کد خبر: ۶۹۰۰۴۵۶
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
معاون آموزشی وزارت علوم تشریح کرد؛

شریعتی نیاسر گفت: کارگروه‌های تخصصی بازو‌های فکری و محور تصمیم‌سازی وزارت علوم در حوزه‌های برنامه ریزی، گسترش و پژوهش و فناوری هستند

به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در آستانه برگزاری اجلاس سراسری کارگروه‌های تخصصی برنامه‌ریزی و گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: این اجلاس با هدف آشنایی اعضای جدید کارگروه‌های تخصصی با آخرین دیدگاه‌ها و انتظارات در سیاست‌های علم و فناوری کشور برگزار می‌شود؛ این اجلاس با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، فردا چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.

وی درباره دلیل برگزاری اجلاس اعضای کارگروه‌های تخصصی برنامه‌ریزی و گسترش گفت: تصمیمات کلان و اساسی وزارت علوم در شورای گسترش و برنامه‌ریزی اتخاذ می‌شود؛ وظیفه اصلی این شورا ذیل شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی، سه کمیسیون «برنامه ریزی»، «گسترش» و «پژوهش و فناوری» فعالیت می‌کنند که تصمیم‌سازی‌های خود را در حوزه‌های مختلف علم و فناوری از طریق کارگروه‌های تخصصی انجام می‌دهند.

شریعتی نیاسر ادامه داد: قریب به ۷۰ کارگروه در حوزه معاونت آموزشی فعال است که توسط یک دبیرخانه که در دفتر برنامه‌ریزی مستقر است هماهنگ می‌شوند. هر کارگروه متشکل از ۷ تا ۱۵ عضو است که در مجموع و با میانگین ۱۲ عضو، بیش از ۷۰۰ عضو برجسته هیئت علمی از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و انجمن‌های علمی را شامل می‌شوند. وظیفه اصلی این کارگروه‌ها مطالعه و آگاهی از تحولات علم و فناوری در دنیا و در ایران و روزآمدسازی، کارآمدسازی و بومی‌سازی علم و روش‌های علمی در قالب برنامه‌های درسی و تصمیم‌سازی‌های مرتبط با ساماندهی و متوازن‌سازی گسترش آموزش و پژوهش در کشور است.

معاون آموزشی وزارت علوم تصریح کرد: در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۷ اعضای این کارگروه‌ها برای نخستین بار از طریق «رأی‌گیری الکترونیکی» توسط همکاران خود در سراسر کشور برگزیده شدند و اکنون برای دور جدید فعالیت به مدت ۲ سال آماده می‌شوند. لازم بوده است که این اعضا که بسیاری از آن‌ها در دور جدید، برای نخستین بار در کارگروه‌ها حضور پیدا می‌کنند با برخی از موضوعات اساسی و پایه با تاکید بر رویکرد‌های آموزشی و علمی وزارت آشنا شوند و برخی از مهم‌ترین مسئولیت‌های کلیدی به آن‌ها اطلاع داده شود.

وی بیان کرد: بر این اساس حوزه معاونت آموزشی با هدف آشنایی اعضای جدید این کارگروه‌های تخصصی با آخرین دیدگاه‌ها و انتظارات در سیاست‌های علم و فناوری کشور که این اعضا به طور مستقیم از زبان مراجع اصلی وزارت علوم می‌شنوند و طرح سازوکار‌های اجرایی مرتبط از سوی مدیران کل دفاتر ستادی، در یک اجلاس بزرگ از آنان دعوت به عمل آورده است.


شریعتی نیاسر درباره نقش کارگروه‌های تخصصی در برنامه‌ها و اقدامات وزارت علوم اظهار کرد: این کارگروه‌ها بازو‌های فکری و محور تصمیم‌سازی وزارت علوم در حوزه‌های برنامه ریزی، گسترش و پژوهش و فناوری هستند که به عنوان سرجمع تخصص و توانمندی سرمایه‌های ارزشمند انسانی کشور به پیشبرد هدف‌های آموزش عالی یاری می‌رسانند.

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: به جز حدود ۵۰۰ تن اعضای کارگروه‌های تخصصصی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های سراسر کشور، مقام عالی و اعضای شورای معاونان وزارت علوم، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، اعضای شورا‌ها و کمیسیون‌های مرتبط در وزارت علوم به این اجلاس دعوت شده‌اند.

اهداف برگزاری اجلاس کارگروه‌های تخصصی

وی درباره هدف‌های اجلاس کارگروه‌های تخصصی گفت: انتظار می‌رود این اجلاس بتواند به اعضای جدید کارگروه‌ها کمک کند تا با آخرین رویکرد‌ها و سیاست‌های وزارت علوم از زبان وزیر محترم و معاونان ارجمند وزارتخانه و سایر مراجع عالی مرتبط با نظام آموزش عالی کشور آشنا شوند، از فرآیند و دستاورد‌های انتخاب اعضای کارگروه‌ها مطلع گردند، نقاط قوت و ضعف عملکرد کارگروه‌های قبلی را بشناسند و با برنامه‌های بهبود در عملکرد کارگروه‌ها از زبان مدیران کل دفاتر مرتبط آشنا شوند، سازوکار‌ها و سامانه‌های کنونی و فعال وزارت که به طور مستقیم با عملکرد کارگروه‌ها مرتبط است را بشناسند و برای کار با آن‌ها آماده شوند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر