کد خبر: ۶۷۹۵۱۵۳
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
رئیس سازمان انتقال خون استان قم:

رئیس سازمان انتقال خون استان قم گفت: در ایران شبکه ملی خون وجود دارد و ما هیچ نیازی به وارد کردن خون نداریم و می‌توانیم نیاز خود را در داخل مرتفع کنیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم، مرتضی نوریان رئیس سازمان انتقال خون استان قم گفت: خوشبختانه از زمان تاسیس سازمان انتقال خون در کشور تا کنون رشد بسیار خوبی داشته‌ایم، به نحوی که در منطقه مدیترانه شرقی، ایران در بحث انتقال خون سرآمد و صاحب نظر است، از نظر سازمان بهداشت جهانی هم ایران جایگاه خاصی دارد و این باعث افتخار است.

 نوریان افزود: حدود ۴۰ درصد دارو‌هایی که از فرآورده‌های خونی تهیه می‌شود، وارداتی هستند و توسط ماشین‌هایی حمل می‌شوند که بر روی آن‌ها عبارت «خون و فرآورده‌های خونی» درج شده است، گاهی دیده شده که از این خودرو‌ها زمانی که در گمرک هستند فیلم برداری و این شایعه ایجاد شده که ایران از کشور‌های دیگر خون وارد می‌کند، در حالیکه این مسئله صحت ندارد و این خودرو‌ها صرفا حامل دارو‌های فرآورده‌های خونی هستند؛ در ایران شبکه ملی خون وجود دارد و ما هیچ نیازی به وارد کردن خون نداریم و می‌توانیم نیاز خود را در داخل مرتفع کنیم.

وی افزود: برخی فکر می‌کنند همان خونی که از اهداکننده گرفته می‌شود، به دریافت کننده خون تزریق می‌شود،در صورتی که همیشه به خون مستقیم نیاز نیست، زمانیکه حادثه‌ای مانند زلزله رخ می‌دهد، تعداد زیادی از مردم به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه می‌کنند و خواهان اهداء خون هستند، در حالیکه در این مواقع شاید نیازی به خون، در آن حجم نیست، به عنوان مثال زمانیکه سال گذشته در استان کرمانشاه زلزله آمد، این استان از هیچ استان دیگری تقاضای خون نداشت.

رئیس سازمان انتقال خون استان قم با بیان اینکه نیاز به خون همیشگی است، تصریح کرد: عمر سلول‌های خونی محدود است و ما نمی‌توانیم بیشتر از زمان مشخصی از این سلول‌ها نگهداری کنیم، از طرف دیگر خون جایگزین صنعتی و مصنوعی ندارد و تنها منبع آن خود انسان است، بنابراین نیاز به خون یک امر همیشگی است، و باید به این مسئله هم توجه کرد که مصرف خون مراکز درمانی به روز است.

نوریان ادامه داد: خون هم مانند کلیه و دست و قلب، یکی از اعضای بدن است و اهدا خون در واقع اهدا عضو محسوب می‌شود، و تنها عضوی است که بار‌ها می‌توان آن را اهدا کرد؛ آقایان ۴ مرتبه و بانوان ۳ مرتبه در سال می‌توانند اهداء خون داشته باشند، اهداءخون در نظر بسیاری از مردم یک صدقه جاریه است چراکه یک نفر می‌تواند با اهداء یک واحد خون جان چندین نفر را نجات بدهد.

وی تصریح کرد: در استان قم حدود ۱۸۰ بیمار تالاسمی وجود دارد که مرکز تالاسمی استان، هر روز از طریق سازمان خون تهیه می‌کند، در تصادفاتی که منجر به جرح می‌شود، بیماران شیمی درمانی، نوزادان، مادران باردار، اعمال جراحی بزرگ و اعمال جراحی قلب همگی نیاز به خون دارند و با توجه به صنعتی شدن کشور، هر روز بر نیاز به خون افزوده می‌شود.

 نوریان یادآورشد: از هر یک واحد خون حداقل ۳ فرآورده گلبول قرمز متراکم، پلاسما و پلاکت به دست می‌آید، عمر پلاکت بین ۳ تا ۵ روز است، بنابراین نیاز به خون گیری هر روزه احساس می‌شود، بیماران تالاسمی که در گذشته قبل از ۱۲ سالگی فوت می‌کردند، امروزه به دلیل اینکه هر هفته ۳ دفعه خون بدون آلودگی و تمیز دریافت می‌کنند، عمر طولانی پیدا کرده و حتی در اکثر موارد ازدواج می‌کنند.

رئیس سازمان انتقال خون استان بیان کرد: از پلاسمایی که از خون گرفته می‌شود، دارو‌های مشتق از پلاسما تهیه و تولید می‌شود که بسیار اهمیت دارد، دارو‌هایی مانند آلبومین، ایمونوگلوبولین انسانی و فاکتور‌های انعقادی برای بیماران هموفیلی از جمله دارو‌هایی است که از پلاسما تهیه می‌شود.

وی یادآورشد: این مسئله باعث می‌شود که هم هزینه تهیه دارو برای بیماران خاص کاهش پیدا کند و دارو ارزان‌تر به دست مصرف کننده برسد و هم اینکه این دارو از پلاسمای ایرانی ساخته شده و ساخت کشور دیگری که ژنوم بدنی متفاوتی با ما ایرانی‌ها دارند، نیست و با ساختار کشور ما هماهنگ است؛ حدود ۶۰ درصد دارو‌هایی که از پلاسما تولید می‌شود، ساخت داخل و با منشا پلاسما ایرانی است، در بین کشور‌های در حال توسعه فقط ایران و برزیل این صنعت را دارند و پلاسما مازاد خود را به دارو تبدیل می‌کنند.

تا قبل از تاسیس سازمان انتقال خون، مردم کمابیش در جریان مسئله اهداء خون بوده‌اند، اما از سال ۱۳۵۳ که سازمان انتقال خون تاسیس شد، استقبال مردم به این مسئله رشد چشمگیری پیدا کرد، با توجه به دوران دفاع مقدس که نیاز به خون در جبهه‌ها زیاد بود و تبلیغات رسانه‌های عمومی که اهداء خون را یک کار حسنه و خداپسندانه معرفی کرده‌اند، بسیاری از مردم با بحث اهدا خون آشنایی اولیه دارند.

انتهای پیام/ح

توضیحات  رئیس سازمان انتقال خون استان قم  درباره واردات خون

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر