کد خبر: ۶۷۷۲۸۲۵
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
رئیس سازمان حج و زیارت:

رشیدیان گفت: برگزاری حج عمره تا هنگامی که امنیت و عزت و کرامت حجاج ایرانی تأمین نشود، منتفی است.

برگزاری حج عمره فعلا منتفی است/ غرامت شهدای مسجدالحرام پرداخت شدبه گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه ۳ دی ماه) در سازمان حج و زیارت برگزار شد در خصوص دستاوردهای حج ۹۸ اظهار کرد: در این سفری که برای بحث حج ۹۸ به دعوت وزیر حج و عمره عربستان به مکه سفر کردیم، نایب الزیاره تمام ایرانیان بودیم؛ امیدواریم زمان و شرایط به گونه ای پیش رود که حضور ایرانیان در حج همراه با عزت و کرامت باشد‌.

وی در ادامه بیان کرد: مذاکرات حج ‌۹۸ مذاکرات فشرده ای بود که در سه مرحله صورت گرفت. در مرحله اول پیشنهادات به صورت مکتوب ارسال شد و در مذاکرات کارشناسی قبل از مذاکرات مستقیم ما به کشور عربستان محور های آسیب شناسی حج سال گذشته مورد دقت و بحث قرار گرفت.

رشیدیان با اشاره به اینکه تامین امنیت حجاج مهم ترین محوری بود که مورد تایید قرار گرفت، اظهار کرد: تفاهم نامه نهایی در یک روز به جمع‌بندی و امضا رسید و این نکته متفاوتی بود که این تفاهم نامه با سال های گذشته داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: نکته دیگر که در مسائل سال گذشته نیز مورد بحث بود، پیگیری مسائل خانواده شهدای مسجدالحرام و منا بود که پیرو پیگیری ها اعلام شد که غرامت شهدای مسجد الحرام را طرف سعودی به دفتر نمایندگی در سازمان ملل پرداخت کرده است. قرار شد طرف سعودی پیگیری های لازم را انجام دهد تا این غرامت زودتر پرداخت شود.

رشیدیان درباره میزان غرامت شهدای مسجدالحرام بیان کرد: چک شهدای منا به دفتر نمایندگی سعودی در سازمان ملل تحویل داده شده، اما رقم آن هنوز مشخص نیست.

وی عنوان کرد: در رابطه با شهدای منا دو مطلب مطرح شد؛ یکی بحث شهدای مفقود که با پیگیری هایی که صورت گرفت تقریبا از ۱۰ شهید ۵ نفر به صورت قطعی محل دفنشان مشخص شده است و هویت دو نفر دیگر بیش از ۵۰ درصد آن تایید شده و سه نفر دیگر آن ها در حال پیگیری است.

رشیدیان با اشاره به افزایش جمعیت حجاج ایرانی تصریح کرد: با توجه به تغییر و تحول در جمعیت حجاج، تعداد حجاج ایران امسال به ۸۴ هزار نفر افزایش پیدا کرد که به همراه خدمه به ۸۶ هزار نفر خواهد رسید. همچنین ۱۰ هزار نفر با سهمیه اضافه درخواست شد که قرار است طرف سعودی این موضوع را پیگیری کند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: با توجه به رهنمودهای مسئولان کشور قرار شد تا موضوع واجب شرعی از روابط سیاسی جدا شود؛ مشکل دیگری که وجود داشت، عدم حضور کنسولگری ها بود که قرار بود از سوی طرف مقابل پیگیری شود.

رشیدیان تصریح کرد: نکته ای دیگری که در مباحث مطرح شد، معطلی حجاج برای ورود به عربستان بود که ما این آمادگی را اعلام کردیم که موضوعاتی چون انگشت نگاری در ایران صورت گیرد.

وی با اشاره به مسائل خدمات درمانی به حجاج گفت: ارائه خدمات بیمارستان های سعودی به حجاج از موضوعاتی بود که در تفاهم نامه مطرح شد و با توجه به اینکه در تفاهم نامه سال های قبل نیز مطرح شده بود، امسال تاکید شد تا عربستان شرایطی را برای این مسئله فراهم کند.

رئیس سازمان حج و زیارت درخصوص حج عمره اظهار کرد: موضوع این مذاکرات حج ۹۸ بود، ولی شرایط فعلی تغییری با شرایط قبل نکرده و امکان اعزام حجاج برای عمره فراهم نشده است. بنابر این راه اندازی عمره با توجه به شرایط فی مابین فراهم نیست.

وی درخصوص اعزام خبرنگاران افزود: طبق تفاهم باید اسامی خبرنگاران و تجهیزاتی که قرار است وارد عربستان شود از قبل اعلام شود؛ طرف عربستانی در مذاکرات اظهار می‌کرد که سخت گیری‌ها در ورود تبلت و لپ تاپ خبرنگاران به عربستان مسائل امنیتی است، اما بنا شد پیگیری لازم انجام شود.

رشیدیان با اشاره افزایش ۸۰ درصدی قیمت حمل و نقل در کشور عربستان گفت: در عربستان به شدت قیمت حمل و نقل افزایش پیدا کرده است که این افزایش فعلی در مقایسه با افزایش سال های قبل به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و ما نسبت به این موضوع معترض شدیم. امیدواریم این موضوع به قیمت قبل بازگردد تا بتوانیم شرایط مناسبی را برای حمل و نقل حجاج داشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: در این سفر از قطار مدینه و مکه که در عربستان به تازگی راه اندازی شده است بازدید کردیم که طبق محاسبلت قیمت آن برای حجاج ایرانی بسیار بالاست.

رشیدیان حج را موقعیت بسیار خوبی برای گسترش تعاملات کشور‌های مسلمان دانست و گفت: حج می‌تواند اقدام خوبی در زمینه حل مشکلات سیاسی باشد‌ و ما با دولت و ملت عربستان دشمنی نداریم، اما مواضع ایران در دفاع از حقوق کشور‌ها مشخص است.

وی تصریح کرد : تاسیس دفتر حافظ منافع توافق بین دو وزارت خانه بوده تا نمایندگان عربستان و ایران درقالب سفارت سوئیس مستقر شوند و هم اکنون منتظر صدور ویزا و اقامت برای افراد مستقر در دفاتر حافظ منافع هستیم. نفرات کنسولی در ایام حج وجود داشتند، ولی ویزای عادی داشتند و نمی‌توانستند به مراکز حقوقی برای پیگیری وضعیت حجاج مراجعه کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه بیان کرد: هزینه سفر ۳۱۰۰ تا ۳۳۰۰ دلار بود یعنی بین ۳ تا ۵ میلیون بوده است. برای تامین ارز مکاتباتی داشته ایم و به دنبال این هستیم که به نرخ قطعی برای هزینه حج برسیم و هزینه را کاهش دهیم. در تلاش هستیم قیمت پروازی را مثل سال گذشته نگه داریم و افزایش قیمت نداشته باشیم. راهکار‌هایی دیگری در عربستان مثل پیدا کردن امکانات با قیمت مناسب‌تر برای حجاج را پیگیری می‌کنیم.

وی در خصوص اولین پرواز زائران حج ۹۸ نیز گفت: به احتمال زیاد نخستین پرواز زائران حج ۹۸ در نیمه دوم تیرماه خواهد بود.

رشیدیان با توجه به کاهش نرخ ارز در خصوص کاهش هزینه سفر به حج نیز گفت: با توجه به مذاکرات انجام گرفته با مسئولان مربوطه کشورمان به خصوص بانک مرکزی منتظر پاسخ آنان هستیم و امیدوارم تغییر محسوسی در مورد این مهم به انجام برسد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر