کد خبر: ۶۸۲۸۰۶۸
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴

۲۹ آبان ماه ۱۳۵۷ در جریان انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) حادثه‌ای دلخراش در حرم مطهر رضوی پیش آمد.

ماجرای هتک حرمت حریم رضوی توسط عوامل رژیم پهلوی‌به گزارش خبرنگار  گروه استان های  باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع) در جریان مبارزات انقلابی علیه رژیم پهلوی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و همواره کانون مبارزه و تجمع مردم و علما بوده است. از این رو در این مکان مقدس رخداد‌ها و حوادث ناگواری به وقوع پیوسته است.

از جمله در روز ۲۹ آبان ماه ۱۳۵۷ ش. در جریان انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (قدس سره) حادثه‌ای دلخراش در حرم مطهر رضوی پیش آمد. آن روز‌ها همواره ماموران ساواک در بین مردم و زائران آن حضرت مراقب و گزارشگر اوضاع بودند. مردم آن‌ها را شناسایی کردند و در محاصره خود قرار دادند. نتیجه این محاصره به زد و خورد و دستگیری عوامل رژیم انجامید، ولی یک نفر از آنان که مجهز به سلاح کمری بود فرار کرد و ماجرا را گزارش داد.

ماموران مسلح به صحن حرم وارد شدند تا دستگیرشدگان را از دست مردم نجات دهند، مردم به مقابله با آنان پرداختند. چند نفر از مبارزان که مورد تعقیب ماموران قرار داشتند به داخل حرم فرار کردند و ماموران ضمن تعقیب آن‌ها به تیراندازی پرداختند که چند گلوله به توحیدخانه مبارکه اصابت کرد.

‌سپس از طرف کفشداری گنبد الله وردیخان تیراندازی شروع شد به طوری که چند نقطه از در و دیوار‌های حرم بر اثر اصابت گلوله آسیب دید. در اثر پرتاب گاز اشک‌آور در داخل حرم عده‌ای از زائران وحشت زده و بی‌هوش شدند و یک نفر از زوار از ناحیه پا مجروح شد.

با ازدحام زائران و فریاد اعتراض مردم، ماموران فرار کردند. اندکی بعد استاندار خراسان به وحشت افتاد و از طریق رادیوی مشهد معذرت خواهی کرد. این رویداد در میان مردم مشهد بازتابی گسترده یافت.
 
منبع/تسنیم
 
انتهای پیام//ج.ر
 

ماجرای هتک حرمت حرم رضوی توسط ماموران پهلوی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر