هزینه تعمیرات خانه برعهده مالک است یا مستأجر؟

اگرچه در بسیاری از مواقع صاحبخانه‌ها از تعمیرات اساسی خانه طفره می‌روند، مستأجر‌هایی نیز پیدا می‌شوند که در برابر تعمیر ملک مقاومت می‌کنند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها هزینه تعمیرات خانه سر به فلک گذاشته است و این‌که چه کسی قرار است هزینه تعمیرات را پرداخت کند، مسأله مهمی است. درحال حاضر برای یک سرویس ساده کولر حداقل باید ٥٠‌هزار تومان پرداخت کنید یا تعویض یک شیر ساده بالای ١٠٠‌هزار تومان خرج روی دست شما می‌گذارد. البته وقتی مستأجر هستید یا خانه خود را به شخص دیگری اجاره داده‌اید، ماجرا کمی فرق می‌کند؛ زیرا دیگر فقط شما نیستید که باید برای خانه هزینه کنید، چون بعضی از هزینه‌ها در قانون به عهده مالک خانه گذاشته شده و بعضی به عهده مستأجر.

هزینه تعمیرات خانه برعهده مالک است یا مستأجر؟


بیشتربخوانید : موجر و مستاجر از این نکات ضروری هنگام «عقد اجاره» غافل نشوند!


قاعده کلی چیست؟

در یک قاعده کلی هرجا هزینه‌ها به امور روزمره و جاری خانه مربوط می‌شود یا پای استهلاک اجزای خانه درمیان باشد، مستأجر باید هزینه تعمیرات را بپردازد. به جز این، اگر مستأجر به دلیل درست استفاده‌نکردن از خانه صدمه‌ای به آن وارد کند، خودش مسئول تعمیر آن خواهد بود و باید هزینه را از جیب خودش پرداخت کند.

در مقابل هرجا پای تعمیرات کلی در میان است یا قرار است برای نگهداری بهتر از ساختمان هزینه‌ای شود، باید صاحبخانه هزینه‌ها را پرداخت کند. در یک کلام، هزینه‌هایی که باید انجام شود تا خانه قابل سکونت باشد، به عهده صاحبخانه و هزینه‌هایی که به خاطر استهلاک لوازم یا استفاده نادرست به خانه تحمیل شده، به عهده مستأجر است؛ بنابراین صاحبخانه نمی‌تواند از تعمیر دیوار ترک‌خورده‌ای که خطر ریزش دارد، لوله ترکیده، پشت‌بامی که نم می‌دهد و ... خودداری کند.

تبصره: اگر توافق خاصی بین دوطرف شکل بگیرد، می‌توان خلاف این قاعده عمل کرد؛ مثلاً ممکن است مستأجر و صاحبخانه تصمیم بگیرند تا پایان زمان قرارداد، همه هزینه‌های جزیی و کلی به عهده مستأجر باشد، یا توافق کنند که هزینه‌ها و پیگیری کار‌های فنی با مستأجر باشد و هربار هزینه از روی اجاره‌خانه کسر شود. بهتر است این توافق در قرارداد اجاره مکتوب ذکر شود تا بعدا به مشکل برنخورید.

تعمیرات جزیی و کلی کدامند؟

تعمیرات کلی شامل تعمیر اصل بنا (مثل دیوارها، در و پنجره، نمای ساختمان، سقف و پشت‌بام، حیاط، مشاعات وغیره)، لوله‌کشی آب و گاز، پمپ آب، ایزوگام پشت‌بام، موارد مربوط به فاضلاب، سیم‌کشی، تعمیرات پرهزینه آسانسور، تعمیر در ریموت‌دار پارکینگ، رنگ‌آمیزی مشاعات و داخل واحد، تجهیزاتی مثل دوربین مداربسته ساختمان وغیره است. تعمیرات جزیی نیز به خرابی‌های کوچک مثل شیرآلات، چراغ‌ها، سرویس دوره‌ای کولر و شوفاژ، تعمیرات جزیی کابینت، کمد وغیره برمی‌گردد.

اگر صاحبخانه اجازه تعمیر ندهد

اگر خانه نیاز به تعمیر داشته باشد، اما مالک زیر بار نرود، در مرحله اول مستأجر باید از مالک بخواهد خانه را تعمیر کند. اگر مشکل آن‌قدر جدی بود که استفاده از خانه را غیرممکن می‌کرد، قرارداد خود‌به‌خود فسخ می‌شود و طبق قانون صاحبخانه مستحق اجاره‌گرفتن نیست.

اگر مستأجر اجازه تعمیر ندهد

اگرچه در بسیاری از مواقع صاحبخانه‌ها از تعمیرات اساسی خانه طفره می‌روند، مستأجر‌هایی نیز پیدا می‌شوند که در برابر تعمیر ملک مقاومت می‌کنند و حاضر نیستند مسئولیت تعمیر خرابی ساختمان را که خودشان به بار آورده‌اند، به عهده بگیرند و خانه را تعمیر کنند. دراین صورت مالک می‌تواند یا به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و از مستأجر شکایت کند و حکم دادگاه را برای ورود به خانه و تعمیرات بگیرد یا این‌که با اجازه مستأجر وارد خانه شده و تعمیرات را درحدی که کار راه بیفتد، با هزینه خودش انجام دهد و بعد از تمام‌شدن مدت قرارداد، به دادگاه مراجعه کرده و فاکتور‌ها را ارایه دهد و طلب خود را از مستأجر بگیرد.

آیا مستأجر می‌تواند بدون هماهنگی با مالک خانه را تعمیر کند؟

اگر مستأجر از صاحبخانه اجازه گرفته باشد، می‌تواند هزینه تعمیرات را خودش بپردازد و بعدا این هزینه را از اجاره کم یا از مالک مطالبه کند. اما فقط و فقط درصورتی که از قبل اجازه صاحبخانه را گرفته باشد. در غیراین صورت، قانون حق را به مستأجری که سرخود برای خانه هزینه کرده، نمی‌دهد، مگر این‌که پای خرابی‌های جدی (مثل ترکیدگی لوله، نشست ساختمان و...) در میان باشد و صاحبخانه از پاسخگویی خودداری کند. درآن صورت باید مستأجر شخصا وارد عمل شود و فاکتور هزینه‌ها را نگه دارد و بعدا با صاحبخانه حساب کند. اگر هم صاحبخانه زیر بار نرفت، مستأجر حق کم‌کردن هزینه تعمیرات از اجاره را ندارد و باید موضوع را به دادگاه یا شورای حل اختلاف اطلاع دهد. در آن‌جا کارشناس بعد از بررسی مسأله و تعیین مبلغ، صاحبخانه را وادار می‌کند حق مستأجر را بدهد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از این‌که خانه خود را اجاره دهید یا خانه مورد نظرتان را اجاره کنید، این نکات را مدنظر قرار دهید؛ زیرا با درنظرگرفتن این نکات، چه مستأجر باشید، چه مالک، می‌توانید از بروز اختلافات احتمالی بین خود و طرف مقابل جلوگیری کنید یا اگر با مشکلی در پرداخت هزینه تعمیرات ساختمان مواجه شدید، می‌دانید که این هزینه‌ها را چه کسی باید
پرداخت کند.

منبع: روزنامه شهروند

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر