمت جامعه‌ مدرن است افزود: ایران دارد از سوی جامعه سنتی به سمت جامعه مدرن و سرمایه داری پیش می‌رود. در جامعه سرمایه داری تاکید بر فرد و نیاز‌های فرد است و اهمیتی به تشکیل خانواده داده نمی‌شود؛ بنابر این یکی از عواقب رفتن به سمت جامعه سرمایه داری، مجرد ماندن است.

این جامعه شناس عنوان کرد: امید به آینده در برخی جوانان کشورمان کاهش پیدا کرده و همچنین ساز و کار دولت برای جوانان ضعیف است؛ به نوعی که فردی که می‌خواهد ازدواج کند به این موضوع فکر می‌کندکه  آینده فرزندم را چگونه تامین کنم؟

وی هزینه‌های هنگفتی مثل چون جهیزیه و مهریه را عامل دیگری برای ترس از ازدواج دانست و گفت: برخی از آداب و رسوم دست و پاگیر برای برگزاری مراسم ازدواج  و برخی مسائل قضایی مثل زندان رفتن در صورت عدم تامین مهریه نیز مانع ازدواج جوانان می‌شوند.البته خانواده ها نیز نباید در امر مهریه سختگیری بیش از حد داشته باشند و مهری های نجومی تعیین کنند. بنابر این بهتر است در مرحله‌ اول مشکلات اقتصادی و اشتغال حل شوند و دوم برای افزایش امید به زندگی جوانان برنامه ریزی شود.

این جامعه شناس تصریح کرد: خانواده‌ها نیز باید تجملات و برخی هزینه‌های گزاف ازدواج را تعدیل کنند تا ترس جوانان از تشکیل زندگی مشترک کاهش یابد.

دلایل ترس جوانان از ازدواج

حجت‌الاسلام حمید رضا رحمانی کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با عوامل ایجاد تجرد در ایران اظهار کرد: باید عوامل اصلی در مسئله تجرد در ایران بررسی شوند. در مرحله‌ اول باید مشاهده کرد که آیا انگیزه ازدواج برای جوان وجود دارد یا خیر. گاهی اوقات دوستی های خارج از عرف با جنس مخالف، انگیزه ازدواج را کاهش می دهد.

وی بیان کرد: افرادی هم هستند که انگیزه‌ ازدواج دارند، اما ترس  مانع می‌شود که به تشکیل خانواده فکر کنند که این موضوع مهم‌ترین عامل است.

رحمانی با اشاره به ترس‌های ازدواج گفت: ترس از جدایی و طلاق، اولین ترسی است که با فکر ازدواج به ذهن جوانان می‌آید؛ اینکه وقتی من ازدوج کنم ممکن است به جدایی منجر شود که در پیشگیری از این مسئله اصحاب رسانه می‌توانند موثر باشند. همچنین ترس از اختلاف عامل دومی است که فرد از آن هراس دارد و ترس از مسائل اقتصادی، مسئله دیگری است که گریبان گیر ذهن جوانان است.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین عوامل در کم شدن میل جوانان به ازدواج، مسائل اقتصادی است که به سبک زندگی و تحولات فرهنگی ما برمی گردد.

رحمانی در خصوص راه‌های پیشگیری از این مسئله مطرح کرد: در اینجا رسانه‌ها موظفند تا به زیبایی‌های ازدواج بپردازند و حس انسانی که در ازدواج شکل می‌گیرد را برای جوانان به نمایش گذارند؛ همانقدر که علیه طلاق کار کردیم، علیه تجرد نیز کار کنیم، زیرا خطر آینده‌ ما، تجرد جوانان است.

وی افزود: مهم‌ترین نگرانی برای جوانان ترس از مراسمات اولیه ازدواج است و ارائه یک سبک زندگی برای ازدواج آسان می‌تواند بر کاهش این امر موثر باشد.

گزارش از زینب امینیان

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۱۵۷
در انتظار بررسی: ۰
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
١- افزايش ١٠٠ درصدي وام ازدواج ( از ١٥ به ٣٠ ميليون تومان )
٢- افزايش مهلت بازپرداخت وام ازدواج ( از ٦٠ ماه به ٨٤ ماه )
٣- كاهش نرخ كارمزد تسهيلات ( از ٤ درصد به ٢ درصد )

اين ٣ كار مشكلات بسياري از جوانان را حل خواهد كرد ...
البته كه به نظر بنده دولت موظف هست به هر ايراني كه بار اول ازدواج ميكند يك وام بلاعوض دهد...
ازدواج تاثيرات بسيار خوبي در جامعه دارد
١- كاهش فساد اخلاقي
٢- افزايش جمعيت
٣- افزايش انگيزه و نشاط جامعه براي زندگي
اين ٣ دليل بالا كافي هست كه دولت به جوانان ايراني وام بلاعوض دهد اما خوب اين هم انجام ندهد حداقل ٣ دليل اول بنده مشكل بسياري را حل خواهد كرد
سعيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
سلام. مشكلات اقتصادي مهم ترين دليل براي ازدواج نكردن هست ...
حتي اگر مراسمي هم برگزار نكنيد براي اجاره مسكن بايد در جنوب تهران حداقل ٣٠ ميليون تومان داشته باشيد ... ٣٠ ميليون تومان ماهانه ٣٠٠ هزار تومان ...
بعد منزل هم اجاره كرديد خانه وسايل ميخواد...
وام ازدواج با اين تورم حداقل بايد ٣٠ ميليون تومان باشد...
جوانان اگر ازدواج نكنند فساد اخلاقي در جامعه بسيار زياد ميشود ...
كمترين كار كه دولت ميتواند انجام دهد وام ازدواج را از ١٥ ميليون تومان به ٣٠ ميليون تومان افزايش دهد و مهلت باز پرداخت وام را افزايش دهد...
ع ف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بنده پیشنهاد میکنم دولت دهکده های نمونه به صورت تخصصی یا غیر تخصصی در جاهای مناسب با امکانات زندگی و کارگاه ها و موسسات کشاورزی و صنعتی ایجاد کرده با تشویق جوانان به ازدواج آنها را در اختیار زوجین قرار داده تا با توجه به تخصص شان درآنجا فعالیت اقتصادی بکنند تا هم خودشان منتفع شوند و هم دولت و هم ملت ‌ انشا الله.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
چرا کارشناستون مسائل اقتصادی رو بهانه میدونه.بابا من زن میخوام وولی کار ندارم.پول ندارم. نون شبم ندارم.چه گلی به سرم بریزم برای ازدواج. یه مشت بچه قرتی مرفه بی درد شمال تهران رو میبینید که مهیاست به این خاطر ازدواج نمیکنن.ولی ا بدبخت بیچاره ها که توان مالیش رو نداریم ولی میخواهیم ازدواج کنیم رو نمیبینید.
از کازرون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
لطفا در سایت، یه نظر سنجی در مورد ازدواج نکردن بذارید و چند گزینه مختلف هم واسه جواب اون سوال قرار بدید تا بهتر بشه ریشه یابی کرد.
سپاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من از این وضع مملکت خیلی راضیم
مجردم کار دارم درامدمم خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من 27 سال سن دارم لیسانس معماری دارم وسربازی که وظیفه خودم را ادا کردم ولی مسئولین ما وظیفه خودشان را نسبت به جوانان انجام نداده اند. ولی شغل ندارم ودرآمدی هم ندارم خرج خودم راندارم چطور می توانم خرج یکی دیگر رابدهم . .
پاسخ ها
نوید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من هم ارشد معماری دارم که ای کاش نخوانده بودم ونمیدانم آخراین رشته ای بودکه خواندم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ما خودمون داریم تو این جامعه زندگی میکنیم تنها دلیل همه این چیزا مشکل اقتصادی
تقي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ازدواج در اين دوره درست نیست چون همه چيز را از جوانان گرفتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
جوانها امیدی به زندگی تو ایران ندارن. مسئولین امید جوانها را از بین بردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
شمابه دخترا چیکار دارید چراهمه رو به یه چشم میبینید شمابرو کار پیداکن برادرمن!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
چشم
داستان بدبختی من
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
شخصی بودم تحصیل کرده که 10 سال پیش شروع به کار کردم. در همان اوایل به خانواده ام گفتم میخوام ازدواج کنم. نذاشتن. گفتن فعلا زوده کار کن خونه و ماشین بگیر بعد. من هم شروع به کار کردم. ولی همان اوایل نگاه به یک عکس بدبختم کرد و گرفتار انحراف جنسی شدم. الان ماشین و خونه دارم ولی شور و توان زندگی نه. اون روزا که صبح تا شب آرزوی ازدواج داشتم الان خانواده مطرح میکنن فرار میکنم چون میدونم توانی برام نمونده و گرفتار مشکلات عصبی و هزار جور درد شدم. از صبح تا شب به مرگ فکر میکنم. نمیدونم جواب این همه بدبختی را کی باید بده. خانواده ام را حلال میکنم چون مشکلات داشتند و ترسیدن. خودم همه ی گناهامو گردن میگیرم و میسوزم.(پدر مادرا تو را خدا به فکر پسرا و دختراتون باشید .آدم یک هفته ، یک ماه، یک سال صبر میکنه ولی بالاخره گرفتار میشه .دستشون را بگیرید . زیاد براشون سخت نگیرید...)
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ما همه الان همینیم من از 10 سالگی اینطوری ام
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
توبه کن.دنبال بهونه نباش.هر انسانی ممکنه خطا کنه اما خذا میبخشه.سخته اما شدنیه
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بخدا جوونا درامد داشته باشن ازدواج میکنن.خود من بدبخت هفت سال هست عاشق دختریم ولی هر چی دست و پا میزنم هیچی جور نمیشه.کیه که دوس نداشته باشه مستقل بشه
یوسف
|
France
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من کارپیداکنم باماهیانه 1500سر سال بشه 18م یک سال پس انداز کنم خونه بابام خرجمو بخورم سال99پیکان میتونم بخرم امروز یه پیکان بهم 10تومن 12تومن گفتن
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
منم ازدواج میخوام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بازنشسته ام شرمنده پسرم هستم هزینه های ازدواج پسرمو ندارم ولی می ترسم از نابودی ارزشهای زیبا و بحق ازدواج مسئولین بگوش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
آخی
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من هم پیرمرد60ساله فرهنگی بازنشسته اجاره نشین هستم وشرمنده دخترم هستم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تجملات و چشم و هم چشمی بیداد میکنه وگرنه میشه رفت محضر و عقد کرد رفت پی زندگی. نیازی نیست وسایل زندگیت به اندازه پدر و مادرت که یه عمر جمع کردند تا خریدند باشه.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
جوان با هزار بدبختی 20 سال پول جمع می کند تا شاید بتواند ازدواج کند یک شبه با 100 برابر کردن قیمت و گران کردن زندگی همه را به باد می دهند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
مثل من
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اگه نسل پیش یعنی والدین مون کمی فکر میکردند اونها هم ازدواج نمیکردند و بچه دار نمیشدند تا مبادا امروز ما انقدر سختی بکشیم که داریم میکشیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
اره ما 8 تا بچه هستیم اخی چرااااااا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
آدم از دخترا و زنا میترسه نمیتونه اعتماد کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
از مردا چی؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اینقدر جوانان رو از ازدواج و از زندگی و از زن گرفتن و از زن ها ترسوندن نا امید کردن بد گفتن که کسی جرات نمیکنه ازدواج کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ای خدا من زن میخوام خودت یکی برسون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
توقعت بيار پايين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
واسه خریدن یه یخچال ایرانی معمولی باید ۴ماه حقوق گارگری تو جمع کنی!اگه باز گرون نشه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تنها مشکل ما نبود شغل ثابته وقتی من بدونم که کار و به تبعش درآمد دارم مسلما سریعتر ازدواج میکنم کیه که از مجردی خوشش بیاد
HAMID
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
الان تو این کشور تو شرکت های خصوصی امنیت شغلی نیست هر زمان بخوان میتونن اخراجت کنن و به جاش یکی از آشنایان رو بیارن سر کار . یه مسئول فنی و کنترل کیفی یه شرکت خصوصی ماهی یکو سیصد حقوقشه بدون قرارداد . چه طوری بریم ازدواج کنیم ،نبود امنیت شغلی . نبود حقوق کافی با این گرانیهاو نبود یک قانون که حمایت کنه از کسانی که تو شرکت های خصوصی کار میکنن و الی ماشااله........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
چقدر غر میزنید..
اولا راست و درست دنبال کار بگردید..کارنبود؟؟از شهرتون برید شهر بزرگتر و استانهایی که قطب کارند مثل بوشهر بندر عباس عسلویه شیراز تهران یزد اصفهان و....
دوما جمع نبندید که همه ی خانما پرتوقعن خیلی از خانمها قانعن بگردید پیدا میکنید ما توو اقوام خیلی داشتیم طرف ازدواج کرده ۵ سال خونه مادرشوهر سرکرده بعد رفتن خونه جدا عروسی هم جشن نگرفتن رفتن مشهد ماه عسل..
سوما پول ندارید خدا گفته از تو حرکت از من برکت..نه از تو مدام گوشی و اینترنت و واتساپ از من برکت.
چهارما بعد ازدواج سعی کنید هردو سرکار برید خانمتون هم بره سرکار حتی کار با درآمد کم مثلا منشی گری یا فروشندگی یا خیاطی یا هزار و یک شغل دیگه ...تا کمک خرج باشه ..
پنجما ولخرجی نکنید...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
خداحافظ ازدواج خداحافظ زندگی ،جوانان باکدوم کار یاپول باید ازدواج کنن ،شاید بااختلاس یارانت خواری
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
با این گرونی ها و عدم تناسب درآمد با هزینه های زندگی منی که متاهلم دوتومن حقوقم یه تومنش میره واسه کرایه خونه و هزینه رفت و آمد به سر کار یه تومن دیگه ش هم با بخور و نمیری به زور بیست روز جواب میده ، ده بیست درصد دیگه هزینه ها زیاد شه باید طلاق بگیریم بریم خونه پدر مادرمون
اونوقت میگید مسایل مالی بهانه ست
عیدمحمدکوهساری جانباز جنگ تحمیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
وقتی جوان بیکار است خانه ندارد شغل ندارد گرانی خون مردم را توی شیشه کرده دولت به فکر جوانان نیست ضامن بانکی ندارند مشکلات زیاد است
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من که تصمیم گرفتم آن قدر مجرد بمانم و علم و سطح سواد خود را بالا ببرم تا وضعیت اقتصادی ان شا الله بهبود یافت آنوقتازدواج کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من خودم دو تا جوان دارم که اگه بیکار نبودند 100%ازدواج میکردند بنابراین اصل مطلب بیکاری و بی پولی میباش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دیگه گذشت زمان عشق فقط پول پول پول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من یه جوون 26 سالم که لیسانسمو ار دانشگاه علم و صنعت و ارشدمو از دانشگاه تهران و در رشته ی مهندسی برق-الکترونیک گرفتم،ازدواج کردم و همسرمو بینهایت دوس دارم چون زمانی که هیچی نداشتم باهم ازدواج کردیم و با این که حدود ماهی 1.5تا 2 میلیون با انجام انواع کارای صنعتی انجام میدم ولی توصیه ام به همه اینه که با این وضع اقتصادی یا ازدواج نکنید یا برین با یکی که باباش پولداره ازدواج کنید
طی 2 سال گذشته شروع به جمع کردن پس اندازم کردم و 60 میلون جمع کردممی خواستم 100 میلیون جمع کنم و برم خونه بخرم ولی به یکباره همون خونه شده 300 میلیون
من تصمیم داشتم واسه کشورم کار کنم و تولید کنم ولی هیچ یک از ین بانک ها و موسسات حاضر به حمایت از من نشدن،لذا به همین دلیل تصمیم گرفتم که از ایران برم با اینکه همه ی کسایی که منو میشناسن میدونن چقدر کشورمو دوس دارم
لطفآ برین و مشکلات مردم و جوونارو از خودشون سوال کنید
مجرد
|
United Arab Emirates
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اگه پول باشه کار باشه که هیچ کدومشون نیست چرا دختر مردم رو بد بخت بکنیم مسعولان هم به خواب چند ساله رفتند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ببینم کدام ادم هس که نداند کسی با تمام حقوق دریافتی نمیتواند اتاقی اجاره کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
زندگی خیلی سخت شده خدایا خودت رحم کن کارشناس باحقوق یک تومنی یک ماه ،نه ده روز زندگی متاهلی رو اداره کن بعد بیا دوباره صحبت میکنیم
Afshin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
به چه زبونی بگیم پول نداریم؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بخدا من یه کار ثابت داشته باشم یک هفته ای ازدواج میکنم خیلی دوست دارم ازدواج کنم ولی چون شغل ثابت ندارم نمیتونم ازدواج کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
این حرفا چیه؟من با ۴۵ سال سن و دوتا خونه و دوتا ماشین سراغ هر دختری میرم میگه بابا بزرگ چن سالته؟
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
آقا بیاخودم برات آستین بالا میزنم جون داداش...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
خب حق دارن ،لابدبا45سال سن میری خواستگاری دختر25یا30ساله ،برادرم بروبایه خانم همسن وسالت ازدواج کن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بیا خودم برات زن میگیرم.البته زن بالای چهل
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بري خواستگاري همسن. وسالهاي خودت بهت ميدن زن و شوهر بايد هم كفو باشن كه يك شرطش همسن بودنه
علی
|
France
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دلتون خوش هست ها . موقعی که وزیر شهر سازی مون میگه قرار نبود خونه ای ساخته شه. موقعی که برای زندگی یه خونه میخواهی اجاره کنی باید کار کنی واسه صاحب خونه . چجوری میخواهی ازدواج زیاد شه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
والا به خدا دیگه خسته شدیم ازاین همه بی عدالتی
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
باحقوق دو میلیون تومان چه جور میشه خونه خرید چارصد میلیون
ماشین خرید پنجاه میلیون
هزینه طلا و.پوشاک و خوراک
هزینه جهیزیه و. مهمونی ازدواج
تازه اگه جوانها مثل من کار داشته باشنو بیکار نباشن
فقط میگن ازدواج کنید.باحرف که نمیشه ازدواج کرد.اونم با این توقعات بالای خانم ها.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
چرا یه نظرسنجی نمیذاری ازخود جوونا بپرسی .اینا که اینجوری نظر میدهند ازبی خبریه اینا اصلا تو این کشورن؟انشاالله که ریشه مسسببش خشک بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ما جوانان حق ازدواج کردن و تشکیل خانه و زندگی دادن و همسر و فرزند داشتن و آرامش داشتن نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من ازدواج میخوام ولی پول ندارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من زن میخوام همدم میخوام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ان شا الله پیدا کنی/
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
وقتی مسئولی با بی درایتی اش باعث اوضاع بد وچند برابرشدن قیمتها می شود، بعدش برابر دختر وپسرش عروسی وجهاز میگیره که باهاش می شد عروسی ده تا جوون گرفت به نظرتون هیچ جوونی می تونه بره فکر ازدواج داشته باشه چون هیچکس به فکر ازدواج بچه اون کارگر یا کارمند ساده وبازنشسته نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اگه یه نگاه دقیق به اقتصاد بندازین حتما متوجه خواهید شد به چه امیدی زندگی شروع کنند نصف تحصیلکرده ها بیکار، سرمایه ای هم نیست، باچه امیدی چه پولی با 5 وشش برابرشدن قیمتها یه کارمند وکارگر باچه درآمدی جهیزیه بچه اشون جورکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
هیچ مرد و پسر درست و سالم و خوب و با غیرت و دیندار و معتقد و با ایمانی نمیخواد دوس نداره با یه دختر بی حجاب و بی ایمان و بی تعهد ازدواج کنه دلیل ازدواج نکردن جوانان همینخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
شما پولش وکارش برامون جور کن ما باحجاب انتخاب میکنیم شکمت سیره برادر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
شکم خودت سیره من سیر بودم تا حالا 4 تا زن داشتم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
چه ربطی داره؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
خب با یه باحجاب ازدواج کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
مهمترین دلیل و علت تجرد و ازدواج نکردن جوانان بی حجابی و بی اعتقادی و غیر قابل اعتماد بودن دختران و زنان جامعه است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
این حرف برادر درسته بیشتر دخترها قابل اعتماد نیستن . یه دختر 16 ساله ای با دروغ و ظاهرسازی اومد تو زندگی من بعد از عقد تا تونست منو دوشید و اذیت میکرد 4 ماه بعد از عقد مچش و گرفتم و فهمیدم قبل من 3 سال با یکی دیگه بوده . الانم 6 ماه هست ازش جدا شدم . شما فریب نخورید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بابا جان ازدواج شغل ثابت و پول میخواد که ما نداریم وگرنه با بی حجابی و باحجابی میشه کنار اومد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
یه طرفه قضاوت نکن.هم مرد خوب هست و هم بد.هم زن خوب هست و هم بد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دختران و زنان امروز جامعه بسیار عوض شدند و تغییر کردند تمام افکار عقاید اعتقادات اهداف و نیاز هاشون تغییر کرده و دیگر به دنبال ازدواج و تشکیل زندگی و تشکیل خانواده و همسر داشتن و فرزندآوری نیستند و میخوان آزاد و بی تعهد و رها باشن و هر کار که دلشون خواست بکنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اخه حتی من پزشک خانم با این تعهداتی که وزارت بهداشت ازما گرفته ، به هر کی بگم باید 12 سال تو منطقه محروم که وزارت تعیین میکنه باهام زندگی کنه کسی نمیپذیره که با من ازدواج کنه
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
خانم دکتر من قبول میکنم مهندس برقم ۳۳ کارم هم در دورترین نقطه کشور باشم میتونم انجام بدم فقط نمیدونم چجوری هماهنگ کنم با شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
در کشوری که حتی نمی‌توان پوشک نوزادان را تهیه کرد وبه فاصله ای یک شب تا صبح با قیمت چند برابری و فقدان اش در بازار مواجه میشویی چگونه می‌توان به ازدواج فکرکرد
پاسخ ها
محمدی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من با هاتون ازدواج میکنم 12 سال رو هم هر جا باشین در خدمتم .شما دارین بهانه میگیرین شماخانم ها پر توقع شدین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تمام دختران و زنان بی حجاب شدند میخوان آزاد و بدون تعهد و مسوولیت و بی قید و بند باشند به حقوق و وظایف زناشویی پایبند و متعهد و معتقد نیستند زیر بار ازدواج و مسوولیت و حرف شنوی از شوهر نمیرن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
پس تا آخر عمرشون کنار مامان باباشون عمرسپری کنن .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
وقتی یه مرد به همسر دیندار وپاک وباحجابش خیانت میکنه چه انتظاری از زنها دارید.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
تمام مردان چی؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دختر خوب نیست وجود نداره پیدا نمیشه برای ازدواج
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
در جامعه ای که مردان به همسران خود خیانت می کنند زنان هم برای انتقام بی حجاب می شوند مشکل اصلی خود مرداهستن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
همینجور پسر خوب هم وجود نداره...عادلانه قضاوت کن
Ali
| Brazil |
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ادما ک خودشون خراب نیستن،اگر دخترا بدن ،مشکل پسراس ن دختره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
مردخوب چی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ازدواج پول میخواد دختر قابل اعتماد میخواد که نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
وپسر قابل اعتماد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
میخوام ازدواج کنم ولی پولشو ندارم و می ترسم و به دخترا هم اعتماد ندارم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
مردان چنتا چنتا زیر سر میزارند، اون وقت زنان بد شدن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بگو پول ندارم چرا دخترا رو بد میکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
خب برای همه معلومه که پول، علاج بیشتر مشکلات هست.توصیه من هم به کارشناستون این هست که میشه با یک راهکار چند مشکل رو از پیش رو برداشت. چرا توجه تون رو به "درآمد" این قشر معطوف نمیکنید. چرا به درد واقعی ما نگاه نمیکنید.والا مسئولین مملکت سرشون رو کردن زیر برف .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اول بفکر خودشون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
با حقوق وزارت کاری که نمیشه ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بهترین دوستهای مذهبی بنده، بخاطر اینکه حتی توانایی خرید یخچال هم ندارن، ازدواج نکردن...
رحمن
|
United Arab Emirates
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دیروز بطور اتفاقی از کنار یک مغازه لوازم برقی رد شدم و قیمت کولر گازی رو پرسیدم که شاید واسه فصل تابستان بخرم که فروشنده گفت کولر گازی معولی الان 15 میلیون تومن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دولت بیاد فراخوان اشتغال به همه مجردها بخصوص فوق لیسانس های بیکار بده، اونوقت ببینه چطور همه از ازدواج استقبال میکنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
والا من الان ازدواج کردم حساب کردم یخچال کمتر از ۶ تومن نیس...تلویزیون زیر ۵ تومن نیس...لباسشویی زیر ۴ تومن...همه هزینه ها حساب کنی برا عروسی ۱۰۰ تومن پول میخاد...پس شما نمیگی ز کجا باید بیاریم؟؟من که پشیمونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تعداد بیکاران زیاد شده کسی که درآمد نداشته باشه چه جوری میخاد حتی یه زندگی ساده رو هم بسازه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
با این اوضاع اقتصادی و فرهنگ حاکم ازدواج جوانها سخت و در بعضی خانواده ها غیر ممکن شده پس خودمان با دلایل دیگر گول نزنیم صاحبان قدرت باید فکر اساسی بکنند حداقل برای افزایش نرخ باروری ایران در مقابل دشمنانش مشکل واقعا جدی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من بخاطر مشکلات اقتصادی همسرم رو با یک بچه طلاق دادم مسکن اولین چیزی بود که زندگیمان را از بین برد یکی میبینی ده تا خانه داره و با قیمت‌های نجومی داره اجاره میگیره ما دیدیم هر چی کار میکنیم فقط باید شکم صاحب خانه را سیر کنیم و پول صفرش رو به کشورهای دیگر پر کنیم تنها راه حل اولین کار دولتها باید این باشد که مسکن رو از یک کالای سرمایه ای به یک کالای مصرفی تبدیل کنند البته تو کشور ما دولتها؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
اونوقت زن و بچه ات چه گناهی کردن که یه عدم بی مسعولی مثل تو زندگی شونو خراب کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
متاسفانه زنان و دختران جامعه غیر قابل اعتماد شده ان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من هم موافق نظر شما هستم .......
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
همچنین پسرها ومرد ها هم غیر قابل اطمینان شدند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
کاملا موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دوستان ! خانم ها و آقایون ، الکی به جون هم نیوفتید که مشکل خانمها هستن یا آقایون . مطمئن باشید که مشکل اصلی ، برنامه های نادرست مملکت و بیکاری جوان ها و مشکلات اقتصادیه نه مشکل اجتماعی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من یه دختر مذهبی ام سالهاست میخوام ازدواج کنم ولی هیچ پسر مومنی من رو نمیخواد. پسرهای ناپاک میان خواستگاریم و من رد میکنم. دااره سی و یک سالم میشه، متاسفانه جامعه خیلی خرابه بعضی دختر پسرها ناپاک شدند دیگه کسی جرئت نداره ازدواج کنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
خیلی از مشکلات ما ب خاطر طرز فکرمونه...یکم مثبت اندیش باشیم خدابزرگه خودش کمک میکنه...من عید ۹۸ عروسیمه انشاالله همه خوشبخت بشن امین
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
معلوم میشه کارشناس از روی شکم سیری حرف زده.. نشستن و حرف زدن راحته.. چند نمونه از این کارشناسان که خوب نظر میدن یه فیلم از ازدواج پسر و دختر خودشون بگیرن ببینیم چطوریه شرایطشون.
پاسخ ها
فرهاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ای ول دمت گرم من با۳۵سال سن ماهی یک و دویست حقوق میگیرم اونوقت انتظار دارن برم زن هم بگیرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
رحمت به شیری که خوردی اینا خودشون و بچه هاشون سیرن تامینن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
32 سال سن دارم و مجردم و تازه کارخونه تعدیل نیرو کرده . حقوقم به زور میشد 1/200 .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
با کدوم کار باکدوم پول؟؟ این چیزایی هم که میگن ساده بگیرید مال قدیما بود که هزینه زندگی کم بود الان دیگه واویلاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
سلام بخدا من چندساله که میخوام ازدواج کنم ولی هیچ پولو منبع درامدی ندارم و هیچکس بهم زن نمیده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
غصه نخور همه همدردیم و مثل همیم منم از 14 سالگی تا حالا که 22 سالمه میخوام ازدواج کنم نتونستم نشده کسی برام زن نمیگیره کسی بهم زن نمیده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من برادر بزرگترتونم با 33 سال سن و تحصیلکرده و بیکار .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
منم هستم داداش بیکار و سربارو شرمسار پدر
aaaaaa
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
عزیز من چند سال پیش بود میشد ی ازدواج ساده و اسان داشت. الان اونم دیگه نمیشه..... متاسفانه نمیدونم چرا این مطلب نوشته با حقوقی من میگرم. میتونم بعد ۵ماه ی تی وی ایرانی معمولی بگیرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اجاره خونه پول پیش،اینارو چه کار کنند،بیکاری،کمترین حقوق، گرانی..
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
این مسئولین محترم که میفرماین زندگی رو ساده بگیرین جون این ملت دو روزم شما ساده زندگی کنید...
پاسخ ها
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
مسئولی که حداقل حقوقش چند برابر پایه حقوق کارگر مملکتشه. اصلااااااا نمیتونه در مورد. ساده زیستی و ازدواجو....اینجور چیزا نظر بده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من با سن 43سال وسابقه ی کار27سال آه ندارم که باناله سودا کنم مگرمغزم راازدست داده ام که ازدواج کنم ویک فرزندبه دنیا بیاید اوهم مثل من بدبخت شود مسئولان تمام کشوررادچاربحران کرده اند وکارشناسان شما جوانان را مقصرمی دانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
فقط اصلترین مورد ازدواج نکردن جوانها بیکاری است من وبرادرم هر دو مهندس وبیکاریم خیلی هم دوست داریم ازدواج کنیم ولی درآمدی نداریم گناه ما گردن مسئولین است آیا مسئولینم مثل ما بچه بیکار ودرحسرت کار وازدواج دارند خدا از مسببش نگذره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ضعف فرهنگ ؛وضعیت اقتصادی نا به سامان؛ نبود اگاهی ؛عدم درک متقابل... میتونه از فرصت رابطه سازنده ای و مفید به اسم ازدواج یک فرصت خطا بزرگ و زیان باری به اسم طلاق یا خیانت وغیره که بعضا غیر قابل جبران هم هستن درست بشه
ناشناس
|
Bulgaria
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
نود درصد قضیه فقط برمیگرده به مشکلات اقتصادی.الان برای یک ازدواج ساده خانواده دختر و پسر باید بالغ بر صد میلیون خرج کنن.احتمالا نوسینده عزیز از قیمت های نجومی اجناس توی مملکت خبر ندارن که اینقدر سطحی و ساده به از کنار مسائل اقتصادی عبور کردند.توی قضیه موانع ازدواج تمام مسائل اجتماعی و فرهنگی و .. در گرو مشکلات اقتصادی ایجاد شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تمام موارد فوق مورد تایید هست و بایستی جامعه رو جامعه شناسان و خبرگان اداره کنند ونه افراد بدون تخصص .............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
همه چی یه طرف مشکل اقتصاددی یه طرف من که ماهی یک وسیصد از شرکت میگیرم باهاش چیکار کنم سرسال میتونم یه دونه یخچال بخرم باهاش بایه تلوزیون اونوقت انتظار ازدواج هم از جوونا دارن همین سهل انگاری بعضی از جوونا که بدون هیچی ازدواج میکنن اخرش میشه طلاق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
جوان تحصیل کرده ای که کار ندارد ، پول ندارد ، نمیتواند ازدواج کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
باید مسولان فرهنگی واقتصادی مردم پاسخگو باشند چراکه به نظر من مقصر صددرصد مسولانند که متاسفانه همیشه بجای کار کردن فرافکنی می کنند والی اخر جوانان وخانواده ها بی تقصیرند....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اخه با این وضع گرونی وسایل برقی هرجور هم بشه کمش کرد باز بالای 50 میلیون میشه. حلقه نمیخریم.عروسی kمیگیریم. ارایشگاه نمیریم واسه وسایل خونه چیکار کنیم گاز نخریم.یخچال نخریم.ت لوزیون نخریم .و خیلی چیزایی که همش لازمه زندگیه حالا میگیم بجای لباس شویی تو لگن رخت میشوریم رهن و اجاره خونه که جای خود دارد لطفا دست از این حرفای خنده دارتون بردارین خودتون بهتر می فهمین که غیر ممکنه اگه واقعا به فکر ازدواج جوانان و زاد و ولدهستین همه چیزو ارزون کنین قول میدم خودم اولین نفری باشم که ازدواج کنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ایول دمت گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اقتصاد بیکاری رادرست کنید بعد تبلیغ ازدواج کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اول یه سوزن به خودش بزنه بعد یه جوالدوز به مردم کافیه برخی این کارشناسها برن تو بازار ببین یه دختر برای ازدواج یه دونه یخچال براش چند بوده چند شده یا برن ببینن حقوق یه کارگری ساده یا یه تحصیل کرده چند ده سال پیش چه جوری بود که بتونه هزینه تشکیل خانواده را تامین کنه زیاد دور نیست بیست سال پیش را با حالا مقایسه کنید راحت آینده پیش روتون سیاه میشه همیشه مقصر ماییم که هیچ کاره بودیم حالا هم که یه نگاه به خودمون میکنیم می بینیم مدارک دانشگاهی که به خورد مردم دادن و سنمون شد سی سال نصف عمورون رفت چی نشستین میگین عمر جوونای مردم بر باد رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دخترا فقط دنبال پولن پسرام ک پول ندارن اونام ک پولدارن دنبال فسادن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
آره دخترا چشمشون توی پول و تجملاته فقط
نا شناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
حرف حساب
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
چراهمه دخترا رو به یه چشم میبینیدیه جایی هم غیرت وتعصب شمامردا انگاردزدیدن واقعا که
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
تنوع طلبی مشکلات زیادی به بارآورده همین که افرادجشن عروسی بگیرن وکلی پول بابتش خرج کنن وبعدخانم هاواسش آریش کنندوتوش برقصنوهمینطورآقایان وبعدازپایان جشن عروسی همه باهمون صورت آرایش کرده وادکلن های خارجی که زدن سوارماشین بشوندویاتوخیابون منتظرماشین باشن وبخواهندتاخانه راه بروندکلی حرف وحدیث واسه خودشون درست میکنن وازدواج هاهم دوام چندانی بااین وضعیت ندارن چون فردمیگه خشگلترازخشگلترهم هست وهزارجورمسائل غیراخلاقی بعدازهمین جشن عروسی هابوجودمیادچون همه مردهایوسف پیامبروهمه خانم هامریم مقدس درطی روندبعدازجشن عروسی دراماکن وپیاده روهامحسوب نمیشوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
مردها دروغگو شدند سردروغهاشون اختلافها زیاد شده وهمین واسه دخترها الگو شده وگرنه پول داشتن وخوشبخت زندگی کردند حق مسلم هرادمیه گناه ک نیس یکی بخوره یکی نگاه کنه!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
آیا میشود حق طلاق را از زوجین گرفت، مگر با صلاحدید ریش سفیدان؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
آره داداش
خودم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
مسائل اقتصادی یک نوع بهانه برای ازدواج نکردن است. من اینو جمله رو نتونستم هضم کنم . منظورتون اینه که جوانان کار و پول دارن ولی نمیخوان ازدواج کنن یا اینه که بدون نیازهای اولیه زندگی و بدون کار و پول و یخچال و تلویزیون و خونه و ... هم میشه زندگی کرد و جوانان بهونه میارن؟ کدوم ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
مگه شما خودتون بدون وسایل خانگی زندگی میکنید ک انتظار ودارید مردم بدون وسایل زندگی کنند اگه این وسایل زندگی بهونس پس مردم باید غارنشینی کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
بهونه !!!چرا خودنونو میزنین به اون راه آخه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
هیچ وقت نمیشه صد در صد یه عامل رو مقصر معرفی کرد.عوامل در کنار هم و موثر روی هم عمل می کنند.عمال اقتصادی مهمه و روی بی انگیزگی و سایر عوامل تاثیر گذاشته و تشدیدشون کرده.ازون ور اگه عامل اقتصادی هم قطعی حل بشه باز هم امار ازدواج با شدت بالا تمیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
چرا فقط مشکل اقتصادیه ک باعث شده جونها واسه ازدواج معطل بشن من خودم برادرم سه سالی هس ک میخواد ازدواج کنه کلی چون پول نداره همینجوری معطل مونده وختره هم توی جهازش گیرکرده نمیدونه ازکجا باید پول جورکنه جهاز بخره باورکنید همش ب اقتصاد مربوط میشه وگرنه ک جونها ازدواج نمیکنند تازه اونهایی ک دلشون هم بخوادنمیتونند ازدواج کنندچون نود وپنج درصد اینکه نمیتونن مسایل مالی گرانی خانه نبودکار گرانی جهاز ووتوانایی اینو ندارند ک جتی یه نامزادی ساده بگیرند بی انگیزگیشون هم برمیگرده ب بی پولی متاسفانه!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دوستی های غیرعرف در دوراناخیر خیلی زیاد شده و متاسفانه به ازدواج هم ختم نمیشه! فرهنگ جامعه و خانواده ها عوض شده و خانواده ها نسبت به روابط فرزندانشان بی تفاوت شده اند! یک دلیلش این است. دلیل دیگر مشکل اشتغال و درآمدزایی که آنهم از عملکرد بد دانشگاههای پولکی و غیرمتخصص بار آوردن دانشجویان و فقط مدرک دهی آنها ناشی میشود. مشکل بعدی هزینه های بالای اجاره خانه است که نمیگذارد جوانها بخصوص تهرانیها پس انداز داشته باشند5
ناشناس
|
France
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
من اگه با دوتا لیسانس و ۲۹ سال سن کار و حقوق خوبی داشتم هر روز هم اجناس گرون نمیشد حتما ازدواج می کردم
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
کارشناس شما فرمودن مسئله اقتصادی بهانه است یه یخچال 10 ملیونی یه هشت ملیونی پول یکسال کار من با این حقوق چطور من ازدواج کنم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
ای بابام اینا بهتر از من وشما میدونن نمیشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
این کارشناس اگه کارشناس بود که الان وضع کشور این نبود اخوی
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
اکثر دختران پول پرست شده اند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
آنقدر بشین خونه پدرشان تا یک پولدار بیاد خواستگاری آنهم اگر مرد باشه
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
دختران پول پرست زیادشده اند
پاسخ ها
سارا
| Germany |
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
نه خیرم دخترایه مرد قابل اعتمادپیداکنن که بشه روش حساب کرد حاضرن باهرسختی هم که شده کنارش زندگی کنن...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دخترا پول پرست نيستن اگر مرد دلخواه زندگيشون پيدا كنن حتما ازدواج ميكنن
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر