کد خبر: ۶۷۸۸۹۴۹
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳

برای شماره گذاری و تعویض سیلندر خودرو مراحل مختلفی همچون اخذ مجوز پلیس راهور، درخواست از نمایندگی ها شرکت های خودرو سازی، تائید پلیس راهور و … وجود دارد.

چگونه سیلندر ماشین خود را شماره گذاری کنیم؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، کد VIN، رشته‌ای ۱۷ حرفی از اعداد و حروف است که بیشتر افراد اصلاً از وجود آن خبر ندارند. VIN به معنی شماره شناسایی خودرو است و همان‌طور که از نامش پیدا است، از مهم‌ترین اطلاعات یک خودرو محسوب می‌شود.

Vehicle Identification Number به‌ اختصار: VIN یک کد ۱۷ رقمی منحصر بفرد است که شامل اعداد از ۱ تا ۹ و حروف الفبای انگلیسی به جز حروف O. و Q. که برای جلوگیری از تشابه حذف شده‌اند. این کد که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی تعریف می‌شود، جهت شناسایی موتور وسایل نقلیه سبک و سنگین، موتورسیکلت‌ها و موتور‌های گازی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حداقل اهمیت این کد زمانی آشکار می‌شود که خودرو برای اعمال تغییراتی از سوی سازنده به کارخانه فراخوانی شده یا حتی دزدیده می‌شود.

کد VIN همانند اثر انگشت خودروی شما است. بهترین راه شناسایی یک خودرو از طریق بررسی VIN آن است. چرا که این کد در هیچ دو خودرویی یکسان نیست.

کاراکتر ۱ از سمت چپ مربوط به نام کشور سازنده و کاراکتر‌های ۲ و ۳ مربوط به نام کارخانه سازنده خودرو است. کاراکتر‌های ۴ تا ۸ گویای مشخصاتی، چون مدل خودرو، وزن، قدرت پیشرانه، تعداد سیلندر‌ها و… است.

توسط کاراکتر ۹ می‌توان کل شماره شناسایی خودرو را کنترل نمود. کاراکتر ۱۰ مربوط به سالی است که خودرو در آن تولید شده‌است؛ مثلاً عدد ۸ نشانگر تولید خودرو در سال ۲۰۰۸ است. این کاراکتر بعد از سال ۲۰۱۰ به صورت حروف بیان شده‌است. بدین صورت که سال ۲۰۱۰ با حرف A. و سال ۲۰۱۱ با حرف B. و… نمایش داده می‌شود.

کاراکتر ۱۱ نشانگر کد کارخانه‌ای است که خودرو در آن تولید شده‌ است. کاراکتر ۱۲ تا ۱۷ نیز شماره سریال خودرو است که چهار حرف آخر آن، در تمام خودرو‌ها باید به صورت عدد بیان شود.

برای برخی این سوال مطرح می‌شود که چگونه سیلندر ماشین خود را شماره گذاری کنیم؟؛ برای پاسخ به این سوال با چندین نمایندگی رسمی و مجاز ایران خودرو تماس گرفتیم و به عنوان نمونه قیمت یک سیلندر ماشین پژوه ۴۰۵ را جویا شدیم.

قیمت‌های مختلفی از یک میلیون تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کردند.

درخواست برای مجوز

سرهنگ رضا رضایی  اظهار کرد: افرادی که می‌خواهند اقدام برای تعویض سیلندر خودرو کنند، قبل از هر گونه اقدامی باید به همراه مدارک هویتی مالک و خودرو به پلیس راهور مراجعه کنند.

رئیس پلیس راهور استان اصفهان گفت: مأمور کارشناس برای بازدید و بررسی ادعای سوختگی، فرسودگی و نشتی سیلندر به خودرو مراجعه می‌کند و در صورت تائید، پلیس اجازه تعویض موتور را می‌دهد.

وی افزود: فرد می‌تواند از یک موتور استوک و یا از نمایندگی شرکت‌های خودرو سازی یک سیلندر جدید تهیه و پس از نصب سیلندر باید بار دیگر به پلیس راهور مراجعه کند.

سرهنگ رضایی بیان کرد: بعد از تائید اصالت خودرو کار‌های اداری برای ذکر تعویض در سند خورد باید انجام شود.

وی با بیان اینکه سیلندر‌هایی که از شرکت‌های خودرو سازی تهیه می‌شود شماره موتور هک شده است، تصریح کرد: اگر برای تهیه سیلندر غیر از شرکت‌های خودرو سازی که خودشان شماره سیلندر را هک می‌کنند، سیلندر دیگر تهیه شد برای هک شماره بر روی آن باید اقدام شود.

رئیس پلیس راهور استان اصفهان تاکید کرد: اگر این مراحل طی نشود و فرد بدون مجوز موتور ماشین را تعویض کند، ضمن جریمه شدن به یک چهارم تا یک هشتم قیمت قطعه، به پلیس آگاهی معرفی می‌شود.

وی در پایان گفت: زمانی کمتر از یک ساعت برای اخذ مجوز نیاز است.

اقدامات پس از مجوز

حشمت‌الله علی پور هم در این رابطه  با بیان اینکه سیلندر سه سالی است که بازار آزاد ندارد، اظهار کرد: سیلندر و اتاق خودرو توسط شرکت‌های خودروسازی شماره گذاری و برای فر خریدار ارسال می‌شود.

عضو اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اصفهان گفت: فرد متقاضی پس از اخذ مجوز از پلیس راهور باید به نمایندگی‌های شرکت‌های خودروسازی مراجعه کند و درخواست سیلندر خودرو موردنظر خود را بدهد.

وی افزود: بازه زمانی متفاوتی از یک هفته تا یک ماه پس از ثبت درخواست برای ارائه سیلندر وجود دارد.

علی پور با بیان اینکه بازار آزاد در سال‌های گذشته بود که به دلایل مختلف این بازار آزاد کنار گذاشته شد، تصریح کرد: اکنون قیمت یک عدد سیلندر خودرو پژوه ۴۰۵، حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

بررسی‌های ما نشان می‌دهد برای برخی از خودرو‌ها که یا خارجی بوده و یا خط تولید آن‌ها متوقف شده است، باید به سراغ بلوک سیلندر‌های استوک یا دست دوم رفت و یا قطعه را از یکی از واردکنندگان تهیه کرد.

این کار به معنای آن است که شما برای گذراندن مراحل قانونی نیاز به هک شماره موتور بر روی سیلندر پیدا می‌کنید. این هک در برخی از مراکز استان انجام می‌شود که شهرک آزمایش اصفهان میزبان استان‌های مرکزی کشور در این زمینه است.

برخی برای هک موتور خودرو را باز کرده و خودرو را با چرثقیل به مراکز هک می‌برند؛ اما در سال‌های گذشته با حضور مکانین متخصص در این مراکز دیگر نیازی به این کار نیست و شما پس از گذراندن مراحل اداری و مراجعه به این مراکز در کم‌تر از نصف روز صاحب موتوری با هک جدید خواهید شد.

منبع: صاحب نیوز

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر