کد خبر: ۶۸۱۴۵۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲
کد خبر : ۶۸۱۴۵۷۷
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان اعلام کرد:

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان از راه‌اندازی مجدد پرواز مشهد به تاجیکستان از ۲۵ بهمن ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد  ،  عبدالرضا محمدی صبح امروز در اولین نشست خبری اتاق مشترک ایران و تاجیکستان در اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه متأسفانه ۴ ماه است که شرکت هواپیمایی آسمان پرواز‌های مستقیم مشهد به شهر دوشنبه را قطع کرده است، تاکید کرد: همچنین حدود یک ماه است که شرکت تاجیک ایر نیز پرواز‌های خود را با ایران قطع کرده است.

وی تصریح کرد: لذا در این مدت به سمت آسیای میانه هیچگونه پروازی نداشتیم و ما برای رفتن به این کشور‌ها باید از سمت استانبول تعیین مسیر کنیم.

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان با بیان اینکه در این اتاق مشترک تصمیم بر آن گرفتیم که با همکاری مسئولان ذی‌ربط این پرواز را فعال کنیم، گفت: در نهایت موفق شدیم اولین پرواز قشم ایر را در تاریخ ۲۵ بهمن ماه از مشهد به تاجیکستان را راه اندازی کنیم. علاوه بر آن برنامه ما این بوده که تا پایان سال پرواز دوم خود را نیز برقرار کنیم.

محمدی در خصوص علت لغو پرواز‌های شرکت آسمان، ادامه داد: دلیل عمده این اتفاق مسائل اقتصادی بوده و این شرکت ایرانی و وابسته به تأمین اجتماعی بوده در حدود چهار ماه پیش مطرح شد که به دلیل مقرون به صرفه نبودن پرواز؛ خواستار لغو پرواز‌های خود هستند.

وی اظهار کرد: ما نیز اعلام کردیم که حاضر به این هستیم که پرواز‌ها را به صورت چارتر انجام شود و طی مذاکرات به ۲۰ هزار دلار دست پیدا کردیم تا پرواز‌ها چارتر شود و مانع لغو آن شویم. در این زمینه حتی حاضر به پرداخت هزینه ۲۵ هزار دلاری بودیم؛ اما با همه این وجود این شرکت قبول نکرد.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان افزود: در نهایت شرکت تاجیک ایر یک پرواز کوچک کانادایی ۵۰ نفره را خریداری کرد و دو مورد را در تهران و یک مورد را در مشهد قرار داد؛ اما به دلیل تخلف مالی که مدیرعامل این شرکت انجام داده بود، رئیس جمهور تاجیکستان در کل پرواز‌های این کشور به سایر کشور‌ها نیز لغو کرد و در نهایت با ساماندهی جدید این پرواز‌ها را راه‌اندازی کرد.

محمدی با بیان اینکه کوچک و یا بزرگی یک کشور اقتصاد آن را تعیین نمی‌کند، تصریح کرد: تاجیکستان شاید کشوری کوچک باشد، اما با این وجود تاجیکستان یک رأی در سازمان ملل است.

وی ادامه داد: نقش جمهوری اسلامی ایران در صلح تاجیکان به قدری پررنگ بوده که در ذهن و یاد همه مردم و مسئولان این کشور مانده است.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان عنوان کرد:، اما بین دو کشور سوتفاءهماتی حاکم شده که این موارد در حال رفع شدن است. اگر این سو برداشت‌ها رفع شود، یقیناً مشکلات ما نیز حل خواهد شد.

محمدی خاطرنشان کرد: یک یادداشت غیر حرفه‌ای می‌تواند روابط بین دو کشور را دچار مشکل کند که باید در این زمینه هوشیار باشیم.

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان افزود: با توجه به بحران‌های اقتصادی جهان، بحران کشور ما دو چندان شده و دلیل آن دشمنی آمریکا با ما بوده که در حال حاضر ۵۰ درصد اقتصاد را در دست دارد.

وی ادامه داد: ما تنها راه برون رفت از این شرایط را صادرات غیرنفتی می‌دانیم، زیرا صادرات نفتی ما مشتریان محدودی دارد و معمولاً به دولت‌ها فروخته می‌شود.

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان افزود: صادرات غیرنفتی، به صورت معاملات ما با ملت‌های مختلف انجام می‌گیرد.

محمدی افزود: تمام توان دولت باید این باشد که از صادرات غیرنفتی حمایت کند تا در سایه آن اقتصاد پویا را رقم بزند، همچنین در کنار آن زمینه افزایش تولید و برون رفت از شرایط تحریم را نیز رقم خواهد زد.

وی با بیان اینکه نگاه ما به نفت به عنوان کالایی است که نیاز‌های روزمره خود را رفع کنیم، خاطرنشان کرد: در نتیجه سیاست دولت باید این باشد که از صادرات غیرنفتی حمایت کند و مسائل پیمان‌های ارزی را نیز به گونه‌ای حل و فصل کند.

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان بیان کرد: ما در رابطه با اتاق مشترک جلسات مختلفی را برگزار کردیم تا بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم، ما همواره به دنبال اجرایی کردن تصمیمات خود خواهیم بود.

وی در خصوص دادگاه اقتصادی شهر دوشنبه، بیان کرد: ما حدود ۵۰۰ شرکت ثبت شده در تاجیکستان داریم که این شرکت‌ها باید برنامه کاری خود را به اداره دارایی ارائه کنند و مالیات خود را نیز پرداخت کنند.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان ادامه داد: از این تعداد شرکت ۵۰ مورد که در این کشور فعال بوده و مالیات خود را پرداخت می‌کنند، باقی آن‌ها به ایران آمدند و نه تنها شرکت خود را تعطیل نکردند، بلکه مالیات و صورت‌حساب ماهانه خود را نیز پرداخت نمی‌کنند.
 
 
انتهای پیام//آ.ح
 

برقراری  پرواز مشهد-تاجیکستان

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر