کد خبر: ۶۸۴۴۸۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
کد خبر : ۶۸۴۴۸۵۵

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: صدور هر نوع پایان کار ساختمان‌ها توسط سازمان نظام مهندسی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به خصوص در مکان‌های عمومی قبل از رعایت مبحث مناسب سازی ممنوع است.

ساختمان های نامناسب برای معلولان پایان کار نمی گیرندبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ، عزیز فیلی روز یکشنبه در نشست کمیته مناسب سازی فضا‌های عمومی برای معلولان و سالمندان گفت : به منظور رفاه حال سالمندان و معلولان باید مدیران دستگاه‌های اجرایی نسبت به مناسب سازی معابر عمومی حساسیت بیشتری به خرج دهند که این امر نیاز به پیگیری و سماجت دارد.

وی افزود: یکی از اهداف قانون مناسب‌سازی حضور فعال معلولان در مکان‌های عمومی است و باید از آن‌ها به عنوان مشاوران طرح‌های مناسب سازی معابر استفاده شود.

فیلی بیان کرد: پیمانکاران در زمینه مناسب سازی معابر باید گواهی صلاحیت دریافت کنند و اداره کل فنی و حرفه‌ای موظف به برگزاری دوره‌های مربوطه است.

وی ضمن تشکر از کار‌های خوب انجام شده توسط بعضی از دستگاه‌ها مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) عنوان کرد: اقدامات انجام شده کافی نیست و باید صدا و سیما در این زمینه فرهنگ سازی کند.

فیلی ابراز داشت: در حمل و نقل درون و برون شهری هیچ گونه پیش بینی برای معلولان و سالمندان انجام نشده است و خیلی از مغازه داران اجناس خود را نیز در پیاده رو‌ها قرار می‌دهند.

مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: به دلیل اینکه ۱۰ درصد از مردم ایران را افراد دارای معلولیت، جانباز و ناتوان جسمی حرکتی تشکیل می‌دهند تمامی پیمانکاران باید گواهی صلاحیت مناسب سازی دریافت کنند.

هجیر افشون اظهار داشت: در صورتی که هر ساختمان دولتی بدون در نظر گرفتن موضوع استانداردسازی از فیلتر این نهاد‌ها رد شود براساس کمیسیون ماده ۹۹ برای مناطق روستایی و ماده ۱۰۰ در مناطق شهری، مجوز تخریب آن مکان صادر می‌شود.

وی افزود: براساس آیین نامه جدید مبحث مناسب سازی و با توجه به اهمیت موضوع اگر مدیران سهل انگاری کنند تا حد انفصال از خدمت پیش می‌روند.

افشون با اشاره به اینکه مبحث مناسب سازی معابر در کهگیلویه و بویراحمد جدی گرفته نشده است، بیان کرد: بهزیستی، بنیاد شهید و کمیته امداد که بیشترین ارباب رجوع را دارند اقدامات لازم در خصوص مناسب سازی را سریعتر انجام دهند.

وی عنوان کرد: رعایت نشدن اصول فنی، شیب نامناسب و نداشتن دستک ورودی ساختمان‌ها از جمله مشکلاتی است که مانع حضور معلولان و سالمندان در فضا‌های عمومی می‌شود.

افشون تصریح کرد: عابر بانک‌های سطح شهر یاسوج قابل استفاده برای معلولان نیست و عرض بعضی از پیاده رو‌ها بسیار کم است.

وی گفت: اگر مدیری به مدت ۶ ماه مناسب سازی معابر را انجام ندهد برای رفاه حال معلولان باید دفتر خود را به طبقه همکف منتقل کند.

افشون افزود: در پیوست پروژه‌های عمرانی مبحث مناسب سازی معابر باید قبل از شروع به کار لحاظ شود و دستگاه‌های اجرایی به برای ساختمان‌های بیش از ۲ طبقه موظف به نصب آسانسور هستند.

در این نشست مقرر شد شهرداری یاسوج و سی سخت کیفیت برنامه مناسب‌سازی معابر شهری خود را برای جلسه بعدی گزارش دهند.

کهگیلویه و بویراحمد با ۷۱۳ هزار نفر جمعیت ۱۸ هزار معلول دارد.

انتهای پیام/غ

مناسب سازی ساختمان ها برای معلولان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر