کد خبر: ۶۸۳۵۰۸۲
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
کارشناس مسائل اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

غفاری گفت: واشنگتن حتی به صورت غیرمستقیم هم نتوانست مؤلفه‌ای به نام تهدید ایران را به دیگر بازیگران جهانی حاضر در نشست ورشو دیکته کند.

نشست ورشو نمایش انزوای بین‌المللی آمریکا بودبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ نشست ورشو با تمامی ادعاها و تبلیغات وسیع آمریکا در حالی به پایان رسید که نه تنها توقعات آمریکا مبنی بر زیر سوال بردن ایران در جهان را بر آورده نکرد بلکه بیش از پیش موجبات سر افکندگی آمریکا در جهان را پدید آورد.

حنیف غفاری کارشناس مسائل اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: علی‌رغم تبلیغات وسیع آمریکا و در راس آن مایک پومپئو وزیر امور خارجه دولت ترامپ در خصوص برگزاری نشست ورشو، شاهد بودیم که  قبل از برگزاری این اجلاس تغییر مواضعی در باره این کنفرانس صورت گرفت و دستور کار این نشست با تغییرات  اساسی و ماهیتی همراه شد. همین موضوع هم باعث شد تا اعضای دولت ترامپ مخصوصاً  مایک پِنس  معاون رئیس جمهور آمریکا با دستانی خالی در نشست ورشو حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: مواضع مقامات آمریکایی و عصبانیت آنها از عدم اشاره به نام ایران در بیانیه پایانی و حتی  لحن نامناسب و تندی که نتانیاهو در قبال مقامات لهستانی به کار گرفت، همه نشان دهنده نارضایتی واشنگتن و تل آویو از خروجی نشست ورشو بود؛ البته نشست ورشو یک پیام دیگر هم داشت و آن نمایش انزوای بین‌المللی آمریکا بود.

غفاری با اشاره به  اختلافات بسیار میان اعضای حاضر در نشست ورشو گفت: این موضوع نمایانگر این بود که دولت ترامپ حتی توانایی اقناع و همراه سازی متحدان سنتی خود را نیز در نظام بین المللی نداشته و علی‌رغم اینکه دونالد ترامپ کماکان در توهم دوران تک قطبی آمریکا به سر می‌برد، اتفاقات و حقایق دیگری در نظام بین‌الملل در حال وقوع است.

کارشناس مسائل اتحادیه اروپا تصریح کرد: پیش از این هم افرادی نظیر جیمی کارتر، بیل کلینتون و برژینسکی هشدار داده بودند که ماهیت مناسبات جهانی به گونه‌ای رقم خورده که دیگر در دوران نظام تک قطبی آمریکا قرار نداشته و باید منتظر بروز حقایق جدید در مناسبات جهانی باشیم. ناگفته نماند که پیش از این برژینسکی مفهوم ایران قدرتمند را بیان کرده بود. این مفهوم انتزاعی نبوده و عینیتی است که هر اندازه آمریکا در پذیرش آن تعلل کند، هزینه‌های راهبردی و تاکتیکی این کشور در مصاف با جمهوری اسلامی ایران نیز افزایش پیدا می‌کند. نشست ورشو نیز مهر تاییدی بر این موضوع بود که میان آنچه که در ذهن مقامات دولت ترامپ می‌گذرد  با آنچه که در نظام بین‌الملل در حال به وقوع پیوستن است، کاملاً اختلاف وجود داشته و این اختلاف مسلماً به ضرر آمریکا تمام خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به خاتمه یافتن نشست ورشو بدون نام بردن از ایران در بیانیه پایانی تاکید کرد: این موضوع بیش از پیش نمایشی بودن نشست ورشو را ثابت کرد چرا که مقامات آمریکایی تلاش داشتند تا نام ایران در بیانیه پایانی آمده و اساسا خروجی نشست ورشو تقویت ایران هراسی در منطقه باشد؛ درحالی که شاهد بودیم به استثنای  برخی شرکت کننده ها نظیر بحرین، امارات متحده، عربستان سعودی و  رژیم صهیونیستی، عملاً بازیگران دیگری در این شو سیاسی  با آمریکا همراه نشدند. این نشان می‌دهد که واشنگتن نه تنها در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده خود در قبال ورشو ناکام ماند، بلکه  حتی به صورت ضمنی و غیرمستقیم هم نتوانست مؤلفه‌ای به نام تهدید ایران در منطقه غرب آسیا را به دیگر بازیگران جهانی دیکته کند. امری که  از یک سو نشان دهنده ضعف واشنگتن در مقابل کشورمان بوده و از سوی دیگر نشان دهنده قدرت جمهوری اسلامی ایران است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر