کد خبر: ۶۷۸۳۳۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
کد خبر : ۶۷۸۳۳۲۱

یک سازمان با آزمایش ۳۴ نرم‌افزار اندرویدی متوجه شد که اکثر آن‌ها حتی اگر کاربر حساب کاربری فیسبوک نداشته باشد، اطلاعات او را به سرورهای این شبکه اجتماعی ارسال می‌کنند.

برخی از نرم‌افزارهای اندرویدی اطلاعات کاربران را به فیس‌بوک ارسال می‌کنندبه گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به دلیل گزارش‌هایی که مدتی است از فیسبوک منتشر شده، سؤال‌های زیادی برای کاربران درباره امنیت اطلاعات شخصی آنها ایجاد شده است.

به تازگی یک سازمان به نام Privacy International از طریق پلیس اندروید گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد چگونه برخی از برنامه‌های اندروید اطلاعات شخصی شما را با فیسبوک به اشتراک می‌گذارد. این اتفاق حتی اگر شما حساب کاربری فیسبوک ندارید هم رخ خواهد داد.

بین ماه‌های آگوست و دسامبر سال ۲۰۱۸، این سازمان ۳۴ نرم‌افزار اندرویدی را آزمایش کرد و فهمید که ۲۰ مورد از آن‌ها از لحظه‌ای که کاربر این برنامه‌ها را باز می‌کند، اطلاعات او را با فیسبوک به اشتراک می‌گذارند.

این داده‌ها با یک شناسه تبلیغاتی منحصر به‌فرد گوگل به فیسبوک ارسال می‌شوند. این مسئله به گیرنده داده‌ها اجازه می‌دهد برای کاربر بر اساس برنامه‌های نصب شده در دستگاه او یک نمایه بسازد. با یک نگاه به این اطلاعات، حتی اگر نام شما نامعلوم باشد، دین، وضعیت سلامت، جنسیت، فعالیت‌ها، علائق و روتین زندگی شما مشخص می‌شود. محققان در این گزارش متوجه شده‌اند که برخی از برنامه‌ها «اطلاعات فوق‌العاده دقیق و گاهی حساس» کاربر را به فیسبوک ارسال می‌کنند.

به عنوان مثال، نرم‌افزار کایاک (Kayak) اطلاعات پروازهایی که شما در برنامه جستجو کرده‌اید، تاریخ و مقصد سفر، تعداد مسافران، کلاس بلیط و موارد این چنینی را به فیسبوک انتقال می‌دهد.

برخی گزارش‌های منتشر شده ادعا می‌کنند اگر از تنظیمات مخصوص اندروید استفاده کنید، می‌توانید از ارسال اطلاعات خود به فیسبوک توسط برنامه‌های شخص ثالث مانند Kayak ،Shazam و بقیه نرم‌افزارها جلوگیری کنید.

Privacy International در رابطه با نوع استفاده از این اطلاعات گفت: «به عنوان مثال اگر فردی از برنامه‌های که ما آزمایش کرده‌ایم، Qibla Connect (یک برنامه برای نماز مسلمان)، Clue Tracker Period (یک ردیاب)، Indeed ( یک برنامه جستجوی شغل) و My Talking Tom (یک برنامه برای کودکان) را در تلفن همراه خود داشته باشد، به احتمال زیاد یک زن مسلمان است که به دنبال شغل می‌گردد و احتمالاً فرزند نیز دارد.»

طبق گفته Privacy International، برخی از برنامه‌هایی که اطلاعات کاربران را با فیسبوک به اشتراک می گذارند، شامل Kayak، Skyscanner، Trip Advisor، Shazam، Spotify و Indeed هستند.


بیشتر بخوانید: رسوایی‌های زاکربرگ در فروش اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک تمامی ندارد!


انتهای پیام/

فیسبوک و اطلاعات کاربران

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر