کد خبر: ۶۸۹۸۴۵۳
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۷
رئیس سازمان میراث فرهنگی:

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: فرهنگ و ادب ایران زمین وامدار شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ،علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شامگاه یکشنبه در پیامی به همایش بزرگداشت روز ملی حکیم عطار نیشابوری که توسط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در نیشابور قرائت شد افزود: آنچه یک ملت را از استحاله در توفان‌ها و تندباد‌های فکری بیگانگان نجات می‌بخشد هویتی است که در طول زمان بدل به فرهنگ و تاریخ آن ملت شده است.

وی ادامه داد: بی تردید این هویت اصیل مرهون اندیشمندانی است که سراسر عمر به تحقیق و تفحص، تدبیر و تدقیق، تفکر و اندیشه درباره هستی اعجازانگیز بشر پرداخته اند و عطار از این بزرگان است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: روز بزرگداشت عطار نیشابوری را می‌توان روز حمکت و عرفان قلمداد کرد، چون شیخ فرید الدین عطار نه تنها یکی از عالیقدرترین شاعران ایرانی است که از شاخص‌ترین عرفای اسلامی نیز به شمار می‌رود.

مونسان اظهار داشت: عطار از زمره اندیشمندانی است که هویت ایرانی و اسلامی را با زندگی، هنر و مکتوبات نغز و پرمغز خود به آراستگی زینت بخشیده است، هفت شهر عشق عطار روایت تکامل انسان از خاک تا افلاک است و روز بزرگداشت چنین سالک والامقامی روز گرامیداشت حکمت و معرفت است.

وی گفت: برماست تا فرزندان این دیار فرهنگ پرور را بیش از پیش با مفاخر فرهنگی، علمی و دینی مان آشنا سازیم و از این مسیر آنان را در برابر تهاجم و ایلغار‌های فرهنگی بیگانگان مصون بداریم. برماست تا میراث عطار که بخشی از نفایس فرهنگ معنوی ایران زمین است را به شایستگی پاس بداریم و به جهانیان معرفی کنیم تا بدین طریق گوشه‌ای از دین خود را به این شاعر و اندیشمند بزرگ ایرانی اسلامی ادا نماییم.

در این مراسم از تمبر یادبود عطار نیشابوری رونمایی شد و تئاتر هفت شهر عشق با نقش آفرینی ۷۰ هنرمند نیشابوری به اجرا در آمد.
۲۵ فروردین ماه در تقویم رسمی کشور روز بزرگداشت عطار نیشابوری نامگذاری شده است.

مرکز شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

 

انتهای پیام/ت

گرامیداشت عطار نیشابوری

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر