کد خبر: ۶۹۰۵۰۲۰
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
رئیس اتاق بازرگانی ایران:

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: با این ساختار معیوب اقتصادی در کشور و اتخاذ شیوه‌های پیشین، رونق تولید محقق نمی‌شود و باید تدبیر ویژه‌ای کرد.

تدبیر در شیوه‌های تولید ضروری استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ،غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران امروز در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در مشهد گفت: نگرانیم که برای تحقق رونق تولید همان شیوه‌های رایج گذشته یعنی تزریق منابع مالی به بخش تولید بدون مطالعه و بررسی کارشناسانه لازم صورت گیرد که جز اتلاف منابع ثمر دیگری ندارد.


وی ادامه داد: وقتی در کشور همه برنامه ریزی‌ها به سمتی پیش می‌رود که نظام انگیزشی و پاداشی به کار‌های واسطه گری و دلالی اختصاص می‌یابد چگونه تولید رونق می‌گیرد؟ اگر به تغییر ساختار در بخش تولید توجه صورت نگیرد هرقدر هم منابع به آن تزریق شود تولید رونق نمی‌گیرد.


رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: سودآوری کار‌های غیرمولد در کشور تضمین شده و فعالیت در این حوزه بدون خطرپذیری و چندین برابر سودآوری بخش مولد می‌باشد لذا ضرورت دارد دولت و مجلس شورای اسلامی در این زمینه فکری اساسی کنند، زیرا تولید با این ساختار معیوب اقتصادی رونق نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در خراسان رضوی در مدت یک ماه بسته‌ای پیشنهادی را برای رونق تولید تهیه و به اتاق بازرگانی در تهران ارائه دهد.

شلفعی افزود: علیرضا رشیدیان استاندار سابق خراسان رضوی در این چارچوب عملکرد خیلی خوبی داشت به گونه‌ای که شورای خراسان رضوی رتبه نخست را در بین سایر شورا‌های کشور طی سال ۱۳۹۷ به دست آورد.

وی تصریح کرد: نمی‌توان از یک استاندار انتظار داشت همه مشکلات را حل کند. به عنوان مثال هم اینک در مهمترین مولفه در حوزه رونق تولید 'بهبود فضای کسب و کار' است که مجلس شورای اسلامی نیز قانون خوبی در این زمینه تصویب کرده، اما از یک سو برخی دستگاه‌های اقتصادی قانون زدایی می‌کنند و از سوی دیگر خود مجلس نیز گا‌ها قوانینی تصویب می‌کند که دست و پای فعالان اقتصادی را می‌بندد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از مهمترین مشکلات کشور 'قوانین متناقض' است بگونه‌ای که گاه مشاهده می‌شود برای یک موضوع واحد دو قانون وجود دارد که یک دیگر را نقض می‌کند.

شافعی افزود: کمک‌های نقدی فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران برای هموطنان سیلزدگان به ۵۰۰ میلیارد ریال رسیده که امید است بتوان با این رقم اقدامات زیربنایی برای مناطق سیلزده کشور انجام داد.

وی تصریح کرد: خراسان رضوی معین اقتصادی استان گلستان تعیین شده و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی نیز در حیطه فعالیتش جزو شورا‌های برتر در سطح کشور لذا این استان می‌بایست در کمک رسانی به هموطنان سیلزده نیز سهم بالایی داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: به فعالان اقتصادی خراسان رضوی توصیه می‌شود کمک‌های غیرنقدی خود را برای سیلزدگان قطع و آن را تبدیل به کمک‌های نقدی کنند تا بتوان ساخت اماکن عمومی مثل مدرسه و مسجد را در مناطق سیلزده آغاز کرد.

فعالیت شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در خراسان رضوی از دی ماه سال ۱۳۹۰ آغاز شده است.

افزون بر ۵۰ درصد مجموع مصوبات شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در خراسان رضوی اجرایی شده است.

'شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت' مبتنی بر قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور که اواخر سال ۱۳۸۹ در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تشکیل و فعالیتش آغاز شد، محلی برای تعامل بیشتر ارکان حاکمیت با بخش خصوصی است تا در این چارچوب نسبت به رفع موانع کسب و کار، تشریک مساعی به منظور تسهیل فعالیت‌های اقتصادی و توسعه سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور گفتگو، تصمیم گیری و اقدام شود.

انتهای پیام//م. م
 

کمک۵۰ میلیارد تومانی اتاق بازرگانی ایران به هموطنان سیل زده

 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر