کد خبر: ۶۸۲۷۳۸۱
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۲
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد؛

گویا گفت: آزمایشگاه ملی آنفلوانزای کشور و ١٣ آزمایشگاه منطقه‌ای به صورت شبانه روزی، به رصد این ویروس مشغول هستند.

آنفولانزای خوکی در ایران نداریم/ امسال همه گیری آنفولانزا در کشور وجود نداشته استبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدمهدی، درباره شیوع ویروس آنفولانزا گفت: در حال حاضر آنفلوانزایی به نام آنفلوانزای خوکی در ایران نداریم.

وی افزود: ویروس‌های آنفلوانزای فصلی که همه ساله در جهان در فصل سرما شایع می‌شوند، شامل سه نوع آنفلوانزای H۱N۱ (در گذشته اصطلاحا به این نوع آنفلوانزای خوکی گفته می‌شد)، آنفلوانزای H۳N۲ و آنفلوانزای نوع B، است که هر سه نوع این ویروس‌ها می‌توانند منجر به ایجاد همه گیری‌های آنفلوانزای فصلی در فصل سرما در همه جای دنیا شوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه شدت بیماری زایی هر سه نوع این ویروس‌ها تقریبا مشابه است، افزود: اما در مقایسه با دو نوع دیگر، آنفلوانزای H۱N۱، اندکی شدیدتر است، اما بروز این آنفلوانزا نیز غیر معمول نبوده و هر ساله تکرار می‌شود.

گویا بیان کرد: در هر فصل سرما، ممکن است یک یا ۲ یا هرسه نوع این ویروس‌ها باعث ایجاد همه گیری در انسان شوند.

وی عنوان کرد: در سال جاری در ایران ویروس آنفلوانزای شایع، نوع H۳N۲ بوده و اکثریت قریب به اتفاق موارد ابتلا را شامل می‌شود.

کاهش شیوع آنفلوانزا نسبت به سال گذشته

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه برخلاف اظهارات عنوان شده، در سال جاری میزان شیوع آنفلوانزا نسبت به سال گذشته، کاهش داشته است، تصریح کرد: در سال جاری، شدت بیماری‌زایی آنفلوانزا کمتر بوده است، هر چند در بعضی از کشور‌ها آنفلوانزای H۱N۱ شایع بوده و این موضوع امری غیر معمول نیست.

وی اظهار کرد: آزمایشگاه ملی آنفلوانزای کشور و ١٣ آزمایشگاه منطقه‌ای کشوری به صورت شبانه روزی، به رصد این ویروس در کل کشور مشغول هستند و اطلاعات آن به صورت هفتگی در اختیار مسئولان و صاحب نظران امر قرار می‌گیرد.

گویا یادآور شد: خوشبختانه در سال جاری تاکنون، هیچگونه اتفاق خاصی در کشور در رابطه با روند این بیماری که جای نگرانی داشته باشد، رخ نداده است. هر چند تا پایان فصل سرما، حدود ۲ ماه دیگر باقی مانده و در طی این مدت ممکن است شاهد موج دیگری از آنفلوانزا باشیم و این امر قابل پیش بینی نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: آنچه مسلم است، اینکه تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از ابتدای فصل سرما تاکنون اندیشیده و به کار گرفته شده است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر