کد خبر: ۶۸۳۳۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

از اول بهمن ماه وزارت بهداشت فراخوان تزریق واکسن فلج اطفال را برای متولدین ۹۵ به بعد اعلام کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اوایل بهمن ماه فراخوان متولدین ۹۵ به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال مطرح شد، این فراخوان به منظور تقویت ایمنی و حفظ دستاورد حذف ویرویس وحشی فلج اطفال از ایران انجام شد.

۱۵۴ کشور دنیا برنامه ریشه کنی فلج اطفال را دنبال می‌کنند و بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت مقرر شده بود نیمه دوم آوریل ۲۰۱۶ (۴ اردییهشت ۱۳۹۵) واکسن‌های سه ظرفیتی خوراکی حذف و واکسن دو ظرفیتی خوراکی و واکسن تزریقی فلج اطفال جایگزین شود چرا که یکی از سوش‌های وحشی ویروس فلج اطفال در دنیا ریشه کن شده است.

واکسن تزریقی فلج اطفال حاوی ویروس غیر فعال و سه تیپ ۱، ۲ و ۳ ویروس است و خطر ابتلا ناشی از ویروس واکسن و ویروس مشتق از واکسن را ندارد.

ماجرای فراخوان متولدین ۹۵ به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟

خیز جهانی برای ریشه کنی فلج اطفال

رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۸ سال است هیچ موردی از فلج اطفال در کشور گزارش نشده است و امیدواریم در آینده به حذف و ریشه‌کنی فلج اطفال برسیم، گفت: واکسن فلج اطفال خوراکی در گذشته سه ظرفیتی بود و از سال ۹۵ که سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که نوع دوم ویروس فلج اطفال در دنیا ریشه کن شده است.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی از آن زمان اعلام کرد که واکسن سه ظرفیتی به واکسن دو ظرفیتی تبدیل شود و این اتفاق در کشور رخ داد. حال از آنجایی که ایران در مرحله ریشه کنی قرار دارد و به دلیل اینکه ویروس فلج اطفال وحشی است و برای پیشگیری از ورود آن به ایران از افغانستان و پاکستان، در سن ۴ ماهگی هم واکسن فلج اطفال تزریقی زده می‌شود و این برنامه‌ای جهانی است اما از آنجا که واکسن فلج اطفال از سه ظرفیتی به ۲ ظرفیتی تبدیل شد، متولدین سال ۹۵ که واکسن فلج اطفال به آنها تزریق نشده‌ است، فراخوان شدند و واکسن فلج اطفال تزریقی به آنها تزریق می‌شود.

کمبود واکسن تزریقی فلج اطفال و توقف تزریق از سال ۹۵

در ادامه شرکت تولیدکننده موفق به تولید واکسن به میزان مورد نیاز در جهان نشد و واکسن تزریقی فلج اطفال به دست برخی کشورها نرسید.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به مشکل تولید واکسن تزریقی فلج اطفال و تامین نیاز‌های همه کشور‌های جهان گفت: با وجود تلاش‌های صورت گرفته ایران در گروه ۵۵ کشوری قرار گرفت که نتوانستند در سال ۹۴ از واکسن تزریقی برای همه کودکان متولد شده استفاده کند، زیرا واکسن‌های تولیدی در اختیار کشور‌هایی مانند افغانستان، پاکستان، بنگلادش و برخی کشور‌های آفریقایی که وضعیت بهداشتی نامناسبی داشتند قرار گرفت.

ماجرای فراخوان متولدین ۹۵ به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟

فراخوان متولدین ۹۵ به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال در ۹ استان

محمد گویا رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره فراخوان واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ایران در زمره اولین کشور‌هایی بود که توانست دوباره واکسن تزریقی فلج اطفال تهیه کند و اکنون در مرحله اول اجرای برنامه واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال به کودکان متولدین سال ۹۵ به بعد در ۹ استان واکسن تزریق می‌شود.

گویا درباره مرحله دوم فراخوان گفت: پس از اتمام مرحله اول و بررسی میزان نیاز و تأمین موجودی واکسن در سال آینده، مرحله دوم تزریق واکسن در سایر استان‌های کشور فراخوان داده خواهد شد.

تزریق واکسن فلج اطفال به یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک ایرانی

وی با اشاره به آمار جمعیت کودکانی که واکسن فلج اطفال برای آن‌ها تزریق خواهد شد، گفت: حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک متولد سال ۹۵ در مرحله نخست فراخوان تزریق واکسن فلج اطفال در ۹ استان بوشهر، فارس، اصفهان، یزد، مرکزی، گلستان، خراسان شمالی، البرز و تهران علیه ویروس وحشی فلج اطفال واکسینه می‌شوند.

گویا افزود: والدینی که فرزند آن‌ها متولد ۹۵ به بعد در ابن ۹ استان است با در دست داشتن شناسنامه به مراکز بهداشتی محل زندگی خود مراجعه کنند تا این واکسن تکمیلی برای کودکشان تزریق شود.

ماجرای فراخوان متولدین ۹۵ به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟

تزریق واکسن به کودکان همدانی درسال ۹۸

رشید حیدری مقدم معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بابیان اینکه متولدین ابتدای سال ۱۳۹۵ تا ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۷ واکسن را دریافت نکرده اند، گفت: با توجه به تامین بخشی از واکسن متولدین جا مانده، مقرر شده در فاز اول این امر برای ۹ استان اجرا و در سال آینده بر اساس اولویت از جمله برای استان همدان هم اعلام خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: شبهات ایجاد شده در خصوص ناکافی بودن و یا غیر ایمن بودن و عارضه دار بودن واکسن خوراکی فلج اطفال به هیچ وجه صحیح نیست و مردم در صورت داشتن هر گونه سوال می توانند به مراکز خدمات سلامت مراجعه کنند.

تایید سلامت واکسن های فلج اطفال تزریقی

علی واشقانی رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره برخی شایعات در فضای مجازی مبنی درباره کیفیت واکسن فلج اطفال اظهارکرد: برنامه ریشه کنی فلج اطفال زیر نظر سازمان بهداشت جهانی در ایران اجرا می‌شود و این سازمان با وسواس بسیار بر برنامه ریشه کنی فلج اطفال در کشورها از جمله ایران نظارت می‌کند.

وی ادامه داد: واکسیناسیون بخشی از برنامه ریشه کنی فلج اطفال است و مطابق توافق کشورها با سازمان بهداشت جهانی واکسیناسیون تزریقی هم به منظور پیشگیری از فلج اطفال انجام می‌شود.

ماجرای فراخوان متولدین ۹۵ به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟

همه چیز درباره کیفیت واکسن های تزریقی فلج اطفال

رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو ضمن رد چینی بودن واکسن‌های تزریقی فلج اطفال در مورد کیفیت آن گفت: ۲ تولیدکننده هلندی و فرانسوی تولید واکسن تزریقی فلج اطفال در دنیا داریم و یکی از تولید کننده‌ها یک سایت تولید در هند دارد؛‌ در مجموع سه سایت تولید واکسن تزریقی فلج اطفال در دنیا وجود دارد و واکسن‌ها در سایت کشور هند با همان کیفیت و تکنولوژی سایت اروپایی تولید می‌شوند و واکسن فلج اطفال را از این ۲ تولید کننده خریداری می‌کنیم.

واشقانی ادامه داد: برنامه ریشه کنی فلج اطفال در ایران زیر نظر سازمان بهداشت جهانی است و این سازمان بر واکسن های تولیدی نظارت دقیق دارد همچنین واکسن فلج اطفال زیر نظر اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو وارد می‌شود و کیفیت آنها در آزمایشگاه کنترل سازمان غذا و دارو نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

انتهای پیام/

 
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
سلام
آقا تو رو خدا یه نفر راهنماییم که من روز 30 بهمن واکسن زدم فرداش صورت بچه ام فلج شد
تو رو خدا کمکم کنید. آیا ربط به این واکسن داره؟؟
شما رو به هر کی دوست دارید کمکم کنید
خواهش میکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
مگر واکسن خودمان چه عیبی داشت که چهل سال توانست فلج اطفال را به راحتی ریشه کن کند!!!!!
هیچ وقت داروی خارجی شفابخش نیست در بهترین شرایط فقط صدمه نزند و مرض جدید ایجاد نکند‌....‌‌‌
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
آخه این سازمان غذا ودارو فکرمیکنه مردم ما اهل تحقیق وعلم نیستند ونمیفهمند و واردات واکسن اون دراین شرایط اقتصادی بحرانی،دستهایی پشت پرده را رو کرده آب به آسیاب دشمن ریخته وباجان بچه های عزیزمون بازی کنند تا جیب شرکتهای فروش دارو پرتر شود ودرعوض نازایی وبیماری رو به بچه هامون ارمغان بیارن!مثل ماجرای تبلیغ واکسن گارداسیل که اون خانم شاد ودروغگو درقالب برنامه ماه عسل قالب کردند آخرشم خودمسوولان توش موندندوگفتندماتولیدداخل داریم ونیازد به جما کردن پول وواردات این واکسن ازخارج نداریم.خدامیدونه پشت پرده هاچه خبره!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
ماجرای این هم مثل ماجرای واکسن گارداسیل شده.یادتونه توسط یه خانم شیاد ودروغگو که واسطه ی دشمن برای تبلیغ واکسن بود دربرنامه ماه امسال،ازمردم پول جمع کرد توسط برنامه برای خریداین واکسن ازخارج.بعد مسیولان وزارت بهداشت وغذاودارواعلام کردندماتولیداین واکسن رادرداخل داریم ونیازبه واردات نداریم.میلیونهاتومن پولی که ازمردم تحت این عنوان این خانم جمع کرد معلوم نشدکجاوبه جیب کی رفت.تحت هرعنوان دروغ میگن وتوجیه میکنن.حالاضررها وخطرات وحشتناک این واکسنهای وارداتی بماند.خودتون تحقیق کنید
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
ممنونیم که بعد از 2سال به فکر فلج نشدن بچه های ماهم افتادید!!!!تکلیف بچه هایی که دراین مدت لطمه واکسینه نشدن را میخورند چه کسی خواهد داد‌!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
سهوا منفی شد
زهرا ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
شرکت سهیونیستی مونسانتو،ازطریق واردات بذرهای تراریخته (تغییرڗنتیک داده شده) سالیان سال است که کارشناسان وزارت بهداشت وسازمان غذا ودارو را تطمیع کرده ومردم ایران را باموادغذایی تغییرژنتیک داده شده یاهمان تراریخته،ترور میکند(بیوتروریسم)این همه سرطان،نازایی ام اس و...ازهمین تراریخته است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
خواهرم،تحقیق کن مطالعه کن ببین بااین واکسنهای وارداتی که دراصل ساختاسراییل هستندتا چندسال دیگه چه بلایی سربچت میاد.اگه نازایی وسرطان وام اس نگرفت بگوبه فکر بچه های مابودند.
توسایت پروفسور علی کرمی یه سری بزن میفهمی چه بلایی سربچه هامون داره میاد به اسم واکسن تکمیلی!!!!
اعظم
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
خانم عزیز،اگه سروش داری برو تو کانال آنتی بیوتروریسم ،ببین بااسم واکسن چه بلایی سر بچه هامون دارن میارن.به فکرفلج نشدن بچه منو شما نبودند .....
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
مادران عزیز اول تحقیق کنید وببینید که واکسن فلج اطفال راگر به تعویق افتد آیا تاثیری دارد؟!اززمان قدیم همین وزارت بهداشت میگفت واکسن فلج اگر سه ماه به تعویق افتد تاثیر ندارد.حالاچطوری همان وزارت بهداشت بعداز۲سال فراخوان داده که تزریق شود چرابچه های ما شدند موش آرمایشگاهی ؟!
پاسخ ها
ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
بله درسته.همیشه میگفتند اگر واکسن حتی چندروز هم عقب بیفتد دیگر اثرش را نخواهد داشت وایمنی ایجاد نمیکند.تازه همیشه میگفتند ازیک نوع واکسن که فقط خوراکی است،نوع تزریقی آن نباید استفاده شود هردونوع خوراکی وتزریقی برای بدن ضرردارد.حالاچی شده که حرفهای چندین سال خود رانقض میکنند وتوجیه میتراشند برای فروش واکسنهای خارجی که معلوم نیست چه بلایی سر بچه های بی گناهمان میاد .بچه های ما،موش آزمایشگاهی شدند!
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
واکسنهای داخلی خوبند وایمن.ولی واکسنهای وارداتی ایمن نیستند وخود،تولیدبیماری وانواع سرطان درانسان میکنند.واکسنهای وارداتی یک سرشان به شرکتهای اسراییلی وصل میشوند.چون اسراییل به هرطریق سعی درنابودی مسلمانان داشته ودارد.واکسنهای وارداتی نازایی وسرطان میاورند وژنهای انسان راتغییرمیدهند.براهمین اسراییلیها خودشان ازاین نوع واکسن استفاده نمیکنند.مرگ براسراییل وحامیانش
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر