کد خبر: ۶۷۹۴۰۰۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
سروری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

عضو جمعیت رهپویان گفت: spv از ابتدا یک بازی بیش نبود، زیرا اروپائی‌ها برای اجرای آن اراده‌ای ندارند.

SPV از ابتدا بازی بیش نبود/ اروپا توانایی مقابله با آمریکا را نداردپرویز سروری  عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار  احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در واکنش به اعلام وزارت خارجه فرانسه مبنی بر اینکه ایران باید تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند، گفت: از ابتدای امضای برجام تا خروج آمریکا از برجام، همواره نکته‌ای را متذکر می‌شدم که اروپا از آمریکا جدا نیست و اساسا اروپائی‌ها قادر به مخالفت با آمریکا نیستند، اما احساس می‌شود که برنامه هماهنگی میان آمریکا و اروپا در حال شکل گیری است.

وی در ادامه اظهار کرد: آمریکا تا جایی که می‌توانست، وقت را هدر داد و برجام را اجرا نکرد و در نهایت از برجام خارج شد. همچنین آنها نتوانستند به وعده‌های خود عمل کنند و اقتصاد ایران را ضعیف کردند.

عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به نقش اروپا در تصمیمات آمریکا بیان کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام، اروپا نقش پلیس خوب و آمریکا نقش پلیس بد را ایفاکرد. اروپا به علت بدهی‌های سنگین به آمریکا توانایی مقابله با آن را ندارد، زیرا آمریکا در اقتصاد اروپا حرف اول را می‌زند.

وی در ادامه گفت: اروپا باتوجه به شرایط فعلی خود، طبیعتا منافعش را از دست نخواهد داد. این مسئله از ابتدا هم قابل پیش بینی بود، اما متاسفانه با خوش‌خیالی و ساده لوحی مسئولان ما فرصت‌های زیادی را در برجام از دست دادیم.

سروری افزود: امروزه فرانسویان در حالی که باید پاسخگو باشند، به مدت ۸ هفته مردم خود را تحت شکنجه و کشتار قرار داده‌اند و به جای پاسخ به دنیا، موضع طلبکارانه به جمهوری اسلامی دارند؛ اصرار آنان این است که ایران موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند.

عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سفر ترامپ به فرانسه و تحقیر رئیس جمهور آن کشور خاطر نشان کرد: پس از تحقیر رئیس جمهور فرانسه از سوی ترامپ، این کشور عکس العملی از خود نشان نداد و این امر حکایت از وابستگی بسیار زیاد اروپا به آمریکا دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر ما نیز این ساده لوحی‌ها را کنار بگذاریم، خط رشدی به سوی بالندگی خواهیم داشت؛ اما تا زمانی که اقتصاد ایران درگیر خوش خیالی‌های بیهوده باشد، وضعیت ما تغییری نخواهد کرد.

سروری تصریح کرد: معتقدم spv (کانال ارتباط مالی ایران و اروپا) از ابتدا یک بازی بیش نبود، زیرا اروپایی‌ها از طرفی spv را مطرح و از سوی دیگر در مذاکرات دائما اعلام کردند که اقتصاد ما مربوط به بخش خصوصی است و دولت‌ها در آن اختیار ندارند.

این عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی افزود: به نظرم Spv اجرا نخواهد شد، زیرا اروپاییان برای اجرای آن اراده‌ای ندارند و این موضوع فقط برای امیدوار کردن و سکون قرار دادن کشور ایران بود. اروپائی‌ها حتی اگر خواستار برقراری رابطه مالی با ایران هم باشند، باتوجه به تهدیدات آمریکا، این طرح انجام نخواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اروپا در مسیر تعبیه شده آمریکا در حال حرکت است و خروج آمریکا از برجام به علت فشار به ایران برای پذیرفتن مذاکرات هسته‌ای و حقوق بشر بوده است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر