کد خبر: ۶۷۹۳۹۸۳
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
معاون پرستاری وزارت بهداشت مطرح کرد؛

حضرتی گفت: حدود ۱۷ هزار پروانه صلاحیت حرفه‌ای صادر شده است که اعتبار پرستار در کشور و در سطح بین‌المللی را نشان می‌دهد.

صدور ۱۷ هزار پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری / ۲.۵ درصد پرستاران در کشور بیکار هستندبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در مراسم روز پرستار که در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد، اظهار کرد: امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد پیشرفت‌های اساسی در حرفه پرستاری و عرصه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی، اجتماعی و بالینی در این حوزه هستیم.

وی ادامه داد: البته باید توجه داشت ندیدن این واقعیت که پیشرفت‌های بسیاری پس از ۴۰ سال پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه پرستاری داشته‌ایم جفاء در حق پیشکسوتان، بزرگان و کسانی است که در دوران جنگ و شرایط تحریم پابه‌پای ملت ایران تلاش کردند و این میراث را برای ما به جای گذاشتند هرچند که پیشرفت‌ها مانع از دیدن مشکلات نخواهد بود و ما تلاش می‌کنیم تا زحمات بی‌دریغ پرستاران بی‌عجر نماند.

فعالیت بیش از ۱۲۵ هزار در کشور

معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به گزارش اقدامات یک سال گذشته در حوزه پرستاری، گفت: ما اکنون ۱۲۵ هزار و ۸۰۹ پرستار در کشور داریم و پرستاران ما در حوزه اتاق عمل، هوشبری، بهیاری و کمک بهیاری به بیماران خدمت رسانی می‌کنند.

حضرتی افزود: در سال ۱۳۶۹ فقط ۳۷ درصد نیرو‌های ما در حوزه پرستاری، پرستار بودند و ۶۳ درصد بهیار و کمک بهیار بودند، اما با توسعه علم پزشکی، پرستاری نیز به سمت تخصصی شدن رفت و پرستاران همگام با پزشکان علم خود را به روز می‌کنند، اکنون ۷۳ درصد نیرو‌های ما در حوزه پرستاری، پرستار، ۷ درصد کمک بهیار، ۷ درصد اتاق عمل و  درصد هوشبری هستند.

مهمترین اقدامات معاونت پرستاری در سال ۹۷

وی با اشاره به مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در یک سال گذشته در حوزه پرستاری، گفت: در یک سال گذشته برنامه‌هایی در معاونت پرستاری در راستای طرح تحول سلامت انجام دادیم؛ همچنین برنامه‌ریزی‌ها برای رفع کمبود پرستار، اصلاح نظام پرداخت، اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای، طراحی و تصویب دوره‌های کوتاه مدت، اجرای برنامه ثبت ملی اطلاعات پرستاری، ایجاد پانسیون‌های پرستاری و مامایی در نقاط محروم کشور و مشارکت فعال با معاونت پرستاری از مهم‌ترین اقدامات در یک سال گذشته محسوب می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار کرد: معاونت پرستاری در راستای اجرای طرح تحول سلامت که مترقی‌ترین طرح در نظام سلامت کشور محسوب می‌شود، مشارکت فعالی داشته است و به کمک این طرح دسترسی مردم به خدمات افزایش پیدا کرد و با افزایش تخت‌های بیمارستانی و مراجعات بیماران به بیمارستان‌ها، بار کاری پرستاران افزایش پیدا کرد، اما چون همه این‌ها به نفع مردم بود، پرستاران با وجود افزایش کار همچنان با رضایت به مردم خدمت رسانی می‌کنند.

ایجاد یک هزار مرکز مراقبت در منزل توسعه طرح مراقبت در منزل

حضرتی تصریح کرد: در رابطه با اجرای نظام سطح‌بندی خدمات و نظام ارجاع برنامه‌هایی در حوزه پرستاری اجرایی شد که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه طرح مراقبت در منزل اشاره کرد و ما تاکنون هزار مرکز مراقبت در منزل ایجاد کردیم و پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل به طور پایلوت اجرا شده است.

وی افزود: افزون بر این مراکز جامع مراقبت‌های پرستاری را برای آن دسته از بیمارانی که در بیمارستان‌ها جای ندارند و امکان مراقبت در منزل آن‌ها نیست، راه‌اندازی خواهند شد و این طرح به زودی در کشور اجرایی می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: پیش‌نویس آئین‌نامه ساختار آموزش سلامت به مددجویان و خانواده آن‌ها تقدیم شد؛ همچنین جایگاهی برای پرستاران جهت ارائه خدمات سطح اول در نظر گرفتیم چراکه ۳۰ سال است در کشور پرستاران سلامت جامعه، روان و سالمندی تربیت می‌کنیم، اما جایگاهی برای آن‌ها مشخص نشده است و امیدواریم بتوانیم جایگاه درست آن‌ها را در حوزه پرستاری ببینیم.

تدوین پیش‌نویس استقرار سیستم پرستاری الکترونیک

حضرتی استقرار سیستم پرستاری الکترونیک به عنوان بخشی از پرونده الکترونیک سلامت را از دیگر اقدامات در حوزه پرستاری دانست و گفت: پیش‌نویس اولیه آن تدوین شده است و در حال تلاش هستیم تا بومی‌سازی راهنما‌های بالینی را اجرایی کنیم.

وی با تأکید بر رفع مشکل کمبود پرستار در کشور، گفت: اگر پرستاران اضافه‌کاری اجباری دارند و نمی‌توانند به موقع بازنشسته شوند، به دلیل کمبود نیروی پرستاری است که خوشبختانه قول جذب ۱۹ هزار پرستار را به ما دادند، اما نکته مهم تخصیص اعتبار آن است و امیدواریم سرنوشتی مانند طرح تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که به دلیل دیده نشدن اعتبار ۱۲ سال اجرایی نشد، نداشته باشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: پرداخت مبتنی‌بر عملکرد، تفکیک اضافه‌کار از کارانه و پرداخت مطالبات و معوقات پرستاری از جمله اقداماتی است که در زمینه درآمد پرستاران در نظر گرفتیم و امیدواریم تا پایان هفته پرستاری با پرستاران تسویه حساب صورت گیرد.

حضرتی با اشاره به راه‌اندازی سامانه الکترونیکی برای کاهش کاغذبازی‌های پرستاران، گفت: سامانه ثبت الکترونیکی را پیاده‌سازی کردیم و این سامانه به طور پایلوت در کرمانشاه، همدان، ایلام و کردستان اجرایی شده است و در نظر داریم این طرح را در سراسر کشور اجرایی کنیم تا کاغذبازی‌های کم شود نظارت‌ها افزایش پیدا کند.

سازمان سنجش، برگزار کننده  آزمون کشوری صلاحیت حرفه‌ای در سال ۹۸

وی با بیان اینکه حدود ۱۷ هزار پروانه صلاحیت حرفه‌ای صادر شده است، گفت: این پروانه‌ها اعتبار پرستار در کشور و در سطح بین‌المللی را نشان می‌دهد و در سال ۹۸ آزمون کشوری صلاحیت حرفه‌ای را سازمان سنجش برگزار می‌کند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: تضمین دوره‌های کوتاه مدت حرفه‌ای و مهارتی پرستاری، اجرای برنامه ثبت ملی اطلاعات پرستاران از دیگر اقداماتی بود که در حوزه پرستاری اجرا شد، بر اساس آخرین اطلاعات که امروز از سامانه به دست آوریم، ۱۱۰ هزار پرستار اطلاعات خود را در سامانه ثبت کرده‌اند و بر این اساس ۲.۵ درصد پرستار بیکار و ۴ هزار پرستار پشت طرح داریم.

حضرتی اظهار کرد: ایجاد پانسیون‌های پرستاری و مامائی در مناطق کم برخوردار کشور از دیگر برنامه‌های انجام شده در حوزه پرستاری است ما 30 نقطه محروم را شناسایی کردیم و مقرر شده بود تا نیمی از هزینه‌های ساخت پانسیون‌ را خیرین تقبل و نیم دیگر آن را دانشگاه‌های علوم پزشکی تأمین کنند اما به دلیل اینکه خیرین نتوانستند کمک کنند تصمیم گرفتیم با همکاری معاونت درمان این پانسیون‌ها ایجاد شوند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های این معاونت در حوزه آموزشی گفت: در این داستان به پیشگیری از کنترل بیماری‌های غیر واگیر در کشور کمک می‌کنیم و کمیته تخصصی آموزش و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر راه‌اندازی شد و مهمترین برنامه ما در این زمینه غربالگری بیماران بالای 30 سال به طور رایگان در هفته پرستاری است.

راه اندازی 30 کلینیک پرستاری برای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر

وی افزود: افزون بر این 30 کلینیک پرستاری جهت مشاوره و آموزش در زمینه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر راه‌اندازی شد و طرح غربالگری فشار خون چاقی را کلید زدیم همچنین برنامه آموزشی خود مراقبتی را تدوین کردیم تا در زمینه آموزشی بتوانیم قدم‌های خوبی برداریم.

حضرتی با اشاره به سهم 90 درصدی دانشجویان کارشناسی پرستاری گفت: یک درصد دانشجویان پرستاری مدرک دکتری دارند، 9 درصد فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد و 90 درصد  فارغ التحصیل کارشناسی هستند.

هزار و 980 هیأت علمی پرستاری داریم

معاون پرستاری وزارت بهداشت  با بیان اینکه هزار و 980 هیأت علمی پرستاری داریم، گفت: بالینی سازی آموزش و مستقر کردن اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در بیمارستان‌ها طرح اینترشیپ برای دانشجویان پرستاری که در سال آخر تحصیل خود هستند در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به صورت پایلوت اجرا شده است و به زودی نتایج آن را اعلام می‌کنیم تا طرح به صورت سراسری اجرایی شود.

وی اظهار کرد: تشکیل تیم ملی پرستاری بحران یکی از مهترین اقداماتی است که در یک سال گذشته انجام شده و به منظور رشد اخلاق کنگره‌ای با عنوان اخلاق در پرستاری را برگزار کردیم.

حضرتی ادامه داد: از سال 2017 تعداد مقالات ایران در حوزه پرستاری رشد داشته است و مفتخریم که 6 هزار و 351 مقاله در اسکوپوس و پاب مد نمایه شدند.

انتهای پیام /

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر