کد خبر: ۶۸۳۱۷۱۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵

کارشناسان دانشگاه آکسفورد فناوری جدیدی برای بررسی تاریخچه زندگی سلول‌های سرطانی کشف کرده‌اند.

//////////فوری خبرگزاری‌های دیگر نرفته اند می‌سوزد//////////////سلول‌های سرطانی هم شجره نامه خانوادگی دارندبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  فناوری‌های جدید نوعی ابزار پیشرفته است که می‌تواند تاریخچه زندگی سلول‌های سرطانی را دنبال کند؛ به گفته محققان بیماری سرطان بسیار پیچیده است و تومور‌ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند.
 
تکنیک‌های درمانی فراوانی برای مقابله با سلول‌های سرطانی و جلوگیری از رشد دوباره آن‌ها وجود دارد، اما دانشمندان دانشگاه آکسفورد در نظر دارند با بررسی تاریخچه زندگی تومور‌های سرطانی بتوانند اطلاعات ژنتیک هزاران سلول سرطانی دربدن افراد را شناسایی کنند و به این ترتیب درمانی اثربخش‌تر برای درمان سرطان بیابند.

سلول‌های سرطانی همان سلول‌های طبیعی بدن انسان هستند که به طور ناگهانی دچار جهش‌های ژنتیکی خاصی می‌شوند که آن‌ها را از کنترل خارج می‌کند.
 
حتی داخل یک تومور، سلول‌های سرطانی می‌تواند با روش‌های متفاوتی جهش ژنتیکی پیدا کنند.
 
کارشناسان اعتقاد دارند بدون دانستن اینکه چه نوع سلول‌هایی دربدن فرد دچار جهش ژنتیکی شده‌اند درمان سرطان اثربخش نخواهد بود. به همین دلیل در بسیاری از موارد با وجود شیمی درمانی سرطان طی مدت کوتاهی باز می‌گردد.
 
محققان اعلام کرده‌اند رشد سرطان و تومور‌های سرطانی در هیچ دو بیمار دارای الگوی یکسانی نیست و برای درمان سرطان باید نوعی روش درمانی شخصی برای هر فرد در نظر گرفت.

ابداع تکنیکی جدید برای شناسایی سیر جهش ژنتیکی

دانشمندان دانشگاه آکسفورد در این روش درمانی نوعی تکنیک به نام TARGET-seq ابداع کرده‌اند که می‌تواند برای تشخیص جهش ژنتیکی در سلول‌های تک مورد استفاده قرار بگیرد و سیر جهش آن را شناسایی کند.
 
با کمک این روش می‌توان به بررسی کل سابقه زندگی سلول‌های بدن و جهش‌های آن‌ها در طول دوره حیات پرداخت.
 
تیم پژوهشگران دانشگاه آکسفورد این روش را بر روی ۴۵۵۹ سلول تک جمع آوری شده از ۱۵ بیمار مبتلا به سرطان خون بررسی و آزمایش کرده‌اند.
 
با وجود اینکه همه بیماران مبتلا به یک نوع سرطان خون بودند، اما تاریخچه زندگی سلول‌های سرطانی آن‌ها بسیار متفاوت از یکدیگر بوده‌اند.
 
محققان امیدوار هستند با کمک این ابزار جدید بتوانند برروی تک تک سلول‌های سرطان درمان‌هایی ویژه انجام دهند تا به طور کامل تومور سرطانی را از بین می‌برد و از رشد دوباره آن جلوگیری کنند.
 
منبع:Newatlas
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر