کد خبر: ۶۸۳۲۰۰۲
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

مهرفرد گفت: در ایران زیرساخت‌های خوبی در صنعت آرد بوجود آمده به طوریکه ۲ برابر نیاز داخلی است.

زیرساخت‌های صنعت آرد ۲ برابر نیاز داخلی استبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی پس از امضای یادداشت تفاهمی در خصوص تجارت گندم با همتایان روس و قزاقستانی در مسکو، اظهار کرد: این یادداشت تفاهم از یک سال و پیش با مذاکرات سه طرف امضا شد.

وی افزود: تولید گندم در ایران به اندازه‌ای است که نیاز داخلی را تامین می‌کند به عبارت دیگر ایران خودکفا شده است با این وجود ما می‌توانیم با همکاری روسیه و قزاقستان به سایر کشور‌های جهان گندم صادر کنیم.

مهرفرد ادامه داد: در ایران زیرساخت‌های خوبی در صنعت آرد بوجود آمده که ۲ برابر نیاز داخلی است، علاوه بر آن سیلوی گندم ایران در سطح خوبی است و ما هم اکنون پنج میلیون تن تجارت آرد داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: بر اساس توافق صورت گرفته ایران گندم وارد خواهد کرد و پس از تبدیل به آرد دوباره آن را صادر می‌کند و حلقه وصل این چرخه شرکت‌های ایرانی، قزاقستانی و روسی هستند که با مشارکت یکدیگر کار را جلو می‌برند.


بیشتر بخوانید: صادرات ۵۰۰ هزار تن آرد به عراق/ ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا از نظر تکنولوژی آرد است


وی ادامه داد: قزاقستان از ترانزیت و لجستیک ایران برای رساندن کالا‌های خود به دست مشتریان استقبال کرده است و ما با این کشور بر روی سوآپ گندم کار می‌کنیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی درباره اینکه ایران تا چه اندازه از قزاقستان گندم برای صادرات مجدد وارد خواهد کرد، گفت: هنوز حجمی تعیین نشده و این کار‌ها برعهده بخش‌های خصوصی است.

وی افزود: در ایران کارخانجات آرد به بخش خصوصی تعلق دارند ضمن اینکه ما به عنوان دولت‌ها زیرساخت‌های لازم برای تجارت بخش خصوصی را مهیا می‌کنیم.

مهرفرد ادامه داد: براساس مفاد یادداشت تفاهم امضا شده، خریدار گندم می‌تواند از خط اعتباری که دربانک گشوده می‌شود، استفاده کند.

وی با بیان اینکه بحث تهاتر آن چنان مورد بحث قرار نگرفته، زیرا به تجارت نفت برمی گردد، اظهار کرد: در یادداشت تفاهم قید نشده است که با چه ارزی معامله خواهد شد، اما اطلاع داریم که در روسیه ثبت سفارش را با روبل انجام می‌دهند؛ ما می‌توانیم با ارز ملی کشور‌های خود با یکدیگر معامله کنیم.

وی در خصوص صادرات گوشت روسیه به ایران هم گفت: میزان واردات  نسبت به یک سال پیش سه برابر شده است.

مهرفرد افزود: مشکل ایجاد شده در ایران به دلیل کمبود گوشت نیست بلکه با تغییرات نرخ ارز قیمت گوشت بالا رفته است.

معاون وزارت جهاد کشاورزی  در ادامه افزود: سهم روسیه در واردات گوشت ایران بویژه واردات گوشت گوسفند افزایش یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به امکان افزایش خرید سویا از روسیه اشاره کرد و گفت: روسیه می‌تواند بجای بخشی از گندم سویا تولید کند.

مهرفرد با بیان اینکه ایران پنج میلیون تن سویا وارد می‌کند،تصریح کرد: بخش عمده سویا در قاره آمریکا تولید می‌شود که فاصله زیادی با ایران دارد و به همین دلیل خرید سویا از روسیه یا کشت فراسرزمینی سویا در این کشور می‌تواند برای دو کشور سودمند باشد.

انتهای پیام/

سهم روسیه در واردات گوشت ایران افزایش یافته است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر